İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Çin Milli Kosmik Administrasiyasının nümayəndələri ilə görüş keçirilib
09.10.2023 / Mühüm xəbərlər
5 oktyabr 2023-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində Bakıda səfərdə olan Çin Xalq Respublikasının Milli Kosmik Administrasiyasının nümayəndələri ilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov, Beynəlxalq əlaqələr və innovasiya şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d. Tofiq Babayev və şöbənin əməkdaşı Xalidə Məlikova, Çin Milli Kosmik Administrasiyasının Dərin Kosmik Tədqiqatlar Laboratoriyasının Beynəlxalq Əməkdaşlıq və Mübadilə Mərkəzinin direktoru Wang Zhongmin və direktor müavini Linq Fei, beynəlxalq əməkdaşlıq direktoru Tian Jian, Beynəlxalq Əməkdaşlıq şöbəsinin rəhbəri Şa Ti və Beynəlxalq Əməkdaşlıq sektorunun rəhbəri Xi Xiangyu, “Kəmər və Yol” Assosiasiyasının baş katibinin elm və texnologiya üzrə müavini Li Renyinq iştirak etmişlər.
Əvvəlcə akademik Əli Abbasov qonaqlara instituta göstərilən diqqətə görə təşəkkürünü bildirərək rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə idarəetmənin nəzəri və tətbiqi problemləri, süni intellekt texnologiyaları və sosial-iqtisadi sistemlərin tədqiqi kimi əsas fəaliyyət istiqamətləri, aparılan fundamental elmi tədqiqatlar və AzərKosmosla mövcud işgüzar əməkdaşlıq əlaqələri barədə ətraflı məlumat verib. Akademik, həmçinin 3-10 sentyabr 2023-cü il tarixlərində Çin Xalq Respublikası Elmlər Akademiyasının Aerokosmik İnformasiya Tədqiqat İnstitutunun dəvəti ilə Çinə səfəri zamanı keçirilən işgüzar görüşlərdən söz açıb.
Sonra Çin nümayəndə heyətinin rəhbəri Wang Zhongmin Bakıya səfəri barədə təəssüratlarını bölüşüb, 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində və konqres çərçivəsində baş tutan sərgidə iştirakından söz açıb. Alim, həmçinin Kosmosun tədqiqi sahəsində Çində həyata keçirilən işlər, o cümlədən istifadəyə verilən süni peyklər, məlumatların alınması və emalı texnologiyalarından bəhs edib, Dərin Kosmik Tədqiqatlar Laboratoriyasının fəaliyyətindən danışıb.
Görüş çərçivəsində sözügedən elmi müəssisələr arasında birgə fəaliyyət imkanları və davamlı əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Sonda qonaqlar İSİ rəhbərliyinə Dərin Kosmik Tədqiqatlar Laboratoriyasının fəaliyyətini əks etdirən lövhə təqdim ediblər. İSİ-nin baş direktoru isə təmsil etdiyi qurum adından qonaqlara hədiyyə olaraq Azərbaycan xalçasını təqdim edib.

A meeting with representatives of the Chinese National Space Administration was held at the Institute of Control Systems
09.10.2023 /
A meeting with representatives of the National Space Administration of the People's Republic of China, who are on a visit to Baku for the 74th International Astronautical Congress, was held at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on October 5, 2023. Academician Ali Abbasov, General Director of ICS, Tofig Babayev, PhD in Engineering, Head of International Relations and Innovations Department, Khalida Melikova, employee of the Department, Wang Zhongming, Director of the Center for International Cooperation and Exchange of the Deep Space Research Laboratory of the Chinese National Space Administration, Ling Fei, Deputy Director, Tian Jian, Director of International Cooperation, Sha Ti, Head of the International Cooperation Department, and Xi Xiang, Head of the International Cooperation Sector participated in the meeting.
At the beginning of the meeting, Academician Ali Abbasov thanked the guests for their attention to the Institute and gave detailed information about the main areas of the Institute's activities, such as theoretical and applied problems of control, artificial intelligence technologies and research of socio-economic systems, fundamental scientific research and existing business cooperation ties with AzerSpace. The academician also spoke about the business meetings held during his visit to China from September 3 to 10, 2023 at the invitation of the Aerospace Information Research Institute of the Academy of Sciences of the People's Republic of China.
Then the head of the Chinese delegation Wang Zhongming shared his impressions of his visit to Baku, talked about participation in the 74th International Astronautical Congress and the exhibition within the Congress. The scientist also spoke about the work carried out in China in the field of space exploration, including artificial satellites put into operation, data collection and processing technologies, talked about the work of the Deep Space Research Laboratory.
During the meeting the possibilities of joint activities and prospects of further cooperation between the two research institutions were discussed.
At the end of the meeting the guests presented the ICS administration with a plaque reflecting the activities of the Deep Space Research Laboratory. And the General Director of ICS gifted an Azerbaijani carpet to the guests on behalf of the Institute.