İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Yeni Azərbaycan Partiyasının 30 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
18.11.2022 / Tədbirlər
18 noyabr 2022-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) 30 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib. İclasda YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, sədr müavini Elnarə Mustafayeva,  institut rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, gənc tədqiqatçılar iştirak ediblər.
Tədbirdə İSİ əməkdaşlarının hazırladığı YAP-ın yaranması və inkişafının tarixi anlarını xatırladan videoçarx nümayiş olunub. Sonra müstəqil Azərbaycan dövlətinin banisi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və ölkənin ərazi bütövlüyü uğrunda rəşadətlə vuruşub canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov müasir Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkənin müstəqilliyi və inkişafı istiqamətindəki misilsiz xidmətlərindən, YAP-ın yaranması və inkişaf edərək ümumxalq partiyasına çevrilməsindən danışıb.
Bütün həyatı boyu öz xalqına sədaqətlə xidmət etmiş Heydər Əliyevin ömür yolunun hər bir azərbaycanlı üçün örnək olduğunu bildirən Ə.Abbasov Ümummilli Liderin həyatı və siyasi fəaliyyətinin müxtəlif mərhələlərinə nəzər salıb. Azərbaycanın tarixində çətin dövrlərdən biri olan ötən əsrin 80-90-cı illərini ətraflı şəkildə xarakterizə edən akademik o zamankı ölkə rəhbərliyinin səriştəsizliyi nəticəsində geniş vüsət alan daxili və xarici təzyiqlərdən, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının rifahı uğrunda apardığı mübarizədən ətraflı şəkildə bəhs edib. Qeyd edib ki, sözügedən dövrdə müxtəlif maneələrə, təzyiqlərə baxmayaraq Heydər Əliyevin əsas amalı daima Azərbaycanın inkişafı və dövlət müstəqilliyinin qorunması olmuşdur. Məhz siyasi-iqtisadi böhranın kulminasiya nöqtəsinə çatdığı zaman ölkə ziyalıları dövlətçiliyin dirçəldilməsi istiqamtində yeganə ümid yeri olan Ulu Öndərə müraciət edərək Yeni Azərbaycan Partiyasının yaradılmasını təklif etdilər. Beləliklə, 24 oktyabr 1992-ci ildə Ümummilli Lider xalqın müraciətinə müsbət cavab vermiş, 1992-ci il noyabrın 21-də isə Yeni Azərbaycan Partiyası yaradılaraq dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev yekdilliklə partiyanın sədri seçilmişdir.
YAP-ın tarixi və ölkənin inkişafı istiqamətində müxtəlif sahələrdə atılan addımlardan, Ulu Öndərin uzaqgörən siyasətindən bəhs edən Ə.Abbasov bildirib ki, məhz Ümummilli Liderin gərgin əməyi və qətiyyəti sayəsində yeni, müasir Azərbaycan dövləti qurulmuş, dünya məkanında öz layiqli yerini tutmuş, YAP Azərbaycanın iqtidar partiyasına çevrilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının müasir dövrdə qüdrətinin və dinamik inkişafının təməlinin məhz dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin dövlətçilik siyasətilə bağlı olduğunu bir daha vurğulayan Ə.Abbasov ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında yeni mərhələnin Ulu Öndərin Siyasi kursunun davamçısı, cənab İlham Əliyevin hakimiyyətə gəlməsi ilə başlandığını bildirib. Ə.Abbasov İlham Əliyevin YAP-a sədrlik etdiyi dövrdə həyata keçirilən, dövlətin hərtərəfli inkişafına istiqamətlənən siyasi, istiqadi və sosial proseslərdən ətraflı şəkildə bəhs edib. İkinci Qarabağ müharibəsində qazanılan qələbə ilə Azərbaycanın yeni dövrə qədəm qoyduğunu vurğulayan akademik əldə olunan zəfərin məhz ölkə başçısının qətiyyəti, uzaqgörən siyasi iradəsi, rəşadətli ordumuzun şücaəti, xalqımızın birliyi sayəsində mümkün olduğunu bildirib.
Çıxışının sonunda Azərbaycan tarixində əlamətdar hadisələrindən olan Yeni Azərbaycan Partiyasının təsis edilməsinin 30-cu ildönümü münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik edən Ə.Abbasov partiyaya qarşıdan gələn “Heydər Əliyev” ilində dövlətçiliyin inkişafı istiqamətində yeni uğurlar arzu edib.
Sonra YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev çıxış edərək təkcə Azərbaycanda deyil, ümumilikdə SSRİ məkanında yüksək iradəsilə seçilən Heydər Əliyevin XX əsrin 60-80-ci illərində yürütdüyü uzaqgörən siyasətindən, ölkənin çiçəklənməsi, azərbaycançılıq məfkurəsinin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib.
XX əsrin 60-cı illərində sosial-iqtisadi sferalarda dərin və uzunmüddətli böhranın baş verdiyi, olduqca mürəkkəb bir şəraitdə Azərbaycanın iqtisadi göstəricilərə əsasən ittifaq respublikaları arasında sonuncu yerdə olduğunu bildirən B.Nəbiyev 1969-cu iyulun 14-də Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycanda rəhbərliyə gəlməsilə inkişaf tarixinin başlanğıcının qoyulduğunu bildirib. Qeyd edib ki, məhz Ümummilli Liderin uzaqgörən siyasəti nəticəsində uzunmüddətli gerilik dövrü mütləq inkişafla əvəz edildi, böhranın aradan qaldırılmasına nail olundu. Heydər Əliyevin fədakar əməyi, xüsusi təşkilatçılığı və diplomatik sahələrdə qabaqcıl dünya dövlətlərilə qurulan əməkdaşlıq əlaqələri sayəsində iqtisadi inkişaf dinamikası artdı, Azərbaycan müasir ölkələr sırasında nüfuzlu dövlət kimi öz layiqli yerini tutdu.
YAP-ın yaranması və inkişaf tarixindən ətraflı şəkildə bəhs edən B.Nəbiyev Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə imzalanan, ölkənin iqtisadi inkişafına istiqamətlənən “Əsrin müqaviləsi”nin XX əsrin 90-ci illərində mütərəqqi hadisələrdən biri olduğunu bildirdi. O, Azərbaycanda qabaqcıl texnologiya istehsalı, elmi nailiyyətlərinin istehsalata tətbiqi, xalq təsərrüfatının dinamik inkişafı, mədəniyyətin çiçəklənməsi və bir çox sahələrdə Heydər Əliyevin əvəzsiz rolundan bəhs etdi.
Bu gün Ulu Öndərin siyasi kursunun Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Yeni Azərbaycan Partiyasının sədri cənab İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirildiyini bildirən B.Nəbiyev müasir dövrdə müxtəlif sahələrdə ölkənin inkişafına istiqamətlənən quruculuq işlərindən bəhs etdi, bu istiqamətdə partiyanın fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi.
Çıxışının sonunda tədbirin keçirilməsində göstərilən təşəbbüsə görə təşəkkürünü bildirən B.Nəbiyev Yeni Azərbaycan Partiyasının təsis edilməsinin 30-cu ildönümü münasibətilə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasova və İSİ YAP Ərazi təşkilatının sədri Zülalə Cəbiyevaya partiyanın Fəxri Fərmanlarını təqdim etdi.
Daha sonra İSİ YAP Ərazi təşkilatının sədri Zülalə Cəbiyeva çıxış edərək unudulmaz lider Heydər Əliyevin zəngin dövlətçilik siyasətindən bəhs etdi. O, İSİ-də elm və təhsil sahəsində fərqlənən intellektual gənclərin əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan azərbaycançılıq ideologiyasına sadiq qalmaları, partiyanın sıralarına qatılaraq ölkənin ictimai-siyasi həyatında iştirak etmələri istiqamətində görülən işlərdən danışdı. YAP sıralarına qatılmağı arzulayan gənclərdən söz açan Z.Cəbiyeva partiyaya işində uğurlar arzuladı, tədbir iştirakçılarını yubiley münasibətilə səmimi-qəlbdən təbrik etdi.
Tədbirin sonunda Yeni Azərbaycan Partiyasının ictimai və təşkilati işlərində fərqlənən əməkdaşlar İSİ-nin Fəxri Fərmanı ilə təltif olunublar.

An event dedicated to the 30th anniversary of the New Azerbaijan Party was held at the Institute of Control Systems
18.11.2022 /
An event dedicated to the 30th anniversary of the New Azerbaijan Party (NAP) was held at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on November 18, 2022. The meeting was attended by Bakhtiyar Nabiyev, Chair of the Yasamal District NAP Organization, Deputy Chair Elnara Mustafayeva, the administration of the institute, heads of departments and laboratories and young researchers.
A video clip about the historic moments of NAP's establishment and development, prepared by ICS staff, was demonstrated at the event. Then a minute of silence was observed in remembrance of National Leader Heydar Aliyev, the founder of the independent state of Azerbaijan, and the martyrs who bravely fought and sacrificed their lives for the territorial integrity of the country.
Opening the event with his welcoming speech, General Director of ICS, Academician Ali Abbasov spoke about the unprecedented services of National Leader Heydar Aliyev, architect and builder of a modern state of Azerbaijan, in the independence and development of the country, the establishment and development of NAP and its transformation into a popular party.
Noting that the life path of Heydar Aliyev, who faithfully served his people all his life, is an example for every Azerbaijani, A.Abbasov reviewed different stages of life and political activity of the National Leader. Talking of one of the hardest periods in history of Azerbaijan - 80-90s of the last century, the academician spoke in detail about internal and external pressures that grew as a result of incompetence of the country's then leadership, the struggle of the genius of Heydar Aliyev for the well-being of the Azerbaijani people. He said that despite various obstacles and pressures in this period, Heydar Aliyev's main goal was always the development of Azerbaijan and protection of the state independence. Just when the political and economic crisis reached its peak, the country's intellectuals appealed to the great leader, who was the only hope for the revival of statehood, and proposed establishing the New Azerbaijan Party. Thus, on October 24, 1992, the national leader responded positively to the appeal of the people and on November 21, 1992, the New Azerbaijan Party was established and the brilliant Heydar Aliyev was unanimously elected its chairman.
Talking about the history of NAP and the steps taken in different areas of the country's development, the visionary policy of the great leader, A. Abbasov said that it was thanks to the hard work and determination of the national leader that a new, modern Azerbaijani state was created, which took its rightful place in the world, and NAP became the ruling party of Azerbaijan.
A. Abbasov reiterated that the basis of strength and dynamic development of the Republic of Azerbaijan in modern times was linked to the state policy of the genius personality of Heydar Aliyev and said that a new stage of socioeconomic development of the country had started with the coming to power of Mr. Ilham Aliyev, the successor of the great leader's political course. A. Abbasov talked in detail about political, economic and social processes carried out during Ilham Aliyev's chairmanship at NAP, aimed at comprehensive development of the state. Emphasizing that Azerbaijan had entered a new era with the victory in the second Karabakh war, the academician said the victory had been possible precisely because of the national leader's determination, forward-looking political will, courage of our valiant army and unity of our people.
At the end of his speech A. Abbasov congratulated the participants of the event on the 30th anniversary of the establishment of the New Azerbaijan Party, one of the significant events in the history of Azerbaijan, and wished the party new successes in the development of statehood in the coming "Heydar Aliyev" year.
Then Bakhtiyar Nabiyev, Chair of the Yasamal District NAP Organization, talked in his speech about the visionary policy of Heydar Aliyev, who had been elected with high will, not only in Azerbaijan but also in the whole USSR, about the work carried out for the prosperity of the country and development of the ideology of Azerbaijanism in the 1960-80s.
B. Nabiyev noted that at the time of the deep and long crisis in the social and economic spheres in the 1960s, when Azerbaijan ranked last among the republics by economic performance, the great leader Heydar Aliyev's coming to power in Azerbaijan on 14 July 1969 marked the beginning of the history of development. He mentioned that it was as a result of the forward-looking policy of the national leader that the long period of backwardness gave way to absolute development, the crisis was overcome. Due to selfless work of Heydar Aliyev, his special managerial skills and established cooperation ties with leading world powers in diplomatic field, economic development dynamics had grown, Azerbaijan had taken its deserved place among modern countries as an influential country.
Talking in detail about the history of emergence and development of NAP, B. Nabiyev said that the "Contract of the Century" signed on the great leader's initiative aimed at economic development of the country was one of the progressive events of the 1990s. He praised Heydar Aliyev's invaluable role in production of advanced technologies in Azerbaijan, introduction of scientific achievements in production, dynamic development of the national economy, prosperity of culture and in many other areas.
Noting that the political course of the great leader is honorably continued today by Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, Chair of the New Azerbaijan Party, B. Nabiyev spoke about the creative work aimed at developing the country in various fields in the modern period, praised the activities of the Party in this area.
At the end of his speech, expressing his gratitude for the initiative in holding the event, B. Nabiyev presented the Certificate of Merit on the occasion of the 30th anniversary of the foundation of the New Azerbaijan Party to the General Director of the ICS, Academician Ali Abbasov and the Chair of the territorial NAP organization at the ICS Zulala Jabiyeva.
Then Zulala Jabiyeva, Chair of the territorial NAP organization at the ICS, delivered a speech about the rich policy of the statehood of the unforgettable leader Heydar Aliyev. She talked of the work being carried out at the ICS to ensure that the intellectual youth distinguished in science and education adhere to the ideology of Azerbaijanism founded by great leader Heydar Aliyev, join the Party and take part in the social-political life of the country. Speaking about the young people wishing to join the NAP, Z.Jabiyeva wished the party success in its work and sincerely congratulated the participants of the event on the anniversary.
At the end of the event, employees who distinguished themselves in social and organizational activities of the New Azerbaijan Party were awarded ICS Certificates of Merit.