AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə Rusiyanın OOO AVP Texnologiya şirkəti arasında əməkdaşlıq memorandurmu imzalanıb
04.06.2022 / Mühüm xəbərlər
2 iyun 2022-ci il tarixində AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Rusiyanın OOO AVP Texnologiya şirkətinin baş direktor müavini, t.e.d, professor Sorin Leonid Naumeviç ilə görüş keçirilib. Görüşdə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev və Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev iştirak ediblər.
Görüşdə S.L.Naumeviç OOO AVP Texnologiya şirkətində hazırda həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib. O, qeyd edib ki, son iyirmi ildə Rusiya, Belarus və Qazaxıstan ərazisindəki dəmiryollarında istifadə edilən elektrovozlarda şirkətin tətbiq etdiyi avadanlıq və sistemlər enerji və yanacaq qənaətinə, yanğın təhlükəsizliyinin artırılmasına yol açmış, böyük iqtisadi səmərə vermişdir.
Sonra AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev İSİ-də son illərdə dəmiryolu nəqliyyatında təhlükəsizlik problemləri ilə əlaqədar həyata keçirilən elmi-tədqiqat işləri barədə geniş məlumat verib. Cari ilin may ayında Daşkənd şəhərində keçirilən I Beynəlxalq Nəqliyyat Konfransında T.Əliyevin çıxış etdiyi “Проблемы повышения степени безопасности эксплуатации транспортного коридора восток-запад” mövzusunda S.L.Naumeviçlə müzakirələr aparılıb.
Daha sonra sözügedən müəssisələr arasında dəmiryolu nəqliyyatında təhlükəsizliyin artırılmasına yönəlmiş birgə layihələrin həyata keçirilməsi və intellektual sistemlərin yaradılması barədə fikir mübadiləsi aparılıb və əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Memorandumu İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov və OOO AVP Texnologiya şirkətinin baş direktor müavini, t.e.d, professor Sorin Leonid Naumeviç imzalayıblar.
Qeyd edək ki, uzun illər təcrübəsi olan OOO AVP Texnologiya şirkətinin əsas fəaliyyət istiqamətləri dəmiryolunda avtomatik idarəetmə, maşinistin məlumatlandırılması, parametrlərin qeydiyyata alınması, elektrovoz və vaqonların texniki vəziyyətin monitorinqi, kontrolu və kompleks sistemlərin yaradılmasıdır.

Подписан Меморандум о сотрудничестве между Институтом систем управления НАНА и российским ООО «АВП Технология»
04.06.2022 /
2 июня 2022 года в Институте систем управления (ИСУ) НАНА состоялась встреча с заместителем генерального директора российского ООО «АВП Технология», д.т.н., профессором Сориным Леонидом Наумовичем. Во встрече приняли участие генеральный директор ИСУ, академик Али Аббасов, советник НАНА, академик Тельман Алиев и заведующий отделом международных связей и инноваций, д.ф.т. Тофиг Бабаев.
В ходе встречи Л.Н. Сорин рассказал о проектах, реализуемых в настоящее время в ООО «АВП Технология». Он отметил, что оборудование и системы, внедренные компанией в электровозах, эксплуатируемых на железных дорогах России, Белоруссии и Казахстана за последние двадцать лет, привели к экономии энергии и топлива, повышению пожарной безопасности и дали большой экономический эффект.
Затем советник НАНА, академик Тельман Алиев дал подробную информацию о научно-исследовательской работе, проводимой в ИСУ в области безопасности в железнодорожном транспорте в последние годы. Был обсужден доклад «Проблемы повышения степени безопасности эксплуатации транспортного коридора восток-запад», с которым Т. Алиев выступил на I Международной транспортной конференции в Ташкенте в мае этого года.
Затем стороны обменялись мнениями по поводу реализации совместных проектов, направленных на повышение безопасности в железнодорожном транспорте, и создания интеллектуальных систем. В итоге генеральный директор ИСУ, академик Али Аббасов и заместитель генерального директора ООО «АВП Технология», д.т.н., профессор Л.Н. Сорин подписали меморандум о сотрудничестве
Следует отметить, что основными направлениями деятельности ООО «АВП Технология», имеющей многолетний опыт работы, являются автоматизированное управление железной дорогой, информирование машинистов, регистрация параметров, мониторинг и контроль технического состояния электровозов и вагонов, и создание комплексных систем.