İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun ümumi elmi seminarı keçirilmişdir
8 iyun 2022-ci il tarixində Azərbaycan Mili Elmlər Akademiyasının (AMEA) İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) ümumi elmi seminarı keçirilmişdir. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, alim və mütəxəssislər, gənc tədqiqatçılar iştirak ediblər.
Seminarı giriş nitqi ilə açan institutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov pandemiya dövründə karantin rejimi ilə əlaqədar olaraq müxtəlif tədbirlərin təşkilində yaranan problemlərə toxundu, məhdudiyyətlərin aradan qaldırıldığı postpandemiya dövründə elmi seminarların mütəmadi keçirilməsinin əhəmiyyətindən söz açdı. Akademik aktual mövzularda fundamental tədqiqatların aparılması, əldə olunan elmi nəticələrin müxtəlif istiqamətlərdə tətbiqi və müvafiq sahədə elmin inkişafı baxımından İSİ-də ənənəvi olaraq keçirilən elmi seminarların önəmini qeyd etdi.
Alim informasiya texnologiyalarının tibb sahəsinə tətbiqinin müasir dövrdə multidissiplinar xarakter daşıdığını diqqətə çatdıraraq bu istiqamətdə mövcud problemlərin həllində institutun alim və mütəxəssislərinin üzərinə düşən vəzifələrdən bəhs etdi. AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyevin Azərbaycanda tibbi informatikanın təşəkkülünə bəxş etdiyi töhfələrdən və əldə olunan mühüm elmi nailiyyətlərdən söz açan Ə.Abbasov hazırda sözügedən elmi məktəbin davam etdirilməsi üçün gənc kadrların bu sahəyə cəlb olunmasının zəruriliyini vurğuladı.
Sonra seminarın sədri t.e.d., professor Rövşən Quliyev çıxış edərək Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında (AMEA), o cümlədən İSİ-də həyata keçirilən elm tutumlu layihələr və elmi yeniliklərin ictimaiyyətə çatdırılması, yüksək səviyəli kadrların tədqiqatlara cəlb olunması baxımından bu qəbil təbdirlərin keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Seminarında İnformasiyanın intellektual emalı sistemləri laboratoriyasının müdiri, r.ü.f.d., dosent Gülçin Abdullayeva “İnformasiya texnologiyalarının tibb sahəsində tətbiqi”  mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Alim qeyd edib ki, müasir dövrdə informasiya texnologiyalarının bir çox fəaliyyət sahələrinə, o cümlədən tibbə tətbiqi elmi nailiyyətlərin əldə olunmasına və məlumatların optimallaşdırılmasına imkan verir. Belə ki, informasiya ehtiyatlarının idarə olunması və qarşıya qoyulan mürəkkəb məsələlərin həlli üçün yeni axtarış sistemlərinin təkmilləşdirilməsi və informasiya sistemlərinin yaradılması istiqamətində addımların atılması tələb olunur.
Tibbin müxtəlif istiqamətləri üzrə irəliyə doğru inkişafın məhz kompüter tədqiqat sistemlərinin yeni imkanları ilə bağlı olduğunu bildirən G.Abdullayeva kliniki-laborator məlumatların emalı paradiqmasının müasir tibbi informatikanın əsas məsələlərindən olduğunu bildirib. O, tibbi diaqnostika sistemin yaradılmasında mürəkkəb məsələlərdən biri olan formal təsvirdən bəhs edərək xəstəliyin gedişi müddətində simptom və sindromların aşkarlanması barədə məlumat verib. Alim bildirib ki, tədqiqatın əsas məqsədi həkimlərin diqqətini simptomsuz keçən periodlarda yarana biləcək törəmələrin inkişaf prosesinə yönəltməkdir.
G.Abdullayeva ortopediyada cərrahi müdaxilənin məsləhətçi intellektual sistemi, toksiki maddələrlə zəhərlənmələrin komatoz vəziyyətində diferensial diaqnostikası, USM əsasında mürəkkəb təsvirlərin tanınması, Ceyranbatan su anbarında ekoloji təhlükəsizliyi təmin edən intellektual-informasiya sistemi, Jest dilinin tanınması üçün agent arxitekturasında dayaq nöqtələri və s. istiqamətlərdə tədbir iştirakşılarına ətraflı məlumat verib.
Daha sonra məruzəçi iştirakçıların suallarını cavablandırıb və mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə professorlar Abbas Rzayev, Allahverdi Həsənov, t.e.d. Fəhrad Paşayev,  t.e.d. Qəmbər Quliyev, r.e.d. İlqar Məmmədov, dosent Əbülfət Fətullayev və t.ü.f.d. Rəhilə Sadıqova iştirak ediblər.
Sonra İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək müasir texnologiyaların tibbə tətbiqində prioritet elmi tədqiqat istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi, müvafiq sahədə dünya təcrübəsinin öyrənilməsi baxımından seminarın əhəmiyyətini vurğulayıb. Alim sözügedən sahədə İSİ-də aparılan tədqiqatların işıqlandırılması və səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması istiqamətində qarşıda duran vəzifələrdən bəhs edib. Ə.Sadıqov, həmçinin institutun yüksək ixtisaslı elmi potensialının müvafiq sahədə multidissiplinar araşdırmalara cəlb olunmasının önəminə toxunub.
Elmi seminarda AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Aydazadə, professor Abbas Rzayev və t.e.d., professor Rövşən Quliyev təqdim olunan mövzu ətrafında fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda akademik Əli Abbasov çıxış edərək görkəmli alim r.ü.f.d., dosent Gülçin Abdullayevanın fundamental tədqiqatların apaılması, innovativ sistemlərin yaradılması və gənc kadrların hazırlanmasına istiqamətlənən elmi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi. Akademik seminarda tədqim edilən elmi tədqiqatların səhiyyə sistemində qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi və mövcud problemlərin aradan qaldırılması baxımından önəminə toxundu, sözügedən sahədə yeni elmi istiqamətlər barədə tövsiyələrini səsləndirdi.

Проведен общий научный семинар Института систем управления
8 июня 2022 года состоялся общий научный семинар Института систем управления Академии наук Азербайджана (НАНА). В мероприятии приняли участие руководство института, ученые и специалисты, молодые исследователи.
Открывая семинар вступительной речью, генеральный директор института, академик Али Аббасов коснулся проблем, возникающих при организации различных мероприятий в связи с карантинным режимом в период пандемии, рассказал о важности регулярного проведения научных семинаров в постпандемический период, когда ограничения были сняты. Академик отметил важность традиционно проводимых в ИСУ научных семинаров с точки зрения фундаментальных исследований по актуальным темам, применения полученных научных результатов в различных направлениях и развития науки в соответствующей области.
Отметив, что применение информационных технологий в медицинской сфере в настоящее время носит междисциплинарный характер, ученый рассказал о задачах, стоящих перед учеными и специалистами института в решении существующих проблем в этом направлении. Говоря о вкладе советника НАНА, академика Тельмана Алиева в становление медицинской информатики в Азербайджане и важных научных достижениях, А.Аббасов подчеркнул необходимость привлечения в эту сферу молодых кадров для продолжения научной школы.
Затем председатель семинара д.т.н. профессор Ровшан Гулиев отметил важность проведения таких семинаров с точки зрения доведения до общественности научных проектов и научных инноваций, осуществляемых в Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА), в том числе в ИСУ, привлечения высококвалифицированных кадров к исследованиям.
Заведующая лабораторией интеллектуальных систем обработки информации, д.ф.м. Гюльчин Абдуллаева выступила с докладом на тему "Применение информационных технологий в медицинской сфере". Ученый отметила, что в настоящее время применение информационных технологий во многих сферах деятельности, в том числе в медицине, позволяет получать научные достижения и оптимизировать данные. Таким образом, для управления информационными ресурсами и решения сложных задач необходимо предпринимать шаги по совершенствованию новых поисковых систем и созданию информационных систем.
Отметив, что дальнейшее развитие различных направлений медицины связано именно с новыми возможностями компьютерных исследовательских систем, Г.Абдуллаева отметила, что парадигма обработки клинико-лабораторных данных является одним из основных вопросов современной медицинской информатики. Говоря о формальном описании, которое является одним из сложных вопросов в создании медицинской диагностической системы, она рассказала об обнаружении симптомов и синдромов в процессе заболевания. Ученый сказала, что основной целью исследования является привлечение внимания врачей к процессу развития образований, которые могут возникнуть в бессимптомные периоды.
Г. Абдуллаева подробно проинформировала участников мероприятия по таким направлениям, как консультативная интеллектуальная система хирургического вмешательства в ортопедии, дифференциальная диагностика отравлений токсическими веществами в коматозном состоянии, распознавание сложных изображений на основе УЗИ, интеллектуально-информационная система, обеспечивающая экологическую безопасность в Джейранбатанском водохранилище, опорные точки в агентной архитектуре для распознавания языка жестов и др.
Затем докладчик ответила на вопросы участников и состоялись широкие обсуждения вокруг темы. В обсуждении приняли участие профессора Аббас Рзаев, Аллахверди Гасанов, д.т.н. Фахрад Пашаев, д.т.н. Гамбар Гулуев, д.т.м. Ильгар Мамедов, доцент Абульфат Фатуллаев и д.ф.т. Рахиля Садыгова.
Затем исполнительный директор ИСУ, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов отметил важность семинара с точки зрения определения приоритетных направлений научных исследований в области применения современных технологий в медицине, изучения мирового опыта в соответствующей области. Ученый рассказал о предстоящих задачах по освещению исследований, проводимых в ИСУ в данной области, и созданию эффективных связей сотрудничества. А. Садыгов также отметил важность привлечения высококвалифицированного научного потенциала Института к междисциплинарным исследованиям в соответствующей области.
Советник НАНА, академик Тельман Алиев, член-корреспондент НАНА Камиль Айдазаде, профессор Аббас Рзаев и д.т.н. профессор Ровшан Гулиев высказали свои мысли и предложения по данной теме.
В заключение выступил академик Али Аббасов. Он высоко оценил научную деятельность выдающейся ученого Гюльчин Абдуллаевой, направленную на проведение фундаментальных исследований, создание инновационных систем и подготовку молодых кадров. Академик коснулся важности научных исследований, представленных на семинаре, с точки зрения применения передовых технологий и устранения существующих проблем в системе здравоохранения, озвучил рекомендации по новым научным направлениям в данной области.