AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Rusiyanın OOO AVP Texnologiya şirkəti arasında əməkdaşlıq memorandurmu imzalanıb
04.06.2022 / Mühüm xəbərlər
2 iyun 2022-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Rusiyanın OOO AVP Texnologiya şirkətinin baş direktor müavini, t.e.d, professor Sorin Leonid Naumeviç ilə görüş keçirilib. Görüşdə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev və Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev iştirak ediblər.
Görüşdə S.L.Naumeviç OOO AVP Texnologiya şirkətində hazırda həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib. O, qeyd edib ki, son iyirmi ildə Rusiya, Belarus və Qazaxıstan ərazisindəki dəmiryollarında istifadə edilən elektrovozlarda şirkətin tətbiq etdiyi avadanlıq və sistemlər enerji və yanacaq qənaətinə, yanğın təhlükəsizliyinin artırılmasına yol açmış, böyük iqtisadi səmərə vermişdir.
Sonra AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev İSİ-də son illərdə dəmiryolu nəqliyyatında təhlükəsizlik problemləri ilə əlaqədar həyata keçirilən elmi-tədqiqat işləri barədə geniş məlumat verib. Cari ilin may ayında Daşkənd şəhərində keçirilən I Beynəlxalq Nəqliyyat Konfransında T.Əliyevin çıxış etdiyi “Проблемы повышения степени безопасности эксплуатации транспортного коридора восток-запад” mövzusunda S.L.Naumeviçlə müzakirələr aparılıb.
Daha sonra sözügedən müəssisələr arasında dəmiryolu nəqliyyatında təhlükəsizliyin artırılmasına yönəlmiş birgə layihələrin həyata keçirilməsi və intellektual sistemlərin yaradılması barədə fikir mübadiləsi aparılıb və əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Memorandumu İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov və OOO AVP Texnologiya şirkətinin baş direktor müavini, t.e.d, professor Sorin Leonid Naumeviç imzalayıblar.
Qeyd edək ki, uzun illər təcrübəsi olan OOO AVP Texnologiya şirkətinin əsas fəaliyyət istiqamətləri dəmiryolunda avtomatik idarəetmə, maşinistin məlumatlandırılması, parametrlərin qeydiyyata alınması, elektrovoz və vaqonların texniki vəziyyətin monitorinqi, kontrolu və kompleks sistemlərin yaradılmasıdır.

Memorandum of Cooperation signed between the Institute of Control Systems of ANAS and the Russian AVP Technology LLC
04.06.2022 /
A meeting with the Deputy CEO of the Russian AVP Technology LLC, Doctor of Engineering, Professor Leonid Sorin took place in the Institute of Control Systems (ICS) of ANAS on June, 2, 2022. He met with General Director of ICS Academician Ali Abbasov, Advisor of ANAS Academician Telman Aliev and Head of International Relations and Innovation Department Tofig Babayev, PhD in Engineering.
During the meeting Prof. Sorin spoke about the projects currently implemented by AVP Technology LLC. He pointed out that the equipment and systems applied by the company in electric locomotives operated on the railroads of Russia, Belarus and Kazakhstan over the past twenty years resulted in energy and fuel saving, improved fire safety and gave great economic effect.
Then Advisor of ANAS Academician Telman Aliev provided detailed information about the research work carried out at ICS in the field of safety in rail transport in recent years. Participants discussed the paper "Problems of increasing the operational safety of the East-West transport corridor" presented by T. Aliev at the I International Transport Conference in Tashkent in May of this year.
Then the parties exchanged views on the implementation of joint projects aimed at improving safety in rail transport and creating intelligent systems. In the end, General Director of the ICS Academician Ali Abbasov and Deputy CEO of AVP Technology LLC Professor L. Sorin signed a memorandum of cooperation.
It should be noted that the main activities of AVP Technology LLC, which has many years of experience, are automated control of railroads, informing of drivers, registration of parameters, monitoring and control of the technical condition of electric locomotives and railcars, and the creation of integrated systems.