25.09.2023 / Mühüm xəbərlər
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Qərarların qəbul edilməsini dəstəkləyən informasiya sistemləri laboratoriyanın müdiri, professor Ramin Rzayev 7-8 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Niderland Krallığının Amsterdam şəhərində keçirilən “IntelliSys – 2023: Intelligent Systems Conference” adlı beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib.
R.Rzayev konfransda “Qvadrokopterlərin avtomatik idarəetmə sistemlərində qeyri-səlis kontrollerlərin istifadəsi” (The Use of Fuzzy Controllers in Automatic Control Systems for Quadcopters) adlı məruzə ilə çıxış edib. Məruzə konfrans iştirakçılarının marağına səbəb olub, mövzu ətrafında müxtəlif suallar cavablandırılıb. Müəllifin, həmçinin “Dow Jones indeksin dinamikası nümunəsində qeyri-səlis zaman sıraların proqnozlaşdırılması” (Fuzzy Time Series Forecasting on the Example of the Dow Jones Index Dynamics) adlı digər məruzəsi də konfrans proqramına daxil edilib.
Qeyd edək ki, konfrans materialları sırasından seçilmiş məruzələr Springer nəşriyyatının dəstəyi ilə Scopus və Web of Science bazalarına daxil olan jurnalda dərc olunacaq.

Заведующий лабораторией информационных систем поддержки принятия решений Института систем управления Министерства науки и образования АР, профессор Рамин Рзаев принял участие в международной научной конференции “IntelliSys-2023: Intelligent Systems Conference”, проходившей 7-8 сентября 2023 года в Амстердаме, Нидерланды.
Р.Рзаев выступил на конференции с докладом “Использование нечетких контроллеров в системах автоматического управления квадрокоптерами” (The Use of Fuzzy Controllers in Automatic Control Systems for Quadcopters). Доклад вызвал интерес участников конференции, были даны ответы на различные вопросы по теме. В программу конференции также включен другой доклад автора “Прогнозирование нечетких временных рядов на примере динамики индекса Доу-Джонса” (Fuzzy Time Series Forecasting on the Example of the Dow Jones Index Dynamics).
Отметим, что избранные доклады конференции будут опубликованы при поддержке издательства Springer в журнале, индексируемом базами данных Scopus и Web of Science.