Azərbaycanın tarixi qələbəsindən üç il ötür
“44 günün hər günü bizim şanlı tariximizdir. Hər gün Azərbaycan Ordusu irəli gedirdi, yeni şəhərlər, kəndlər, qəsəbələr, yüksəkliklər azad edilirdi. Azərbaycan əsgəri, Azərbaycan zabiti bir amalla vuruşurdu ki, bu işğala, haqsızlığa son qoyulsun, tarixi ədalət zəfər çalsın və biz buna nail olduq”.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev
Bu gün Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinə qızıl hərflərlə yazılan Qarabağ Zəfərinin üçüncü ildönümüdür. Bildiyimiz kimi, 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribat xarakterli növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanının göstərişi ilə müzəffər Azərbaycan Ordusu əks-hücüm əməliyyatına başladı. Məhz ölkə başçısının qətiyyəti, uzaqgörən siyasi iradəsi, rəşadətli ordumuzun şücaəti, xalqımızın birliyi sayəsində İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycanın hərbi və siyasi arenada mütləq qələbəsi ilə nəticələndi. Uzun illərdir işğal altında olan əzəli və əbədi torpaqlarımız düşməndən azad edildi, xalqın doğma yurd həsrətinə 44 gündə son qoydu.
Dünya hərb tarixinə misli görünməmiş qələbə kimi həkk olunan Vətən müharibəsinin ən şanlı səhifələrindən biri də Qarabağın incisi hesab olunan Şuşa şəhərinin əsarətdən xilas edilməsi oldu. Döyüş meydanında düşmən qüvvələrini darmadağın edərək zəfər çalan Azərbaycanın tam qələbəsi isə işğal altında olan Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarının ölkə başçısının siyasi iradəsi nəticəsində döyüşsüz geri qaytarılması idi. Bu Zəfər Salnaməsi, eyni zamanda, Prezident-Xalq birliyinin təcəssümü kimi Azərbaycanın hərbi və iqtisadi gücünü bütün dünyaya nümayiş etdirdi.
İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində qazanılan parlaq zəfərlə ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin adı qurucu lider, müzəffər sərkərdə və xalqımızın ən böyük arzularını gerçəkləşdirən şəxsiyyət kimi əbədi olaraq tarixə yazıldı. Məhz onun rəhbərliyi ilə ordumuz qısa müddət ərzində böyük tarixi yol qət etmiş, möhtəşəm uğurlar qazanılmış və Böyük Zəfərə imza atılmışdır. Əldə edilən tarixi zəfər, lokal xarakterli antiterror əməliyatının tam dəqiqliklə həyata keçirilməsi və cari ilin oktyabr ayında Xankəndi və digər ərazilərimizdə üçrəngli dövlət bayrağımızın ucaldılması ölkə başçısının uzaqgörən siyasi iradəsinin təcəssümü oldu.
Bu gün tarixi qisasını alan və gələcəyə inamla baxan Azərbaycan xalqı Vətən müharibəsində qazanılmış şanlı qələbənin üçüncü ildönümünü böyük sevinc və  fəxrlə qeyd edir. Milli qürur və iftixar hissini bizə yaşadan əsgərlərimizə təşəkkür edir, Vətənin azadlığı uğrunda canlarını fəda edərək adını tarixə yazan şəhidlərimizin ruhu qarşısında baş əyirik. Dalğalanan bayrağımızın hər zaman yüksəklərdə olmasını arzu edirik!

Три года со дня исторической победы Азербайджана
«Каждый из этих 44 дней — это наша славная история. Каждый день азербайджанская армия продвигалась вперед, освобождались новые города, села, поселки, высоты. Азербайджанский солдат, азербайджанский офицер сражались с одной целью: положить конец этой оккупации, этой несправедливости, сделать так, чтобы восторжествовала исторической справедливости, и нам это удалось».
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев
Сегодня третья годовщина Карабахской Победы, вписанной золотыми буквами в многовековую историю Азербайджана. Как известно, 27 сентября 2020 года в ответ на очередную провокационную военную агрессию Армении победоносная Азербайджанская Армия по приказу Верховного Главнокомандующего Вооружёнными Силами Азербайджанской Республики начала контрнаступательную операцию. Именно благодаря решимости главы государства, его дальновидной политической воле, мужеству нашей отважной армии, единству нашего народа Вторая Карабахская война завершилась абсолютной победой Азербайджана на военной и политической арене. Наши исконные и вечные земли, оккупированные долгие годы, были освобождены от врага, положив конец тоске народа по родной земле за 44 дня.
Одной из самых славных страниц отечественной войны, вписанной в мировую военную историю как беспрецедентная победа, стало освобождение города Шуша, считающегося жемчужиной Карабаха. Полной победой Азербайджана, разгромившего силы противника на поле боя, стало возвращение без боя оккупированных Агдамского, Кельбаджарского и Лачинского районов в результате политической воли главы государства. Эта летопись Победы в то же время продемонстрировала всему миру военную и экономическую мощь Азербайджана как воплощения единства Президента и Народа.
С блестящей победой, одержанной в результате Второй Карабахской войны, имя главы государства господина Ильхама Алиева навсегда вписано в историю как лидера-основателя, победоносного полководца и человека, воплотившего в жизнь самые большие мечты нашего народа. Именно под его руководством наша армия за короткий срок прошла большой исторический путь, добилась больших успехов и одержала Великую Победу. Наша историческая победа, четкое проведение антитеррористической операции локального характера и поднятие нашего трехцветного государственного флага в октябре этого года в Ханкенди и на других территориях стали воплощением дальновидной политической воли главы государства.
Сегодня азербайджанский народ, взявший исторический реванш и уверенно смотрящий в будущее, с большой радостью и гордостью отмечает третью годовщину славной победы в Отечественной войне. Мы благодарим наших воинов, подаривших нам чувство национальной гордости и достоинства, и склоняем головы перед душами наших шехидов, вписавших свои имена в историю, отдав свои жизни за свободу Родины. Желаем, чтобы наш развевающийся флаг всегда был на высоте!