Dünya şöhrətli alim, akademik Telman Əliyevin anadan olmasının 87 ili tamam olur
Bu gün görkəmli alim, texnika elmləri doktoru, akademik Telman Əliyevin anadan olmasının 87 ili tamam olur.
Telman Abbas oğlu Əliyev 2 may 1935-ci ildə Goranboy rayonunda ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. Ali təhsilini M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Sənaye İnstitutunda (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti)  almış T.Əliyev təyinat ilə Hesablama mərkəzində (hazırda AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) texnik, mühəndis, baş mühəndis vəzifələrində çalışmışdır. 1988–2020 illərdə isə AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru vəzifəsində çalışmışdır.
1966-cı ildə T.Əliyev Bauman adına Moskva Dövlət Texniki Universitetinin kafedra müdiri, professor V.V.Solodovnikovun rəhbərliyi ilə namizədlik dissertasiyasını, 1977-ci ildə isə "Texniki kibernetika və informasiya nəzəriyyəsi" ixtisası üzrə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmiş və 1985-ci ildə professor elmi adını almışdır. Görkəmli alim 1983-cü ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 2001-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
Çoxşaxəli elmi fəaliyyəti olan alim 1958–1960-cı illərdə Azərbaycanda informatikanın inkişafında həlledici rolu olan "Elektron hesablama maşınları" laboratoriyasının əsas yaradıcısı və 1976-cı ilə qədər rəhbəri olmuşdur. O, Sovet İttifaqının informatika və hesablama texnikası cəmiyyətinin İdarə heyətinin üzvü, informatika, hesablama texnikası və kibernetika üzrə Ekspert Şurasının üzvü olmuşdur. Akademik kibernetika, informatika və fizikanın kəsişməsində aparılmış bir sıra fundamental işlərin müəllifidir.
Akademik 1994-cü ildən UNESCO-nun informatika üzrə ekspertləri sırasına daxil edilmişdir. O, 2004-cü ildə Azərbaycan Respublikasının "Şöhrət" ordeni ilətəltif olunmuş, 2009-cu ildə isə "Əməkdar elm xadimi" adına, 2015-ci ildə N.Tusi adına mükafata layiq görülmüşdür və 2018-ci ildə akademik Azad Mirzəcanzadə adına beynəlxalq gümüş medalı ilə təltif olunmuşdur.
Son illərdə alimin rəhbərliyi altında Bibiheybət neft-qazçıxarma idarəsinin 300 obyektində dərinlik neftçıxarma avadanlıqlarının məsafədən diaqnostikasını və idarə edilməsini təmin edən, rentabelliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırmağa imkan verən yeni nəsil "robast noise" monitorinq və idarəetmə sistemi tətbiq edilmişdir.
Dəyərli alim T.Əliyev tərəfindən 400-ə yaxın xaricdə, o cümlədən Web of Science indeksli jurnallarda olmaqla ümumilikdə 586 elmi əsər, həmçinin Şpringer nəşriyyatında  "Robust Techology with Analysis of Interference in Signal Processing", "Digital Noise Monitoring of Defect Origin" və "Noise Control of the Beginning and Development Dynamics of Accidents" adlı monoqrafiyaları nəşr edilmişdir. T.Əliyev ümumilikdə 30-a yaxın monoqrafiyanın və 30-u Avrasiya patenti olmaqla 109 patentin müəllifidir. Onun elmi rəhbərliyi altında 37 elmlər namizədi və 12 elmlər doktoru müdafiə etmişdir.
İnstitutun kollektivi adından dünya elminə mühüm töhfələr bəxş etmiş görkəmli alim Telman Əliyevi doğum günü münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və yeni  uğurlar arzulayırıq!

Исполняется 87 лет со дня рождения всемирно известного ученого, академика Тельмана Алиева
Сегодня исполняется 87 лет со дня рождения выдающегося ученого, доктора технических наук, академика Тельмана Алиева.
Тельман Аббас оглу Алиев родился 2 мая 1935 года в Геранбойском районе в семье интеллигентов. Получив высшее образование в Азербайджанском промышленном институте имени Азизбекова (ныне Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности), Т. Алиев работал по назначению в Вычислительном центре (ныне Институт систем управления НАНА) на должностях техника, инженера, главного инженера. В 1988-2020 годах он работал директором Института систем управления НАНА.
В 1966 году Т. Алиев защитил кандидатскую диссертацию под руководством заведующего кафедрой МГТУ им. Баумана, профессора В.В. Солодовникова, а в 1977 году защитил докторскую диссертацию по специальности «Техническая кибернетика и теория информации», и в 1985 году получил ученое звание профессора. В 1983 году выдающийся ученый был избран членом-корреспондентом Национальной академии наук Азербайджана, а в 2001 году - действительным членом.
Т. Алиев вел научную деятельность во многих областях науки, главным основателем лаборатории «Электронные вычислительные машины», сыгравшей решающую роль в развитии информатики в Азербайджане в 1958-1960 годах, и руководил ей до 1976 года. Был членом правления Общества информатики и вычислительной техники СССР, членом Экспертного совета по информатике, вычислительной технике и кибернетике. Академик Алиев является автором ряда фундаментальных работ на стыке кибернетики, информатики и физики.
Академик Алиев с 1994 года включен в число экспертов ЮНЕСКО по информатике. В 2004 году награжден Орденом Славы Азербайджанской Республики, в 2009 году удостоен звания «Заслуженный деятель науки», в 2015 году награжден премией имени Н. Туси, а в 2018 году награжден Международной серебряной медалью имени академика Азада Мирзаджанзаде.
В последние годы под руководством ученого на 300 объектах Бибиэйбатского НГДУ внедрена система "robust noise" мониторинга и контроля нового поколения, обеспечивающая дистанционную диагностику и управление глубинным нефтедобывающим оборудованием и позволяющая значительно повысить его рентабельность.
Выдающимся ученым Т. Алиевым опубликовано всего 586 научных работ, из них около 400 за рубежом, в том числе в журналах с индексом Web of Science, а также монографии "Robust Technology with Analysis of Interference in Signal Processing", "Digital Noise Monitoring of Defect Origin" и "Noise Control of the Beginning and Development Dynamics of Accidents" в издательстве Springer. T. Алиев является автором около 30 монографий и 109 патентов, включая 30 евразийских патентов. Под его научным руководством защитились 37 кандидатов и 12 докторов наук.
От имени коллектива института сердечно поздравляем с днем рождения выдающегося ученого Тельмана Алиева, внесшего значительный вклад в мировую науку, желаем ему крепкого здоровья и новых успехов!