İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmişdir
23.01.2023 / Mühüm xəbərlər
Yanvarın 18-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Rəyasət Heyətinin Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) 2022-ci il üzrə illik hesabatının müzakirəsinə həsr olunmuş səyyar iclası keçirilmişdir. İclasda AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov uzunmüddətli səmərəli elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə və Azərbaycan elminin inkişafında xidmətlərinə görə AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmişdir.
Azərbaycanda elmin inkişafı və elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində əvəzsiz xidmətləri olan  Ə.Abbasovun elmi-tədqiqat işlərinin əsas istiqamətləri informasiya texnologiyaları və idarəetmə məsələlərinin həllinə yönəlib. Sözügedən sahələrə mühüm töhfələr bəxş etmiş akademik böyük və ifrat böyük inteqral sxemlərin sıxlığını artırmaq üçün topoloji metodlar vermiş və elementlərin kristal üzərində optimal yerləşdirilməsi və əlaqələndirilməsi məsələsi həll edilmişdir. Alimin rəhbərliyi ilə böyük həcmli informasiya şəbəkələrində qeyri-səlis axtarış metodları və alqoritmləri işlənib hazırlanmış, böyük verilənlər və dərin öyrənmənin köməyi ilə az linqvistik rəqəmsal resurslu təbii dilin emalı, o cümlədən maşın tərcüməsi, nitqin analizi və başa düşülməsi metodları işlənmiş və Azərbaycan dili üçün tətbiq edilmişdir.
Ə.Abbasov Azərbaycanda internet infrastrukturunun yaradılmasına rəhbərlik etmişdir. Akademik Respublika avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemləri layihəsinin, milli əhəmiyyətli xüsusi təyinatlı kompüter və informasiya sistemlərinin icraçısı və rəhbəri, EARN və İNTERNET şəbəkələrinin respublika üzrə koordinatoru, NATO-nun Elm komitəsində Azərbaycan üzrə əlaqələndirici şəxs olmuş, Azərbaycan Respublikasını Trans-Avropa Elmi-tədqiqat və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasında (TERENA) təmsil etmişdir. Bu müddət ərzində “Elm və təhsil İNTERNET şəbəkəsinin inkişafı”, “Respublikada məsafədən (distant) təhsil sisteminin yaradılması”, “Virtual İpək Yolu”, “Xüsusi istedadlı qrup” və digər əhəmiyyətli layihələrə rəhbərlik etmişdir.
Görkəmli alim Azərbaycanda informasiya cəmiyyətinə keçidin sürətləndirilməsi və rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşdırılmasında, yeni texnologiyaların, e-hökümət həllərinin tətbiqində və genişzolaqlı şəbəkə xidmətlərinin və İKT üzrə insan resurslarının inkişafında BMT müvafiq qurumlarının istinad etdiyi diqqətəlayiq nəticələr əldə etmişdir. O, “Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı”, “Regional İnnovasiya Zonası”, “Azərspace-Telekommunikasiya və Müşahidə Peykləri” milli və regional layihələrinə rəhbərlik etmişdir.
Azərbaycan elminin inkişafı, beynəlxalq arenada tanınması istiqamətində uzun illər dəyərli töhfələr bəxş etmiş, ölkəmizi dünya miqyasında uğurla təmsil etmiş Ə.Abbasov hazırda Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının, Ümumdünya Elmlər Akademiyasının (TWAS), Beynəlxalq İnformatizasiya və Beynəlxalq  Mühəndislik  Akademiyalarının həqiqi üzvü, 5 xarici universititetin fəxri doktoru və Elektronika və Elektrotexnika Mühəndisləri İnstitutunun (İEEE) üzvüdür.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun kollektivi adından əsas qayəsi Azərbaycan elminin inkişafı olan, dövlətçilik siyasətinə daim sadiq qalan, informasiya texnologiyaları və idarəetmə sahəsinə mühüm töhfələr bəxş edən dünyaşöhrətli alim, akademik Əli Abbasovu təbrik edir, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətində daha böyük uğurlar arzulayırıq!

Генеральный директор Института систем управления академик Али Аббасов награжден Почетной грамотой Национальной академии наук Азербайджана
23.01.2023 /
18 января состоялось передвижное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), посвященное обсуждению годового отчета Отделения физико-математических и технических наук (ОФМТН) за 2022 год. На заседании генеральный директор Института систем управления Министерства науки и образования АР академик Али Аббасов был награжден Почетной грамотой НАНА за многолетнюю плодотворную научную и научно-организационную деятельность и заслуги в развитии азербайджанской науки.
Основные направления научно-исследовательской работы А. Аббасова, имеющего неоценимые заслуги в развитии науки и интеграции науки и образования в Азербайджане, направлены на решение вопросов информационных технологий и управления. Академиком, внесшим значительный вклад в данные области, представлены топологические методы увеличения плотности больших и сверхбольших интегральных схем, решена задача оптимального размещения и связи элементов на кристалле. Под руководством ученого были разработаны методы и алгоритмы нечеткого поиска в больших информационных сетях, обработка естественного языка с небольшими лингвистическими цифровыми ресурсами с помощью больших данных и глубокого обучения, в том числе методы машинного перевода, анализа и понимания речи в применении к азербайджанскому языку.
А.Аббасов руководил созданием инфраструктуры интернета в Азербайджане. Академик был исполнителем и руководителем Республиканского проекта автоматизированных систем управления, компьютерных и информационных систем специального назначения национального значения, республиканским координатором сетей EARN и интернета, координатором по Азербайджану в научном комитете НАТО, представлял Азербайджан в Ассоциации трансъевропейских научно-исследовательских и образовательных сетей (TERENA). За это время он руководил проектами "Развитие научно-образовательной сети Интернет", "Создание системы дистанционного образования в Республике", "Виртуальный Шелковый путь", "Группа особых талантов" и другими значимыми проектами.
Выдающийся ученый добился замечательных результатов, отмеченных соответствующими структурами ООН, в ускорении перехода к информационному обществу в Азербайджане и формировании цифровой экономики, применении новых технологий, решений электронного правительства и развитии услуг широкополосной связи и человеческих ресурсов по ИКТ. Он руководил национальными и региональными проектами "Транс-Евразийская суперинформационная магистраль", "Региональная инновационная зона", "Азеркосмос-Спутники телекоммуникаций и наблюдения".
А. Аббасов, который на протяжении многих лет вносил ценный вклад в развитие азербайджанской науки, ее признание на международной арене, успешно представлял нашу страну в мировом масштабе, в настоящее время является действительным членом Международной академии наук, Всемирной Академии наук (TWAS), Международной академии информатизации и Международной инженерной академии, почетным доктором 5 зарубежных университетов и членом Института инженеров по электронике и электротехнике (IEEE).
От имени коллектива Института систем управления сердечно поздравляем всемирно известного ученого, академика Али Аббасова, главной целью которого является развитие азербайджанской науки, неизменно приверженного политике государственности, внесшего важный вклад в сферу информационных технологий и управления, желаем дальнейших успехов в научной и научно-организационной деятельности.