İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı Eastern Partnership Business Forumunda iştirak etmişdir
17-18 Oktyabr 2022-ci il tarixlərində Çexiyanın paytaxtı Praqa şəhərində Eastern Partnership Business Forum: Geoeconomic Challenges and Opportunities tədbiri keçirilmişdir.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibinə AR İqtisadiyyat Nazirinin birinci müavini Elman Əliyev başda olmaqla bir qrup o cümlədən KOBİA nümayəndəsi, Ələt Azad Zonasının rəhbəri Valeh Ələskərov, Azərbaycanın Çex Respublikasındakı səfiri Adış Məmmədov, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, e-Commers işçi qrupunun rəhbəri Tofiq Babayev və bir qrup Azərbaycan sahibkarları iştirak etmişlər.
Şərq Tərəfdaşlığı Biznes Forumu Çex Respublikasının Sənaye və Ticarət Nazirliyi tərəfindən digər tərəfdaşlarla əməkdaşlıq çərçivəsində Aİ Şurasında Çexiya sədrliyinin tədbiri kimi təşkil olunmuş və Praqa Kongres Mərkəzində keçirilmişdir.
Biznes Forumda iqtisadi əməkdaşlığın qarşıdakı illərdə uğurla inkişaf etdirə biləcəyi əsas sahələri vurğulayan spesifik sessiyalar təşkil olunmuşdu.
Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri investisiya, əlaqə və ya iqtisadiyyatın modernləşdirilməsi, o cümlədən enerji və rəqəmsal transformasiya sahəsində Aİ üçün mühüm tərəfdaşlardır. Buna görə də Forumun məqsədi iqtisadi və ticarət əməkdaşlığı dərinləşdirmək və genişləndirmək üçün mövcud imkanların müzakirə edilməsi olmuşdur.
Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri və Aİ Tərəfdaşlığın daha da gücləndirilməsi və 2022-ci ildən sonra Aİ ilə iqtisadi inteqrasiya proseslərinin irəliləyişinə dair yeni ideyalarla bölüşmuşlər.
Forumun xüsusi diqqəti aşağıdakı əməkdaşlıq sektorlarına yönəldilmişdi: Enerji keçidi; Rəqəmsal keçid; Ağıllı Şəhərlər; Ağıllı Kənd Təsərrüfatı; İnvestisiyaların yoxlanılması.
Tofiq Babayev Forumda Panel of Digital Transition seksiyasında “The major developments in domestic and cross-border logistics in Azerbaijan” mövzusunda çıxış etmiş və ölkədə (cross-border logistics) transsərhəd logistikanın rəqəmsallaşdırılması sahəsində yerinə yetirilən işlər barədə məlumat vermişdir.  Alim eyni zamanda bu sahədə AB ilə əməkdaşlıq imkanları barədə məlumat verilmişdir.

Employee of the Institute of Control Systems participated in the Eastern Partnership Business Forum
Eastern Partnership Business Forum: Geoeconomic Challenges and Opportunities was held in Prague, Czech Republic, on October 17-18, 2022.
The Azerbaijani delegation headed by First Deputy Minister of Economy Elman Aliyev was composed of the representative of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), head of Alat Free Zone Valeh Aleskerov, Ambassador of Azerbaijan to the Czech Republic Adish Mammadov, Head of International Relations and Innovation Department of the Institute of Control Systems, PhD in Engineering, Head of e-Commerce working group Tofig Babayev and a group of Azerbaijani businessmen.
The Eastern Partnership Business Forum was organized by the Ministry of Industry and Trade of the Czech Republic in cooperation with other partners as part of the Czech Presidency of the EU Council and was held at the Prague Congress Center.
Special sessions were organized at the business forum, highlighting the main areas in which economic cooperation can develop successfully in the coming years.
The Eastern Partnership countries are important partners of the EU in investments, modernization of communication or economy, including energy and digital transformation. Therefore, the purpose of the forum was to discuss existing opportunities for deepening and expanding economic and trade cooperation.
The Eastern Partnership countries and the EU shared new ideas on how to further strengthen the partnership and promote economic integration processes with the EU beyond 2022.
The forum focused on the following sectors of cooperation: energy transition; digital transition; smart cities; smart agriculture; and investment verification.
Tofig Babayev spoke at the forum in the section of the Panel of Digital Transition on "The major developments in domestic and cross-border logistics in Azerbaijan" and reported on the work done in the field of digitalization of cross-border logistics in the country. The scientist also talked about the possibilities of cooperation with the EU in this field.