İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Çin Milli Kosmik Administrasiyasının nümayəndələri ilə görüş keçirilib
09.10.2023 / Mühüm xəbərlər
5 oktyabr 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində Bakıda səfərdə olan Çin Xalq Respublikasının Milli Kosmik Administrasiyasının nümayəndələri ilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev və şöbənin əməkdaşı Xalidə Məlikova, Çin Milli Kosmik Administrasiyasının Dərin Kosmik Tədqiqatlar Laboratoriyasının Beynəlxalq Əməkdaşlıq və Mübadilə Mərkəzinin direktoru Wang Zhongmin və direktor müavini Linq Fei, beynəlxalq əməkdaşlıq direktoru Tian Jian, Beynəlxalq Əməkdaşlıq şöbəsinin rəhbəri Şa Ti və Beynəlxalq Əməkdaşlıq sektorunun rəhbəri Xi Xiangyu, “Kəmər və Yol” Assosiasiyasının baş katibinin elm və texnologiya üzrə müavini Li Renyinq iştirak etmişlər.
Əvvəlcə akademik Əli Abbasov qonaqlara instituta göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirərək rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə idarəetmənin nəzəri və tətbiqi problemləri, süni intellekt texnologiyaları və sosial-iqtisadi sistemlərin tədqiqi kimi əsas fəaliyyət istiqamətləri, aparılan fundamental elmi tədqiqatlar və AzərKosmosla mövcud işgüzar əməkdaşlıq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verib. Akademik, həmçinin 3-10 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Çin Xalq Respublikası Elmlər Akademiyasının Aerokosmik İnformasiya Tədqiqat İnstitutunun dəvəti ilə Çinə səfəri zamanı keçirilən işgüzar görüşlərdən söz açıb.
Sonra Çin nümayəndə heyətinin rəhbəri Wang Zhongmin Bakıya səfəri barədə təəssüratlarını bölüşüb, 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində və konqres çərçivəsində baş tutan sərgidə iştirakından söz açıb. Alim, həmçinin Kosmosun tədqiqi sahəsində Çində həyata keçirilən işlər, o cümlədən istifadəyə verilən süni peyklər, məlumatların alınması və emalı texnologiyalarından bəhs edib, Dərin Kosmik Tədqiqatlar Laboratoriyasının fəaliyyətindən danışıb.
Görüş çərçivəsində sözügedən elmi müəssisələr arasında birgə fəaliyyət imkanları və davamlı əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Sonda qonaqlar İSİ rəhbərliyinə Dərin Kosmik Tədqiqatlar Laboratoriyasının fəaliyyətini əks etdirən lövhə təqdim ediblər. İSİ-nin baş direktoru isə təmsil etdiyi qurum adından qonaqlara hədiyyə olaraq Azərbaycan xalçasını təqdim edib.

В Институте систем управления состоялась встреча с представителями Китайской национальной космической администрации
09.10.2023 /
5 октября 2023 года в Институте систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования АР состоялась встреча с представителями Национальной космической администрации Китайской Народной Республики, находящимися с визитом в Баку в рамках 74-го Международного астронавтического конгресса. Во встрече приняли участие генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов, заведующий отделом международных отношений и инноваций, д.ф.т. Тофиг Бабаев и сотрудница отдела Халида Меликова, директор Центра международного сотрудничества и обмена Лаборатории исследований дальнего космоса Китайской национальной космической администрации Ван Чжунмин и заместитель директора Лин Фэй, директор по международному сотрудничеству Тянь Цзянь, руководитель отдела международного сотрудничества Ша Ти и руководитель сектора международного сотрудничества Си Сяньюй, заместитель генерального секретаря Ассоциации "Пояс и путь" по науке и технологиям Ли Рэньин.
В начале встречи академик Али Аббасов поблагодарил гостей за внимание, уделенное институту, и подробно проинформировал об основных направлениях деятельности возглавляемого им научного учреждения, таких как теоретические и прикладные проблемы управления, технологии искусственного интеллекта и исследования социально-экономических систем, проводимые фундаментальные научные исследования и существующие связи делового сотрудничества с Азеркосмом. Академик также рассказал о деловых встречах, проведенных во время визита в Китай с 3 по 10 сентября 2023 года по приглашению Института исследований аэрокосмической информации Академии наук Китайской народной республики.
Затем глава китайской делегации Ван Чжунмин поделился впечатлениями о своем визите в Баку, рассказал об участии в 74-м Международном астронавтическом конгрессе и выставке в рамках конгресса. Ученый также рассказал о проводимой в Китае работе в области освоения космоса, в том числе о введенных в эксплуатацию искусственных спутниках, технологиях сбора и обработки данных, рассказал о деятельности Лаборатории исследований дальнего космоса.
В рамках встречи были обсуждены возможности совместной деятельности и перспективы дальнейшего сотрудничества между указанными научными учреждениями.
В завершение гости вручили руководству ИСУ табличку, отражающую деятельность Лаборатории исследований дальнего космоса. А генеральный директор ИСУ от имени института преподнес гостям в подарок азербайджанский ковер.