İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda təhsil alan II kurs magistrantların magistrlik dissertasiyalarının ilkin müzakirəsi keçirilmişdir
02.06.2023 / Mühüm xəbərlər
30 may 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda 060509 – “Kompüter elmləri” və 060628 – “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasları üzrə təhsil alan II kurs magistrantların magistrlik dissertasiyalarının ilkin müzakirəsi keçirilmişdir.
İnstitutun 7 saylı “Dinamik sistemlərin kompüter modelləşdirilməsi”, 8 saylı “Diskret optimallaşdırma modelləri və üsulları”, 15 saylı “Texniki obyektlərin və proseslərin modelləşdirilməsi”, 18 saylı “İnformasiyanın intellektual emalı sistemləri”, 20 saylı “Siqnalların tanınması və intellektual analizi üsulları” və 23 saylı “Kəsilməz proseslərin modelləşdirilməsi və idarə edilməsi” laboratoriyalarının birgə iclasında magistrantlar – Nəzifə Abdullayeva t.e.d., prof. Allahverdi Həsənovun rəhbərliyi ilə “Xarici təsirlər zamanı SMART materialların struktur xarakteristikalarının idarə edilməsi metodikasının işlənilməsi” mövzusunda, Fatimə Əsədova r.e.d., prof. Knyaz Məmmədovun rəhbərliyi ilə “Çanta və tamədədli çanta məsələlərinin az sayda məchulu olan məsələyə gətirilməsi və həlli” mövzusunda, Taciman Hüseynova t.e.d., dos. Fəhrad Paşayevin rəhbərliyi ilə “Həndəsi metodlardan istifadə etməklə neft quyularının məhsuldarlığının operativ təyin edilməsi metodlarının və alqoritmlərinin yaradılması” mövzusunda, Elmar Mustafayev r.ü.f.d., dos. Gülçin Abdullayevanın rəhbərliyi ilə “Mətnlərin müəlliflərinin tanınması üçün müxtəlif üsulların proqram təminatının işlənməsi və onların müqayisəsi” mövzusunda, Aydan Əhmədova r.ü.f.d., dos. Saqif Hüseynovun rəhbərliyi ilə “Bul proqramlaşdırması məsələsinin təqribi həlli üçün daxili və xarici nöqtələr üsulları və xətaların hesablanması” mövzusunda, Əli Qurbanov t.ü.f.d., dos. Tahir Əlizadənin rəhbərliyi ilə “Kvadrokopterin hərəkətinin riyazi modellərinin təhlili və yeni modelin işlənilməsi” mövzusunda və Atakişi Göyüşov r.ü.f.d., dos. Ədalət Paşayevin rəhbərliyi ilə “Android sistemli smartfonlarda inersial naviqasiya sisteminin işlənilməsi” mövzusunda yerinə yetirdikləri magistrlik dissertasiya işlərini təqdimatlar vasitəsilə iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırdılar. İclasda iştirak edən laboratoriya əməkdaşları və magistrantların elmi rəhbərləri tərəfindən hər bir iş üzrə magistrantlara suallar verildi, irad və tövsiyələr bildirildi.
Yekunda bütün magistrantların dissertasiya işlərinin magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üzrə ixtisaslaşdırılmış elmi şuranın açıq iclasında müdafiəyə buraxılması haqqında qərar qəbul edildi.

Проведено предварительное обсуждение магистерских диссертаций магистрантов II курса, обучающихся в Институте систем управления
30 мая 2023 года в Институте систем управления Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось предварительное обсуждение магистерских диссертаций магистрантов II курса, обучающихся по специальностям 060509 – “Компьютерные науки” и 060628 – “Инженерия автоматизации процессов”.
На совместном заседании лабораторий № 7 “Компьютерное моделирование динамических систем”, № 8 “Модели и методы дискретной оптимизации”, № 15 “Моделирование технических объектов и процессов”, № 18 “Системы интеллектуальной обработки информации”, № 20 “Методы распознавания и интеллектуального анализа сигналов” и № 23 “Моделирование и управление непрерывными процессами” магистранты представили свои диссертационные работы вниманию участников заседания посредством презентаций: Назифа Абдуллаева - “Разработка методики управления структурными характеристиками SMART-материалов при внешних воздействиях” под руководством д.т.н., проф. Аллахверди Гасанова, Фатима Асадова - "Приведение задач о рюкзаке и целочисленных задач к задаче с малым числом неизвестных и решение" под руководством д.м.н., проф. Князя Мамедова, Таджиман Гусейнова - «Создание методов и алгоритмов оперативного определения производительности нефтяных скважин геометрическими методами» под руководством д.т.н., доц. Фахрада Пашаева, Эльмар Мустафаев - «Разработка программного обеспечения и сравнение различных методов распознавания авторов текстов» под руководством д.ф.м., доц. Гюльчин Абдуллаевой, Айдан Ахмедова - «Внутренние и внешние точечные методы и расчет погрешностей для приближенного решения задачи булева программирования» под руководством д.ф.м., доц. Сагифа Гусейнова, Али Гурбанов - «Анализ математических моделей движения квадрокоптера и разработка новой модели» под руководством д.ф.т., доц. Таира Ализаде и Атакиши Гёюшов - «Разработка инерциальной навигационной системы на Android-смартфонах» под руководством д.ф.т., доц. Адалята Пашаева. Участвовавшие в заседании сотрудники лабораторий и научные руководители магистрантов задали магистрантам вопросы по каждой работе, высказали замечания и рекомендации.
В итоге было принято решение о допуске к защите диссертационных работ всех магистрантов на открытом заседании специализированного ученого совета по защите магистерских диссертаций.