İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı CAREC Rəqəmsal Virtual Siyasət Dialoqu adlı beynəlxalq vebinarda iştirak etmişdir
16.03.2023 / Mühüm xəbərlər
15 mart 2023-cü il tarixində CAREC Rəqəmsal Virtual Siyasət (Digital CAREC Virtual Policy Dialogue: Digital FDI Ecosystem) adlı beynəlxalq vebinar keçirilmişdir. Vebinar Rəqəmsal FDİ Ekosistemi beynəlxalq vebinar təşkilatları − Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq (CAREC) İnstitutu, İslam İnkişaf Bankı (İİB) və Asiya İnkişaf  Bankı İnstitutu (ADBI) ilə birgə təşkil olunmuşdur.
Beynəlxalq vebinarın açılış mərasimində CAREC İnstitutunun direktoru Kabir Jurazoda,  institutun Potensialın Gücləndirilməsi üzrə Mütəxəssisi Steven Liu və Elm, Texnologiya və İnnovasiyalar Departamentinin Meneceri Syed Hassan Alsagoff çıxış etmişlər.
Vebinar çərçivəsində növbəti illər üçün rəqəmsal beynəlxalq iqtisadi əməkdaşlığın əsas istiqamətlərini vurğulamaq məqsədilə xüsusi sessiyalar keçirilmişdir. İlk sessiyada AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr və innovasiyalar şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Tofiq Babayev “Rəqəmsal CAREC: Rəqəmsal Xarici birbaşa İnvestisiyalar (XBİ), Qaydalar, Siyasətlər və Rəqəmsal İqtisadiyyata İnvestisiyaya İmkan Verən Faktorlar. CAREC Regionunda Rəqəmsal XBİ İnkişafının Təqdimatı və Ölkə Profilləri” mövzusu ilə çıxış etmişdir. T.Babayev  2022-ci ildə həyata keçirilən və 11 ölkəni əhatə edən  CAREC (Orta Asiya İqtisadi əməkdaşlıq  ölkələri: Çin, Monqolustan, Əfqanıstan, Pakistan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Tacikistan, Qırğızıstan, Türkmənistan, Azərbaycan və Gürcüstan) regionu ölkələrində Rəqəmsal xarici birbaşa investisiyaların vəziyyətinə həsr edilmiş layihənin beynəlxalq konsultantı qismində iştirak etmişdir.
T.Babayev qeyd edib ki, CAREC II tədqiqat layihəsinin ümumi məqsədi CAREC ölkələrinin rəqəmsal sektorlarına axının maksimuma çatdırılması üçün siyasət çərçivəsinin hazırlanması olmuşdur. Burada rəqəmsal iqtisadiyyatın bütün aspektləri əhatə edən Rəqəmsal infrastruktur, Rəqəmsal firmalar, Daha geniş rəqəmsal qəbul kimi investisiya siyasəti təklif edilmişdir. Tələb və təklif amillərini nəzərə alaraq inklüziv rəqəmsal investisiya siyasəti çərçivəsini tərtib edilməsi barədə məlumat verilmişdir.
Alim bildirib ki, araşdırmalar göstərir ki, rəqəmsallaşmaya “rəqəmsal BXİ” və ya XBİ cəlb etmək rəqəmsal uçurumun aradan qaldırılması və uzunmüddətli məhsuldarlığı təmin etmək üçün optimal həll yollarından biridir. Rəqəmsal iqtisadiyyat xüsusi siyasətlər, qaydalar və tədbirlər tələb edə bilər, çünki rəqəmsal firmaların ənənəvi biznes modellərindən fərqli biznes modelləri var. Rəqəmsal XBİ siyasətlərə, qaydalara, investisiya mühitinə və koordinasiya uğursuzluqlarına qarşı daha həssasdır.
T.Babayev bildirb ki, CAREC ölkələrində rəqəmsal iqtisadiyyatın vəziyyətinə həsr olunmuş, 2020-ci ildə həyata keçirilən Rəqəmsal CAREC (Mərhələ 1) üzrə CI və İsDB-nin birgə tədqiqat layihəsi Rəqəmsal XBİ, Rəqəmsal Təhlükəsizlik, Qaydalar, İnternet Qiyməti, Rəqəmsal infrastruktur və İnternet Keyfiyyəti sahələrində böyük geriliyin olduğu aşkar edilmişdir. Bu isə öz növbəsində Rəqəmsal XBİ-ın CAREC ölkələri üçün vacibliyini ortaya qoyur. Alim, həmçinin Rəqəmsal CAREC II tədqiqat layihəsi çərçivəsində həyata keşirilən metodika və nəticələr barədə məlumat vermişdir. Vebinarın ikinci sessiyasında əsas icraçı tərəfdaş təşkilatların aparıcı beynəlxalq ekspertləri ilə müvafiq məsələlərin müzakirəsi üçün açıq dialoq sessiyası keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, vebinarda növbəti illərdə beynəlxalq tərəfdaşlıqların daha da gücləndirilməsi və rəqəmsal iqtisadi əməkdaşlıq proseslərinin təşviqi məqsədilə geniş müzakirələr aparılmış, yeni ideyalar təqdim olunmuşdur.

Сотрудник Института систем управления принял участие в международном вебинаре Цифровой виртуальный политический диалог ЦАРЭС
16.03.2023 /
15 марта 2023 года прошел международный вебинар Цифровой виртуальный политический диалог ЦАРЭС (Digital CAREC Virtual Policy Dialogue: Digital FDI Ecosystem). Международный вебинар Цифровой виртуальный политический диалог ЦАРЭС был организован в рамках партнерского сотрудничества с организациями: Институт Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС), Исламский банк развития (ИБР), и Институт Азиатского банка развития (ADBI).
На открытии международного вебинара выступили директор Института ЦАРЭС Кабир Джуразода, специалист по наращиванию потенциала Института ЦАРЭС Стивен Лю и менеджер отдела науки, технологий и инноваций ИБР Сайед Хассан Алсагофф.
На вебинаре были проведены специальные сессии, где освещались основные направления цифрового международного экономического сотрудничества на ближайшие годы. В 1-ой сессии выступил заведующий отделом Международных связей и инноваций Института систем управления, доктор философии по технике Тофиг Бабаев с презентацией на тему "Цифровое ЦАРЭС: цифровые ПИИ, нормы, политика и благоприятные факторы для инвестиций в цифровую экономику. Презентация и страновые профили развития цифровых ПИИ в регионе ЦАРЭС". Т.Бабаев принимал участие в проекте 2022 года по состоянию цифровых ПИИ, охватывающем 11 стран региона ЦАРЭС (Центрально-Азиатское региональное экономическое сотрудничество: Китай, Монголия, Афганистан, Пакистан, Казахстан, Узбекистан, Таджикистан, Кыргызстан, Туркменистан, Азербайджан и Грузия) в качестве международного консультанта.
T.Бабаев отметил, что общей целью исследовательского проекта ЦАРЭС II была разработка основ политики для максимизации притока в цифровые секторы стран ЦАРЭС. Здесь была предложена инвестиционная политика, которая затрагивает все 3 аспекта цифровой экономики: Цифровая инфраструктура, Цифровые фирмы, Более широкое внедрение цифровых технологий. Была представлена информация о разработке инклюзивной структуры цифровой инвестиционной политики с учетом факторов спроса и предложения.
Он отметил, что, согласно исследованию, привлечение "цифровых ПИИ", или ПИИ в цифровизацию, является одним из оптимальных решений для устранения цифрового неравенства и обеспечения долгосрочной продуктивности. Цифровая экономика может требовать особой политики, регулирования и мер, поскольку цифровые фирмы имеют бизнес-модели, отличающиеся от традиционного физического бизнеса. Цифровые ПИИ более уязвимы к политике, нормам регулирования, инвестиционному климату и проблемам координации.
Т.Бабаев отметил, что совместный исследовательский проект Института ЦАРЭС и ИБР по Цифровому ЦАРЭС (Фаза 1) о состоянии цифровой экономики в странах ЦАРЭС, завершенный в 2020 году, указывает на более высокий цифровой разрыв в цифровых ПИИ, цифровой безопасности, регулировании, стоимости интернета, цифровой инфраструктуре и качестве интернета, что свидетельствует о важности привлечения цифровых ПИИ для стран ЦАРЭС. Т. Бабаев также рассказал о методологии и результатах исследовательского проекта "Цифровое ЦАРЭС II". Во 2-ой сессии была проведена открытая диалоговая сессия с ведущими международными экспертами из ключевых организаций-партнеров-исполнителей для обсуждения соответствующих вопросов.
Отметим, что на вебинаре были проведены широкие обсуждения и представлены новые идеи по дальнейшему укреплению международного партнерства и продвижению процессов цифрового экономического сотрудничества на ближайшие годы.