UNEC-də rəqəmsal iqtisadiyyatın müasir çağırışlarına həsr olunan III beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib
17.11.2023 / Mühüm xəbərlər
16 noyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi və Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə rəqəmsal iqtisadiyyatın müasir çağırışlarına həsr olunan III beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib. Konfransda iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov, ETN-nin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev, Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) icraçı direktoru Fariz Cəfərov, ETN-nin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov, rektor prof. Ədalət Muradov, millət vəkilləri, ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə iştirakçılar Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək, ümummilli liderin əziz xatirəsinə ehtiramlarını ifadə ediblər.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov konfrans iştirakçılarını salamlayaraq, ənənəvi olaraq, hər il keçirilən konfransda rəqəmsal iqtisadiyyat, eləcə də ali təhsilin rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı aktual mövzuların müzakirə olunduğunu bildirib. Ali təhsilin rəqəmsallaşmasının zəruriliyini və qaçılmazlığını diqqətə çatdıran rektor, UNEC-in rəqəmsal universitetə çevrildiyini diqqətə çatdırıb. Ötən tədris ilindən fənlərin 21-ci əsrin bacarıqlarına əsaslanan, yəni adaptiv, çevrilmiş təhsil metodları ilə aparıldığını, bu istiqamətdə yeniliklərin tətbiqinin davam etdirildiyini deyib.
Rektor ali təhsilin rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı açıq müzakirələrin aparılmamasının cəmiyyətdə yanlış fikirlərin yaranmasına şərait yaratdığını bildirib və təhsil məsələlərinin maraqlı tərəflərlə müzakirə olunmasının vacibliyini vurğulayıb. Ə.Muradov yeni ali təhsil modelini rəqəmsal bacarıqlara, adaptiv və çevrilmiş təhsil metoduna, 21-ci əsrin bacarıqlarına və layihə əsaslı təhsilə keçiddə gördüyünü söyləyib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli rəqəmsal iqtisadiyyata keçid istiqamətində qarşıda duran vəzifələrdən və əldə olunacaq müsbət nəticələrdən danışıb. Ölkədə dayanıqlı inkişafı təmin etmək məqsədilə Azərbaycanın yeni nəsil iqtisadiyyatı strategiyasının hazırlandığını deyən nazir müavini, bu strategiyanın biznes transformasiyasının gücləndirilməsinə, 4Sim texnologiyalarının geniş tətbiqini nəzərdə tutan model müəssisələrin və texnomərkəzlərin yaranmasına geniş zəmin yaradacağını deyib. O, konfransın ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyat mühitinin formalaşdırılmasına mühüm töhfələr verəcəyindən əminliyini ifadə edib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsindəki qlobal tendensiyalardan, bu istiqamətdə dövlət qurumlarının üzərinə düşən vəzifələrdən, eləcə də ali təhsil müəssisələrində yaradılan innovasiya mərkəzlərinin fəaliyyətindən söz açıb. Bildirib ki, agentliyin dəstəyilə 2023-2024-cü illər üzrə UNEC-in  tələbə və məzunları tərəfindən ekosistemə töhfə verən 20-dən çox startap yaradılmışdır. Hazırda UNEC ən aktiv innovasiya fəaliyyətinə sahib universitetdir.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov konfransda rəqəmsallaşmanın iqtisadi proseslərə müsbət təsirindən, idarəetmə, xidmətlərin göstərilməsi və gündəlik həyatda müasir texnologiyaların tətbiqi trendlərindən danışıb. Eyni zamanda dördüncü sənaye inqilabı texnologiyalarının insanların təhsil alma və öyrənmə davranışlarına, ödəniş formalarına, ümumi məlumat mübadiləsinə, eləcə də dövlət xidmətlərindən istifadəsinə təsirləri barədə fikirlərini bölüşüb.
ETN-nin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev konfransı ölkənin müxtəlif qurumlarını bir yerə toplayaraq,  rəqəmsal iqtisadiyyatda mühüm əhəmiyyətə malik, qlobal çağırışlara cavab verən, eləcə də ölkədənin dövlət siyasətini dəstəkləyən Milli Sammit adlandırıb. Akademik 4-cü sənaye inqilabının gətirdiyi yeniliklərdən, texnoloji çağırışlar kontekstində süni intellektin yaratdığı müsbət və mənfi təsirlərdən danışıb. Rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşması və inkişafı ilə bağlı elmi nəzəri biliklərə əsaslanan kompleks proqramların hazırlanmasının vacibliyini vurğulayıb.
ETN-nin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru akademik Əli Abbasov süni intellektin rəqəmsal iqtisadiyyata təsirindən, bu istiqamətdə yaranan problemlər və onların həlli yollarından bəhs edib. Ə.Abbasov informasiyanın emalı prosesində həlledici rol oynayan təbii dillərin emalı modeli əsasında tətbiqi süni intellekt sistemlərindən, intellektual tətbiq proqramlarının yaradılması sahəsində rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə həyata keçirilən tədqiqat və təkmilləşdirmə işlərindən danışıb, qurulan əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb. Akademik 21-ci əsrin əsas çağırışlarından olan süni intellektin inkişafının bəşəriyyətin gələcəyinə təsiri probleminə toxunub.

UNEC hosted the III International Scientific and Practical Conference dedicated to the modern challenges of the digital economy
The 3rd international scientific-practical conference on Modern Challenges of Digital Economy organized by the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution and the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan with the support of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Digital Development and Transport of Azerbaijan was held on November 16, 2023 The conference was attended by Deputy Minister of Economy Samed Bashirli, Deputy Minister of Digital Development and Transport Samir Mammadov, General Director of the Institute of Information Technologies of MSE Academician Rasim Aliguliyev, Executive Director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM) Fariz Jafarov, General Director of the Institute of Control Systems of MSE Academician Ali Abbasov, Rector Prof. Adalat Muradov, members of the Parliament of the Republic of Azerbaijan.
Before the event, the participants laid flowers at the bust of great leader Heydar Aliyev, expressing their respect to the national leader's blessed memory.
UNEC Rector Professor Adalat Muradov welcomed the participants of the conference and said that traditionally, the annual conference discusses relevant topics related to the digital economy, as well as the digitalization of higher education. Drawing attention to the necessity and inevitability of digitalization of higher education, the rector noted that UNEC has become a digital university. He said that since the last academic year, subjects have been taught using adaptive, transformed teaching methods based on 21st century skills, and that innovations in this direction continue to be introduced.
The Rector stated that the lack of open discussions on digitalization of higher education creates conditions for misconceptions in society and stressed the importance of discussing educational issues with stakeholders. A. Muradov said that he sees the new model of higher education as a transition to digital skills, adaptive and transformed teaching methods, 21st century skills and project-based learning.
Deputy Minister of Economy Samed Bashirli talked about the tasks to be solved in the transition to the digital economy and the positive results to be achieved. The Deputy Minister said that the strategy of Azerbaijan's new generation economy has been developed to ensure sustainable development of the country, adding that this strategy will create a broad basis for strengthening business transformation and creating model enterprises and technology centers ensuring wide application of 4Sim technologies. He expressed confidence that the conference will make a significant contribution to the formation of digital economy environment in the country.
Deputy Minister of Digital Development and Transport Samir Mammadov spoke about global trends in the field of digital economy, responsibilities of state bodies in this direction, as well as the activities of innovation centers established at higher education institutions. He said that more than 20 startups contributing to the ecosystem were created by UNEC students and graduates in 2023-2024 with the support of the agency. Currently, UNEC is the higher education institution with the most active innovation activity.
Fariz Jafarov, Executive Director of 4SIM, spoke at the conference about the positive impact of digitalization on economic processes, trends in management, service delivery and application of modern technologies in everyday life. At the same time, he shared his thoughts on the impact of the technologies of the fourth industrial revolution on education and people's learning behavior, payment methods, general information sharing, and the use of public services.
General Director of the Institute of Information Technologies of MSE Academician Rasim Aliguliyev called the conference a National Summit uniting various institutions of the country and of great importance in the digital economy, responding to global challenges and supporting the state policy of the country. The scientist spoke about the innovations brought by the fourth industrial revolution, as well as the positive and negative impact of artificial intelligence in the context of technological challenges. He stressed the importance of developing comprehensive programs based on scientific and theoretical knowledge on the formation and development of the digital economy.
General Director of the Institute of Control Systems (ICS) of MSE, Academician Ali Abbasov spoke about the impact of artificial intelligence on the digital economy, problems arising in this direction and ways to solve them. A. Abbasov spoke about applied artificial intelligence systems based on the model of natural language processing, which plays a decisive role in the process of information processing, about research and development works carried out in his scientific institution in the field of creation of intellectual applied programs, and about established cooperation ties. The scientist touched upon the impact of the development of artificial intelligence on the future of mankind - one of the main challenges of the 21st century.