20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Gününün 33-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Gününün 33-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Tədbiri İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq bəşəriyyətə qarşı ən amansız və dəhşətli cinayətlərdən biri olan 20 Yanvar hadisələrinin tarixi və səbəbləri haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının əzmini, azadlıq istəyini boğmağa, birliyini sarsıtmağa çalışan sovet rejimi 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə tarixdə misli görülməmiş bir cinayət aktını həyata keçirdi. Sovet ordusu hissələri heç bir xəbərdarlıq etmədən Bakı şəhərinə və digər rayonlara yeridilərək dinc əhaliyə amansız şəkidə divan tutdu. Bu təcavüz nəticəsində ümumilikdə 146 nəfər qəddarcasına öldürüldü, 744 nəfər yaralandı, 800-dən çox insan həbs olundu.
Qanlı yanvar hadisəsinin nəticələrindən bəhs edən Ə.Abbasov Azərbaycanın o vaxtkı rəhbərliyinin qətiyyətsizlik göstərərək düzgün addımlar atmaq iqtidarında olmadığını təəssüflə qeyd edib. Xüsusilə vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilmiş dəhşətli soyqırımı barəsində ən kəskin bəyanatı isə Ümumilli Lider Heydər Əliyev vermişdir. Ulu Öndər sovet rejimi tərəfindən göstərilən təzyiqlərə baxmayaraq xalqın azadlıq istəyinin, haqq səsinin dünyaya çatdırılması istiqamətində addımlar atdı. Akademik bildirib ki, Heydər Əliyev faciə törədildikdən bir gün sonra, yanvarın 21-də Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək mətbuat konfransı keçirdi və beləliklə, faciəyə ilk siyasi qiymət verildi. Ə.Abbasov qeyd edib ki, məhz Heydər Əliyev yenidən siyasi hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra 1994-cü il 29 mart tarixində keçirilən Milli Məclisin xüsusi sessiyasında 20 Yanvar hadisələri ilk dəfə dövlət səviyyəsində müzakirə olundu, Azərbaycan xalqına yönələn cinayət aktı kimi qiymətləndirildi.
Faciədən sonrakı mürəkkəb proseslərlə müşaiyət olunan siyasi dövrü xarakterizə edən Ə.Abbasov ədalətsiz sovet rəhbərliyi tərəfindən törədilən bu faciənin qüdrətli Azərbaycan xalqının müstəqillik arzusunu, əzmini qırmağa nail ola bilmədiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, baş verən siyasi proseslər qarşısında daima dik duran, azadlıq mübarizəsindən dönməyən xalqımız Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə öz haqq səsini dünyaya çatdırdı, müstəqil dövlət kimi qabaqcıl ölkələr sırasında öz layiqli yerini tutdu.
Ə.Abbasov bu gün Ümummilli Liderin siyasi kursunun ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirildiyini bildirərək dövlətin hərtərəfli inkişafına istiqamətlənən siyasi, istiqadi və sosial proseslərdən ətraflı şəkildə bəhs edib. Akademik qeyd edib ki, bu gün Ulu Öndər Heydər Əliyevin, ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş bütün şəhidlərin ruhu şaddır. Ölkə Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Azərbaycan Ordusunun xalqın 30 illik həsrətinə son qoyaraq torpaqlarımızı erməni işğalından azad etməsi nəticəsində 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycan xalqının həyatında son illərin ən mühüm qələbəsi kimi dünya tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı.
Çıxışının sonunda 20 Yanvar tarixinin sadəcə acı və ağrı ilə deyil, həm də şərəf günü kimi xatırlandığını vurğulayan akademik öz xatirələrini bölüşüb, faciə qurbanlarını ehtiramla yad edərək onların əziz xatirəsinin daim qəlblərdə yaşayacağına əminliyini ifadə edib.
Sonra t.ü.f.d. Rəhilə Sadıqova çıxış edərək 20 Yanvar faciəsinin tarixi, siyasi səbəbləri haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, hələ ötən əsrin 80-ci illərində Dağlıq Qarabağa müstəqillik verilməsinə çalışan, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə göz dikmiş ermənilərə havadarlıq edən SSRİ rəhbərliyi bir sıra cinayətlər həyata keçirmiş, Qarabağ və İrəvan ərazisindən azərbayanlıları deportasiya etmiş, Sumqayıt hadisələrini törətmişdir.
Qeyd edib ki, 1990-cı il yanvarın 19-da Mixail Qorbaçov SSRİ Konstitusiyasının 71-ci maddəsini kobud şəkildə pozaraq Bakıda fövqəladə vəziyyət elan olunması haqqında Fərman imzaladı. Lakin Bakıda dinc əhaliyə divan tutulması üçün hazırlanmış plan məxfi şəkildə həyata keçirildi, Azərbaycan televiziyasının enerji bloku partladıldı. Gecə fövqəladə vəziyyətin elan olunmasından xəbərsiz olan əhaliyə amansız şəkildə divan tutuldu, bəşər tarixində görünməyən vəhşiliyə əl atıldı. Qanlı Yanvar hadisələri zamanı haqsızlıq və ədalətsizliyə qarşı öz haqq səsini ucaltmış dinc insanlar sovet qoşunları tərəfindən amansızcasına qətlə yetirildi. Həlak olanlar arasında yetkinlik yaşına çatmayanlar, qadınlar, qocalar, əlillər də var idi.
20 Yanvar tarixinin Azərbaycan xalqının başına gələn dəhşətli faciələrindən biri olmaqla yanaşı, həm də azadlıq mübarizəsinin rəmzi, qəhrəmanlıq salnaməsi olduğunu bildirən R.Sadıqova öz xatirələrini bölüşüb, faciə qurbanlarını ehtiramla yad edib.
Daha sonra İSİ-nin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri, i.ü.f.d. Aygün Əliyeva çıxış edərək 20 Yanvar faciəsinin nəticələrindən bəhs edib, xatirələrini bölüşüb. A.Əliyeva 20 yanvar faciəsinin dəhşətli anlarını yada salaraq gələcəkdə belə hadisələrin bir daha təkrarlanmaması üçün ölkə miqyasında bu qəbil tədbirlərin keçirilməsinin önəmini vurğulayıb. Qeyd edib ki, Cənab Prezidentin həyata keçirdiyi siyasi kursun əsas istiqamətlərindən biri də gənclərin vətənpərvər ruhda yetişdirilməsidir. Vətənpərvər ruhda formalaşan gənc nəsil qanlı 20 Yanvar faciəsinin xalqımızın azadlıq uğrunda apardığı mübarizə yolunun əbədi məhşəli olduğunu və xalqın yaddaşında təkcə faciə günü kimi deyil, həm də şərəf səhifəsi kimi həkk olunduğunu heç vaxt unudmayacaq. Faciə qurbanlarını ehtiramla yad edən A.Əliyeva şəhidlərmizin əziz xatirəsinin daim qəlblərdə yaşayacağına əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə çıxış edən t.e.d., dosent Fəhrad Paşayev, dosentlər Ələkbər Axundov, Ədalət Paşayev və Gülçin Abdullayeva 20 Yanvar faciəsinin tarixi və səbəblərindən bəhs edib, xatirələrini bölüşüblər.

Memorial event dedicated to the 33rd anniversary of the National Mourning Day January 20 was held
The Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan held a memorial event dedicated to the 33rd anniversary of the National Mourning Day January 20. The event was attended by the institute's administration, heads of departments and laboratories, scientists and specialists.
Opening the event, General Director of ICS, Academician Ali Abbasov spoke in detail about the history and causes of the events of January 20, one of the most cruel and terrible crimes against humanity. He noted that on the night of 19-20 January, 1990, the Soviet regime, aiming to suppress the Azerbaijani people's determination and aspiration for freedom, undermine their unity, committed an unprecedented criminal act. Units of the Soviet army without warning entered Baku city and other areas, ruthlessly massacring the civilian population. As a result of this aggression 146 people were brutally killed, 744 people were wounded, more than 800 people were arrested.
Speaking about the consequences of the bloody January events, A. Abbasov said with regret that the then leadership of Azerbaijan had shown indecision and had been unable to take the appropriate action. He said the strongest statement about the terrible genocide committed against the Azerbaijani people has been made by National Leader Heydar Aliyev. The great leader, despite pressure from the Soviet regime, took steps to convey to the world the will of the people for freedom, the voice of truth. The academician noted that on the day following the tragedy, January 21, Heydar Aliyev had held a press conference at the Permanent Mission of Azerbaijan in Moscow, and thus the first political assessment of the tragedy had been given. A. Abbasov noted that it had been after Heydar Aliyev's return to political power at the special session of Milli Majlis held on March 29, 1994 that the events of 20 January had been first discussed at the state level and condemned as a criminal act against the Azerbaijani people.
Describing the political period after the tragedy, which was marked with difficult processes, A. Abbasov stressed that this tragedy, committed by the unjust Soviet leadership, had failed to break the yearning of the powerful Azerbaijani people for independence. He noted that under the leadership of the great leader our nation, which has always stood straight before the ongoing political processes and did not retreat from the liberation struggle, brought its voice to the world and took its rightful place among the advanced countries as an independent state.
A.Abbasov noted that today the head of state Ilham Aliyev honorably continues the political course of the national leader, and talked in detail about the political, economic and social processes aimed at the comprehensive development of the state. The academician said the spirits of great leader Heydar Aliyev and all martyrs who had given their lives for independence and territorial integrity of our country were happy today. As a result of the fact that the glorious Azerbaijani army under the leadership of the President of the country, the victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev put an end to the 30-year long yearning of the nation and liberated our lands from the Armenian occupation, the 44-day war was written with golden letters in the world history as the most important victory of the recent years of the Azerbaijani people.
At the end of his speech, the academician, stressing that January 20 is remembered not only with pain and sorrow, but also as a day of honor, shared his memories, honored the memory of the victims of the tragedy and expressed confidence that their bright memory will always live in our hearts.
Rahila Sadigova, PhD in Engineering, in her speech gave detailed information about the history and political causes of the tragedy of January 20. She noted that back in the 1980s, the Soviet leadership, which had favored the Armenians who sought to grant independence to Nagorno-Karabakh and encroached on the territorial integrity of Azerbaijan, committed a number of crimes, deported Azerbaijanis from Karabakh and Yerevan and organized the Sumgayit events.
She noted that on January 19, 1990 Mikhail Gorbachev signed a decree declaring the state of emergency in Baku, in flagrant violation of Article 71 of the Constitution of the USSR. However, the plan of reprisal against the civilian population in Baku was carried out in secret, the power unit of Azerbaijani television was blown up. The population, unaware that the state of emergency was declared at night, was subjected to ruthless massacre, atrocities unprecedented in the history of mankind. Among the victims were minors, women, elderly and disabled people.
Stressing that the story of January 20 is not only one of the terrible tragedies that befell the Azerbaijani people, but also a symbol of the liberation struggle, a heroic chronicle, R. Sadigova shared her memories and honored the memory of the victims of the tragedy.
Then Aygun Aliyeva, PhD in Economics, Head of the Public Relations Department of ICS, spoke about the consequences of the January 20 tragedy and shared her memories. Recalling the terrible moments of the tragedy of January 20, A. Aliyeva stressed the importance of holding such events all over the country in order to prevent the repetition of such events in the future. She said one of the main directions of the course pursued by Mr. President is upbringing of youth in the spirit of patriotism. The young generation brought up in the spirit of patriotism will never forget that the bloody tragedy of January 20 was the path of our people's struggle for freedom, that it is imprinted in the people's memory not only as a day of tragedy, but also as a day of honor. After honoring the memory of the victims of the tragedy, A. Aliyeva expressed confidence that the blessed memory of our martyrs will always live in our hearts.
Associate Professor Fakhrad Pashayev, Doctor of Engineering, Associate Professors Alekper Akhundov, Adalat Pashayev and Gulchin Abdullayeva spoke about the history and causes of the January 20 tragedy and shared their memories.