İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşları 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində iştirak ediblər
06.10.2023 / Mühüm xəbərlər
2-6 oktyabr 2023-cü il tarixlərində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Kəsilməz proseslərin modelləşdirilməsi və idarəedilməsi laboratoriyasının müdiri, dosent Ədalət Paşayev və baş elmi işçi, t.e.d. Elxan Səbziyev 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində (IAC) məruzə ilə çıxış ediblər. “Aerokosmik təsvirlərdə obyektin tanınması haqqında” (On the object recognition in aerospace images) adlı məruzədə çəkilmiş aero-fotoşəkillərin və ya onlarda olan obyektlərin oriyentasiyasından asılı olmayaraq dəyişməz qalan xüsusiyyətlərinə əsaslanan tanınma alqoritmi işlənilmişdir.
Metodun əsas ideyası ondan ibarətdir ki, şəkillərdə verilən təsvirlər üçün iki ölçülü fiqurların statik moment xüsusiyyətləri tətbiq oluna bilər. Bu xüsusiyyətlərə həndəsi fiqurların “ağırlıq mərkəzi” və “əsas ətalət oxları” daxildir. Həmin xüsusiyyətlər cismin kosmosdan görünən oriyentasiyasından asılı deyil, yalnız onun öz formasına nəzərən müəyyən olunur. Şəklin çəkilmə bucağı az dəyişdikdə, bu xüsusiyyətlər də az dəyişir. Müxtəlif aerokosmik tədqiqatlar zamanı obyektlərin müvafiq xüsusiyyətlərinin hesablanması onların oriyentasiyasını müəyyən etməyə, bununla da onları vahid standarta gətirməyə və identifikasiya etməyə imkan verir.
Məruzədə, həmçinin tədqiq olunmuş yanaşmaya əsaslanaraq aerokosmik təsvirlərdə obyektlərin tanınması üçün uyğun neyron şəbəkənin strukturu və öyrədilmə mexanizm təklif olunmuşdur.
Azərbaycanda kosmik sahənin və qabaqcıl texnologiyaların inkişafına və modernləşdirilməsinə xidmət edən konqresdə 101 ölkədən kosmik agentliklərin, dövlət qurumlarının 5 mindən çox nümayəndəsi, investorlar və özəl kosmik şirkətlər, o cümlədən 50-yə yaxın astronavt iştirak edib. Konqresin sərgi pavilyonunda 150 şirkət təmsil olunub. Sərgidə iştirak edən agentliklər və şirkətlər arasında ABŞ, Rusiya, Türkiyə, Yaponiya, İtaliya, Fransa, Hindistan və digər ölkələrin kosmik agentlikləri olmuşdur.

Employees of the Institute of Control Systems participated in the 74th International Astronautical Congress
06.10.2023 /
On October 2-6, 2023, Academician Ali Abbasov, General Director of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Associate Professor Adalat Pashayev, Head of the Laboratory of Modeling and Control of Continuous Processes, and Senior Researcher Elkhan Sabziev, DSc in Engineering, presented a paper at the 74th International Astronautical Congress (IAC). In the paper "On the object recognition in aerospace images", a recognition algorithm based on the properties of aerial images or objects in them that remain unchanged regardless of their orientation was developed.
The main idea of the method is that static moment properties of two-dimensional shapes can be applied to the images represented in the images. These properties include the "center of gravity" and "principal axes of inertia" of geometric figures. These properties do not depend on the orientation of the object seen from space, but are determined only with respect to its own shape. When the angle of image capturing changes little, these properties also change little. Calculation of the corresponding characteristics of objects in different aerospace surveys makes it possible to determine their orientation, thereby bringing them to a common standard and performing identification.
Based on the investigated approach, the paper also proposes the structure of an appropriate neural network and a learning mechanism for recognizing objects in aerospace images.
More than 5,000 representatives of space agencies, government agencies, investors and private space companies from 101 countries, including about 50 astronauts, took part in the congress in Azerbaijan, which serves the development and modernization of the space industry and advanced technologies. 150 companies were represented in the exhibition pavilion of the congress. The participating agencies and companies included space agencies of the USA, Russia, Türkiye, Japan, Italy, France, India and other countries.