İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmişdir
23.01.2023 / Mühüm xəbərlər
Yanvarın 18-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Rəyasət Heyətinin Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin (FRTEB) 2022-ci il üzrə illik hesabatının müzakirəsinə həsr olunmuş səyyar iclası keçirilmişdir. İclasda AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov uzunmüddətli səmərəli elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə və Azərbaycan elminin inkişafında xidmətlərinə görə AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmişdir.
Azərbaycanda elmin inkişafı və elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində əvəzsiz xidmətləri olan  Ə.Abbasovun elmi-tədqiqat işlərinin əsas istiqamətləri informasiya texnologiyaları və idarəetmə məsələlərinin həllinə yönəlib. Sözügedən sahələrə mühüm töhfələr bəxş etmiş akademik böyük və ifrat böyük inteqral sxemlərin sıxlığını artırmaq üçün topoloji metodlar vermiş və elementlərin kristal üzərində optimal yerləşdirilməsi və əlaqələndirilməsi məsələsi həll edilmişdir. Alimin rəhbərliyi ilə böyük həcmli informasiya şəbəkələrində qeyri-səlis axtarış metodları və alqoritmləri işlənib hazırlanmış, böyük verilənlər və dərin öyrənmənin köməyi ilə az linqvistik rəqəmsal resurslu təbii dilin emalı, o cümlədən maşın tərcüməsi, nitqin analizi və başa düşülməsi metodları işlənmiş və Azərbaycan dili üçün tətbiq edilmişdir.
Ə.Abbasov Azərbaycanda internet infrastrukturunun yaradılmasına rəhbərlik etmişdir. Akademik Respublika avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemləri layihəsinin, milli əhəmiyyətli xüsusi təyinatlı kompüter və informasiya sistemlərinin icraçısı və rəhbəri, EARN və İNTERNET şəbəkələrinin respublika üzrə koordinatoru, NATO-nun Elm komitəsində Azərbaycan üzrə əlaqələndirici şəxs olmuş, Azərbaycan Respublikasını Trans-Avropa Elmi-tədqiqat və Təhsil Şəbəkələri Assosiasiyasında (TERENA) təmsil etmişdir. Bu müddət ərzində “Elm və təhsil İNTERNET şəbəkəsinin inkişafı”, “Respublikada məsafədən (distant) təhsil sisteminin yaradılması”, “Virtual İpək Yolu”, “Xüsusi istedadlı qrup” və digər əhəmiyyətli layihələrə rəhbərlik etmişdir.
Görkəmli alim Azərbaycanda informasiya cəmiyyətinə keçidin sürətləndirilməsi və rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşdırılmasında, yeni texnologiyaların, e-hökümət həllərinin tətbiqində və genişzolaqlı şəbəkə xidmətlərinin və İKT üzrə insan resurslarının inkişafında BMT müvafiq qurumlarının istinad etdiyi diqqətəlayiq nəticələr əldə etmişdir. O, “Trans-Avrasiya Super İnformasiya Magistralı”, “Regional İnnovasiya Zonası”, “Azərspace-Telekommunikasiya və Müşahidə Peykləri” milli və regional layihələrinə rəhbərlik etmişdir.
Azərbaycan elminin inkişafı, beynəlxalq arenada tanınması istiqamətində uzun illər dəyərli töhfələr bəxş etmiş, ölkəmizi dünya miqyasında uğurla təmsil etmiş Ə.Abbasov hazırda Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının, Ümumdünya Elmlər Akademiyasının (TWAS), Beynəlxalq İnformatizasiya və Beynəlxalq  Mühəndislik  Akademiyalarının həqiqi üzvü, 5 xarici universititetin fəxri doktoru və Elektronika və Elektrotexnika Mühəndisləri İnstitutunun (İEEE) üzvüdür.
İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun kollektivi adından əsas qayəsi Azərbaycan elminin inkişafı olan, dövlətçilik siyasətinə daim sadiq qalan, informasiya texnologiyaları və idarəetmə sahəsinə mühüm töhfələr bəxş edən dünyaşöhrətli alim, akademik Əli Abbasovu təbrik edir, elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətində daha böyük uğurlar arzulayırıq!

General Director of the Institute of Control Systems Academician Ali Abbasov was awarded Certificate of Merit of the Azerbaijan National Academy of Sciences
23.01.2023 /
On January 18, 2023, a mobile meeting of the Presidium of ANAS was held to discuss the annual report of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences (DPMTS). At the meeting, the General Director of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Academician Ali Abbasov was awarded the Certificate of Merit of ANAS for many years of fruitful scientific and scientific-organizational activity and merits in the development of Azerbaijani science.
The main research activity of A.Abbasov, who has significant merits in the development of science and integration of science and education in Azerbaijan, is focused on solving problems of information technology and control. The academician made a significant contribution to these fields: he presented topological methods to increase the density of large and ultra-large integrated circuits, solved the problem of optimal placement and connection of elements on a chip. Methods and algorithms of fuzzy search in large information networks, processing of natural language with small linguistic digital resources using Big Data and deep learning, including methods of machine translation, speech analysis and understanding in application to the Azerbaijani language were developed under the guidance of the scientist.
A.Abbasov headed the creation of Internet infrastructure in Azerbaijan. The academician was the executor and leader of the Republican Project of automated control systems, special purpose computer and information systems of national importance, republican coordinator of EARN and Internet networks, coordinator for Azerbaijan in NATO scientific committee, represented Azerbaijan in the Trans-European Research and Education Network Association (TERENA). During this time, he managed the projects "Development of scientific and educational Internet network", "Creation of distance education system in the Republic", "Virtual Silk Road", "Group of special talents" and other significant projects.
The outstanding scientist has achieved remarkable results, noted by the relevant UN structures, in accelerating the transition to the information society in Azerbaijan and the formation of the digital economy, application of new technologies, e-government solutions and development of broadband communication services and human resources in ICT. He managed the national and regional projects "Trans-Eurasian Super Information Highway", "Regional Innovation Zone", and "Azerspace-Telecommunications and Surveillance Satellites".
А. Abbasov, who throughout the years has made a valuable contribution to the development of Azerbaijani science, its recognition in the international arena, and successfully represented our country in the world, is currently a Full Member of the International Academy of Sciences, World Academy of Sciences (TWAS), International Informatization Academy and International Engineering Academy, Honorary Doctor of 5 foreign universities and member of the Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE).
On behalf of the staff of the Institute of Control Systems, we offer our sincere congratulations to the world-known scientist, academician Ali Abbasov, whose main goal is the development of Azerbaijani science, unwavering commitment to the policy of statehood, who has made important contributions to the field of information technology and control, wishing him further success in his scientific and scientific-organizational activities.