Azərbaycanın tarixi qələbəsindən iki il ötür
“Zəfər Günü bizim bayramımızdır. Bu Zəfər bayramıdır, bu, rəşadət bayramıdır, bu, ədalət bayramıdır, bu, milli qürur, milli ləyaqət bayramıdır. Biz öz ləyaqətimizi bərpa etdik. Bundan sonra müzəffər ölkə və qalib xalq kimi əbədi yaşayacağıq”.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev
Bu gün Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinə qızıl hərflərlə yazılan Qarabağ Zəfərinin ikinci ildönümüdür. Bildiyimiz kimi, 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribat xarakterli növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanının göstərişi ilə müzəffər Azərbaycan Ordusu əks-hücüm əməliyyatına başladı. Məhz ölkə başçısının qətiyyəti, uzaqgörən siyasi iradəsi, rəşadətli ordumuzun şücaəti, xalqımızın birliyi sayəsində İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycanın hərbi və siyasi arenada mütləq qələbəsi ilə nəticələndi. Uzun illərdir işğal altında olan əzəli və əbədi torpaqlarımız düşməndən azad edildi, xalqın doğma yurd həsrətinə 44 gündə son qoydu.
Dünya hərb tarixinə misli görünməmiş qələbə kimi həkk olunan Vətən müharibəsinin ən şanlı səhifələrindən biri də Qarabağın incisi hesab olunan Şuşa şəhərinin əsarətdən xilas edilməsi oldu. Döyüş meydanında düşmən qüvvələrini darmadağın edərək zəfər çalan Azərbaycanın tam qələbəsi isə işğal altında olan Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarının ölkə başçısının siyasi iradəsi nəticəsində döyüşsüz geri qaytarılması idi. Bu Zəfər Salnaməsi, eyni zamanda, Prezident-Xalq birliyinin təcəssümü kimi Azərbaycanın hərbi və iqtisadi gücünü bütün dünyaya nümayiş etdirdi.
Son iki il ərzində xalqımızın doğma torpaqlarına geri qayıtması istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri aparılıb, dağıntılara məruz qalmış tarixi abidələr yenidən dirçəldilib, müasir dövrün tələblərinə cavab verən yüksək texnoloji infrastruktur obyektləri istifadəyə verilib. Azad olunmuş ərazilərdə həyat fəaliyyətinin təmin olunması üçün sağlamlıq mərkəzləri, idman kompleksləri, məktəb və bağçalar inşa edilib. Qısa zamanda aeroportlar, elektrik stansiyaları və digər əhəmiyyətli obyektlər inşa olunub, doğma torpaqlarımıza rahat gediş-gəlişin təmin edilməsi məqsədilə nəqliyyat infrastrukturu bərpa olunub. Hazırda Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda həyata keçirilən əməli tədbirlər isə Azərbaycanın regionda mövqeyinin möhkəmlənməsi və beynəlxalq tərəfdaşlığın genişləndirilməsinə istiqamətlənir.
Bu gün tarixi qisasını alan və gələcəyə inamla baxan Azərbaycan xalqı Vətən müharibəsində qazanılmış şanlı qələbənin ikinci ildönümünü böyük sevinc və  fəxrlə qeyd edir. Milli qürur və iftixar hissini bizə yaşadan əsgərlərimizə təşəkkür edir, Vətənin azadlığı uğrunda canlarını fəda edərək adını tarixə yazan şəhidlərimizin ruhu qarşısında baş əyirik. Dalğalanan bayrağımızın hər zaman yüksəklərdə olmasını arzu edirik!

"Victory Day is our holiday. It is a celebration of Victory, it is a celebration of prosperity, it is a celebration of justice, it is a celebration of national pride, national dignity. We have restored our dignity. From now on we will live forever as a victorious country and victorious people."
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev
Today is the second anniversary of the Karabakh Victory that was written with golden letters in the centuries-old history of Azerbaijan. As we know, in response to another provocative military aggression of Armenia, on September 27, 2020, the victorious Azerbaijani Army launched a counter-offensive operation by order of the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan. Thanks to the determination of the head of state, far-sighted political will, courage of our brave army and unity of our people, the Second Karabakh War ended with absolute military and political victory of Azerbaijan. Our ancestral and eternal lands, which had been under occupation for many years, were freed from the enemy and the people's yearning for their homeland was ended in 44 days.
One of the most glorious pages of the Patriotic War, inscribed in world military history as an unprecedented victory was the liberation from the city of Shusha, the pearl of Karabakh. The complete victory of Azerbaijan, who defeated the enemy forces on the battlefield, was the return of the occupied Aghdam, Kalbajar and Lachin districts without a fight as a result of the political will of the head of state. This Chronicle of Victory at the same time demonstrated to the world the military and economic power of Azerbaijan as the embodiment of the unity of the President and the People.
During the last two years, under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, large-scale reconstruction and construction work has been carried out to bring our people back to their home lands, historical monuments that had been destroyed were restored, high-tech infrastructure facilities that meet modern standards were put into operation. Recreation centers, sports complexes, schools and kindergartens were built in the liberated territories to sustain life and work there. Airports, power plants and other important facilities were built in a short period of time and transport infrastructure was restored to provide convenient access to the liberated lands. Practical measures currently implemented in Karabakh and East Zangezur economic region are aimed at strengthening Azerbaijan's position in the region and expanding international partnership.
Today the Azerbaijani people, who took a historic revenge and is now looking into the future with confidence, is celebrating with great joy and pride the second anniversary of the glorious victory in the Patriotic War. We thank our soldiers who gave us a sense of national pride and glory, and bow our heads before the souls of our martyrs, who wrote their names in history, giving their lives for the freedom of their country. May our flag fly high forever!