AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı Avstriyada Beynəlxalq konfransda iştirak etmişdir
21-25 noyabr 2016-cı il tarixlərində Avstriyanın Linz şəhərində Avstriya Eləmlər Akademiyasının Yohan Radon adına Hesablama və Tətbiqi Riyaziyyat İnstitutu tərəfindən təşkil olunan "Elmdə və mühəndislikdə hesablama üsulları” adlı xüsusi semestr çərçivəsində "Optimal idarəetmə və əlaqəli sahələrdə Hamilton-Yakobi tənlikləri üçün ədədi üsullar” mövzusunda Beynəlxalq konfrans keçirilib ("Numerical methods for Hamilton-Jacobi equations in optimal control and related fields”). Beynəlxalq konfransda AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəhimov Anar iştirak edib.
Konfrans optimal idarəetmə və əlaqəli sahələrdə tətbiqi xüsusi qeyd olunmaqla Hamilton-Yakobi tənlikləri üçün ədədi üsulların işlənməsinə həsr olunmuşdur. Konfransın əsas mövzuları determinik və stoxastik optimal idarəetmə, birinci və ikinci tərtib Hamilton-Yakobi tənlikləri, optiml idarəetmə üçün variasiya üsulları və ədədi analiz idi. Konfransın məqsədi determik və stoxastik optimal idarəetmə, optiml idarəetmə və tərs məsələlərdə, optiml idarəetmə və tərs məsələlər üçün variasiya üsulları sahəsindən olan tədqiqatçıları bir araya gətirib, bu sahələrdə onlar arasında qarşılıqlı əlaqələrinin dərinləşməsinə şərait yaratmaq idi.
Konfransda dünyada tanınmış alimlərdən olan Maurizio Falkone, Roberto Ferretti (İtaliya), Nikolay Botkin, Roland Herzoq (Almaniya), Karl Kuniş (Avstriya), Vey Kanq, Xiaobinq Fenq (ABŞ), Hasna Zidani, Olivie Bokanovski (Fransa), İan Mitçel (Kanada) və başqaları maraqlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, Rəhimov A. hal-hazırda "AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin Avropanın elm mərkəzlərində doktorantura təhsili və elmi-tədqiqat işləri aparması” proqramı çərçivəsində Fransanın Marsel şəhərində Eks-Marsel Universiteti və Fransa Milli Elmi Tədqiqatlar Mərkəzinin (CNRS) nəzdindəki Frenel Elmi-Tədqiqat İnstitutunda tərs məsələlərin ədədi həlli istiqamətində elmi-tədqiqat işləri aparır.

Сотрудник ИСУ НАНА принял участие в международной конференции в Австрии
21-25 ноября 2016 года, в городе Линц Австрии в рамках специальной сессии под названием "Методы расчета в науке и инженерии" состоялась Международная конференция, организованная Институтом вычислительной и прикладной математики Академии Наук Австрии имени Иоганна Радона, на тему "Численные методы для уравнений Гамильтона-Якоби в оптимальном управлении и смежных областях”. Ведущий научный сотрудник Института Систем Управления НАНА, доктор философии по математике, доцент Анар Рагимов принял участие на конференции.
Конференция была посвящена разработке численных методов для уравнений Гамильтона-Якоби в оптимальном управлении и смежных областях, в особенности внедрении. Основными темами конференции были детерминированное и стохастическое оптимальное управление, уравнения Гамильтона-Якоби первого и второго порядка, методы вариации для оптимального управления и численный анализ. Целью конференции являлось объединение исследователей, работающих в вышеуказанных областях и углубление взаимоотношения между ними.
На конференция такие приняли участие и выступили с докладами такие всемирно известные ученые, как Маурицио Фальконе, Роберто Феретти (Италия), Николай Боткин, Роланд Херзог (Германия), Карл Кунис (Австрия), Вэй Кан, Ксабоинг Фенг (США), Ханса Зидани, Олив Бокановски (Франция), Ян Митчелл ( Канада) и другие.
Следует отметить, что в настоящее время А. Рагимов проводит научные исследования в Научно-исследовательском институте Френель, находящемся в составе Национального Центра Научных Исследований Франции и Университета Экс-Марсель в городе Марсель Франции, по численному решению обратных задач в рамках программы "Получение докторского образования и проведение научно-исследовательских работ в научных центрах Европы молодыми учеными и специалистами".