Azərbaycanın tanınmış riyaziyyatçısı Allahverdiyev Cəlal Eyvaz oğlu vəfat edib
Azərbaycanın tanınmış riyaziyyatçısı, əməkdar elm xadimi, Azərbaycan SSR Dövlət mükafatı laureatı, AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA İdarəetmə Sistemləri İns­titu­tun­­un "İdarəetmənin riyazi məsələləri” laboratoriyasının müdiri, fizika-riyaziyyat  elmləri doktoru, professor Allahverdiyev Cəlal Eyvaz oğlu 19 yanvar 2017-ci il tarixində 87 yaşında vəfat edib.
Allahverdiyev Cəlal Eyvaz oğlu 17 sentyabr 1929-cu ildə Şuşa şəhərində anadan olmuşdur. Cəlal Allahverdiyev 1946-cı ildə Şuşa şəhərində məktəbi gümüş medalla bitirmişdir.
Cəlal Allahverdiyev 1951-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini bitirmişdir və Mstislav Keldışın rəhbərliyi ilə Moskva Dövlət Universitetinin aspirantı olmuş, 1957-ci ildə "Öz-özünə qoşma olmayan tənliklərin bəzi siniflərinin məxsusi və birləşmiş funksiyalar sisteminin tamlığı haqqında" adlı namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. 1968-ci ildə SSRİ EA Tətbiqi Riyaziyyat İnstitutunda "Spektral parametrdən rasional asılı öz-özünə qoşma olmayan operatorların məxsusi qiymətləri və məxsusi elementləri haqqında" mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmişdir. SSRİ AAK tərəfindən ona 1969-cu ildə professor elmi adı verilmişdir. 1972-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2001-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
Onun ən məşhur elmi nəticəsi Allahverdiyev teoremi adı altında bir çox kitablara, o cümlədən funksional analiz dərsliklərinə salınmışdır.
Cəlal Allahverdiyevin Milli Aviasiya Akademiyasının elmi məqalələr jurnalında tələbələri ilə birgə dərc edilmiş bir sıra əsərlərində kompyuterlərin iş prinsiplərinin nəzəri əsaslarının araşdırılması, təkmilləşdirilməsi, təbii dillərdə, o cümlədən Azərbaycan dilində kompyuterlə ünsiyyət mexanizmlərinin işlənib hazırlanması və Azərbaycan dilinin qrammatikasının təkmilləşdirilməsi, Azərbaycan dilinin formal qrammatikasının yaradılması istiqamətində fundamental məsələlər araşdırılmış və mühüm elmi nəticələr alınmış, deduktiv maşında qeyri-səlis çoxluqların təsviri və deduktiv nəticə alınmasının uyğun mexanizmi verilmişdir.
Cəlal Allahverdiyev 1957-1960-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Fizika-riyaziyyat fakültəsində əvvəlcə müəllim, sonra isə baş müəllim işləmişdir. 1960-cı ildə Azərbaycan SSR EA-da yeni yaradılmış Hesablama Mərkəzində şöbə müdiri, sonra isə elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifələrində çalışmışdır. 1960-cı ildən AMEA Kibernetika İnstitutunun (indiki İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) "İdarəetmənin riyazi məsələləri" laboratoriyasının müdiri vəzifəsində çalışmışdırr. 1969-1970-ci illərdə Azərbaycan SSR EA Kibernetika İnstitutunda elmi işlər üzrə direktor müavini, 1970-1987-ci illərdə həmin institutda direktor vəzifəsində çalışmışdır. 1988-1994-cü illərdə Bakı Dövlət Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru işləmişdir. 1994-cü ildən bu universitetin Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin "Əməliyyatlar tədqiqi və riyazi modelləşdirmə" kafedrasının müdiridir. 1975-ci ildə ABŞ, 1976-cı ildə isə Böyük Britaniyanın bir sıra universitetlərində mühazirələr oxumuşdur. 1996-cı ildə Hindistan, 1997-ci ildə isə Argentinada keçirilmiş məktəblilərin Beynəlxalq riyaziyyat olimpiadasında Azərbaycan komandasının rəhbəri olmuşdur. 1998-2000-ci illərdə İstanbul Universitetində çalışmışdır.
Cəlal Allahverdiyev Azərbaycan Sovet Ensiklopediyasının elmi redaksiya şurasının üzvü olmuşdur.
Şərəfli ömür yolu keçmiş Allahverdiyev Cəlal Eyvaz oğlunun xatirəsi onu tanıyanların qəlbində hər zaman yaşayacaqdır.

19.01.2017 / Conferences, assemblies
The renown Azerbaijani mathematician, Honored Science Worker, Laureate of the State Prize of the Azerbaijan SSR, Full Member of ANAS, head of "Mathematical control problems” laboratory of the Institute of Control Systems of ANAS, Doctor of Physics and Mathematics, Professor Jalal Allakhverdiyev passed away on 19 January 2017 at the age of 87.
Jalal Allakhverdiyev was born in Shusha on 17 September 1929. He graduated secondary school with a silver medal in Shusha in 1946.
In 1951, he graduated from the Azerbaijan State University and entered the postgraduate program of the Moscow State University, defending his Candidate of Science thesis under the supervision of Mstislav Keldysh. In 1968, he defended his Doctor of Science thesis at the Institute of Applied Mathematics of the USSR Academy of Sciences. The Higher Attestation Commission of the USSR granted him the academic title of professor in 1969. In 1972, Prof. Allakhverdiyev was elected Corresponding Member of ANAS in 1972 and Full Member of ANAS in 2001.
In 1957-1960, Jalal Allakhverdiyev worked as a senior teacher at the Faculty of Physics and Mathematics of the Azerbaijan State University. In 1960, he worked as head of department at the newly established Computing Center of the Azerbaijan SSR, then as deputy director for science. He headed the "Mathematical control problems” laboratory of the Institute of Cybernetics of ANAS (now the Institute of Control Systems) since 1960.
In 1969-1970, he worked at the Institute of Cybernetics of AS of the Azerbaijan SSR as deputy director for science, in 1970-1987 as director. In 1988-1994, Prof. Allakhverdiyev worked as prorector for science at the Baku State University, heading the "Mathematical modeling and operation study” department of the faculty of Applied Mathematics and Cybernetics of BSU since 1994. In 1975, he gave lectures in the USA, in 1976 in a number of universities in Great Britain. He supervised the team of Azerbaijani schoolchildren at the International Mathematical Olympiads in India in 1996 and in Argentina in 1997. In 1998-2000, he taught at the Istanbul University.
Jalal Allakhverdiyev was a member of the editorial board of the Azerbaijan Soviet Encyclopedia.
The memory of Jalal Allakhverdiyev, whose contribution to the Azerbaijani science was invaluable, will always live in the hearts of the people who knew him.