Azərbaycanın tanınmış riyaziyyatçısı Allahverdiyev Cəlal Eyvaz oğlu vəfat edib
Azərbaycanın tanınmış riyaziyyatçısı, əməkdar elm xadimi, Azərbaycan SSR Dövlət mükafatı laureatı, AMEA-nın həqiqi üzvü, AMEA İdarəetmə Sistemləri İns­titu­tun­­un "İdarəetmənin riyazi məsələləri” laboratoriyasının müdiri, fizika-riyaziyyat  elmləri doktoru, professor Allahverdiyev Cəlal Eyvaz oğlu 19 yanvar 2017-ci il tarixində 87 yaşında vəfat edib.
Allahverdiyev Cəlal Eyvaz oğlu 17 sentyabr 1929-cu ildə Şuşa şəhərində anadan olmuşdur. Cəlal Allahverdiyev 1946-cı ildə Şuşa şəhərində məktəbi gümüş medalla bitirmişdir.
Cəlal Allahverdiyev 1951-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini bitirmişdir və Mstislav Keldışın rəhbərliyi ilə Moskva Dövlət Universitetinin aspirantı olmuş, 1957-ci ildə "Öz-özünə qoşma olmayan tənliklərin bəzi siniflərinin məxsusi və birləşmiş funksiyalar sisteminin tamlığı haqqında" adlı namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. 1968-ci ildə SSRİ EA Tətbiqi Riyaziyyat İnstitutunda "Spektral parametrdən rasional asılı öz-özünə qoşma olmayan operatorların məxsusi qiymətləri və məxsusi elementləri haqqında" mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmişdir. SSRİ AAK tərəfindən ona 1969-cu ildə professor elmi adı verilmişdir. 1972-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2001-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
Onun ən məşhur elmi nəticəsi Allahverdiyev teoremi adı altında bir çox kitablara, o cümlədən funksional analiz dərsliklərinə salınmışdır.
Cəlal Allahverdiyevin Milli Aviasiya Akademiyasının elmi məqalələr jurnalında tələbələri ilə birgə dərc edilmiş bir sıra əsərlərində kompyuterlərin iş prinsiplərinin nəzəri əsaslarının araşdırılması, təkmilləşdirilməsi, təbii dillərdə, o cümlədən Azərbaycan dilində kompyuterlə ünsiyyət mexanizmlərinin işlənib hazırlanması və Azərbaycan dilinin qrammatikasının təkmilləşdirilməsi, Azərbaycan dilinin formal qrammatikasının yaradılması istiqamətində fundamental məsələlər araşdırılmış və mühüm elmi nəticələr alınmış, deduktiv maşında qeyri-səlis çoxluqların təsviri və deduktiv nəticə alınmasının uyğun mexanizmi verilmişdir.
Cəlal Allahverdiyev 1957-1960-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Fizika-riyaziyyat fakültəsində əvvəlcə müəllim, sonra isə baş müəllim işləmişdir. 1960-cı ildə Azərbaycan SSR EA-da yeni yaradılmış Hesablama Mərkəzində şöbə müdiri, sonra isə elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifələrində çalışmışdır. 1960-cı ildən AMEA Kibernetika İnstitutunun (indiki İdarəetmə Sistemləri İnstitutu) "İdarəetmənin riyazi məsələləri" laboratoriyasının müdiri vəzifəsində çalışmışdırr. 1969-1970-ci illərdə Azərbaycan SSR EA Kibernetika İnstitutunda elmi işlər üzrə direktor müavini, 1970-1987-ci illərdə həmin institutda direktor vəzifəsində çalışmışdır. 1988-1994-cü illərdə Bakı Dövlət Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru işləmişdir. 1994-cü ildən bu universitetin Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin "Əməliyyatlar tədqiqi və riyazi modelləşdirmə" kafedrasının müdiridir. 1975-ci ildə ABŞ, 1976-cı ildə isə Böyük Britaniyanın bir sıra universitetlərində mühazirələr oxumuşdur. 1996-cı ildə Hindistan, 1997-ci ildə isə Argentinada keçirilmiş məktəblilərin Beynəlxalq riyaziyyat olimpiadasında Azərbaycan komandasının rəhbəri olmuşdur. 1998-2000-ci illərdə İstanbul Universitetində çalışmışdır.
Cəlal Allahverdiyev Azərbaycan Sovet Ensiklopediyasının elmi redaksiya şurasının üzvü olmuşdur.
Şərəfli ömür yolu keçmiş Allahverdiyev Cəlal Eyvaz oğlunun xatirəsi onu tanıyanların qəlbində hər zaman yaşayacaqdır.

Скончался известный Азербайджанский математик Аллахвердиев Джалал Эйваз оглу
Известный азербайджанский математик, заслуженный деятель науки, лауреат Государственной премии Азербайджанской Сср, действительный член НАНА, заведующий лабораторией "Математические задачи управления" Института Систем Управления НАНА, доктор физико-математических наук, профессор Джалал Эйваз оглу Аллахвердиев скончался 19 января 2017 года в возрасте 87 лет.
Аллахвердиев Джалал Эйваз оглу родился 17 сентября 1929 года в городе Шуша. Джалал Аллахвердиев в 1946 году в городе Шуше окончил школу с серебряной медалью.
В 1951 году окончил Азербайджанский Государственный Университет и поступил в аспирантуру Московского Государственного Университета, в 1957 году защитил кандидатскую диссертацию под руководством Мстислава Кельдыша. В 1968 году В Институте Прикладной Математики АН СССР защитил докторскую диссертацию. Со стороны ВАК СССР в 1969 году ему было присвоено научное звание профессора. В 1972 году был избран членом-корреспондентом, а в 2001 году - действительным членом НАНА.
Джалал Аллахвердиев 1957-1960-х гг. работал старшим преподавателем на Физико-математическом факультете Азербайджанского Государственного Университета. В 1960 году работал завотделом вновь созданного Вычислительного Центра Азербайджанской ССР, а затем заместителем директора по научной работе. С 1960 года работал заведующим лабораторией "Математические вопросы управления" Института Кибернетики НАНА (нынешний Институт Систем Управления). В 1969-1970-е годы он работал в институте Кибернетики АН Азербайджанской ССР на должности заместителя директора по научной работе, 1970-1987-х гг. на должности директора. В 1988-1994-х гг. работал проректором по научной работе Бакинского Государственного Университета. С 1994 года заведовал кафедрой "Математическое моделирование и исследование операций" факультета Прикладной математики и кибернетики БГУ. В 1975 году читал лекции в США, а в 1976 году - в ряде университетов Великобритании. Был руководителем команды азербайджанских школьников на Международных математических олимпиадах, проходящих в 1996 году в Индии и в 1997 году - в Аргентине. В 1998-2000-х годах преподавал в Стамбульском Университете.
Джалал Аллахвердиев был членом редколлегии научного совета Азербайджанской Советской Энциклопедии.
Память о Джалале Аллахвердиеве, которому принадлежат неоценимые заслуги в азербайджанской науке, всегда будет жить в сердцах тех, кто его знал.