İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində Rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına dəstək lahiyələrinə həsr edilmiş görüşlərdə iştirak edib
28.10.2022 / Mühüm xəbərlər
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., e-Commers işçi qrupunun rəhbəri, Rəqəmsal, Sənaye və Kosmos istiqamətində Horizon Europe millli təmsilçisi Tofiq Babayev 24-25 oktyabr 2022-ci il tarixlərində Avropa Komissiyasının təşkil etdiyi və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində Rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına dəstək lahiyələrinə həsr edilmiş 2 görüşdə iştirak edib.
24 oktyabrda keçirilən Şərq Tərəfdaşlığı Rəqəmsal Konfransı zamanı Şərq Tərəfdaşlığında rəqəmsal transformasiya mövzusunun əhəmiyyəti Aİ və Şərq tərəfdaş ölkələrindən yüksək səviyyəli maraqlı tərəfləri bir araya gətirən onlayn müzakirələr vasitəsilə nümayiş etdirilib. Yenilənmiş Şərq Tərəfdaşlığı siyasəti prioritetlərində dayanıqlı rəqəmsal transformasiya dörd əsas sütun deməkdir: Rəqəmsal İnfrastruktur, eGovernance Rəqəmsal İqtisadiyyat və İnnovasiya və Kiber Dayanıqlıq – Kibertəhlükəsizlik. Konfransda çağırışlar və regionda baş verən son hadisələr zamanı yaranan problemlərin həllində rəqəmsalın əhəmiyyəti müzakirə edilib.
25 oktyabr baş tutan Başlanğıc və Rəhbər Komitəsinin iclasında EU4Digital Mərhələ II layihəsinin Aİ-nin EU4Digital Təşəbbüsü və tərəfdaş layihələr vasitəsilə rəqəmsal transformasiyanı necə dəstəkləməsinin xüsusiyyətlərinə həsr olunub. Tədbir flaqman regional EU4Digital Təşəbbüsünün mərkəzi layihəsi olan EU4Digital Facility Phase II-nin (2022-2025) rəsmi açılışına həsr edilib. Tədbir zamanı Layihə komandasının, EU4Digital layihələrinin və EU4Digital ekspert şəbəkələrinin ölkə nümayəndələrinin töhfələri ŞT-də rəqəmsal transformasiyanı dəstəkləmək üçün qarşıda duran hədəflərə kompleks yanaşma baxımından mühüm rol oynayıb. Lahiyə komandası qarşıdakı illərdə (2022-2025) Şərqi tərəfdaşlıq ölkələrində həyata keçiriləcək pilot layihələri barədə ətraflı məlumat verib.

Employee of the Institute of Control Systems participated in the meetings on the issues of supporting the development of digital economy in the Eastern Partnership countries
28.10.2022 /
Tofig Babayev, PhD in Engineering, Head of International Relations and Innovation Department of the Institute of Control Systems, Head of e-Commerce Working Group and Digital, Industry and Space NCP of Horizon Europe, attended 2 meetings, organized by the European Commission on 24-25 October 2022, devoted to the support for the development of digital economy in the Eastern Partnership countries.
During the Eastern Partnership Digital Conference, held on October 24, the importance of the topic of digital transformation in the Eastern Partnership was demonstrated through online discussions attended by high-level stakeholders from the EU and Eastern Partnership countries. In the updated policy priorities of the Eastern Partnership, sustainable digital transformation means four main pillars: digital infrastructure, eGovernance, digital economy and innovation and cyber sustainability - cybersecurity. The conference discussed the importance of digital technology in addressing the challenges and recent developments in the region.
The Kick-Off and Steering Committee meeting, held on 25 October, focused on the specifics of how the EU4Digital Phase II project supports digital transformation through the EU4Digital initiative and partner projects. The event was dedicated to the official opening of Phase II of the EU4Digital Facility (2022-2025), the central project of the flagship regional EU4Digital initiative. During the event, the contribution of the project team, country representatives of the EU4Digital project and EU4Digital expert networks played an important role in terms of a comprehensive approach to the objectives set to support digital transformation in the EU. The project team detailed the pilot projects to be implemented in the Eastern Partnership countries in the coming years (2022-2025).