Akademik Əli Abbasov beynəlxalq konfransın açılış tədbirində çıxış edib
24 avqust 2022-ci ildə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi, Bakı Dövlət Universitetinin Tətbiqi Riyaziyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə Sənaye Tətbiqli İdarəetmə və Optimallaşdırma VIII beynəlxalq konfransı (COIA – 2022) işə başlayıb.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov konfransın açılış tədbirində məruzə ilə çıxış edib. Sözügedən məruzəni diqqətinizə çatdırırıq:
Sənaye Tətbiqli İdarəetmə və Optimallaşdırma VIII beynəlxalq konfransı 2005-ci ildə öz fəaliyyətinə Azərbaycanda başlayaraqmüasir dövrdə dünyanın aparıcı elmi-tətqiqat, universitet və tanınmış şirkətlərinin alim və mütəxəssislərinin diqqətini cəlb edən müzakirə və tətbiq platformasına çevrilmişdir. Sözügedən konfrans ölkədə optimal idarəetmə üsullarının və optimallaşdırma nəzəriyyəsinin, həmçinin onun praktikaya tətbiqinin inkişafında böyük rol oynamışdır. Nəticədə, ABŞ, İngiltərə, Fransa, Türkiyə, İran, Rusiya, Ukrayna, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan və dünyanın bir sıra digər ölkələri ilə mövcud elmi əlaqələr gücləndirilmiş və bir çox elm mərkəzləri ilə yeni elmi əlaqələr yaradılmışdır.
Bundan başqa, ölkəmizdə yerinə yetirilən elmi işlərin səviyyəsi xeyli yüksəlmişdir. Optimallaşdırma üsulları və onların tətbiqi sahəsində alimlərimizin reytinqli beynəlxalq jurnallarındakı nəşrlərinin sayını təxminən 15 il bundan əvvəlki, yəni ilk COIA konfransının keçirildiyi vaxtla müqayisə etsək, görərik ki, 2005-ci ilə qədərki dövrlə müqayisədə son illər onların sayı dəfələrlə artmışdır. Bu nəşrlərin müəllifləri bizim o alimlərimizdir ki, onların əksəriyyəti bu konfransların fəal iştirakçılarıdır.
Bu konfranslar həm də bir çox elmi məktəblərin elmi nəticələrinin ciddi müzakirə olunduğu yerdir. Hansı ki bu elmi məktəblər müəyyən dərəcədə bu konfransların təqdim etdiyi elmi müzakirə imkanları hesabına möhkəmlənmiş və formalaşmışdır.
Daha bir mühüm nailiyyəti kimi ölkəmizdə beynəlxalq reytinqli jurnalların nəşrini hesab edə bilərik. Bu jurnallarda bir qayda olaraq, bu konfranslarda fəal iştirak edən müəlliflərin işləri nəşr olunur. Beynəlxalq bazalara daxil edilən jurnallar bunlardır: Clarivate Analytics şirkətinin Web of Science bazasına: Q1 kvortilində: impakt-faktoru 4,771 olan “Applied and Computational Mathematics” və impact-faktoru 2.722 olan “TWMS Journal of Pure and Applied Mathematics” jurnalı, Web of Science bazasına daxil olan "Proceedings of the Institute of Mathematics and Mechanics" jurnalı, SCOPUS, Mathematical Reviews, Zentralblatt MATH bazalarına daxil olan “Transactions Issue Mathematics” jurnalı, Web of Science bazasının ESCI (emerging) siyahısına daxil olan "Azerbaijan Journal of Mathematics" jurnalı.
İdarəetmə və səmərəli idarəetmə həmişə sənayedə, sosial-iqtisadi inkişafda, həyat təhlükəsizliyinin qorunmasında və digər sahələrdə əsas problemlərdən biri olmuş və müasir dövrdə 4-cü sənaye inqilabının canlandığı bir zamanda xüsusi aktuallıq və zərurət kəsb edir. Şübhə yoxdur ki, optimal idarəetmə, düzgün qərarqəbuletmə və nəticələrin qiymətləndirilməsi müasir elmi-tətqiqat, tətbiqi və təcrübi-konstruktor işlərinin aparılması sərhədsiz əməkdaşlıq, dünyanın əksər ölkələrinin və beynəxalq təşkilatların elmi-texniki potensialının birgə əməkdaşlığı nəticəsində mümkündür və bu istiqamətdə konfransımızın töhfəsi çox yüksək qiymətləndirilir.
Bu gün idarəetmənin diqqət mərkəzində mürəkkəb dinamik obyektlərin optimal idarəolunması,  nəzəri  və  praktiki  inkişafı  durur.  İdarəolunan  obyektlərin  o  cümlədən aviasiya vəkosmik texnika, kritik infrastruktur, atom elektrik stansiyası, mürəkkəb hərbi sistemlərin  qeyri-müəyyənlik amilləri  və  dəyişən  mühit şəraitində  işləmələri  və  yüksək təhlükəsizlik  tələbləri  şəraitində  müasir  adaptiv  intellektual  idarəetmə  və  monitorinq sistemlərinin qurulmasında yeni yanaşmalar tələb edir.
Geniş mənada idarəetmə qeyri-müəyyənlik şəraitində qərarların qəbul edilməsi prosesidir ki, bu da inteqral qiymətləndirmələrə əsasən müəyyən topludan bir və ya bir neçə alternativin çox meyarlı seçimini nəzərdə tutan kifayət qədər mürəkkəb intellektual məsələdir. Qərarların qəbul edilməsi istənilən tətbiq sahəsində ən çox rast gəlinən problemlərdən biridir. Belə ki,İdarəetmə    Sistemləri İnstitutunda  mikro və makroiqtisadiyyatın struktur bölmələrində qərarların qəbul edilməsini dəstəkləyən daha yüksək elmi səviyyədə formalizasiyanı təmin edə bilən universal informasiya platformasının yaradılması üçün fundamental əsaslar işlənilmişdir. Təklif olunan həllər qərarların qəbul edilməsi nəzəriyyəsinin klassik üsulları, oyun nəzəriyyəsi, riyazi proqramlaşdırma, riyazi statistika və s., eləcə də qeyri-səlis məntiqin riyazi aparatı, neyroşəbəkə vasitələri və hibrid (neyro-fuzzy) modelləşdirmə sistemlərindən istifadəni nəzərdə tutur. Bu platforma əsasında tətbiqi problemlərin həllinin daha yüksək səviyyəsi açar (əsas) göstəricilərin proqnozlaşdırılması üçün kifayət qədər geniş çeşiddə ənənəvi və qeyri-ənənəvi alətlərdən istifadəsi ilə alternativlərin gələcək (perspektivli) çox meyarlı qiymətləndirilməsini nəzərdə tutur. Bu cür hərtərəfli təhlilin aparılması məhdud resurslardan daha səmərəli istifadə etməyə və müvafiq olaraq idarəetmənin səmərəliliyini artırmağa imkan verir.
İdarəetmənin müasir problemlərindən biri də kömpüter bazaları əsasında qurulan və proqramlaşdırılan avtomatik idarəetmə sistemləridir, məsələn SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) iqtisadiyyatın bir çox sahələrində istifadə olunduğu kimi, enerji sistemində və elektrik şəbəkələrində də tətbiq olunur və uğurla həyata keçirilir. Qeyd etmək istəyirəm ki, institutumuzun məsulu olan “Əşyalar İnterneti” əsasında işləyən SCADA tipli sistem neft sənayesində geniş tətbiq olunmağa başlamışdır. Sürətli avtomatlaşdırma və informatizasiya idarəetmə sistemlərinin işlənib hazırlanmasında və tətbiqində kiber təhlükəsizlik məsələlərinin həllini ön plana çıxarır.
Bu gün intellektual avtonom idarəetmə sistemlərinin idarəolunması gündəmdədir. Artıq maşınların intellekti sürətlə inkişaf edir və onların qərar qəbuletməsi nəticələri müəyyən həyat təhlükəsi yaradır. Bütün bu problemlərin həlli idarəetmə və optimallaşdırma sahəsində çalışan alim və mütəxəssislərin üzərinə düşür.
Konfransda müzakirəyə çıxarılan məruzələrin əhatə dairəsi daha geniş, həllolunan məsələlərin, tətbiq olunan metodların, yeni yanaşmaların və tətbiq sahələrinin genişlənməsi konfransa olan maraqları çoxaldır. Təqdim olunan məqalələr sırasında klassik idarəetmə və optimallaşdırma nəzəriyyəsinin yeni metodları ilə yanaşı tamamilə yeni yanaşma üsulları o cümlədən süni intellekt, qeyri-səlis məntiq, böyük verilənlər, təbii dillərin emalı və s. metodlardan istifadə edərək mürəkkəb və çətin formalizasiya olunan məsələlərin həlləri müzakirəyə çıxarılır. Bu yeni nəzəriyyə və metodlar idarəetmənin tətbiq sahələrinin genişlənməsi və prinsiplərini yeniləşdirir. Belə ki, süni intellektin və intellektin gücləndirilməsi (Augmented İntelligence) ilə müasir və avtonom idarəetməsi tələb olunan obyektlərin, o cümlədən mürəkkəb robotların, pilotsuz uçuş aparatlarının, sürücüsuz  avtomobillərin  və  s.  obyektlərin  idarəetmə  sistemlərinin  işlənməsi, həmçinin Böyük Verilənlərin tətbiqi ilə sənaye idarəetmə sistemlərinin qurulması və qərar qəbuletmənin optimallaşdırılması məsələləri də konfransın diqqət mərkəzində olacaqdır.
Qeyd etmək istəyirəm ki, konfransın nəticələrindən biri də sonda müzakirələrə əsaslanan və müxtəlif sənaye sahələrində tətbiq oluna bilən tövsiyylər paketinin hazırlanıb yayılmasıdır. Hesab edirik ki, bu müasir dövrdə əksər ölkələrdə, o cümlədən Azərbaycanda elmi nəticələrin kommersiyalaşması, texnologiyaların transferi və innavativ iqtisadiyyatın inkişafına konfransımızın bir töhfəsi olacaqdır.

Академик Али Аббасов выступил на открытии международной конференции
24 августа 2022 года при поддержке Министерства цифрового развития и транспорта и организации Института прикладной математики Бакинского государственного университета стартовала VIIIМеждународная конференция по управлению и оптимизации в промышленном применении (COIA-2022).
На открытии конференции выступил генеральный директор Института систем управления (ИСУ) академик Али Аббасов. Предлагаем вашему вниманию еговыступление:
VIII Международная конференция по управлению и оптимизации в промышленном применении, начав свою деятельность в Азербайджане в 2005 году, сегодня стала дискуссионной и прикладной платформой, привлекающей внимание ученых и специалистов ведущих мировых научно-исследовательских, университетских и известных компаний. Эти конференции сыграли большую роль в развитии оптимальных методов управления и теории оптимизации в стране, а также ее применении на практике.
В результате, благодаря этим конференциям были усилены существующие научные связи с США, Англией, Францией, Турцией, Ираном, Россией, Украиной, Казахстаном, Узбекистаном, Кыргызстаном и рядом других стран мира, созданы новые научные связи со многими научными центрами.
Кроме того, значительно повысился уровень выполняемых в Республике научных работ. Если сравнить количество публикаций наших ученых в рейтинговых международных журналах в области методов оптимизации и их применения с тем, что было около 15 лет назад, то есть со времени проведения первой конференции COIA, то мы увидим, что по сравнению с периодом до 2005 года их количество за последние годы увеличилось в несколько раз. Авторы этих публикаций –наши ученые, и большинство из них являются активными участниками этих конференций.
Эти конференции также являются площадкой для серьезного обсуждения результатов, полученных многими научными школами. Эти научные школы в определенной степени укрепились и сформировались благодаря возможностям научной дискуссии, предоставляемым этими конференциями.
Еще одним важным достижением этих конференций можно считать издание в нашей стране международных рейтинговых журналов. В этих журналах, как правило, публикуются работы авторов, принимавших активное участие в данных конференциях. Журналы, индексируемые в международных базах данных: база данных Web of Science компании Clarivate Analytics: в первом квартале: “Applied and Computational Mathematics” с коэффициентом импакт-фактора 4,771 и журнал "TWMSJournal of Pure and Applied Mathematics" с коэффициентом импакт-фактора 2,722, журнал "Proceedings of the Instituteof Mathematics and Mechanics", индексируемый в базе Webof Science, журнал "Transactions Issue Mathematics", индексируемый в базах данных Scopus, MathematicalReviews, Zentralblatt MATH, журнал "Azerbaijan Journal ofMathematics", входящий в список ESCI (Emerging) базы Web of Science. Управление и эффективное управление всегда были одной из основных проблем в промышленности, социально-экономическом развитии, охране безопасности жизнедеятельности и других областях, и в наше время, когда 4-я промышленная революция возрождается, это приобретает особую актуальность и необходимость. Нет сомнений в том, что оптимальное управление, правильное принятие решений и оценка результатов возможны в результате проведения современных научно-исследовательских, прикладных и опытно-конструкторских работ в рамках безграничного сотрудничества, совместного сотрудничества научно-технического потенциала большинства стран мира и международных организаций, и вклад нашей конференции в этом направлении оценивается очень высоко.
В своем широком смысле управление – это процесс принятия решений в условиях неопределенности, что является достаточно сложной интеллектуальной задачей, подразумевающей многокритериальный выбор одной или нескольких альтернатив из некоторого набора на основе их ценностно-ориентировочных интегральных оценок. Задача принятия решений – одна из самых распространенных в любой предметной области. Так, в Институте Систем Управления разработаны фундаментальные основы для создания универсальной информационной платформы, способной обеспечить принятие рациональных решений в структурных подразделениях микро- и макроэкономики на более высоком уровне формализации контекстных задач. Предлагаемые решения предполагают использование классических методов теории принятия решений, теории игр, математического программирования, математической статистики и др., а также математического аппарата нечеткой логики, нейро-сетевых средств и гибридных (нейро-нечетких) систем моделирования. Более высокий уровень решения прикладных задач на базе данной платформы подразумевает многокритериальные оценки альтернатив не только на определенную дату, но и на перспективу за счет использования достаточно широкого набора традиционных и нетрадиционных инструментов прогнозирования ключевых показателей. Проведение такого всестороннего анализа позволяет более рационально распоряжаться ограниченными ресурсами и соответственно повышать эффективность управления.
Одной из современных проблем управления являются также системы автоматического управления, построенные и запрограммированные на базе компьютерных баз данных, например SCADA (Supervisory Control and DataAcquisition), которые применяются во многих отраслях экономики, а также применяются и успешно реализуются в энергосистеме и электрических сетях. Хочу отметить, что система типа SCADA, работающая на базе “Интернета вещей”, созданная нашим институтом, начала широко применяться в нефтяной промышленности. Быстрая автоматизация и информатизация выдвигают на первый план решение вопросов кибербезопасности при разработке и внедрении систем управления.
Сегодня в центре внимания управления находится оптимальное управление сложными динамическими объектами, их теоретическая и практическая разработка. Эксплуатация управляемых объектов, в том числе авиационной и космической техники, критической инфраструктуры, атомной электростанции, сложных военных систем в условиях факторов неопределенности, изменяющихся условий окружающей среды и высоких требований безопасности, требует новых подходов к построению современных адаптивных интеллектуальных систем управления и мониторинга.
Сегодня на повестке дня – управлениеинтеллектуальными автономными системами управления. Машинный интеллект в настоящее время быстро развивается, и результаты их принятия решений представляют определенную угрозу для жизни. Решение всех этих проблем лежит на ученых и специалистах, работающих в области управления и оптимизации.
Расширение круга обсуждаемых на конференции докладов, круга решаемых вопросов, применяемых методов, новых подходов и сфер применения увеличивает интерес к конференции. Среди представленных статей, наряду с новыми методами классической теории управления и оптимизации, есть статьи, в которых обсуждаются решения сложных и сложноформализуемыхзадач с помощью совершенно новых методов подхода, в том числе искусственный интеллект, нечеткая логика, большие данные, обработка естественных языков и др. Эти новые теории и методы расширяют области применения и обновляют принципы управления. Таким образом, в центре внимания конференции также будут разработка систем управления современными и автономными объектами, требующими управления с помощью искусственного интеллекта и дополненного интеллекта (Augmented Intelligence), включая сложные роботы, беспилотные летательные аппараты, автомобили без водителя и т. д., а также создание промышленных систем управления с использованием Больших Данных и задачи оптимизации принятия решений.
Хотелось бы отметить, что одним из результатов конференции станет разработка и распространение пакета рекомендаций на основе обсуждений, которые могут быть применены в различных отраслях промышленности. Мы считаем, что это будет вкладом нашей конференции в коммерциализацию результатов научных исследований, трансфер технологий и развитие инновационной экономики в большинстве стран, в том числе и в Азербайджане, в современный период.