22.04.2016 / Mühüm xəbərlər
Rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Xarici Əlaqələr İdarəsi və İnnovasiya şöbəsinin rəhbəri Tofiq Babayev, aprelin 19-22 2016-ci il tarixində Minskdə (Belarus) keçirilən Telekommunikasiya üzrə XXIII Beynəlxalq İxtisas Forum, informasiya və bank texnologiyaları "TİBO-2016" iştirak edib.
TIBO - MDB və Baltikyanı ölkələrin ən böyük İKT hadisəsindən biridir. TIBO-2016 18 ölkədən (Belarus, Rusiya, Ukrayna, Azərbaycan, Litva, Latviya, Polşa, Çexiya, Almaniya, Finlandiya, İsveç, Böyük Britaniya, Türkiyə, Çin, Koreya Respublikası, Yaponiya, ABŞ) 100-dən çox şirkətləri toplanmışdır. TIBO-2016-nın biznes proqramı ibarətdir 25 hadisədən, o cümlədən forumlardan, konfranslardan, dəyirmi masalardan , seminarlardan, təqdimatlardan, harada milli və xarici ekspertlər informasiya texnologiyalara aid son həllər təqdim edirdilər.
19 Aprel Babayev informasiya və kommunikasiya texnologiyaları üzrə 3-cü Belarus-Azərbaycan biznes forumunda, 20 aprel - dəyirmi masa "Science 2.0 -. Tədqiqat və inkişaf sektorunun digital transformasiya" iştirak etmişdir. Babayev Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Birləşmiş İnformatika Problemləri İnstitutunda olmuşdur və robot sektorunun nailiyyətləri ilə tanış olub.
Babayev Minskdə olduğu müddətdə İSİ-nin direktoru akademik T. Əliyevin tapşırığına əsasən Belarus Respublikasının "Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu" Respublika Elmi Törəmə Unitar müəssəsinin direktoru Akademik Vitali V. Lapa ilə görüşüb. Görüşün nəticəsi olaraq Belarus Respublikasının Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutu arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Tərəflərin bu Memorandum çərçivəsində əsas əməkdaşlıq sahəsi - kənd təsərrüfatı istehsalında qərarqəbuletmə məsələləri üzrə kömək sisteminin yaradılması üçün aqronomik biliklərin sistemləşdirilməsidir.

Заведующий отделом иностранных связей и инноваций Института систем управления Тофиг Бабаев в составе азербайджанской делегации, возглавляемой министром связи и высоких технологий Рамином Гулузаде, принял участие в XXIII Международном специализированном форуме по телекоммуникациям, информационным и банковским технологиям «ТИБО-2016», проводившемся 19-22 апреля 2016 года в Минске, Беларусь.
ТИБО – одно из самых крупных ИКТ-мероприятий в СНГ и странах Балтии. На ТИБО-2016 собралось более 100 компаний из 18 стран (Беларусь, Россия, Украина, Азербайджан, Литва, Латвия, Польша, Чехия, Германия, Финляндия, Швеция, Великобритания, Турция, Китай, Корейская Республика, Япония, США). Бизнес-программа ТИБО-2016 включала 25 мероприятий, в том числе форумы, конференции, круглые столы, семинары-презентации, на которых национальные и иностранные эксперты представляли новейшие решения в информационных технологиях.
19 апреля Бабаев принял участие в 3-м Белорусско-азербайджанском бизнес-форуме в области информационно-коммуникационных технологий, 20 апреля – в круглом столе «Science 2.0 – цифровая трансформация сектора исследований и разработок». Бабаев также посетил Объединенный институт проблем информатики Национальной академии наук Беларуси, где ознакомился с достижениями сектора робототехники.
Во время своего пребывания в Минске Бабаев встретился с директором Республиканского научного дочернего унитарного предприятия «Институт почвоведения и агрохимии» Республики Беларусь академиком Виталием Витальевичем Лапой. В итоге встречи был подписан меморандум о взаимопонимании между Институтом почвоведения и агрохимии Республики Беларусь и Институтом систем управления Национальной академии наук Азербайджана. Основной областью сотрудничества между Сторонами по настоящему Меморандому является систематизация агрономических знаний для создания системы поддержки принятия решений в сельскохозяйственном производстве.