Azərbaycan alimləri qlobal təbiət problemlərinin həllində iştirak edəcəklər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi (AR ETN) İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) nümayəndə heyəti baş direktor, akademik Əli Abbasovun rəhbərliyi ilə Çin Xalq Respublikasında səfərdə olmuşlar. Səfərin məqsədi uzaqdan zondlama və müşahidə metodları ilə Yer haqqında aerokosmik informasiyanın toplanması, İpək Yolu ölkələrində Data mərkəzlərdə yerləşdirilməsi və emalı vasitəsilə BMT-nin “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri” proqramı çərçivəsində XXI əsrin qlobal Yer problemlərinin, o cümlədən təbii fəlakətlər, iqlim dəyişiklikləri, su resurslarının idarə olunması və digər təbiət problemlərinin həllində Çin alim və mütəxəssisləri ilə əməkdaşlığın qurulması və birgə layihələrin həyata keçirilməsi olmuşdur.
Səfər əsnasında nümayəndə heyəti Çin Elmlər Akademiyasının (ÇEA) Aerokosmik İnformasiya Tədqiqatları İnstitutunda və tədqiqat mərkəzlərində, Çin Milli Kosmik Administrasiyasının Yer Müşahidə Sistemi və Məlumat Mərkəzində, Şimali Çin (Pekin) Aerokosmik Mühəndislik Universitetində, Quançjou Universitetində və universitetlərin elmi-tədqiqat institutlarında, Şençjen şəhərində Süni İntellekt Assosiasiyasında görüşlər və müzakirələr aparmışlar. Qonaqlar, həmçinin elm-sənaye platformasına əsaslanan aşağı orbitli peyklərin Yer haqqında informasiya xidmətləri verən IPLOOK Technologies Co.,Ltd, China Communication Sevices Corporation, Twenty First Century Aerospace Technology Co. (21AT) və intellektual robotların istehsalı ilə məşğul olan DOBOT şirkətini ziyarət etmiş və yaxından tanış olmuşlar. Görüşlərdə əsasən aerokosmik informasiyanın emalı, birgə elmi-tədqiqat layihələrinin yerinə yetirilməsi və kadr hazırlığı üzrə əməkdaşlığın həyata keçirilməsi qənaətinə gəlmişlər.
Səfər müddətində Azərbaycan və Çin alimləri “Bir kəmər - Bir yol” təşəbbüsü platformasında Çin Elmlər Akademiyasının Elm Proqramı çərçivəsində fəzadan Yer kürəsinin tədqiqi məsələlərində, o cümlədən Avropa və Asiya arasında Azərbaycan Respublikasının da aktiv iştirakçısı olduğu “Orta Koridor” boyunca nəqliyyat və logistika məsələlərində elmi tutumlu problemlərin həllində birgə əməkdaşlıq üzrə müzakirələr aparmışlar.
ÇEA-nın Aerokosmik İnformasiya Tədqiqatları İnstitutu və AR ETN İdarəetmə Sistemləri İnstitutu arasında uzaqdan zondlama ilə aerokosmik informasiyanın emalı sahəsində elmi-texniki əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır. Sözügedən birgə işlərin həyata keçirilməsində yuxarıda qeyd olunan Çin aerokosmik müəssisələri ilə birlikdə Azərbaycan Azərkosmos ASC, Milli Aerokosmik Agentliyi (MAKA), Milli Aviasiya Akademiyasının və AR ETN İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun da alim və mütəxəssislərinin iştirakı nəzərdə tutulur.

Azerbaijani scientists to take part in solving global problems of Earth science
Delegation of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan (MSE RA) headed by General Director Academician Ali Abbasov visited the People's Republic of China. The purpose of the visit was to establish cooperation and implement joint projects with Chinese scientists and specialists in addressing global Earth science problems of the 21st century, including natural disasters, climate change, water resources management, etc., within the framework of the UN "Sustainable Development Goals" program through the collection of aerospace information about the Earth by remote sensing and observation methods, its placement and processing in data processing centers in the Silk Road countries.
During the visit, the delegation held meetings and discussions at the Aerospace Information Research Institute and research centers of the Chinese Academy of Sciences (CAS), the Earth Observation System and Data Center of the China National Space Administration, the North China Institute of Aerospace Engineering (Beijing), Guangzhou University and university research institutes, and the Shenzhen Artificial Intelligence Association. The guests also visited IPLOOK Technologies Co., Ltd, China Communications Services Corporation, Twenty First Century Aerospace Technology Co., Ltd (21AT), which provide earth information services from low-orbit satellites based on a scientific and industrial platform, and visited and had a close look at DOBOT, a company that manufactures intelligent robots. At the meetings, they mainly came to a consensus on cooperation in the field of aerospace information processing, implementation of joint scientific research projects and personnel training.
During the visit, Azerbaijani and Chinese scientists held discussions on the platform of the "One Belt, One Road" initiative within the framework of the scientific program of the Chinese Academy of Sciences on joint cooperation in solving science-intensive problems in the field of Earth exploration from space, including issues of transport and logistics along the "Middle Corridor" between Europe and Asia, of which the Republic of Azerbaijan is an active participant.
A memorandum of understanding on scientific and technical cooperation in the field of remote sensing and processing of aerospace information was signed between the Aerospace Information Research Institute of CAS and the Institute of Control Systems of MSE RA. Along with the above-mentioned Chinese aerospace enterprises, scientists and specialists from Azerbaijan's Azerkosmos OJSC, the National Aerospace Agency, the National Academy of Aviation and the Institute of Information Technologies of the MSE RA are also expected to participate in this joint work.