Akademik Telman Əliyev “Horizon 2020” proqramının nümayəndəsi ilə görüşüb
Sentyabrın 19-də AMEA Idarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Avropa İtiifaqının "Horizon 2020” Tədqiqat və İnnovasiya proqramı çərçivəsində 20 ildən artıq təcrübəsi olan İsrail "İntergam Communications” şirkətinin təsisçisi və direktoru Dr. Moşe Harel ilə görüş keçirilib.
Görüşdə "Horizon 2020” proqramı çərçivəsində əməkdaşlıqdan duyduğu məmnunluğu ifadə edən İSİ-nin direktoru akademik Telman Əliyev qonaqı İSİ-də həyata keçirilən elmi tədqiqatlar və son illər tətbiq edilmiş layihələr ilə tanış etmişdir.
Daha sonra müxtəlif sahələr üzrə elmi fəaliyyətlə məşğul olan qonaqın proqram barədə təklif və fikirlərini öyrənən akademik T.Əliyev bundan sonra "Horizon 2020” Tədqiqat və İnnovasiya proqramı ilə daha sıx əməkdaşlıq olunacağını vurğulayıb.
İsrail nümayəndəsi Dr. M Harelə İSİ-də yeni layihələr təqdim olunmuşdur:
- "Ürəyin mobil monitoring sistemi”
- "Toksiki maddələrlə zəhərlənmələri diferensial diaqnostika və monitorinq edən intellektual-informasiya sistemi”
- "Ortopediyada cərrahi müdaxilə seçiminin intellektual sistemi”
Dr. M. Harel ilə təqdim edilmiş layihələrin İsrail şirkətləri və İSİ ilə birqə "Horizon 2020” Tədqiqat və İnnovasiya proqramı çərçivəsində konsortium yaratmaq barədə danışıqlar aparılmışdır.

Визит в ИСУ директора израильской компании Intergam
19 сентября 2016 года прошла встреча сотрудников Института Систем Управления (ИСУ) с учредителем и генеральным директором израильской фирмы «Intergam Communications» доктором Моше Харелом, имеющим более 20 лет опыт работы в европейских рамочных программах, в том числе научно-исследовательской и инновационной программе «Horizon 2020».
Во время встречи академик, директор Тельман Алиев ознакомил гостя с научно-исследовательскими работами, проводимыми в Институте Систем Управления (ИСУ) и реализуемыми на их основе проектами. М. Харел ознакомился с выставкой научных достижений института, а также просмотрел презентации трех проектных предложений, подготовленных работниками института:
«Мобильная система мониторинга сердца» (оставляю для азерб.версии! -Ürəyin mobil monitoring sistemi)
«Интеллектуально-информационная система дифференциальной диагностики и мониторинга отравлений токсичными веществами» ("Toksiki maddələrlə zəhərlənmələri diferensial diaqnostika və monitorinq edən   intellektual-informasiya sistemi”)
«Интеллектуальная система выбора оперативного вмешательства в ортопедии» ("Ortopediyada cərrahi müdaxilə seçiminin intellektual sistemi”)
М. Харел высказал свои предложения относительно возможности создания консорциума с участием израильских компаний и Института Систем Управления (ИСУ) для представления проектов в рамочную научно-исследовательскую и инновационную программу Европейского Союза «Horizon 2020». Была достигнута договоренность о продолжении сотрудничества.