“Davamlı inkişaf strategiyası: qlobal trendlər, milli təcrübələr və yeni hədəflər” mövzusunda II Beynəlxalq Elmi Konfrans keçiriləcək
05.10.2023 / Maraqlı məlumatlar
8-9 dekabr 2023-cü il tarixlərində Mingəçevir Dövlət Universitetində “Davamlı inkişaf strategiyası: qlobal trendlər, milli təcrübələr və yeni hədəflər” mövzusunda II Beynəlxalq Elmi Konfrans keçiriləcəkdir.
Konfransın məqsədi: Davamlı iqtisadı inkişafın qlobal trendləri, ekoloji dayanıqlığın təmini, sosial- iqtisadi inkişaf hədəflərinin dayanıqlı inkişaf məqsədləri ilə uyğunluğu, dördüncü sənaye inqilabından irəli gələn reallıqlar, regionların tarazlı inkişafı, davamlı enerji təminatı, postkonflikt dövründə müasir tendensiyalar, keyfiyyətli təhsil sahəsində milli və beynəlxalq təcrübələr, yüksək rifah cəmiyyəti və digər mövzularda həyata keçirilən tədqiqatların əsas nəticələrinin təqdim olunması, elmi diskussiyaların aparılması və təklif olunan müvafiq həll mexanizmlərinin müzakirəsi.
Konfransın ideyası: Birləşmiş Millətlər Təşkilatı tərəfindən qəbul edilmiş “Dünyamızın transformasiyası: 2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf sahəsində Gündəlik”, eləcə də “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial- iqtisadi İnkişaf Strategiyası” və digər milli və beynəlxalq strateji sənədlərdən irəli gələn vəzifələrin icrasına töhfə verilməsi.
Konfransın təşkilatçıları: Mingəçevir Dövlət Universiteti (Azərbaycan), Qazi Universiteti (Türkiyə, TBC), Ankara Hacı Bayram Veli Universiteti (Türkiyə), Mikolas Romeris Universiteti (Litva), Kiyev Milli Texnologiya və Dizayn Universiteti (Ukrayna, TBC), Qırğız İqtisad Universiteti (Qırğız Respublikası), Abay adma Qazaxıstan Milli Pedaqoji Universiteti (Qazaxıstan, TBC).
Konfransın tərəfdaşları: Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi (TBC), Mingəçevir Şəhər İcra Hakimiyyəti, Beynəlxalq Universitetlər Assosiasiyası (TBC)
Konfransın işçi dilləri: Azərbaycan, türk, ingilis, rus.
Konfransın keçirilmə forması: Hibrid (ənənəvi və virtual)
Konfransın əsas mövzuları:
Davamlı iqtisadi inkişaf strategiyası
• Davamlı inkişaf və yüksək iqtisadi artım
• Qeyri-enerji sektorunun davamlı inkişaf meyilləri
• Regionların davamlı inkişafı
• Turizmin davamlı iqtisadi inkişafda artan rolu
• Ölkələrarası iqtisadi əməkdaşlıqda yeni trendlər
Keyfiyyətli təhsil
• İnnnovativ təhsil
• Müasir tədris texnologiyaları
• Ali təhsildə yeni trendlər
Dördüncü sənaye inqilabı
• Rəqəmsallaşma və innovasiya cəmiyyəti
• İnformasiya təhlükəsizliyi
• Süni intellekt
• Ağıllı şəhər konsepsiyası
Yaşıl enerji
• Müasir enerji texnologiyaları
• Bərpa olunan enerji
• Postkonflikt ərazilərdə yaşıl enerji zonaları
• Avropa enerji təhlükəsizliyində Azərbaycanın artan rolu
Təmiz ətraf mühit
• Ekoloji tarazlıq
• Ekoloji təmiz texnologiyalar
• “Yaşıl kimya” konsepsiyası
• Ətraf mühitin mühafizəsində qlobal səylər
Postkonflikt inkişaf çağırışları
• Qarabağ Zəfəri və Azərbaycanın uğur modeli
• İşğaldan azad edilmiş ərazilərə böyük qayıdış və dayanıqlı məskunlaşma konsepsiyası
• Zəngəzur dəhlizi - beynəlxalq nəqliyyat daşımalarında yeni imkanlar
• Qarabağın turizm potensialı
Humanitar elmlərdə yeni tendensiyalar
• Sosial-humanitar elmlərin müasir cəmiyyət üçün əhəmiyyəti
• Müasir fəlsəfi baxışlar və davamlı inkişaf konsepsiyaları
• Multidisiplinar elmi tədqiqatların davamlı inkişafda rolu
• Multikulturalizm, mədəniyyətlərarası dialoq
• Dünyanın müasir dil mənzərəsi: sosial və linqvistik məsələlər
Türk dünyası
• Müasir türk dünyasının ümumi mənzərəsi
• Türk Dövlətləri Təşkilatı
• Türkdilli ölkələr arasında çoxvektorlu əməkdaşlıq imkanları
Konfrans materiallarım tərtibat qaydaları və tələblər
• Mətn A4 formatında (210x297 mm), MS Word proqramında Times New Roman şrifti ilə yığılır (hərflərin ölçüsü - 12; sətirlərarası interval - 1,5; boş sahələr - hər tərəfdən 2 sm);
• konfrans materialının (məqalə və ya tezislərin) mətni 3-4 səhifə həcmində olmalıdır;
• mərkəzdə konfrans materialının adı (qalın şriftlərlə); müəllif(lər)in adı, atasının adı, soyadı (tam açıq şəkildə); elmi dərəcəsi, elmi adı; ökənin adı; işlədiyi və təhsil aldığı müəssisənin (doktorant və dissertantlar üçün) adı (kursivlə); e-ünvanı; telefon nömrəsi yazılmalıdır;
• ədəbiyyat siyahısı mətnin sonunda əlifba sırası ilə və Ali Attestasiya Komissiyasının tələblərinə uyğun göstərilir (istinad olunan ədəbiyyatın nömrəsi mətnin içərisində göstərilir: məsələn, [3, s.48-57], [2]).
Məqalənin (tezislərin) konfrans materiallarına daxil edilməsi müvafiq bölmələr tərəfindən müəyyənləşdiriləcəkdir. Zərurət yarandıqda bölmənin irad və qeydləri əsasında məqalənin (tezisin) yenidən göndərilməsi istəniləcəkdir. Bölmənin irad və qeydləri qəbul edilmədikdə və düzəliş edilərək vaxtında göndərilmədikdə məqalə (tezislər) konfrans materiallarına daxil edilməyəcəkdir.
Materiallar antiplagiat proqramı ilə yoxlanılacaq. Konfrans materiälları toplu şəklində çap olunacaqdır.
Təqdim edilmiş məqalə və tezislər geri qaytarılmır.
Bir nəfərin müəllifliyi və ya həmmüəllifliyi ilə yalnız bir konfrans materialı qəbul edilir.
Konfrans materialı (məqalə və tezislər) 20 noyabr 2023-cü il tarixindən gec olmayaraq elektron formada aşağıda göstərilən ünvana göndərilməlidir: [email protected]

The 2nd International Scientific Conference "Sustainable Development Strategy: Global Trends, National Practices and New Goals" will be held
05.10.2023 /
On December 8-9, 2023, Mingachevir State University will host the 2nd International Scientific Conference "Sustainable Development Strategy: Global Trends, National Practices and New Goals".
The aim of the conference: to present the main results of research in the field of global trends of sustainable economic development, environmental sustainability, compliance of social and economic development goals with the Sustainable Development Goals, realities of the fourth industrial revolution, balanced development of regions, sustainable energy supply, modern trends in the post-conflict period, national and international practices in the field of quality education, high well-being society, etc.
The idea of the conference: to facilitate the implementation of the tasks arising from the document "Transforming Our World: The 2030 Agenda for Sustainable Development" adopted by the United Nations, as well as "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development", "Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026", and other national and international strategic documents.
Conference organizers: Mingachevir State University (Azerbaijan), Gazi University (Türkiye, TBC), Ankara Haci Bayram Veli University (Türkiye), Mykolas Romeris University (Lithuania), Kyiv National University of Technology and Design (Ukraine, TBC), Kyrgyz Economic University (Kyrgyz Republic), Kazakh National Pedagogical University named after Abay (Kazakhstan, TBC).
Conference partners: Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan (TBC), Mingachevir City Executive Authority Office, International Association of Universities (TBC).
Working languages of the conference: Azerbaijani, Turkish, English, Russian.
Form of the conference: hybrid (traditional and virtual)
Main topics of the conference:
Strategy for sustainable economic development
Sustainable development and high economic growth
Sustainable development trends in the non-energy sector
Sustainable regional development
The growing role of tourism in sustainable economic development
New trends in cross-country economic cooperation
Quality education
Innovative education
Modern learning technologies
New trends in higher education
The Fourth Industrial Revolution
Digitalization and innovation society
Information security
Artificial Intelligence
Smart city concept
Green energy
Modern energy technologies
Renewable energy
Green energy zones in post-conflict areas
The growing role of Azerbaijan in European energy security
Clean environment
Ecological balance
Environmentally friendly technologies
Green chemistry concept
Global environmental protection efforts
Post-conflict development challenges
Karabakh Victory and success model of Azerbaijan
Concept of Great Return and sustainable settlement of the territories liberated from occupation
Zangezur Corridor: New opportunities in international transportation
Tourism potential of Karabakh
New trends in humanities
Significance of social-humanitarian sciences for modern society
Modern philosophical views and concepts of sustainable development
Role of interdisciplinary scientific research in sustainable development
Multiculturalism, intercultural dialogue
Modern linguistic picture of the world: Socio-linguistic problems
Turkish world
General picture of the modern Turkish world
Organization of Turkic States
Possibilities of multi-vector cooperation between Turkish-speaking countries
Rules and requirements for the conference materials
The text is typed in A4 format (210x297 mm) using Times New Roman font in MS Word (font size - 12; line spacing - 1.5; all margins - 2 cm);
the text of conference materials (paper or abstract) should be 3-4 pages in length;
the title of the conference material must be placed in the center (in bold); full name of the author(s); academic degree, academic title; country; name of the place of work and study (for doctoral students and dissertationists) (in italics); e-mail address; phone number;
the list of references is given at the end of the text in alphabetical order and in accordance with the requirements of the Higher Attestation Commission (the number of the cited literature is indicated inside the text: for example, [3, p.48-57], [2]).
Inclusion of the paper (abstract) in the Conference Proceedings will be determined by the relevant sections. If necessary, it will be proposed to resubmit the paper (abstract) based on the comments and notes of the section. A paper (abstract) will not be included in the Conference Proceedings if the comments and notes of the section are not accepted, edited and resubmitted in time.
Materials will be checked by the anti-plagiarism program. The Conference Proceedings will be published as a collection.
Submitted papers and abstracts are non-returnable.
Only one conference material will be accepted from one author or team of authors.
Conference materials (papers and abstracts) should be submitted by e-mail by November 20, 2023 to: [email protected].