Dünya şöhrətli alim, akademik Telman Əliyevin anadan olmasının 87 ili tamam olur
Bu gün görkəmli alim, texnika elmləri doktoru, akademik Telman Əliyevin anadan olmasının 87 ili tamam olur.
Telman Abbas oğlu Əliyev 2 may 1935-ci ildə Goranboy rayonunda ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. Ali təhsilini M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Sənaye İnstitutunda (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti)  almış T.Əliyev təyinat ilə Hesablama mərkəzində (hazırda AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) texnik, mühəndis, baş mühəndis vəzifələrində çalışmışdır. 1988–2020 illərdə isə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışmışdır.
1966-cı ildə T.Əliyev Bauman adına Moskva Dövlət Texniki Universitetinin kafedra müdiri, professor V.V.Solodovnikovun rəhbərliyi ilə namizədlik dissertasiyasını, 1977-ci ildə isə "Texniki kibernetika və informasiya nəzəriyyəsi" ixtisası üzrə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmiş və 1985-ci ildə professor elmi adını almışdır. Görkəmli alim 1983-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 2001-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
Çoxşaxəli elmi fəaliyyəti olan alim 1958–1960-cı illərdə Azərbaycanda informatikanın inkişafında həlledici rolu olan "Elektron hesablama maşınları" laboratoriyasının əsas yaradıcısı və 1976-cı ilə qədər rəhbəri olmuşdur. O, Sovet İttifaqının informatika və hesablama texnikası cəmiyyətinin İdarə heyətinin üzvü, informatika, hesablama texnikası və kibernetika üzrə Ekspert Şurasının üzvü olmuşdur. Akademik kibernetika, informatika və fizikanın kəsişməsində aparılmış bir sıra fundamental işlərin müəllifidir.
Akademik 1994-cü ildən UNESCO-nun informatika üzrə ekspertləri sırasına daxil edilmişdir. O, 2004-cü ildə Azərbaycan Respublikasının "Şöhrət" ordeni ilətəltif olunmuş, 2009-cu ildə isə "Əməkdar elm xadimi" adına, 2015-ci ildə N.Tusi adına mükafata layiq görülmüşdür və 2018-ci ildə akademik Azad Mirzəcanzadə adına beynəlxalq gümüş medalı ilə təltif olunmuşdur.
Son illərdə alimin rəhbərliyi altında Bibiheybət neft-qazçıxarma idarəsinin 300 obyektində dərinlik neftçıxarma avadanlıqlarının məsafədən diaqnostikasını və idarə edilməsini təmin edən, rentabelliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırmağa imkan verən yeni nəsil "robast noise" monitorinq və idarəetmə sistemi tətbiq edilmişdir.
Dəyərli alim T.Əliyev tərəfindən 400-ə yaxın xaricdə, o cümlədən Web of Science indeksli jurnallarda olmaqla ümumilikdə 586 elmi əsər, həmçinin Şpringer nəşriyyatında  "Robust Techology with Analysis of Interference in Signal Processing", "Digital Noise Monitoring of Defect Origin" və "Noise Control of the Beginning and Development Dynamics of Accidents" adlı monoqrafiyaları nəşr edilmişdir. T.Əliyev ümumilikdə 30-a yaxın monoqrafiyanın və 30-u Avrasiya patenti olmaqla 109 patentin müəllifidir. Onun elmi rəhbərliyi altında 37 elmlər namizədi və 12 elmlər doktoru müdafiə etmişdir.
İnstitutun kollektivi adından dünya elminə mühüm töhfələr bəxş etmiş görkəmli alim Telman Əliyevi doğum günü münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və yeni  uğurlar arzulayırıq!

Today is the 87th birthday of prominent scientist, Doctor of Engineering, Academician Telman Aliev.
Telman Abbas oglu Aliev was born on May 2, 1935 in Goranboy District in a family of intellectuals. Having received higher education at the Azizbekov Industrial Institute of Azerbaijan (now the Azerbaijan State Oil and Industry University), T. Aliyev worked as a technician, engineer, chief engineer at the Computation Center (now the Institute of Control Systems of ANAS) by assignment. In 1988-2020 he worked as the director of the Institute of Control Systems of ANAS.
In 1966, T. Aliev defended his candidate's thesis under the supervision of Prof. V.V. Solodovnikov, Head of Department at Bauman Moscow State Technical University, and in 1977, defended his doctoral thesis in "Technical Cybernetics and Information Theory". In 1985, he was awarded the academic title of professor. In 1983, the outstanding scientist was elected a Corresponding Member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, and in 2001 he was elected a Full Member.
Т. Aliev has been engaged in research activities in many fields of science, he was the founder of the "Electronic Computing Machines" laboratory, which played a crucial role in the development of informatics in Azerbaijan in 1958-1960, and headed this laboratory until 1976. He was a board member of the USSR Society of Informatics and Computing Technology, and a member of the Expert Council on Informatics, Computing Technology and Cybernetics. Academician Aliev authored a number of fundamental works at the intersection of cybernetics, computer science and physics.
In 1994 Academician Aliev was included in the list of UNESCO's experts in informatics. In 2004 he was awarded the Order of Glory of the Republic of Azerbaijan, in 2009 he was awarded the title of "Honored Scientist", in 2015 he was awarded the N. Tusi Prize, and in 2018 he was awarded the International Silver Medal named after Academician Azad Mirzajanzade.
In recent years, under the scientist's guidance, a new-generation "robust noise" monitoring and control system, which provides remote diagnostics and control of downhole oil production equipment and significantly increases its profitability, has been implemented at 300 facilities of the Bibi-Heybat Oil and Gas Production Facility.
The outstanding scientist T. Aliev published 586 scientific works, about 400 of them abroad, including those in the journals indexed in the Web of Science, as well as monographs "Robust Technology with Analysis of Interference in Signal Processing", "Digital Noise Monitoring of Defect Origin" and "Noise Control of the Beginning and Development Dynamics of Accidents" published by Springer. T. Aliev is the author of about 30 monographs and 109 patents, including 30 Eurasian patents. He has supervised the dissertations of 37 Candidates and 12 Doctors of Science.
On behalf of all employees of the Institute we cordially congratulate the outstanding scientist Telman Aliev on his birthday and wish him good health and new achievements!