İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda təhsil alan II kurs magistrantların magistrlik dissertasiyalarının ilkin müzakirəsi keçirilmişdir
02.06.2023 / Mühüm xəbərlər
30 may 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda 060509 – “Kompüter elmləri” və 060628 – “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasları üzrə təhsil alan II kurs magistrantların magistrlik dissertasiyalarının ilkin müzakirəsi keçirilmişdir.
İnstitutun 7 saylı “Dinamik sistemlərin kompüter modelləşdirilməsi”, 8 saylı “Diskret optimallaşdırma modelləri və üsulları”, 15 saylı “Texniki obyektlərin və proseslərin modelləşdirilməsi”, 18 saylı “İnformasiyanın intellektual emalı sistemləri”, 20 saylı “Siqnalların tanınması və intellektual analizi üsulları” və 23 saylı “Kəsilməz proseslərin modelləşdirilməsi və idarə edilməsi” laboratoriyalarının birgə iclasında magistrantlar – Nəzifə Abdullayeva t.e.d., prof. Allahverdi Həsənovun rəhbərliyi ilə “Xarici təsirlər zamanı SMART materialların struktur xarakteristikalarının idarə edilməsi metodikasının işlənilməsi” mövzusunda, Fatimə Əsədova r.e.d., prof. Knyaz Məmmədovun rəhbərliyi ilə “Çanta və tamədədli çanta məsələlərinin az sayda məchulu olan məsələyə gətirilməsi və həlli” mövzusunda, Taciman Hüseynova t.e.d., dos. Fəhrad Paşayevin rəhbərliyi ilə “Həndəsi metodlardan istifadə etməklə neft quyularının məhsuldarlığının operativ təyin edilməsi metodlarının və alqoritmlərinin yaradılması” mövzusunda, Elmar Mustafayev r.ü.f.d., dos. Gülçin Abdullayevanın rəhbərliyi ilə “Mətnlərin müəlliflərinin tanınması üçün müxtəlif üsulların proqram təminatının işlənməsi və onların müqayisəsi” mövzusunda, Aydan Əhmədova r.ü.f.d., dos. Saqif Hüseynovun rəhbərliyi ilə “Bul proqramlaşdırması məsələsinin təqribi həlli üçün daxili və xarici nöqtələr üsulları və xətaların hesablanması” mövzusunda, Əli Qurbanov t.ü.f.d., dos. Tahir Əlizadənin rəhbərliyi ilə “Kvadrokopterin hərəkətinin riyazi modellərinin təhlili və yeni modelin işlənilməsi” mövzusunda və Atakişi Göyüşov r.ü.f.d., dos. Ədalət Paşayevin rəhbərliyi ilə “Android sistemli smartfonlarda inersial naviqasiya sisteminin işlənilməsi” mövzusunda yerinə yetirdikləri magistrlik dissertasiya işlərini təqdimatlar vasitəsilə iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırdılar. İclasda iştirak edən laboratoriya əməkdaşları və magistrantların elmi rəhbərləri tərəfindən hər bir iş üzrə magistrantlara suallar verildi, irad və tövsiyələr bildirildi.
Yekunda bütün magistrantların dissertasiya işlərinin magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üzrə ixtisaslaşdırılmış elmi şuranın açıq iclasında müdafiəyə buraxılması haqqında qərar qəbul edildi.

Preliminary discussion of dissertations of 2nd year Master's students of the Institute of Control Systems was held
Preliminary discussion of dissertations of the 2nd year Master's students on specialties 060509 - "Computer Science" and 060628 "Process Automation Engineering" was held at the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on May 30, 2023.
At the joint session of laboratories № 7 "Computer modeling of dynamic systems", № 8 "Models and methods of discrete optimization", № 15 "Modeling of technical objects and processes", № 18 "Intelligent information processing systems", № 20 "Methods of recognition and intelligent analysis of signals" and № 23 "Modeling and control of continuous processes", the Master's students made presentations on thesis dissertations to the participants: Nazifa Abdullayeva - "Development of methods for controlling the structural characteristics of SMART materials under external influences", under the supervision of Prof. Allahverdi Hasanov, Doctor of Engineering; Fatima Asadova - "Bringing backpack problems and integer problems to a problem with a small number of unknowns and solution" under the supervision of Prof. Knyaz Mammadov, Doctor of Mathematics; Tadjiman Huseynova - "Development of methods and algorithms for operative definition of productivity of oil wells using geometric methods" under the supervision of Assoc.Prof. Fakhrad Pashayev, Doctor of Engineering; Elmar Mustafayev - "Software development and comparison of different methods of recognition of text authors" under the supervision of Assoc.Prof. Gulchin Abdullaeva, PhD in Mathematics; Aydan Akhmedova - "Internal and external point methods and calculation of errors for approximate solution of Boolean programming problem" under the supervision of Assoc.Prof. Sagif Huseynov, PhD in Mathematics; Ali Gurbanov - "Analysis of mathematical models of quadcopter movement and development of a new model" under the supervision of Assoc.Prof. Tahir Alizada, PhD in Engineeing, and Atakishi Goyushov - "Development of an inertial navigation system on Android smartphones" under the supervision of Assoc.Prof. Adalat Pashayev, PhD in Engineering. Laboratory staff and academic advisors of the Master's students asked the students questions about each work and offered their comments and recommendations.
As a result, it was decided to accept all the presented Master's dissertations for defense at an open meeting of the Specialized Academic Council for the defense of Master's dissertations.