Kibernetika İnstitutu 7ci Çərçivə Proqramları layihələrində iştirak edir
27-30 noyabr 2011-ci il tarixlərində Kibernetika Institutunun "Xarici Əlaqələr və İnnovasiya” sektorunun nümayəndəsi Belçikanın Brüssel şəhərində ezamiyyətdə olmuşdur.
Ezamiyyət Avropa Birliyi komissiyasının İnformasiya cəmiyyəti və Media baş direktoratırının İKT tədqiqat və innovasiya bölməsindən 28 noyabr 2011 ci ildə Brüssel şəhərində keçiriləcək 4- cü İKT Əməkdaşlıq gününə və 29 noyabr 2011 ci ildə Brüssel şəhərində keçiriləcək NCP Milli Dayaq Nöqtələrinin iclasında iştirak etmək üçün rəsmi dəvət məktubuna əsasən həyata keçirilmişdir..
28 noyabr 2011 ci ildə Brüssel şəhərində keçiriləcən 4- cü İKT əməkdaşlıq gününün proqramı Avropa Birliyi Komissiyasının elmi-tədqiqat və texnoloji inkişaf çərçivə proqramlarının layihə yazılma və hesabat qaydalarına həsr olunmuşdur. O cümlədən: layihələrin əlavələri, mailiyyə qaydaları, sertifikatlaşmaya qarşı olan tələbatlar, hesabatlar, əlaqələrin yaradılması və digər məsələləri əhatə etmişdir.
29 noyabr 2011 ci ildə Brüssel şəhərində keçiriləcən NCP Milli Dayaq Nöqtələrinin iclasının proqramı 7-ci Çərçivə Proqramının 2012-ci il üçün 9-cu çağırış İKT layihələri istiqamətində aşağıdakı mövzuları əhatə etmişdir:
1. İntellektual sistemlər və robot texnikası.
2. Rəqəmli qoruma
3. Virtual fizioloji insan.
4. Mədəni resurslardan istifadə üçün İKT
5. ERA-NET-Plus daxil olmaqla kvant İKT-ları
6. Birgə adaptive sistemlərin əsasları.
7. Neyro-Bio-Təsəvvür sistemləri
8. İcmaların əlaqələndirilməsi, Gələcək və yeni texnologiyalar sahəsində fəaliyyət üçün yeni tədqiqat mövzularının müəyyənləşdirilməsi. Milli və regional tədqiqat proqramlarının əlaqələndirilməsinə dəstək
9. Beynəlxalq əməkdaşlığın qurulması və dialoqa dəstək
10. Gələcəyin interneti.
11. Horizont 2020.
12. Layihə iştirakçıları portalı; SEP
Yuxarıda adı çəkilən görüşlərdə iştirak etməklə Kibernetika İnstitutu əldə etdiyi elmi nailiyyətlərin 7ci Çərçivə Proqramları layihələrində iştirak etmək imkanlarını və Avropa Birliyi elmi tədqiqat təşkilatları ilə qarşılıqlı elmi əməkdaşlığı genişləndirmək imkanı əldə edəcəkdir.

Cybernetics Institute participates in the projects of the 7th Framework Programme
Representative of ‘Foreign Relations and Innovation’ sector of the Cybernetics Institute paid a working visit to Brussels (Belgium) on 27-30 November, 2011.
The trip was initiated by the official invitation from the ICT Research and Innovation Department of the EU Information Society and Media Directorate General to participate in the 4th ICT Coordinators’ Day in Brussels on 28 November, 2011, and in the NCP meeting in Brussels on 29 November, 2011.
The programme of the 4th ICT Coordinators’ Day held in Brussels on 28 November, 2011, was devoted to EU Commission procedures of writing of and reporting on projects of scientific research and technology development framework programmes. It covered addenda to projects, financing rules, certification requirements, reports, establishment of relations and other issues.
The following subjects in the direction of ICT projects of FP7 2012 Call 9 were covered at the NCP meeting in Brussels on 29 November, 2011.
1. Intelligent systems and robotics
2. Digital protection
3. Virtual physiological human
4. ICT for cultural resources
5. Quantum ICT, including ERA-NET-Plus
6. Basics of integrated adaptive systems
7. Neuro-Bio-Inspired Systems
8. Coordination community, determination of new research subjects for further activity in future and new technologies. Support to coordination of regional scientific research programmes.
9. Support to establishment of international cooperation and dialogue
10. Internet of the future
11. Horizon 2020
12. Project participants website
Participation in the above-mentioned meetings will provide the Cybernetics Institute with wide opportunities of involving our scientific achievements in the 7th Framework Programme projects and allow the Institute to expand mutual scientific cooperation with EU scientific research organizations.