Azərbaycanın tarixi qələbəsindən iki il ötür
“Zəfər Günü bizim bayramımızdır. Bu Zəfər bayramıdır, bu, rəşadət bayramıdır, bu, ədalət bayramıdır, bu, milli qürur, milli ləyaqət bayramıdır. Biz öz ləyaqətimizi bərpa etdik. Bundan sonra müzəffər ölkə və qalib xalq kimi əbədi yaşayacağıq”.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev
Bu gün Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinə qızıl hərflərlə yazılan Qarabağ Zəfərinin ikinci ildönümüdür. Bildiyimiz kimi, 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribat xarakterli növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanının göstərişi ilə müzəffər Azərbaycan Ordusu əks-hücüm əməliyyatına başladı. Məhz ölkə başçısının qətiyyəti, uzaqgörən siyasi iradəsi, rəşadətli ordumuzun şücaəti, xalqımızın birliyi sayəsində İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycanın hərbi və siyasi arenada mütləq qələbəsi ilə nəticələndi. Uzun illərdir işğal altında olan əzəli və əbədi torpaqlarımız düşməndən azad edildi, xalqın doğma yurd həsrətinə 44 gündə son qoydu.
Dünya hərb tarixinə misli görünməmiş qələbə kimi həkk olunan Vətən müharibəsinin ən şanlı səhifələrindən biri də Qarabağın incisi hesab olunan Şuşa şəhərinin əsarətdən xilas edilməsi oldu. Döyüş meydanında düşmən qüvvələrini darmadağın edərək zəfər çalan Azərbaycanın tam qələbəsi isə işğal altında olan Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarının ölkə başçısının siyasi iradəsi nəticəsində döyüşsüz geri qaytarılması idi. Bu Zəfər Salnaməsi, eyni zamanda, Prezident-Xalq birliyinin təcəssümü kimi Azərbaycanın hərbi və iqtisadi gücünü bütün dünyaya nümayiş etdirdi.
Son iki il ərzində xalqımızın doğma torpaqlarına geri qayıtması istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri aparılıb, dağıntılara məruz qalmış tarixi abidələr yenidən dirçəldilib, müasir dövrün tələblərinə cavab verən yüksək texnoloji infrastruktur obyektləri istifadəyə verilib. Azad olunmuş ərazilərdə həyat fəaliyyətinin təmin olunması üçün sağlamlıq mərkəzləri, idman kompleksləri, məktəb və bağçalar inşa edilib. Qısa zamanda aeroportlar, elektrik stansiyaları və digər əhəmiyyətli obyektlər inşa olunub, doğma torpaqlarımıza rahat gediş-gəlişin təmin edilməsi məqsədilə nəqliyyat infrastrukturu bərpa olunub. Hazırda Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda həyata keçirilən əməli tədbirlər isə Azərbaycanın regionda mövqeyinin möhkəmlənməsi və beynəlxalq tərəfdaşlığın genişləndirilməsinə istiqamətlənir.
Bu gün tarixi qisasını alan və gələcəyə inamla baxan Azərbaycan xalqı Vətən müharibəsində qazanılmış şanlı qələbənin ikinci ildönümünü böyük sevinc və  fəxrlə qeyd edir. Milli qürur və iftixar hissini bizə yaşadan əsgərlərimizə təşəkkür edir, Vətənin azadlığı uğrunda canlarını fəda edərək adını tarixə yazan şəhidlərimizin ruhu qarşısında baş əyirik. Dalğalanan bayrağımızın hər zaman yüksəklərdə olmasını arzu edirik!

Два года со дня исторической победы Азербайджана
«День Победы — наш праздник. Это праздник Победы, это праздник благополучия, это праздник справедливости, это праздник национальной гордости, национального достоинства. Мы восстановили свое достоинство. Отныне мы будем жить вечно, как победоносная страна и победоносный народ».
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев
Сегодня вторая годовщина Карабахской Победы, вписанной золотыми буквами в многовековую историю Азербайджана. Как известно, 27 сентября 2020 года в ответ на очередную провокационную военную агрессию Армении победоносная Азербайджанская Армия по приказу Верховного Главнокомандующего Вооружёнными Силами Азербайджанской Республики начала контрнаступательную операцию. Благодаря решимости главы государства, дальновидной политической воле, мужеству нашей отважной армии и единству нашего народа Вторая Карабахская война завершилась абсолютной победой Азербайджана на военной и политической арене. Наши исконные и вечные земли, многие годы находившиеся под оккупацией, были освобождены от врага, и за 44 дня был положен тоске народа по родной земле.
Одной из самых славных страниц Отечественной войны, вписанной в мировую военную историю как беспрецедентная победа, стало освобождение от города Шуша, считающегося жемчужиной Карабаха. Полной победой Азербайджана, разгромившего вражеские силы на поле боя, стало возвращение оккупированных Агдамского, Кельбаджарского и Лачинского районов без боя в результате политической воли главы государства. Эта Летопись Победы в то же время продемонстрировала всему миру военную и экономическую мощь Азербайджана как воплощение единства Президента и Народа.
В течение последних двух лет под руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева были проведены масштабные восстановительно-строительные работы в целях возвращения нашего народа на родные земли, восстановлены исторические памятники, подвергшиеся разрушению, введены в эксплуатацию объекты высокотехнологичной инфраструктуры, отвечающие требованиям современности. Для обеспечения жизнедеятельности на освобожденных территориях построены оздоровительные центры, спортивные комплексы, школы и детские сады. В короткие сроки были построены аэропорты, электростанции и другие важные объекты, восстановлена транспортная инфраструктура с целью обеспечения удобного доступа к родным землям. Практические меры, реализуемые в настоящее время в Карабахе и Восточно-Зангезурском экономическом районе, направлены на укрепление позиций Азербайджана в регионе и расширение международного партнерства.
Сегодня азербайджанский народ, взявший исторический реванш и с уверенностью смотрящий в будущее, с огромной радостью и гордостью отмечает вторую годовщину славной победы в Отечественной войне. Мы благодарим наших воинов, подаривших нам чувство национальной гордости и величия, и склоняем голову перед душами наших шехидов, которые вписали свои имена в историю, отдав свои жизни за свободу Родины. Пусть наш флаг вечно реет на высоте!