İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı Özbəkistan Respublikasına ezam olunmuşdur
8-13 dekabr 2022-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, e-Commers işçi qrupunun rəhbəri, Rəqəmsal, Sənaye və Kosmos istiqamətində Horizon Europe millli təmsilçisi, t.ü.f.d. Tofiq Babayev Özbəkistan Respublikasının Daşkənd şəhərinə ezam olunmuşdur.
Ezamiyyətin əsas məqsədi Özbəkistan Respublikasının İnnovativ İnkişaf Nazirliyi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elan etdiyi birgə müsabiqəyə təklif olunan “Development of technological foundations and road maps for digitalization of logistics sectors in Azerbaijan and Uzbekistan with the objective to create digital transport corridors enabling the effectiveness of cargo flows from East Asia to Europe” (“Şərqi Asiyadan Avropaya yük axınlarının səmərəliliyini təmin edən rəqəmsal nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılması məqsədi ilə Azərbaycan və Özbəkistanda logistika sektorlarının rəqəmsallaşdırılması üçün texnoloji əsasların və yol xəritələrinin hazırlanması”) adlı layihənin müzakirəsi və 2023-cü ilin aprel ayında Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universitetində və may ayında Azərbaycanda keçiriləcək beynəlxalq konfransda 2 müəssisənin nümayəndələrinin iştirakı olmuşdur.
9 dekabr tarixində T.Babayev Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universitetinin rektor əvəzedicisi, professor Əbdüləziz Gülamov və elmi işlər və innovasiya üzrə prorektoru professor Səid Şaumuradovla görüşmüş, hər biri ilə birgə layihənin və beynəlxalq konfranslarda iştirak məsələlərini müzakirə etmişdir.
Rektor əvəzedicisi ilə görüşdə T.Babayev Azərbaycanda keçiriləcək “Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və istismar problemləri” (International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West transport Corridor (PLMO-2) 2-ci Beynəlxalq Konfrans barədə ətraflı məlumat vermiş və Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universitetinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə birlikdə konfransın təşkilatçıları olmasına görə onlara minnətdarlığını bildirmişdir.
Rektor əvəzedicisi Ə.Gulamov Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universitetinin nümayəndələrinin PLMO 2-ci Beynəlxalq Konfransda aktiv iştirak edəcəkləri barədə məlumat vermiş, növbəti ildə keçiriləcək konfranslarda əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi və birgə layihələrin yerinə yetirilməsi istiqamətində yeni imkanlar yaradılacağına əminliyini ifadə etmişdir.
Ezamiyyətin əsas nəticəsi olaraq, Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universiteti tərəfindən layihə rəhbəri professor Rüstəm Rəhimov və layihə iştirakçıları ilə görüşlər, layihənin son variantının hazırlanması və hər 2 iştirakçı tərəfindən layihələrin müsabiqə komissiyalarına təqdim edilməsi olmuşdur.

Employee of the Institute of Control Systems went on a business trip to the Republic of Uzbekistan
Tofig Babayev, PhD in Engineering, Head of International Relations and Innovation Department of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Head of e-Commerce Working Group, Digital, Industry and Space NCP of Horizon Europe, was on business trip in Tashkent, Republic of Uzbekistan, on December 8-13, 2022.
The main purpose of the trip was to discuss the project "Development of technological foundations and road maps for digitalization of logistics sectors in Azerbaijan and Uzbekistan with the objective to create digital transport corridors enabling the efficiency of cargo flows from East Asia to Europe" proposed for the joint contest announced by the Ministry of Innovative Development of Uzbekistan and the Azerbaijan National Academy of Sciences and participation of the two organizations in international conferences to be held in April 2023 in the Tashkent State Transport University and in May in Azerbaijan.
On December 9, T. Babayev met with the deputy rector of the Tashkent State Transport University, Professor Abdulaziz Gulamov and the vice-rector for scientific work and innovations, Professor Said Shaumuradov, and discussed with each of them the joint project and participation in international conferences.
At a meeting with the deputy rector T. Babayev informed him in detail about the 2nd International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West transport Corridor (PLMO-2) to be held in Azerbaijan, and thanked Tashkent State Transport University for being the organizer of the conference together with the Institute of Control Systems.
Deputy Rector A. Gulamov said that representatives of the Tashkent State Transport University would actively participate in PLMO-2, and expressed confidence that the conferences to be held next year would create new opportunities for further strengthening of cooperation and implementation of joint projects.
The main result of the business trip were meetings with the project manager from the Tashkent State Transport University Professor Rustam Ragimov and project participants from TSTU, preparation of the final version of the project and submission of the project to the competition commission by both parties.