Azərbaycanın tarixi qələbəsindən üç il ötür
“44 günün hər günü bizim şanlı tariximizdir. Hər gün Azərbaycan Ordusu irəli gedirdi, yeni şəhərlər, kəndlər, qəsəbələr, yüksəkliklər azad edilirdi. Azərbaycan əsgəri, Azərbaycan zabiti bir amalla vuruşurdu ki, bu işğala, haqsızlığa son qoyulsun, tarixi ədalət zəfər çalsın və biz buna nail olduq”.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev
Bu gün Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinə qızıl hərflərlə yazılan Qarabağ Zəfərinin üçüncü ildönümüdür. Bildiyimiz kimi, 2020-ci il sentyabrın 27-də Ermənistanın təxribat xarakterli növbəti hərbi təcavüzünə cavab olaraq Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanının göstərişi ilə müzəffər Azərbaycan Ordusu əks-hücüm əməliyyatına başladı. Məhz ölkə başçısının qətiyyəti, uzaqgörən siyasi iradəsi, rəşadətli ordumuzun şücaəti, xalqımızın birliyi sayəsində İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycanın hərbi və siyasi arenada mütləq qələbəsi ilə nəticələndi. Uzun illərdir işğal altında olan əzəli və əbədi torpaqlarımız düşməndən azad edildi, xalqın doğma yurd həsrətinə 44 gündə son qoydu.
Dünya hərb tarixinə misli görünməmiş qələbə kimi həkk olunan Vətən müharibəsinin ən şanlı səhifələrindən biri də Qarabağın incisi hesab olunan Şuşa şəhərinin əsarətdən xilas edilməsi oldu. Döyüş meydanında düşmən qüvvələrini darmadağın edərək zəfər çalan Azərbaycanın tam qələbəsi isə işğal altında olan Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarının ölkə başçısının siyasi iradəsi nəticəsində döyüşsüz geri qaytarılması idi. Bu Zəfər Salnaməsi, eyni zamanda, Prezident-Xalq birliyinin təcəssümü kimi Azərbaycanın hərbi və iqtisadi gücünü bütün dünyaya nümayiş etdirdi.
İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində qazanılan parlaq zəfərlə ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin adı qurucu lider, müzəffər sərkərdə və xalqımızın ən böyük arzularını gerçəkləşdirən şəxsiyyət kimi əbədi olaraq tarixə yazıldı. Məhz onun rəhbərliyi ilə ordumuz qısa müddət ərzində böyük tarixi yol qət etmiş, möhtəşəm uğurlar qazanılmış və Böyük Zəfərə imza atılmışdır. Əldə edilən tarixi zəfər, lokal xarakterli antiterror əməliyatının tam dəqiqliklə həyata keçirilməsi və cari ilin oktyabr ayında Xankəndi və digər ərazilərimizdə üçrəngli dövlət bayrağımızın ucaldılması ölkə başçısının uzaqgörən siyasi iradəsinin təcəssümü oldu.
Bu gün tarixi qisasını alan və gələcəyə inamla baxan Azərbaycan xalqı Vətən müharibəsində qazanılmış şanlı qələbənin üçüncü ildönümünü böyük sevinc və  fəxrlə qeyd edir. Milli qürur və iftixar hissini bizə yaşadan əsgərlərimizə təşəkkür edir, Vətənin azadlığı uğrunda canlarını fəda edərək adını tarixə yazan şəhidlərimizin ruhu qarşısında baş əyirik. Dalğalanan bayrağımızın hər zaman yüksəklərdə olmasını arzu edirik!

"Each of these 44 days is our glorious history. Every day the Azerbaijani army moved forward, new towns, villages, settlements, heights were liberated. Azerbaijani soldier, Azerbaijani officer fought with one goal: to put an end to this occupation, this injustice, to make historical justice prevail, and we succeeded."
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev
Today is the third anniversary of the Karabakh Victory, inscribed with golden letters in the centuries-old history of Azerbaijan. As we know, on September 27, 2020, in response to another provocative military aggression of Armenia, the victorious Azerbaijani Army launched a counter-offensive operation by order of the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan. It is thanks to the determination of our head of state, his astute political will, the courage of our brave army and the unity of our people that the Second Karabakh War ended with the absolute victory of Azerbaijan in the military and political arena. Our ancestral and eternal lands, occupied for many years, were liberated from the enemy, putting an end to the people's longing for their homeland in 44 days.
One of the most glorious pages of the Patriotic War, inscribed in the world military history as an unprecedented victory, was the liberation of the city of Shusha, the pearl of Karabakh. The return of the occupied Aghdam, Kalbajar and Lachin districts without fighting as a result of the political will of the head of state made Azerbaijan's victory complete after defeating the enemy forces on the battlefield. This chronicle of victory also demonstrated to the world the military and economic power of Azerbaijan as an embodiment of the unity of the President and the People.
With the brilliant victory in the Second Karabakh War, the name of the head of the state Mr. Ilham Aliyev is forever inscribed in history as a founding leader, a victorious commander and a man who realized the greatest dreams of our people. It was under his leadership that our army has traveled a great historical path in a short period of time, achieved great successes and won the Great Victory. Our historic victory, precise conduct of the local anti-terrorist operation and raising of our tricolor state flag in October this year in Khankendi and other territories were the embodiment of the forward-looking political will of the head of state.
Today, the Azerbaijani people, having taken historical revenge and confidently looking to the future, celebrates the third anniversary of the glorious victory in the Patriotic War with great joy and pride. We thank our warriors who instilled in us a sense of national pride and dignity, and bow our heads before the souls of our martyrs who etched their names in history by giving their lives for the freedom of the Motherland. May our waving flag always be at the top!