AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmişdir
12.12.2022 / Mühüm xəbərlər
Dekabrın 8-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilmişdir. İclasda AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov uzunmüddətli səmərəli elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə və Azərbaycan elminin inkişafında xidmətlərinə görə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmişdir.
Uzun illər Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında çalışan Əminağa Sadıqov elmin inkişafına, elmlə təhsilin inteqrasiyasına, Azərbaycan elminin dünyada tanınmasına mühüm töhfələr vermişdir.
Əminağa Sadıqov 1985-ci ildə Dnepropetrovsk Dövlət Universitetinin Tətbiqi-riyaziyyat fakültəsini bitirmişdir. O, 1992-ci ildə fizika-riyaziyyat elmləri namizədi, 2013-cü ildə texnika elmləri doktoru elmi dərəcələrini, 2010-cu ildə dosent, 2016-cı ildə professor elmi adlarını almış, 2017-ci ildə isə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir.
Ə.Sadıqov əmək fəaliyyətinə 1985-ci ildə AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda başlamış, 1988-ci ildən AMEA Rəyasət Heyətinin Mərkəzi Aparatına köçürülmüş və orada Elmi-təşkilat şöbəsinin, Elmi-Təşkilat İdarəsinin, Elm və Təhsil Baş İadarəsinin rəisi vəzifələrində işləmişdir. O, 2019-2020-ci illərdə AMEA-nın akademik-katibi(vitse-prezidenti) vəzifəsində işləmiş və AMEA Rəyasət Heyətinin üzvü olmuşdur. O, 11 dekabr 2020-ci ildə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təyin edilmiş, 1 fevral 2021-ci ildən isə həmin institutun icraçı direktoru vəzifəsində işləyir.
Ə.Sadıqov fövqəladə hallarda idarəetmə məsələlərinin həlli üçün riyazi modellərin, metodların və avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemlərinin yaradılması sahəsində tanınmış alimdir. O, bir sıra riyazi metodların, modellərin və onların əsasında yaradılmış informasiya texnologiyalarının, habelə 171 elmi əsərin, o cümlədən 3 elmi monoqrafiyanın, 5 kitabın, 2 ixtira və 2 patentin müəllifidir. Ə.Sadıqov 20-yə yaxın beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi layihənin yerinə yetirilməsində rəhbər və ya icraçı qismində iştirak etmiş, dünyanın 40-a yaxın ölkəsində, o cümlədən Amerika Birləşmiş Ştatlarında, Kanadada, İsraildə, Almaniyada, Fransada, Rusiyada, Ukraynada, İtaliyada, İspaniyada, İsveçdə, Malayziyada 60-dan çox mötəbər elmi forumda ölkəmizi təmsil etmişdir.
Ə.Sadıqov elm və təhsillə bağlı bir sıra dövlət əhəmiyyətli tədbirlərin təşkilində və həyata keçirilməsində, normativ-hüquqi sənədlərin hazırlanmasında bilavasitə iştirak etmişdir.
Elmi işlərlə yanaşı, aktiv pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olan alim aparıcı universitetlərdə mühazirələr oxumaqla yanaşı gənclərin elmi tədqiqatlara cəlb olunması və yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması üçün var qüvvəsi ilə çalışır. Onun rəhbərliyi ilə fəlsəfə və elmlər doktorluğu proqramları üzrə dissertasiyalar uğurla yerinə yetirilir.
İstedadlı alim Ə.Sadıqov səmərəli elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə, Azərbaycanda elmin və təhsilin  inkişafındakı xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının “Tərəqqi” medalı ilə, “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının medalı ilə və 4 dəfə AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif olunmuşdur. Alim, həmçinin Beynəlxalq Reytinq Akademiyasının qızıl medalına və bir sıra beynəlxalq və respublika səviyyəli qeyri-hökumət təşkilatlarının təltiflərinə də layiq görülmüşdür.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun kollektivi adından kibernetika elminə mühüm töhfələr vermiş görkəmli alimi təbrik edir, ona elm və təhsilimizin tərəqqisi yolunda yeni uğurlar arzulayırıq!

Corresponding Member of ANAS, Professor Aminaga Sadigov awarded Certificate of Merit of the Azerbaijan National Academy of Sciences
12.12.2022 /
Regular meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held on December 8. At the meeting Corresponding Member of ANAS, Professor Aminaga Sadigov was awarded a Certificate of Merit of the Azerbaijan National Academy of Sciences for the longstanding fruitful research and scientific-organizational activities and achievements in the development of Azerbaijani science.
Aminaga Sadigov, who has worked at the Azerbaijan National Academy of Sciences for many years, has made an important contribution to the development of science, integration of science and education, and recognition of Azerbaijani science in the world.
Aminaga Sadigov graduated from the Department of Applied Mathematics of the Dnepropetrovsk State University in 1985. In 1992, he received the academic degree of Candidate of Physics and Mathematics, in 2013 the academic degree of Doctor of Engineering, in 2010 the academic title of Associate Professor, in 2016 the academic title of Professor, and in 2017 he was elected a Corresponding Member of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
А. Sadigov began his career in 1985 at the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS, and in 1988 was transferred to the Central Office of the Presidium of ANAS, where he held the positions of the Head of the Scientific and Organizational Department, the Scientific-Organizational Department and the Main Department of Science and Education. In 2019-2020, he worked as Academic Secretary (Vice-President) of ANAS and was a member of the Presidium of ANAS. On December 11, 2020, he was appointed Director of the Institute of Control Systems, and since February 1, 2021, he has been the Executive Director of this Institute.
А. Sadigov is a prominent scientist in the field of mathematical modeling, methods and automated control systems for solving control problems in emergency situations. He is the author of a number of mathematical methods, models and information technologies on their basis, as well as 171 research works, including 3 scientific monographs, 5 books, 2 inventions and 2 patents. A. Sadigov participated in the implementation of about 20 scientific projects at international and national levels as a leader or executor, represented our country at more than 60 prestigious scientific forums in about 40 countries, including the United States, Canada, Israel, Germany, France, Russia, Ukraine, Italy, Spain, Sweden, and Malaysia.
A. Sadigov directly participated in the organization and implementation of a number of activities of state importance related to science and education, in the development of regulatory and legislative documents.
Along with his scientific work, the scientist is actively engaged in pedagogical activities, giving lectures at leading universities, working hard to attract young people to scientific research and training of highly qualified personnel. Under his guidance, PhD and doctoral dissertations are successfully implemented.
For his effective scientific and scientific-organizational activities, talented scientist, by the order of the President of the Republic of Azerbaijan, talented scientist A. Sadigov was awarded the medal of the Republic of Azerbaijan "Taraggi" ("Progress"), the medal of the Republic of Azerbaijan "100th anniversary of Baku State University (1919-2019)" and four Certificates of Merit of ANAS. The scientist was also awarded the gold medal of the International Rating Academy and awards of a number of international and national non-governmental organizations.
On behalf of the staff of the Institute of Control Systems we extend our congratulations to the outstanding scientist, who made a significant contribution to the science of cybernetics, and wish him new achievements on the path of progress of our science and education!