İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində Rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına dəstək lahiyələrinə həsr edilmiş görüşlərdə iştirak edib
28.10.2022 / Mühüm xəbərlər
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., e-Commers işçi qrupunun rəhbəri, Rəqəmsal, Sənaye və Kosmos istiqamətində Horizon Europe millli təmsilçisi Tofiq Babayev 24-25 oktyabr 2022-ci il tarixlərində Avropa Komissiyasının təşkil etdiyi və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində Rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına dəstək lahiyələrinə həsr edilmiş 2 görüşdə iştirak edib.
24 oktyabrda keçirilən Şərq Tərəfdaşlığı Rəqəmsal Konfransı zamanı Şərq Tərəfdaşlığında rəqəmsal transformasiya mövzusunun əhəmiyyəti Aİ və Şərq tərəfdaş ölkələrindən yüksək səviyyəli maraqlı tərəfləri bir araya gətirən onlayn müzakirələr vasitəsilə nümayiş etdirilib. Yenilənmiş Şərq Tərəfdaşlığı siyasəti prioritetlərində dayanıqlı rəqəmsal transformasiya dörd əsas sütun deməkdir: Rəqəmsal İnfrastruktur, eGovernance Rəqəmsal İqtisadiyyat və İnnovasiya və Kiber Dayanıqlıq – Kibertəhlükəsizlik. Konfransda çağırışlar və regionda baş verən son hadisələr zamanı yaranan problemlərin həllində rəqəmsalın əhəmiyyəti müzakirə edilib.
25 oktyabr baş tutan Başlanğıc və Rəhbər Komitəsinin iclasında EU4Digital Mərhələ II layihəsinin Aİ-nin EU4Digital Təşəbbüsü və tərəfdaş layihələr vasitəsilə rəqəmsal transformasiyanı necə dəstəkləməsinin xüsusiyyətlərinə həsr olunub. Tədbir flaqman regional EU4Digital Təşəbbüsünün mərkəzi layihəsi olan EU4Digital Facility Phase II-nin (2022-2025) rəsmi açılışına həsr edilib. Tədbir zamanı Layihə komandasının, EU4Digital layihələrinin və EU4Digital ekspert şəbəkələrinin ölkə nümayəndələrinin töhfələri ŞT-də rəqəmsal transformasiyanı dəstəkləmək üçün qarşıda duran hədəflərə kompleks yanaşma baxımından mühüm rol oynayıb. Lahiyə komandası qarşıdakı illərdə (2022-2025) Şərqi tərəfdaşlıq ölkələrində həyata keçiriləcək pilot layihələri barədə ətraflı məlumat verib.

Сотрудник Института систем управления принял участие во встречах, посвященных вопросам поддержки развития цифровой экономики в странах Восточного партнерства
28.10.2022 /
Заведующий отделом международных отношений и инноваций Института систем управления, д.ф.т. руководитель рабочей группы e-Commerce, национальный представитель Horizon Europe в области цифровых технологий, промышленности и космоса Тофиг Бабаев принял участие в 2 встречах, организованных Европейской комиссией 24-25 октября 2022 года и посвященных вопросам поддержки развития цифровой экономики в странах Восточного партнерства.
Во время цифровой конференции Восточного партнерства, состоявшейся 24 октября, посредством онлайн-дискуссий, в которых приняли участие высокопоставленные заинтересованные стороны из ЕС и стран Восточного партнерства, была продемонстрирована важность темы цифровой трансформации в Восточном партнерстве. В обновленных приоритетах политики Восточного партнерства устойчивая цифровая трансформация означает четыре основных столпа: цифровая инфраструктура, eGovernance, цифровая экономика и инновации и киберустойчивость – кибербезопасность. На конференции обсуждалась важность цифровых технологий в решении проблем, возникших в ходе вызовов и последних событий в регионе.
Заседание Стартового и управляющего комитета, состоявшееся 25 октября, было посвящено особенностям того, как проект Фазы II EU4Digital ЕС поддерживает цифровую трансформацию посредством инициативы EU4Digital и партнерских проектов. Мероприятие было посвящено официальному открытию Фазы II EU4Digital Facility (2022-2025), центрального проекта флагманской региональной инициативы EU4Digital. В ходе мероприятия вклад команды проекта, национальных представителей проектов EU4Digital и экспертных сетей EU4Digital сыграл важную роль с точки зрения комплексного подхода к поставленным целям поддержки цифровой трансформации в ЕС. Команда проекта подробно рассказала о пилотных проектах, которые будут реализованы в странах Восточного партнерства в ближайшие годы (2022-2025).