Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad tədbirləri üzrə Müşavirə təşkilatının beynəlxalq forumu öz işinə başlayıb
29.06.2022 / Mühüm xəbərlər
27 iyun 2022-ci il tarixində Qazaxıstanın paytaxtı Nur-Sultan şəhərində AQEM -Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad tədbirləri üzrə Müşavirə (CİCA - Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia) təşkilatının İşçi Şurasının 5-ci Plenar sessiyası və 7-ci biznes beynəlxalq forumu öz işinə başlayıb.
AQEM-in 30 illik yubileyinə həsr olunan sessiyanın gündəliyinin əsas məsələlərindən biri də Azərbaycanın bilavasitə iştirak etdiyi Transkaspi, Şimal-Cənub, Şərq-Qərb və Zəngəzur nəqliyyat dəhlizlərinin problemlərinə həsr olunmuşdur. Sözügedən sessiyada Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) İdarəetmə sistemləri İnstitutu (İSİ), Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və SİNAM şirkətinin birgə layihə çərçivəsində hazırlanan “Nəqliyyat dəhlizlərinin səmərəlilik və təhlükəsisliyinin rəqəmsal sistemlərlə idarə olunması və elektron logistika” üzrə konsepsiyası AQEM-ə təqdim edilib.
Layihənin təqdimatını AMEA, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının qərarı ilə Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının Qazaxıstan üzrə rəsmi nümayəndəsi Zakir Binnətli həyata keçirib.
Qeyd edək ki, 1992 ildə yaradılan təşkilatın məqsədi Asiya regionu ölkələrinin təhlükəsizlik və stabilliyini qorumaq, qarşılıqlı münasibətlər və əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdir.

Начал работу международный форум Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии
27 июня 2022 года в столице Казахстана городе Нур-султане начались 5-я пленарная сессия Делового совета и 7-й международный бизнес форум СВМДА (Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии).
Один из основных вопросов повестки дня сессии, посвященной 30-летнему юбилею СВМДА, был посвящен проблемам Транскаспийского, Северного-Южного, Восточного-Западного и Зангезурского транспортных коридоров, в которых Азербайджан принимает непосредственное участие. На данной сессии вниманию СВМДА была представлена концепция “Управление и электронная логистика для цифровых систем эффективности и безопасности транспортных коридоров”, подготовленная в рамках совместного проекта Института систем управления Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА), Министерства цифрового развития и транспорта и компании SINAM.
Презентацию проекта по решению НАНА, Министерства цифрового развития и транспорта и Конфедерации предпринимателей Азербайджана провел официальный представитель Конфедерации предпринимателей Азербайджана по Казахстану Закир Биннатли.
Отметим, что целью организации, созданной в 1992 году, является поддержание безопасности и стабильности стран региона Азия, развитие взаимоотношений и сотрудничества.