İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı Özbəkistan Respublikasına ezam olunmuşdur
8-13 dekabr 2022-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, e-Commers işçi qrupunun rəhbəri, Rəqəmsal, Sənaye və Kosmos istiqamətində Horizon Europe millli təmsilçisi, t.ü.f.d. Tofiq Babayev Özbəkistan Respublikasının Daşkənd şəhərinə ezam olunmuşdur.
Ezamiyyətin əsas məqsədi Özbəkistan Respublikasının İnnovativ İnkişaf Nazirliyi ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elan etdiyi birgə müsabiqəyə təklif olunan “Development of technological foundations and road maps for digitalization of logistics sectors in Azerbaijan and Uzbekistan with the objective to create digital transport corridors enabling the effectiveness of cargo flows from East Asia to Europe” (“Şərqi Asiyadan Avropaya yük axınlarının səmərəliliyini təmin edən rəqəmsal nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılması məqsədi ilə Azərbaycan və Özbəkistanda logistika sektorlarının rəqəmsallaşdırılması üçün texnoloji əsasların və yol xəritələrinin hazırlanması”) adlı layihənin müzakirəsi və 2023-cü ilin aprel ayında Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universitetində və may ayında Azərbaycanda keçiriləcək beynəlxalq konfransda 2 müəssisənin nümayəndələrinin iştirakı olmuşdur.
9 dekabr tarixində T.Babayev Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universitetinin rektor əvəzedicisi, professor Əbdüləziz Gülamov və elmi işlər və innovasiya üzrə prorektoru professor Səid Şaumuradovla görüşmüş, hər biri ilə birgə layihənin və beynəlxalq konfranslarda iştirak məsələlərini müzakirə etmişdir.
Rektor əvəzedicisi ilə görüşdə T.Babayev Azərbaycanda keçiriləcək “Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizində logistika, idarəetmə və istismar problemləri” (International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West transport Corridor (PLMO-2) 2-ci Beynəlxalq Konfrans barədə ətraflı məlumat vermiş və Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universitetinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutu ilə birlikdə konfransın təşkilatçıları olmasına görə onlara minnətdarlığını bildirmişdir.
Rektor əvəzedicisi Ə.Gulamov Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universitetinin nümayəndələrinin PLMO 2-ci Beynəlxalq Konfransda aktiv iştirak edəcəkləri barədə məlumat vermiş, növbəti ildə keçiriləcək konfranslarda əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi və birgə layihələrin yerinə yetirilməsi istiqamətində yeni imkanlar yaradılacağına əminliyini ifadə etmişdir.
Ezamiyyətin əsas nəticəsi olaraq, Daşkənd Dövlət Nəqliyyat Universiteti tərəfindən layihə rəhbəri professor Rüstəm Rəhimov və layihə iştirakçıları ilə görüşlər, layihənin son variantının hazırlanması və hər 2 iştirakçı tərəfindən layihələrin müsabiqə komissiyalarına təqdim edilməsi olmuşdur.

Сотрудник Института систем управления побывал в командировке в Республике Узбекистан
8-13 декабря 2022 года заведующий отделом международных связей и инноваций Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, руководитель рабочей группы по электронной коммерции, национальный представитель Horizon Europe в области цифровых технологий, промышленности и космоса, д.ф.т. Тофиг Бабаев находился в командировке в городе Ташкенте Республики Узбекистан.
Основной целью командировки было обсуждение проекта “Development of technological foundations and road maps for digitalization of logistics sectors in Azerbaijan and Uzbekistan with the objective to create digital transport corridors enabling the effectiveness of cargo flows from East Asia to Europe” (“Разработка технологических основ и дорожных карт для цифровизации логистических секторов в Азербайджане и Узбекистане с целью создания цифровых транспортных коридоров, позволяющих повысить эффективность грузопотоков из Восточной Азии в Европу"), предлагаемого на совместный конкурс, объявленный Министерством инновационного развития Республики Узбекистан и Национальной Академией Наук Азербайджана и участие представителей двух организаций в международных конференциях, которые пройдут в апреле 2023 года в Ташкентском государственном транспортном университете и в мае в Азербайджане.
9 декабря Т. Бабаев встретился с заместителем ректора Ташкентского государственного университета транспорта, профессором Абдулазизом Гуламовым и проректором по научной работе и инновациям профессором Саидом Шаумурадовым, обсудил с каждым из них вопросы совместного проекта и участия в международных конференциях.
На встрече с заместителем ректора Т.Бабаев подробно проинформировал его о 2-й Международной конференции “Вопросы логистики, управления и эксплуатации в транспортном коридоре Восток-Запад” (International Conference on Problems of Logistics, Management and Operation in the East-West transport Corridor (PLMO-2)), которая состоится в Азербайджане, и выразил благодарность за то, что Ташкентский государственный транспортный университет является организатором конференции совместно с Институтом систем управления.
Заместитель ректора А.Гуламов отметил, что представители Ташкентского государственного транспортного университета примут активное участие во 2-й международной конференции PLMO, выразил уверенность в том, что на конференциях, которые пройдут в следующем году, будут созданы новые возможности для дальнейшего укрепления сотрудничества и реализации совместных проектов.
Основным результатом командировки стали встречи с руководителем проекта со стороны Ташкентского государственного транспортного университета профессором Рустамом Рагимовым и участниками проекта со стороны ТГТУ, подготовка окончательного варианта проекта и представление проекта в конкурсные комиссии обеими сторонами.