Parisdə keçirilən İdealist2018 seminarları
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Xarici əlaqələr və innovasiya şöbəsinin rəhbəri Tofiq Babayev 28-29 yanvar tarixində Parisdə "Big Data, 5G, Photonics, Internet of thinks” mövzusunda keçirilən seminarlarda iştirak etmişdir.
Seminarların məqsədi İKT üzrə Milli koordinatorlara adı çəkilən sahələr üzrə son tədqiqatlar və müasir tendensiyalar haqqında geniş informasiyanın verilməsi idi ki, layihə təkliflərinin məzmunun yoxlanmasında və onlarin innovasiyalaşması haqda rəylərin verilməsində, müasir inkişaf səviyyəsindən kənara çixmaqda və Avropa Birliyinin məsələ və prinsiplərinə uyğun olmaqda onlara yardim etsin.
Insight Centre for Data Analytics (İrlandiya) mərkəzindən olan Doktor Edvard Karri öz «Big data: Beyond the Hype, Delivering Value» adli prezentasiyasında böyük verilənlər texnologiyası və onların sənaye və cəmiyyəti necə dəyişə biləcəyi barədə məruzə etmişdir. Nokia Solutions and Networks Management International GmbH (Almaniya) tədqiqat birliyinin şöbə rəhbəri doktor Verner Mor 5G mövzusunda çixiş etmişdir. Optics Valley (Fransa) şirkətinin nümayəndəsi doktor Pol Stefanut fotonikaya aid prezentasiya ilə və Hartree Centre, IBM nümayəndəsi Katarina Royş isə "Internet of Things” mövzusunda çıxış etmişdilər.
Məruzəçilər iştirakçilarla öz peşə sahələrinin əsas bilikləri ilə bölüşmüş və H2020 2016-17 iş proqraminda uyğun mövzulara toxunmuşdular.

Idealist2018 Technical Seminars in Paris
Head of Foreign Relations and Innovation Department of the Institute of Control Systems Tofig Babayev participated in the Idealist2018 Technical Seminars on the topics of "Big Data, 5G, Photonics, Internet of thinks” held on 28-29 January 2016 in Paris.
The aim of these Seminars was to provide ICT NCPs with a comprehensive idea about latest developments/current trends in the abovementioned areas to better equip them in their duties to check proposal outlines and give feedback on whether they are innovative, beyond the State-of-Art and in line with the EU’s policies and objectives.
The presentation on Big Data given by Dr. Edward Curry from the Insight Centre for Data Analytics (Ireland) was entitled "Big data: Beyond the Hype, Delivering Value”, explaining Big Data technology and how it is transforming industry and society. Dr. Werner Mohr, Head of Research Alliances at Nokia Solutions and Networks Management International GmbH (Germany), spoke on the topic of 5G. Dr. Paul Stefanut Optics Valley (France) made a presentation on Photonics and Internet of Things was covered by Dr. Katharina Reusch from Hartree Centre, IBM.
The speakers provided the participants with essential knowledge in their respective areas and discussed the relevant calls in the H2020 Work Programme 2016-17.