İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Cənubi Ural Dövlət Universitetinin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
21.06.2023 / Xarici əlaqələr və Əməkdaşlıq
19 iyun 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Rusiya Federasiyasının Çelyabinsk şəhərində yerləşən Cənubi-Ural Dövlət Universitetinin əməkdaşları ilə görüş keçirilib. Görüşdə İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov, elmi katibi Zəhra Əzizova, laboratoriya müdirləri AMEA-nın müxbir üzvü, professor Ağası Məlikov, t.e.d Məzahir İsayev, Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva, Cənubi Ural Dövlət Universitetinin prezidenti, t.e.d., professor Aleksandr Şestakov, İnformasiya ölçmə texnikası kafedrasının müdiri, t.e.d., professor Marina Samodurova və rektorun müşaviri Leonid Çepurnov iştirak ediblər. Görüşün əsas məqsədi sözügedən müəssisələr arasında elm və təhsil sahələrində əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və inkişaf etdirilməsi olub.
Əvvəlcə Ə.Sadıqov qonaqlara instituta göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirərək rəhbərlik etdiyi elmi müəssisənin tarixi, strukturu, idarəetmənin nəzəri və tətbiqi problemləri, süni intellekt texnologiyaları və sosial-iqtisadi sistemlərin tədqiqi kimi əsas fəaliyyət istiqamətləri və aparılan fundamental elmi tədqiqatlar barədə ətraflı məlumat verib. İdarəetmə sistemləri, optimallaşdırma və modelləşdirmə sahələrində əldə olunan mühüm elmi nəticələrdən bəhs edən alim, alınan qrantlar, patentlər və həyata keçirilən layihələrdən danışıb. Azərbaycanda kibernetika, geologiya, neft-qaz və fizika sahələrinin inkişafı istiqamətində aparılan tədqiqatlardan söz açan Ə.Sadıqov, həmçinin xarici müəssisələrlə qurulan beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28 iyul 2022-ci il tarixli “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” Fərmanına əsasən, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyinə verildiyini qonaqların diqqətinə çatdıran Ə.Sadıqov İSİ-də elm və təhsilin inkişafı istiqamətində görülən əməli tədbirlərdən söz açıb. Yüksəkixtisaslı kadr hazırlığından bəhs edən alim institutda tədrisin magistratura və doktorantura pillələri üzrə həyata keçirildiyini qeyd edib, müəssisələr arasında mübadilə proqramlarının yaradılması barədə tövsiyələrini səsləndirib.
Sonra A.Şestakov təmsil etdiyi elm və ali təhsil müəssisəsinin yaranma tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, aparılan elmi tədqiqatlar və həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib. O, ölkənin inkişaf strategiyasını dəstəkləyən Qlobal Mühəndislik Mərkəzi, İnşaat və Ekologiya kimi tədris proqramlarından bəhs edib. Qeyd edib ki, çoxşaxəli elmi fəaliyyətə malik universitetdə texniki, humanitar, təbiət və ictimai elmlərin inkişafı istiqamətində mühüm işlər həyata keçirilir.
Alim Rusiya ilə Azərbaycan arasında əsası ötən əsrdən qoyulan qarşılıqlı elmi əməkdaşlıq əlaqələrindən, sözügedən dövrdə Azərbaycanda informasiya texnologiyalarının inkişafına Ulu Öndər Heydər Əliyevin dəstəyindən söz açıb, ölkəmizdə texnika sahəsində güclü elmi məktəbin mövcud olduğunu, özünün də vaxtilə gənc alim kimi Bakıda ixtisaslaşma keçdiyini qeyd edib. A.Şestakov İdarəetmə Sistemləri İnstitutu kimi böyük tarixə malik, qabaqcıl elmi-tədqiqat müəssisəsi ilə əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduqlarını bildirərək birgə elmi tədqiqatlar zamanı əldə olunacaq mühüm nəticələrin istehsalatda tətbiqinin hər iki ölkədə elm və təhsilin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Görüş çərçivəsində iki müəssisə arasında əməkdaşlıq haqqında memorandumun layihəsi geniş müzakirə edilib və növbəti mərhələdə onun imzalalanması barədə qarşılıqlı razılıq əldə olunub.

A meeting with a delegation from South Ural State University was held at the Institute of Control Systems
21.06.2023 /
A meeting with a delegation of the South Ural State University, based in Chelyabinsk, Russian Federation, was held at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on June 19, 2023. The meeting was attended by the Executive Director of ICS Corresponding Member of ANAS Professor Aminaga Sadigov, Academic Secretary Zahra Azizova, heads of laboratories Corresponding Member of ANAS Professor Agasi Melikov, Mazahir Isayev, Doctor of Engineering, Head of Education Department Sevinj Gulieva, PhD in Mathematics, President of South Ural State University Professor Alexander Shestakov, Head of the Department of Information and Measuring Equipment, Doctor of Engineeing, Professor Marina Samodurova, Doctor of Engineering, and Advisor to the Rector Leonid Chepurnov. The main purpose of the meeting was to establish and develop cooperation between the two institutions in the field of science and education.
First, A. Sadigov thanked the guests for their interest in the institute and spoke in detail about its history, structure, main areas of activity, such as theoretical and applied control problems, artificial intelligence technology and the study of socio-economic systems, as well as ongoing fundamental research. Speaking about important scientific results achieved in the field of control systems, optimization and modelling, the scientist spoke about the grants and patents received and projects under implementation. A.Sadigov talked about the studies conducted in Azerbaijan in the field of cybernetics, geology, oil and gas and physics, as well as about established ties of international cooperation with foreign institutions.
Informing the guests that in accordance with the July 28, 2022 Decree of President of the Republic of Azerbaijan "On some measures to improve the management of science and education in the Republic of Azerbaijan" the Institute of Control Systems was placed under the Ministry of Science and Education, A.Sadigov told about practical measures taken in the direction of development of science and education. Speaking about the training of highly qualified personnel, the scientist noted that training at the institute is carried out at the level of Master's and doctoral studies, and voiced recommendations for the development of exchange programs between the two institutions.
Then A.Shestakov spoke about the history of the South Ural State University, the areas of activity, conducted scientific research and implemented projects. He mentioned such educational programs as Global Engineering Center, Construction and Ecology, which support the country's development strategy. He noted that the university, which conducts multidisciplinary research activity, carries out important work in the development of technical, humanities, natural and social sciences.
The scientist mentioned the mutual scientific ties established between Russia and Azerbaijan since the last century, the support given by the great leader Heydar Aliyev to the development of information technologies in Azerbaijan in that period, noted that our country has a strong scientific school in the field of technology, and he himself as a young scientist had specialized in Baku in his time. A.Shestakov expressed interest in cooperation with such an advanced scientific research institution with great history as the Institute of Control Systems, and said he was confident that the industrial application of important results, which will be obtained during joint research, will promote the development of science and education in both countries.
During the meeting a draft memorandum on cooperation between the two companies was extensively discussed and mutual agreement was reached on its signing at the next stage.