İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşları 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində iştirak ediblər
06.10.2023 / Mühüm xəbərlər
2-6 oktyabr 2023-cü il tarixlərində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Kəsilməz proseslərin modelləşdirilməsi və idarəedilməsi laboratoriyasının müdiri, dosent Ədalət Paşayev və baş elmi işçi, t.e.d. Elxan Səbziyev 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində (IAC) məruzə ilə çıxış ediblər. “Aerokosmik təsvirlərdə obyektin tanınması haqqında” (On the object recognition in aerospace images) adlı məruzədə çəkilmiş aero-fotoşəkillərin və ya onlarda olan obyektlərin oriyentasiyasından asılı olmayaraq dəyişməz qalan xüsusiyyətlərinə əsaslanan tanınma alqoritmi işlənilmişdir.
Metodun əsas ideyası ondan ibarətdir ki, şəkillərdə verilən təsvirlər üçün iki ölçülü fiqurların statik moment xüsusiyyətləri tətbiq oluna bilər. Bu xüsusiyyətlərə həndəsi fiqurların “ağırlıq mərkəzi” və “əsas ətalət oxları” daxildir. Həmin xüsusiyyətlər cismin kosmosdan görünən oriyentasiyasından asılı deyil, yalnız onun öz formasına nəzərən müəyyən olunur. Şəklin çəkilmə bucağı az dəyişdikdə, bu xüsusiyyətlər də az dəyişir. Müxtəlif aerokosmik tədqiqatlar zamanı obyektlərin müvafiq xüsusiyyətlərinin hesablanması onların oriyentasiyasını müəyyən etməyə, bununla da onları vahid standarta gətirməyə və identifikasiya etməyə imkan verir.
Məruzədə, həmçinin tədqiq olunmuş yanaşmaya əsaslanaraq aerokosmik təsvirlərdə obyektlərin tanınması üçün uyğun neyron şəbəkənin strukturu və öyrədilmə mexanizm təklif olunmuşdur.
Azərbaycanda kosmik sahənin və qabaqcıl texnologiyaların inkişafına və modernləşdirilməsinə xidmət edən konqresdə 101 ölkədən kosmik agentliklərin, dövlət qurumlarının 5 mindən çox nümayəndəsi, investorlar və özəl kosmik şirkətlər, o cümlədən 50-yə yaxın astronavt iştirak edib. Konqresin sərgi pavilyonunda 150 şirkət təmsil olunub. Sərgidə iştirak edən agentliklər və şirkətlər arasında ABŞ, Rusiya, Türkiyə, Yaponiya, İtaliya, Fransa, Hindistan və digər ölkələrin kosmik agentlikləri olmuşdur.

Сотрудники Института систем управления приняли участие в 74-м Международном астронавтическом конгрессе
06.10.2023 /
Со 2 по 6 октября 2023 года генеральный директор Института систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР академик Али Аббасов, заведующий лабораторией моделирования и управления непрерывными процессами доцент Адалят Пашаев и старший научный сотрудник д.т.н. Эльхан Сабзиев выступили с докладом на 74-м Международном астронавтическом конгрессе (МАК). В докладе "О распознавании объектов на аэрокосмических изображениях" (On the object recognition in aerospace images) разработан алгоритм распознавания, основанный на свойствах аэрофотоснимков или объектов на них, которые остаются неизменными независимо от их ориентации.
Основная идея метода заключается в том, что для представленных на снимках изображений можно применять свойства статического момента двумерных фигур. Эти свойства включают “центр тяжести” и “основные оси инерции” геометрических фигур. Эти свойства не зависят от ориентации объекта, видимого из космоса, а определяются только относительно его собственной формы. Когда угол съемки изображения мало меняется, эти свойства также мало меняются. Расчет соответствующих характеристик объектов при различных аэрокосмических исследованиях позволяет определить их ориентацию, тем самым привести их к единому стандарту и провести идентификацию.
В докладе на основе исследованного подхода также предложена структура соответствующей нейронной сети и обучающий механизм для распознавания объектов на аэрокосмических изображениях.
В конгрессе, который служит развитию и модернизации космической отрасли и передовых технологий, в Азербайджане приняли участие более 5 тысяч представителей космических агентств, государственных структур, инвесторов и частных космических компаний из 101 страны, в том числе около 50 астронавтов. В выставочном павильоне конгресса были представлены 150 компаний. Среди участвовавших в выставке агентств и компаний были космические агентства США, России, Турции, Японии, Италии, Франции, Индии и других стран.