07.03.2023 / Mühüm xəbərlər
Azərbaycan qadını tarix boyu müqəddəs ana şərəfini uca tutaraq öz mübarizliyi ilə tanınmış, qadınlarımız ölkənin ictimai-siyasi, mədəni həyatında fəal iştirak etmiş, Vətənin müdafiəsində və dövlətin idarə olunmasında daim fədakarlıq nümayiş etdirməklə yanaşı döyüş meydanında da şücaət göstərmişdir.
Azərbaycan qadını mənəvi təbiətinə sadiq qalaraq zərifliyin, ülviliyin və gözəlliyin rəmzi olan adının ucalığını həmişə layiqincə qoruyub saxlamışdır. Tarix boyu, o, özünün müdrikliyi, işgüzarlığı və saflığı ilə keçmişimizə parlaq səhifələr yazmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə milli maraqlarımıza xidmət edən və ənənələrimizi yaşadan çoxlu sayda böyük layihələrin uğurla icra olunması Azərbaycan qadınının mərhəmət və xeyirxahlığının, zəngin mənəvi-intellektual və yüksək əxlaqi dəyərlərə malik olduğunun bariz nümunəsidir.
Müstəqil Azərbaycanın qazandığı bütün böyük uğurlarda qadınların misilsiz xidmətləri vardır. Azərbaycan xanımları ölkəmizdə inkişaf edən ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi, elmi-mədəni proseslərin fəal iştirakçısı olaraq vətənimizin yüksəlişinin təmin edilməsinə töhfələrini əsirgəmirlər və mən inanıram ki, bundan sonrada öz tövhələrini verəcəklər!

Mothers and sisters,
Azerbaijani women have always been known throughout the history for their fighting spirit, glorifying the name of sacred mother; our women have actively participated in social, political, cultural life of country, always showing selflessness in defense of Motherland and governance, showing courage on battlefields.
True to their spiritual nature, Azerbaijani women have always upheld the greatness of their name symbolizing elegance, sanctity and beauty. Throughout history they have written glorious pages of our past with their wisdom, enterprise and purity.
Successful implementation of numerous large projects under the leadership of First Vice President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, projects serving our national interests and preserving our traditions, is a striking example of mercy and kindness of Azerbaijani woman with her rich spiritual and intellectual and high moral values.
The merits of women in all the great accomplishments of independent Azerbaijan are invaluable. As active participants of social-political, social-economic, scientific-cultural processes ongoing in our country, women of Azerbaijan are making their contribution to the growth and elevation of our Motherland, and I believe they will continue to do so in the future!