İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşı beynəlxalq konqresdə iştirak edib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Süni intellekt metodlarının tətbiqi və tanınma məsələlərinin tədqiqi laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, professor  Şahnaz Şahbazova 20-23 Avqust tarixlərində Cənubi Koreyanın Tequ şəhərində keçirilən Beynəlxalq Fuzzy Sistemləri Cəmiyyətinin 20-ci Dünya Konqresində (IFSA2023) dəvət olunmuş məruzəçi kimi iki məqalə ilə çıxış edib.
Alimin “Lütfi A. Zadənin bioqrafiyası və elmi irsi: Soft computing, Sistem nəzəriyyəsi, Qərar və nəzarət” və “Vizual və audio informasiyaların hesablamalarının optimallığı üçün intellektual üsulun yaradılması” adlı məqalələrində professor Lütfi-Zadənin həyatı və elmi irsi təsvir edilmiş, Bakıda keçirdiyi uşaqlıq illəri, həyatı və elmi işlərinin  ilkin nəticələri, eləcə də elmi kəşflərindən bəhs edilmişdir. Lütfi-Zadənin digər alimlərlə (müəllimi Norbert Viner, Rudolf Kalman, Charles A.Desoer və başqaları) əməkdaşlığı və həyatın son mərhələsinə qədər olan elmi fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilmiş, ölümündən sonrakı 5 il ərzində onun davamçılarının  elmi fəaliyyəti haqında məlumatlar təqdim olunmuşdur. Həmçinin təbii mühitdə vizual və audio informasiyaların tanınması problemini həll etməyə qadir olan ən sabit həllərin eksperimental axtarışının nəticəsi olan əsas üsullar nəzərdən keçirilmişdir. Məruzələr tədbir iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Employee of the Institute of Control Systems participated in an international congress
Professor Shahnaz Shahbazova, a leading researcher of the laboratory of research of application and recognition of artificial intelligence methods at the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, presented two papers as an invited speaker at the 20th World Congress of the International Fuzzy Systems Association (IFSA2023), held from August 20 to 23 in Daegu, South Korea.
The papers "Life and Scientific Legacy of Lotfi A. Zadeh: Soft computing, Systems Theory, Decision and Control" and "An Intelligent Method for Optimizing Calculations of Visual and Audio Information" describe the life and scientific legacy of Prof. Lotfi A. Zadeh, tell about his childhood, life and first results of his scientific work in Baku, as well as his scientific discoveries, and give detailed information about Lotfi A. Zadeh's cooperation with other scientists (his teacher Norbert Wiener, Rudolf Kalman, Charles A. Desoer, etc.) and his scientific activity up to the last stage of his life, as well as about the scientific activity of his followers in the 5 years after his death. The papers also discuss main methods resulting from the experimental search for the most robust solutions capable of solving the problem of recognition of visual and audio information in natural environments. The presentations were met with interest by the participants of the event.