UNEC-də rəqəmsal iqtisadiyyatın müasir çağırışlarına həsr olunan III beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib
17.11.2023 / Mühüm xəbərlər
16 noyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC), Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi və Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) təşkilatçılığı, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə rəqəmsal iqtisadiyyatın müasir çağırışlarına həsr olunan III beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib. Konfransda iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov, ETN-nin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev, Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) icraçı direktoru Fariz Cəfərov, ETN-nin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov, rektor prof. Ədalət Muradov, millət vəkilləri, ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə iştirakçılar Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək, ümummilli liderin əziz xatirəsinə ehtiramlarını ifadə ediblər.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov konfrans iştirakçılarını salamlayaraq, ənənəvi olaraq, hər il keçirilən konfransda rəqəmsal iqtisadiyyat, eləcə də ali təhsilin rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı aktual mövzuların müzakirə olunduğunu bildirib. Ali təhsilin rəqəmsallaşmasının zəruriliyini və qaçılmazlığını diqqətə çatdıran rektor, UNEC-in rəqəmsal universitetə çevrildiyini diqqətə çatdırıb. Ötən tədris ilindən fənlərin 21-ci əsrin bacarıqlarına əsaslanan, yəni adaptiv, çevrilmiş təhsil metodları ilə aparıldığını, bu istiqamətdə yeniliklərin tətbiqinin davam etdirildiyini deyib.
Rektor ali təhsilin rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı açıq müzakirələrin aparılmamasının cəmiyyətdə yanlış fikirlərin yaranmasına şərait yaratdığını bildirib və təhsil məsələlərinin maraqlı tərəflərlə müzakirə olunmasının vacibliyini vurğulayıb. Ə.Muradov yeni ali təhsil modelini rəqəmsal bacarıqlara, adaptiv və çevrilmiş təhsil metoduna, 21-ci əsrin bacarıqlarına və layihə əsaslı təhsilə keçiddə gördüyünü söyləyib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli rəqəmsal iqtisadiyyata keçid istiqamətində qarşıda duran vəzifələrdən və əldə olunacaq müsbət nəticələrdən danışıb. Ölkədə dayanıqlı inkişafı təmin etmək məqsədilə Azərbaycanın yeni nəsil iqtisadiyyatı strategiyasının hazırlandığını deyən nazir müavini, bu strategiyanın biznes transformasiyasının gücləndirilməsinə, 4Sim texnologiyalarının geniş tətbiqini nəzərdə tutan model müəssisələrin və texnomərkəzlərin yaranmasına geniş zəmin yaradacağını deyib. O, konfransın ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyat mühitinin formalaşdırılmasına mühüm töhfələr verəcəyindən əminliyini ifadə edib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsindəki qlobal tendensiyalardan, bu istiqamətdə dövlət qurumlarının üzərinə düşən vəzifələrdən, eləcə də ali təhsil müəssisələrində yaradılan innovasiya mərkəzlərinin fəaliyyətindən söz açıb. Bildirib ki, agentliyin dəstəyilə 2023-2024-cü illər üzrə UNEC-in  tələbə və məzunları tərəfindən ekosistemə töhfə verən 20-dən çox startap yaradılmışdır. Hazırda UNEC ən aktiv innovasiya fəaliyyətinə sahib universitetdir.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov konfransda rəqəmsallaşmanın iqtisadi proseslərə müsbət təsirindən, idarəetmə, xidmətlərin göstərilməsi və gündəlik həyatda müasir texnologiyaların tətbiqi trendlərindən danışıb. Eyni zamanda dördüncü sənaye inqilabı texnologiyalarının insanların təhsil alma və öyrənmə davranışlarına, ödəniş formalarına, ümumi məlumat mübadiləsinə, eləcə də dövlət xidmətlərindən istifadəsinə təsirləri barədə fikirlərini bölüşüb.
ETN-nin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev konfransı ölkənin müxtəlif qurumlarını bir yerə toplayaraq,  rəqəmsal iqtisadiyyatda mühüm əhəmiyyətə malik, qlobal çağırışlara cavab verən, eləcə də ölkədənin dövlət siyasətini dəstəkləyən Milli Sammit adlandırıb. Akademik 4-cü sənaye inqilabının gətirdiyi yeniliklərdən, texnoloji çağırışlar kontekstində süni intellektin yaratdığı müsbət və mənfi təsirlərdən danışıb. Rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşması və inkişafı ilə bağlı elmi nəzəri biliklərə əsaslanan kompleks proqramların hazırlanmasının vacibliyini vurğulayıb.
ETN-nin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru akademik Əli Abbasov süni intellektin rəqəmsal iqtisadiyyata təsirindən, bu istiqamətdə yaranan problemlər və onların həlli yollarından bəhs edib. Ə.Abbasov informasiyanın emalı prosesində həlledici rol oynayan təbii dillərin emalı modeli əsasında tətbiqi süni intellekt sistemlərindən, intellektual tətbiq proqramlarının yaradılması sahəsində rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə həyata keçirilən tədqiqat və təkmilləşdirmə işlərindən danışıb, qurulan əməkdaşlıq əlaqələrindən söz açıb. Akademik 21-ci əsrin əsas çağırışlarından olan süni intellektin inkişafının bəşəriyyətin gələcəyinə təsiri probleminə toxunub.

В UNEC прошла III международная научно-практическая конференция, посвященная современным вызовам цифровой экономики
17.11.2023 /
16 ноября 2023 года состоялась III международная научно-практическая конференция, посвященная современным вызовам цифровой экономики, организованная Азербайджанским государственным экономическим университетом (UNEC), Центром анализа и координации четвертой промышленной революции и Институтом систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики при поддержке Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Министерства экономики Азербайджанской Республики и Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики. В конференции приняли участие заместитель министра экономики Самед Баширли, заместитель министра цифрового развития и транспорта Самир Мамедов, генеральный директор Института информационных технологий МНО академик Расим Алигулиев, исполнительный директор Центра анализа и координации четвертой промышленной революции (4SIM) Фариз Джафаров, генеральный директор Института систем управления МНО, академик Али Аббасов, ректор профессор Адалят Мурадов, депутаты парламента, представители общественности и другие гости.
Перед началом мероприятия участники возложили цветы к бюсту великого лидера Гейдара Алиева, выразив свое почтение светлой памяти общенационального лидера.
Ректор UNEC профессор Адалат Мурадов приветствовал участников конференции и сообщил, что традиционно на ежегодно проводимой конференции обсуждаются актуальные темы, связанные с цифровой экономикой, а также цифровизацией высшего образования. Обращая внимание на необходимость и неизбежность цифровизации высшего образования, ректор отметил, что UNEC стал цифровым университетом. Он сообщил, что с прошлого учебного года преподавание предметов ведется с использованием адаптивных, трансформированных методов обучения, основанных на навыках XXI века, и что инновации в этом направлении продолжают внедряться.
Ректор констатировал, что отсутствие открытых дискуссий по вопросам цифровизации высшего образования создает условия для возникновения заблуждений в обществе, и подчеркнул важность обсуждения образовательных вопросов с заинтересованными сторонами. А. Мурадов сообщил, что видит новую модель высшего образования как переход к цифровым навыкам, адаптивным и трансформированным методам обучения, навыкам XXI века и проектному обучению.
Заместитель министра экономики Самед Баширли рассказал о задачах, которые предстоит решить при переходе к цифровой экономике, и о позитивных результатах, которых предстоит достичь. Заместитель министра сообщил, что стратегия экономики нового поколения Азербайджана разработана с целью обеспечения устойчивого развития страны, добавив, что данная стратегия создаст широкую основу для усиления трансформации бизнеса и создания образцовых предприятий и техноцентров, обеспечивающих широкое применение технологий 4Sim. Он выразил уверенность, что конференция внесет значительный вклад в формирование среды цифровой экономики в стране.
Заместитель министра цифрового развития и транспорта Самир Мамедов рассказал о мировых тенденциях в области цифровой экономики, обязанностях государственных органов в этом направлении, а также о деятельности инновационных центров, созданных при высших учебных заведениях. Он сообщил, что при поддержке агентства в 2023-2024 годах студентами и выпускниками UNEC было создано более 20 стартапов, вносящих вклад в экосистему. В настоящее время UNEC является вузом с самой активной инновационной деятельностью.
Фариз Джафаров, исполнительный директор 4SIM, выступил на конференции с докладом о положительном влиянии цифровизации на экономические процессы, тенденциях в управлении, предоставлении услуг и применении современных технологий в повседневной жизни. В то же время он поделился своими мыслями о влиянии технологий четвертой промышленной революции на образование и поведение людей в процессе обучения, способы оплаты, общий обмен информацией, а также использование государственных услуг.
Генеральный директор Института информационных технологий МНО академик Расим Алигулиев назвал конференцию Национальным саммитом, объединяющим различные институты страны и имеющим большое значение в цифровой экономике, отвечающим на глобальные вызовы и поддерживающим государственную политику страны. Ученый рассказал об инновациях, принесенных четвертой промышленной революцией, а также о положительном и отрицательном влиянии искусственного интеллекта в контексте технологических вызовов. Он подчеркнул важность разработки комплексных программ, основанных на научно-теоретических знаниях по формированию и развитию цифровой экономики.
Генеральный директор Института систем управления (ИСУ) МНО, академик Али Аббасов рассказал о влиянии искусственного интеллекта на цифровую экономику, проблемах, возникающих в этом направлении, и путях их решения. А. Аббасов рассказал о прикладных системах искусственного интеллекта на основе модели обработки естественного языка, которая играет решающую роль в процессе обработки информации, о научно-исследовательских и опытно-конструкторских работах, проводимых в руководимом им научном учреждении в области создания интеллектуальных прикладных программ, и о налаженных кооперационных связях. Ученый затронул проблему влияния развития искусственного интеллекта на будущее человечества — один из главных вызовов XXI века.