İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı CAREC Rəqəmsal Virtual Siyasət Dialoqu adlı beynəlxalq vebinarda iştirak etmişdir
16.03.2023 / Mühüm xəbərlər
15 mart 2023-cü il tarixində CAREC Rəqəmsal Virtual Siyasət (Digital CAREC Virtual Policy Dialogue: Digital FDI Ecosystem) adlı beynəlxalq vebinar keçirilmişdir. Vebinar Rəqəmsal FDİ Ekosistemi beynəlxalq vebinar təşkilatları − Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq (CAREC) İnstitutu, İslam İnkişaf Bankı (İİB) və Asiya İnkişaf  Bankı İnstitutu (ADBI) ilə birgə təşkil olunmuşdur.
Beynəlxalq vebinarın açılış mərasimində CAREC İnstitutunun direktoru Kabir Jurazoda,  institutun Potensialın Gücləndirilməsi üzrə Mütəxəssisi Steven Liu və Elm, Texnologiya və İnnovasiyalar Departamentinin Meneceri Syed Hassan Alsagoff çıxış etmişlər.
Vebinar çərçivəsində növbəti illər üçün rəqəmsal beynəlxalq iqtisadi əməkdaşlığın əsas istiqamətlərini vurğulamaq məqsədilə xüsusi sessiyalar keçirilmişdir. İlk sessiyada AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Beynəlxalq əlaqələr və innovasiyalar şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Tofiq Babayev “Rəqəmsal CAREC: Rəqəmsal Xarici birbaşa İnvestisiyalar (XBİ), Qaydalar, Siyasətlər və Rəqəmsal İqtisadiyyata İnvestisiyaya İmkan Verən Faktorlar. CAREC Regionunda Rəqəmsal XBİ İnkişafının Təqdimatı və Ölkə Profilləri” mövzusu ilə çıxış etmişdir. T.Babayev  2022-ci ildə həyata keçirilən və 11 ölkəni əhatə edən  CAREC (Orta Asiya İqtisadi əməkdaşlıq  ölkələri: Çin, Monqolustan, Əfqanıstan, Pakistan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Tacikistan, Qırğızıstan, Türkmənistan, Azərbaycan və Gürcüstan) regionu ölkələrində Rəqəmsal xarici birbaşa investisiyaların vəziyyətinə həsr edilmiş layihənin beynəlxalq konsultantı qismində iştirak etmişdir.
T.Babayev qeyd edib ki, CAREC II tədqiqat layihəsinin ümumi məqsədi CAREC ölkələrinin rəqəmsal sektorlarına axının maksimuma çatdırılması üçün siyasət çərçivəsinin hazırlanması olmuşdur. Burada rəqəmsal iqtisadiyyatın bütün aspektləri əhatə edən Rəqəmsal infrastruktur, Rəqəmsal firmalar, Daha geniş rəqəmsal qəbul kimi investisiya siyasəti təklif edilmişdir. Tələb və təklif amillərini nəzərə alaraq inklüziv rəqəmsal investisiya siyasəti çərçivəsini tərtib edilməsi barədə məlumat verilmişdir.
Alim bildirib ki, araşdırmalar göstərir ki, rəqəmsallaşmaya “rəqəmsal BXİ” və ya XBİ cəlb etmək rəqəmsal uçurumun aradan qaldırılması və uzunmüddətli məhsuldarlığı təmin etmək üçün optimal həll yollarından biridir. Rəqəmsal iqtisadiyyat xüsusi siyasətlər, qaydalar və tədbirlər tələb edə bilər, çünki rəqəmsal firmaların ənənəvi biznes modellərindən fərqli biznes modelləri var. Rəqəmsal XBİ siyasətlərə, qaydalara, investisiya mühitinə və koordinasiya uğursuzluqlarına qarşı daha həssasdır.
T.Babayev bildirb ki, CAREC ölkələrində rəqəmsal iqtisadiyyatın vəziyyətinə həsr olunmuş, 2020-ci ildə həyata keçirilən Rəqəmsal CAREC (Mərhələ 1) üzrə CI və İsDB-nin birgə tədqiqat layihəsi Rəqəmsal XBİ, Rəqəmsal Təhlükəsizlik, Qaydalar, İnternet Qiyməti, Rəqəmsal infrastruktur və İnternet Keyfiyyəti sahələrində böyük geriliyin olduğu aşkar edilmişdir. Bu isə öz növbəsində Rəqəmsal XBİ-ın CAREC ölkələri üçün vacibliyini ortaya qoyur. Alim, həmçinin Rəqəmsal CAREC II tədqiqat layihəsi çərçivəsində həyata keşirilən metodika və nəticələr barədə məlumat vermişdir. Vebinarın ikinci sessiyasında əsas icraçı tərəfdaş təşkilatların aparıcı beynəlxalq ekspertləri ilə müvafiq məsələlərin müzakirəsi üçün açıq dialoq sessiyası keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, vebinarda növbəti illərdə beynəlxalq tərəfdaşlıqların daha da gücləndirilməsi və rəqəmsal iqtisadi əməkdaşlıq proseslərinin təşviqi məqsədilə geniş müzakirələr aparılmış, yeni ideyalar təqdim olunmuşdur.

Employee of the Institute of Control Systems participated in the international webinar Digital CAREC Virtual Policy Dialogue: Digital FDI Ecosystem
16.03.2023 /
The Digital CAREC Virtual Policy Dialogue: Digital FDI Ecosystem international webinar took place on March 15, 2023. The webinar was organized in partnership with Central Asia Regional Economic Cooperation (CAREC) Institute, Islamic Development Bank (IsDB) and Asian Development Bank Institute (ADBI).
The international webinar was opened by Kabir Jurazoda - Director, CAREC Institute, Steven Liu - Capacity Building Specialist, CAREC Institute, and Syed Hassan Alsagoff - Manager, Science, Technology and Innovation Department, IsDB.
The webinar featured special sessions highlighting the main directions of digital international economic cooperation for the coming years. Head of the International Relations and Innovation Department of the Institute of Control Systems Tofig Babaev, PhD in Engineering, spoke in the 1st session of the webinar. The topic of T.Babaev's presentation was “Digital CAREC: Digital FDI, Regulations, Policies, and Enabling Factors of Investment in Digital Economy. Presentation and Country Profiles of Digital FDI Development in CAREC Region”. T.Babayev participated in the 2022 project on the state of Digital FDI covering 11 countries of the CAREC (Central Asian Regional Economic Cooperation: China, Mongolia, Afghanistan, Pakistan, Kazakhstan, Uzbekistan, Tajikistan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Azerbaijan and Georgia) region as international consultant.
T.Babayev pointed out that the overall objective of CAREC II research project was developing a policy framework to maximized inflows in digital sectors of the CAREC countries. Here, an investment policy was proposed that addresses all 3 aspects of the digital economy: Digital infrastructure, Digital firms, Wider digital adoption. Information was provided on the design inclusive digital investment policy framework considering demand- and supply-side factors.
He said that according to the study, attracting "digital FDI," or FDI into the digitalization is one of the optimal solutions to address digital divide and ensure long term productivity. Digital economy may require specific policies, regulations, and measures because digital firms have business models that vary from traditional brick-and-mortar businesses. Digital FDI is more vulnerable to policies, regulations, investment climate, and coordination failures.
T.Babayev noted that a joint research project of CI and IsDB on Digital CAREC (Phase 1) on the state of the digital economy in CAREC countries completed in 2020 indicated higher digital divide in Digital FDI, Digital Security, Regulations, Internet Cost, Digital infrastructure, and Internet Quality, implicating the importance of attracting Digital FDI for CAREC countries. T. Babayev also spoke about the methodology and the results within the Digital CAREC II research project. Session 2 featured an open dialogue session with leading international experts from key implementing partner organizations to discuss the relevant issues.
Note that the webinar presented new ideas for further strengthening international partnership and promoting digital economic cooperation processes in the coming years.