Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad tədbirləri üzrə Müşavirə təşkilatının beynəlxalq forumu öz işinə başlayıb
29.06.2022 / Mühüm xəbərlər
27 iyun 2022-ci il tarixində Qazaxıstanın paytaxtı Nur-Sultan şəhərində AQEM -Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad tədbirləri üzrə Müşavirə (CİCA - Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia) təşkilatının İşçi Şurasının 5-ci Plenar sessiyası və 7-ci biznes beynəlxalq forumu öz işinə başlayıb.
AQEM-in 30 illik yubileyinə həsr olunan sessiyanın gündəliyinin əsas məsələlərindən biri də Azərbaycanın bilavasitə iştirak etdiyi Transkaspi, Şimal-Cənub, Şərq-Qərb və Zəngəzur nəqliyyat dəhlizlərinin problemlərinə həsr olunmuşdur. Sözügedən sessiyada Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) İdarəetmə sistemləri İnstitutu (İSİ), Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və SİNAM şirkətinin birgə layihə çərçivəsində hazırlanan “Nəqliyyat dəhlizlərinin səmərəlilik və təhlükəsisliyinin rəqəmsal sistemlərlə idarə olunması və elektron logistika” üzrə konsepsiyası AQEM-ə təqdim edilib.
Layihənin təqdimatını AMEA, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının qərarı ilə Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının Qazaxıstan üzrə rəsmi nümayəndəsi Zakir Binnətli həyata keçirib.
Qeyd edək ki, 1992 ildə yaradılan təşkilatın məqsədi Asiya regionu ölkələrinin təhlükəsizlik və stabilliyini qorumaq, qarşılıqlı münasibətlər və əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdir.

International forum of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia began its work
29.06.2022 /
On June 27, 2022, the 5th plenary session of the Business Council and the 7th International Business Forum of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia (CICA) started in the Kazakh capital Nur-Sultan.
One of the main issues on the agenda of the session dedicated to the 30th anniversary of CICA was the issues of the Trans-Caspian, North-South, East-West and Zangezur transport corridors, in which Azerbaijan is directly involved. At this session, the concept of "Management and e-logistics for digital efficiency and safety of transport corridors" developed as part of the joint project of the Institute of Control Systems of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), the Ministry of Digital Development and Transport and SINAM Company was presented to CICA.
By the decision of ANAS, the Ministry of Digital Development and Transport and the Confederation of Entrepreneurs of Azerbaijan, the presentation of the project was made by Zakir Binnatli, official representative of the Confederation of Entrepreneurs of Azerbaijan in Kazakhstan.
The mission of the organization, established in 1992, is to uphold the security and stability of the countries of the Asia region, the development of mutual relations and cooperation.