İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı beynəlxalq konqresdə iştirak edib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Süni intellekt metodlarının tətbiqi və tanınma məsələlərinin tədqiqi laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, professor  Şahnaz Şahbazova 20-23 Avqust tarixlərində Cənubi Koreyanın Tequ şəhərində keçirilən Beynəlxalq Fuzzy Sistemləri Cəmiyyətinin 20-ci Dünya Konqresində (IFSA2023) dəvət olunmuş məruzəçi kimi iki məqalə ilə çıxış edib.
Alimin “Lütfi A. Zadənin bioqrafiyası və elmi irsi: Soft computing, Sistem nəzəriyyəsi, Qərar və nəzarət” və “Vizual və audio informasiyaların hesablamalarının optimallığı üçün intellektual üsulun yaradılması” adlı məqalələrində professor Lütfi-Zadənin həyatı və elmi irsi təsvir edilmiş, Bakıda keçirdiyi uşaqlıq illəri, həyatı və elmi işlərinin  ilkin nəticələri, eləcə də elmi kəşflərindən bəhs edilmişdir. Lütfi-Zadənin digər alimlərlə (müəllimi Norbert Viner, Rudolf Kalman, Charles A.Desoer və başqaları) əməkdaşlığı və həyatın son mərhələsinə qədər olan elmi fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilmiş, ölümündən sonrakı 5 il ərzində onun davamçılarının  elmi fəaliyyəti haqında məlumatlar təqdim olunmuşdur. Həmçinin təbii mühitdə vizual və audio informasiyaların tanınması problemini həll etməyə qadir olan ən sabit həllərin eksperimental axtarışının nəticəsi olan əsas üsullar nəzərdən keçirilmişdir. Məruzələr tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Сотрудница Института систем управления приняла участие в международном конгрессе
Ведущий научный сотрудник лаборатории исследования задач применения и распознавания методов искусственного интеллекта Института систем управления Министерства науки и образования АР, профессор Шахназ Шахбазова выступила с двумя статьями в качестве приглашенного докладчика на 20-м Всемирном конгрессе Международного общества нечетких систем (IFSA2023), проходившем с 20 по 23 августа в городе Тэгу, Южная Корея.
В статьях ученого “Биография и научное наследие Лютфи А. Заде: Soft computing, Теория систем, Решение и контроль” и “Создание интеллектуального метода оптимизации вычислений визуальной и аудиоинформации” описываются жизнь и научное наследие профессора Лютфи А. Заде, рассказывается о детстве, жизни и первых результатах его научной работы в Баку, а также о его научных открытиях, дается подробная информация о сотрудничестве Лютфи А. Заде с другими учеными (его учителем Норбертом Винером, Рудольфом Калманом, Чарльзом А. Дезоером и др.) и научной деятельности до последнего этапа жизни, а также о научной деятельности его последователей в течение 5 лет после его смерти. Также рассмотрены основные методы, являющиеся результатом экспериментального поиска наиболее устойчивых решений, способных решить проблему распознавания визуальной и аудиоинформации в природной среде. Доклады были с интересом встречены участниками мероприятия.