İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir
13.12.2022 / Tədbirlər
12 dekabr 2022-ci il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Öncə dahi şəxsiyyət, unudulmaz lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra İSİ əməkdaşları tərəfindən hazırlanan Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.
İclası giriş nitqi ilə açan İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbbasov qeyd edib ki, Ümummilli Liderin mənalı ömrünün əsas qayəsi Vətənə, xalqa məhəbbət, Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, ölkənin inkişafı, əhalinin rifah halının yaxşılaşdırılması ilə bağlı olub. Məhz Ümummilli Liderin gərgin əməyi və qətiyyəti sayəsində yeni, müasir Azərbaycan dövləti qurulub, dünya məkanında öz layiqli yerini tutub.
Dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin ömür yolunun hər bir azərbaycanlı üçün örnək olduğunu bildirən Ə.Abbasov Ümummilli Liderin həyatı və siyasi fəaliyyətinə nəzər salıb. Qeyd edib ki, 1969-cu il iyul plenumunda Heydər Əliyevin Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi seçilməsindən sonra ölkədə köklü dəyişikliklər baş verib. Ulu Öndərin müdrikliyi, zəngin dövlətçilik təcrübəsi, sarsılmaz qətiyyəti sayəsində ötən əsrin 70-80-ci illərində Azərbaycan regionda ən qabaqcıl dövlətlərdən birinə çevrilib.
Ə.Abbasov Heydər Əliyevin rəhbərliyi dövründə Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafından danışaraq qeyd edib ki, bu dövr məhz güclü sənaye potensialının yaradılması və bütün sahələrdə sürətli inkişafla xarakterizə olunur. Həmin dövr Azərbaycanın xalq təsərrüfatının bütün sahələri kimi, neft və qaz sənayesinin də yüksək dinamik inkişaf mərhələsinə qədəm qoyması ilə səciyyələnir. Bildirib ki, məhz böyük siyasətçi Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə 20 sentyabr 1994-cü ildə Bakı şəhərində Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda yerləşən “Azəri”, “Çıraq” və “Günəşli” yataqlarının birgə istismarı ilə bağlı neft hasilatı üzrə ixtisaslaşmış, yüksək nüfuza malik dünya dövlətlərini təmsil edən 12 iri neft şirkəti arasında beynəlxalq müqavilə imzalandı. “Əsrin müqaviləsi” adlandırılan və ökəmizin iqtisadi inkişafında əvəzsiz rol oynayan bu tarixi sənədin imzalanması ilə Azərbaycanın “yeni neft strategiyası” uğurla həyata keçirilməyə başlanıldı.
Elm və təhsilin inkişafında Heydər Əliyevin misilsiz töhfələrindən söz açan institut rəhbəri Ulu Öndərin dövlət-elm-istehsalat zəncirinin əsasını qoyduğunu, bununla da ölkədə rabitə, informasiya texnologiyaları, kosmik tədqiqatlar və digər sahələrdə sürətli inkişaf baş verdiyini, paytaxtda və müxtəlif regionlarda istehsalat birliklərinin, elmi tədqiqat müəssisələrinin əsasının qoyulduğunu vurğulayıb. Ə.Abbasov təhsildə önəmli addımlardan birinin də Azərbaycan təhsilinin hüdudlarının genişləndirilməsi olduğunu bildirib.
Ümummilli Liderin uğurlu daxili və xarici siyasətindən bəhs edən İSİ-nin baş direktoru həmin dövrdə ölkənin hərbi potensialının gücləndirilməsi, inkişafı, mədəni irsinə verilən dəyərdən, bölgədə sülhün bərqərar olunmasından, imzalanan beynəlxalq əhəmiyyətli sənədlərdən söz açıb. Qeyd edib ki, Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə bir çox sahədə həyata keçirilən layihələr, atılan addımlar bu gün də öz bəhrəsini verməkdədir.
Akademik vurğulayıb ki, Ulu Öndər üçün ən böyük əhəmiyyət kəsb edən məsələlərdən biri də məhz Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası olub. Heydər Əliyev bu istiqamətdə taleyüklü qərarlar qəbul edib, itirilən pozisiyalar üçün diplomatik sahədə uğurlu addımlar atıb, ordu quruculuğuna xüsusi diqqət göstərib. Məhz Heydər Əliyev üçün önəmli olan bu məsələ Ulu Öndərin siyasi kursunun layiqli davamçısı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində öz həllini tapıb.
Çıxışının sonunda Əli Abbasov Azərbaycan Respublikasının müasir dövrdə qüdrətinin və dinamik inkişafının təməlinin məhz dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin dövlətçilik siyasəti ilə bağlı olduğunu bir daha vurğulayaraq Ulu Öndəri dərin ehtiram hissi ilə yad edib.
Sonra t.ü.f.d., dosent Rəna Əsədova çıxış edərək müstəsna xidmətləri ilə əbədilik qazanan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin mənalı həyat yolu, zəngin və çoxşaxəli irsinin tükənməz ibrət məktəbi olduğunu qeyd edib, ölkə rəhbərliyi tərəfindən qadınların problemlərinin həll olunmasında göstərilən xüsusi qayğıdan danışıb. Bildirib ki, Azərbaycanda dövlət qadın siyasətinin əsas prinsiplərinin müəyyən edilməsinin məhz Ulu Öndərin adı ilə bağlı olması danılmaz bir tarixi faktdır.
R.Əsədova qeyd edib ki, Heydər Əliyev qadınların idarəetmə, qərarqəbuletmə və sosial həyatın bütün sahələrində irəli çəkilməsini vacib bilmiş, onların hüquqlarının qorunması, təbliği, yüksək imtiyazların verilməsi istiqamətində müxtəlif sərəncamlar qəbul etmiş və dövlət proqramlarının həyata keçirilməsinə göstəriş vermişdir. Sözügedən tədbirlərə 1998-ci ildə Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılması, Heydər Əliyevin iştirakı ilə elə həmin ildə Azərbaycan qadınlarının I qurultayı, 2003-cü ildə isə II qurultayının keçirilməsi və s. aid edilə bilər. Çıxışının sonunda qadınlara dövlət dəstəyinin bu gün ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayan alim bu sahədə həyata keçirilən cari dövlət proqramlarından danışıb.
İSİ-nin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin baş mütəxəssisi Nərmin Abbaszadə çıxış edərək Ulu Öndərin Azərbaycan elminin, dövlətçiliyin inkişafına, gənclərin vətənpərvər ruhda, layiqli vətəndaş kimi yetişdirilməsi istiqamətində töhfələrindən bəhs edib. Qeyd edib ki, müstəqilliyin qorunması, ölkənin hərtərəfli inkişafı və dünya arenasında öz layiqli mövqeyini tutması istiqamətində ictimai-siyasi, iqtisadi və mədəni həyatın müxtəlif sahələrində sistemli islahatlar aparan Heydər Əliyev sözügedən proseslərdə gənclərin roluna daima xüsusi diqqət yetirmiş və bu sahənin zəruri qanunvericilik bazasının formalaşdırılmasını təmin etmişdir.
N.Abbaszadə bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 1969-1982-ci illərdə respublikaya rəhbərlik etdiyi dövrlərdə yüzlərlə yeni tədris ocaqları, gənclik mərkəzləri, hərbi məktəblər açılmış, 16 min azərbaycanlı gənc dünyanın nüfuzlu ali məktəblərində təhsil almağa göndərilmiş, müasir ixtisaslara yiyələnmiş və savadlı kadr kimi vətənə qayıdaraq fəaliyyət göstərməyə başlamışlar. Ölkəmizdə gənclərlə iş sahəsində mühüm tədbirlərin gerçəkləşdirilməsi məhz Ulu Öndərin adı ilə bağlı olduğunu bildirən N.Abbaszadə həyata keçirilən gənclər siyasətinin başlıca məqsədinin milli dəyərlərə söykənən, vətəninə, xalqına bağlı olan müasir düşüncəli gənc nəslin formalaşdırılması, bu gəncliyin potensialından dövlətin inkişafı naminə istifadə edilməsi olduğunu vurğulayıb.
Daha sonra İSİ-nin içraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək dahi şəxsiyyət, unudulmaz lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda informasiya texnologiyalarının, elm və təhsil müəssisələrinin inkişafına göstərdiyi mühüm diqqət və qayğıdan söz açıb. Təkcə Azərbaycanda deyil, ümumilikdə SSRİ məkanında yüksək iradəsi, uzaqgörən siyasəti ilə seçilən Heydər Əliyevlə bağlı xatirələrindən söz açan Ə.Sadıqov Ulu Öndərin alimlərə göstərdiyi ehtiramdan, sosial-iqtisadi dəstəkdən ətraflı şəkildə bəhs edib, dahi liderin əziz xatirəsini yad edib.
Tədbirdə t.e.d., dosent Yasin Rüstəmov və t.ü.f.d. Arzu Həsənova müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin siyasi kursu, ölkənin inkişafına, elmə, ordu qurculuğuna və intellektual inkişafa göstərdiyi töhfələrdən bəhs edib, xatirələrini bölüşüblər.
Sonda Ə.Abbasov bütün ömrünü Azərbaycan xalqının rifahına, dövlətçiliyin inkişafına həsr edən, müstəqilliyimiz naminə misilsiz xidmətlər göstərən Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsinin daim qəlblərdə yaşayacağına əminliyini ifadə edib, qarşıdan gələn “Heydər Əliyev İli”ndə bu istiqamətdə görüləcək işlərlə bağlı tövsiyələrini səsləndirib.

The Institute of Control Systems held an event dedicated to the Day of Remembrance of Heydar Aliyev, the national leader of the Azerbaijani people
13.12.2022 /
An event dedicated to the Day of Remembrance of Heydar Aliyev, the national leader of the Azerbaijani people, was held at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education on December 12, 2022. The event was attended by the administration of the Institute, heads of departments and laboratories, scientists and specialists.
First, a minute of silence was observed in memory of Heydar Aliyev, a brilliant personality and unforgettable leader. Then, a video clip dedicated to the life and works of the great leader Heydar Aliyev, prepared by employees of the ICS, was shown.
Opening the meeting, General Director of ICS, Academician Ali Abbasov said that the cornerstone of the life of the national leader was the love for the homeland, the people, strengthening the state independence of Azerbaijan, the development of the country, the improvement of the wellbeing of the population. It is thanks to the hard work and determination of the national leader that a new, modern Azerbaijani state was created, which has taken its rightful place in the world.
Noting that the life path of Heydar Aliyev is an example for every Azerbaijani, A. Abbasov drew attention to the life and political activity of the national leader. He noted that after Heydar Aliyev was elected First Secretary of the Central Committee of the Communist Party of Azerbaijan at the Plenum in July 1969 fundamental changes took place in the country. Due to wisdom of the great leader, rich experience in statehood and firm determination in 1970-80s Azerbaijan had become one of the leading states in the region.
Speaking about socio-economic development of Azerbaijan during the period of Heydar Aliyev's leadership, A. Abbasov noted that this period was characterized by the creation of a powerful industrial potential and rapid development in all fields. This period is distinguished by the fact that, like all branches of the national economy of Azerbaijan, the oil and gas industry entered a phase of high dynamic development. He noted that it was on the initiative and under leadership of the great statesman Heydar Aliyev that an international agreement was signed on September 20, 1994 in Baku by 12 large oil companies specializing in oil production and representing influential states of the world on joint exploitation of the Azeri, Chirag and Gunashli fields located in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea. With the signing of this historic document, which was called the "Contract of the Century" and played an invaluable role in the economic development of our country, the successful implementation of Azerbaijan's "new oil strategy" began.
Talking of unprecedented contributions by Heydar Aliyev to development of science and education, the head of the Institute said the great leader laid foundation of the state-science-production chain due to which the country is rapidly developing in communications, IT, space research and other spheres, production associations, scientific-research institutions were established in the capital and different regions. A.Abbasov said one of the important steps in education was to expand the boundaries of Azerbaijani education.
Speaking of the national leader's successful domestic and foreign policies, the General Director of the ICS highlighted the strengthening and development of the country's military potential, the value of cultural heritage, the establishment of peace in the region, and the signing of documents of international significance. He noted that the projects carried out under the leadership of the great leader in many fields and the steps taken by him are still bearing fruit today.
The academician stressed that one of the issues of greatest importance for the great leader was the restoration of Azerbaijan's territorial integrity. Heydar Aliyev made momentous decisions in this regard, took successful steps in the diplomatic field to restore the lost positions and paid special attention to the construction of the army. This very important issue for Heydar Aliyev found its solution as a result of the Second Karabakh War under the leadership of the worthy successor of the political course of the great leader, President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev.
At the end of his speech Ali Abbasov stressed once again that the basis of the power and dynamic development of the Republic of Azerbaijan in the modern era is linked to the policy of statehood of the genius person Heydar Aliyev, and paid tribute of respect to the great leader.
Then Associate Professor Rena Asadova, PhD in Engineering, noted in her speech that the multifaceted and rich heritage of national leader Heydar Aliyev, who had gained a place in eternity due to his exceptional merits, is an inexhaustible school of examples, and talked about the special care shown by the country's leadership in solving women's problems. She said it is indisputable historical fact that establishment of main principles of state woman policy in Azerbaijan is linked exactly to the name of the great leader.
R.Asadova noted that Heydar Aliyev considered important the promotion of women in all spheres of management, decision-making and social life, adopted various orders on protection of their rights, propaganda, granting high privileges and gave instructions for realization of state programs. Creation of the State Committee for Women's Issues in 1998, holding of the First Congress of Azerbaijani Women with the participation of Heydar Aliyev in the same year and the Second Congress in 2003 are among these actions. At the end of her speech the scientist emphasized that state support to women is successfully continued today by President Ilham Aliyev and talked of current state programs implemented in this area.
Senior specialist of ICS Public Relations Department Narmin Abbaszade talked in her speech of contributions of the great leader to development of Azerbaijani science, statehood, raising the youth as good citizens in patriotic spirit. She said while carrying out systematic reforms in different spheres of public-political, economic and cultural life to maintain independence, fully develop the country and provide worthy status in the world, Heydar Aliyev had always paid special attention to role of the youth in these processes and ensured the formation of necessary legislative basis in this area.
N.Abbaszadeh noted that hundreds of educational institutions, youth centers, military schools had been opened in the republic in 1969-1982 during the term of national leader Heydar Aliyev, 16,000 young Azerbaijanis were sent to prestigious universities of the world, received modern specialties and started to return to the homeland as a well educated personnel. Saying that the implementation of important measures in the field of youth affairs in the country is linked to the name of the great leader, N.Abbaszadeh stressed the main goal of the youth policy is to form the modern youth generation built on national values, connected with the homeland, the people, to use the potential of this youth for the development of the state.
Then Aminaga Sadigov, Executive Director of ICS, Corresponding Member of ANAS, told about the great attention and care shown by the genius personality, unforgettable leader Heydar Aliyev to the development of information technology, science and educational institutions in Azerbaijan. A. Sadigov shared his recollections about Heydar Aliyev, who was distinguished by high will, farsighted policy not only in Azerbaijan, but also in the USSR as a whole, talked in detail about the respect and socio-economic support given by the great leader to scientists, and honored the memory of the genius leader.
Associate Professor Yasin Rustamov, Doctor of Engineering, and Arzu Hasanova, PhD in Engineering, also spoke at the event and talked about the political course of Heydar Aliyev, the founder of the modern state of Azerbaijan, his contribution to the country, science, army building and intellectual development, and shared their memories.
In conclusion A.Abbasov expressed confidence that the blessed memory of great leader Heydar Aliyev, who had devoted all his life to prosperity of Azerbaijani nation, development of statehood, and rendered unprecedented services to the cause of our Independence, will always live in our hearts, and voiced his recommendations on the work to be done in this course in the coming "Year of Heydar Aliyev".