Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi-praktik konfransı keçiriləcək
10.04.2023 / Mühüm xəbərlər
3-4 may 2023-cü il tarixində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş “Dördüncü sənaye inqilabı və innovativ texnologiyalar” beynəlxalq elmi-praktik konfransı keçiriləcək.
Konfransın bölmələri aşağıdakı kimi müəyyənləşdirilib:
- Süni intellekt, robototexnika və informasiya texnologiyaları;
- Qida sənayesində innovativ texnologiyalar;
- Tekstil və yüngül sənayedə innovativ texnologiyalar
- Dizaynda innovativ texnologiyalar;
- Maşınqayırma, nəqliyyat və logistikada innovativ texnologiyalar;
- Metal və materiallarda innovativ texnologiyalar;
- Rəqəmsal iqtisadiyyatın marketinq və menecmenti;
- Turizm sahəsində innovativ texnologiyalar və ekologiya;
- Multikultural təhsildə innovativ texnologiyalar;
- Yaşıl iqtisadiyyat və dayanıqlı inkişaf.
Konfrans materialları aşağıdakı tələblərə uyğun olaraq hazırlanmalıdır:
- Konfrans materialları azərbaycan, rus və ya ingilis dillərində qəbul olunur;
- Mətn “Microsoft Word for Windows” redaktorunda Arial şriftilə (hərflərin ölçüsü-12 pt, interval-1,5, abzas-1,25), boş sahələrin ölçüləri soldan-25 mm, sağdan-15 mm, yuxarı və aşağıdan 20 mm olmaqla, A4 formatlı standarta (210x297 mm) uyğun hazırlanmalıdır;
- Məruzənin mətni 3 səhifəyə qədər olmalıdır;
- Mətnin əvvəlində ortadan materialın mövzusu, onun altında tədqiqatçıların adı və soyadı, müəssisənin adı, müəlliflərin elektron poçt ünvanı yazılır (hər biri qalın şrift ilə).
Tezisdə istifadə edilmiş elmi ədəbiyyata istinad və mənbələr aşağıdakı qaydada göstərilir:
1. Ədəbiyyat siyahısı mətnin sonunda əlifba sırası ilə verilir;
2. İstinad olunan ədəbiyyat nəşr olunduğu dildə verilir;
3. Ədəbiyyat siyahısında son 5-10 ilin elmi məqalələrinə, monoqrafiyalarına üstünlük verilməlidir;
4. İstinad olunan ədəbiyyatın nömrəsi mətnin içində kvadrat mörtərizədə göstərilir;
5. Ən azı bir xarici ədəbiyyata istinad arzuolunandır.
Konfrans materialının sonunda onun yazıldığı dildən başqa iki dildə (Azərbaycan dilində yazılmış tezislərə ingilis və rus dillərində, rus dilində yazılmış tezislərə azərbaycan və ingilis dillərində, ingilis dilində yazılmış tezislərə isə azərbaycan və rus dillərində) xülasə verilir. Müəllifin gəldiyi elmi nəticə, işin elmi yeniliyi xülasədə yığcam şəkildə öz əksini tapmalıdır. Xülasələr elmi və qrammatik baxımdan ciddi redaktə olunmalıdır. Hər bir xülasədə materialın, müəllifin və müəssisənin adı yuxarıda qeyd olunan qaydada göstərilməlidir;
Konfransın redaksiya heyətinə təqdim olunan tezisin orjinallığı 85 %-dən az olmamalıdır;
Konfrans materialları konkret və konfransın mövzusuna uyğun olmadıqda, həmçinin yuxarıda qeyd olunan tələbləri ödəmədikdə Təşkilat Komitəsi tərəfindən qəbul edilmir.
Konfrans materialları 15 aprel 2023-cü ildən gec olmayaraq [email protected] elektron poçt ünvanına göndərilməlidir.

International Scientific-Practical Conference Dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev will be held
10.04.2023 /
International Scientific-Practical Conference on "The Fourth Industrial Revolution and Innovative Technologies" Dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev will be held on May 3-4, 2023
The sections of the conference are defined as follows:
- Artificial intelligence, robotics and information technology;
- Innovative technologies in the food industry;
- Innovative technologies in the textile and light industry;
- Innovative technologies in design;
- Innovative technologies in mechanical engineering, transport and logistics;
- Innovative technologies in metals and materials;
- Marketing and Digital economy management;
- Innovative technologies in tourism and ecology;
- Innovative technologies in multicultural education;
- Green economy and sustainable development.
Conference materials should be prepared in accordance with the following requirements:
- Conference materials are accepted in Azerbaijani, Russian or English;
- The text should be executed in the Microsoft Word for Windows editor in Arial font (letter size -12 pt, interval-1.5, paragraph-1.25);
- The sizes of empty fields on the left-25 mm, on the right-15 mm;
- Top and bottom-20 mm, in accordance with the A4 format standard (210x297 mm) ;
- The text of the report should be up to 3 pages;
- At the beginning of the text, the subject of the material is written from the middle, under it-the name and surname of the researchers, the name of the institution, the e-mail address of the authors (each in bold).
References to scientific literature and sources used in the thesis are indicated in the following order:
1. The list of references is given in alphabetical order at the end of the text;
2. The cited literature is provided in the language in which it is published;
3. In the list of references, preference should be given to scientific articles, monographs of the last 5-10 years;
4. The number of the cited literature is indicated in square brackets inside the text;
5. Preferably at least one reference to foreign literature.
At the end of the conference material, a summary is given in two languages, except for the language in which it is written: (abstracts written in Azerbaijani, will be in English and Russian, abstracts written in Russian , will be in Azerbaijani and English, the abstracts written in English, will be in Azerbaijani and Russian);
The scientific conclusion reached by the author, the scientific novelty of the work should be summarized in;
Resumes should be strictly edited from a scientific and grammatical point of view. Each resume should contain the title of the article, the full name of the author and the place of work (study) in the above order;
The originality of the thesis submitted to the editorial board of the conference should not be less than 85%;
Conference materials are not accepted by the organizing committee if they are specific and do not correspond to the topic of the conference, do not meet the above requirements, and the authors are not informed about this.