Akademik Telman Əliyev “Horizon 2020” proqramının nümayəndəsi ilə görüşüb
Sentyabrın 19-də AMEA Idarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Avropa İtiifaqının "Horizon 2020” Tədqiqat və İnnovasiya proqramı çərçivəsində 20 ildən artıq təcrübəsi olan İsrail "İntergam Communications” şirkətinin təsisçisi və direktoru Dr. Moşe Harel ilə görüş keçirilib.
Görüşdə "Horizon 2020” proqramı çərçivəsində əməkdaşlıqdan duyduğu məmnunluğu ifadə edən İSİ-nin direktoru akademik Telman Əliyev qonaqı İSİ-də həyata keçirilən elmi tədqiqatlar və son illər tətbiq edilmiş layihələr ilə tanış etmişdir.
Daha sonra müxtəlif sahələr üzrə elmi fəaliyyətlə məşğul olan qonaqın proqram barədə təklif və fikirlərini öyrənən akademik T.Əliyev bundan sonra "Horizon 2020” Tədqiqat və İnnovasiya proqramı ilə daha sıx əməkdaşlıq olunacağını vurğulayıb.
İsrail nümayəndəsi Dr. M Harelə İSİ-də yeni layihələr təqdim olunmuşdur:
- "Ürəyin mobil monitoring sistemi”
- "Toksiki maddələrlə zəhərlənmələri diferensial diaqnostika və monitorinq edən intellektual-informasiya sistemi”
- "Ortopediyada cərrahi müdaxilə seçiminin intellektual sistemi”
Dr. M. Harel ilə təqdim edilmiş layihələrin İsrail şirkətləri və İSİ ilə birqə "Horizon 2020” Tədqiqat və İnnovasiya proqramı çərçivəsində konsortium yaratmaq barədə danışıqlar aparılmışdır.

19.09.2016 / Conferences, assemblies
On 19 September 2016, employees of the Institute of Control Systems (ICS) met with the founder and general director of the Israeli company Intergam Communications, Dr. Moshe Harel, who has more than 20 years of experience working with the European framework programmes, including HORIZON 2020 Research and Innovation Programme.
During the meeting, Director of ICS, Academician Telman Aliev demonstrated to the guest the research work carried out at the Institute and many projects based on that research. Dr. Harel saw the exhibition of the Institute’s scientific achievements and the presentations of three project ideas prepared by the researchers of the Institute:
Mobile system for heart monitoring
Intelligent information system for differential diagnostics and monitoring of poisoning with toxic substances
Intelligent system for selection of surgical treatment in orthopedics
Dr. Harel shared his opinion on the possibility of creating a consortium with Israeli companies and ICS to submit projects to HORIZON 2020 EU Framework Research and Innovation Programme. An agreement to continue cooperation was reached.