17.11.2023 / Mühüm xəbərlər
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası və “Elm” nəşriyyatı tərəfindən AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasovun “Azərbaycanın elm və mədəniyyət xadimləri” seriyasından elmi biblioqrafiyası çap olunub. Biblioqrafiya alimin həyatını, 1976-2023-cü illəri əhatə edən elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyətini, elmi əsərlərini və onun haqqında yazılmış mənbələri əks etdirir.
Biblioqrafiyaya Ə.Abbasovun müəllifi, redaktoru və tərtibçisi olduğu monoqrafiyaları, kitabları, elmi məqalələri, tezisləri, dövri mətbuatda nəşr olunmuş elmi-publisistik məqalələri, müəlliflik şəhadətnamələri və patentləri daxil edilmişdir. Biblioqrafiyada alimin həyatının əsas tarixləri göstərilib, ictimai və elmi-pedaqoji fəaliyyəti haqqında qısa oçerk, görkəmli elm və dövlət xadimlərinin alim haqqında yazıları, rəhbəri və icraçısı olduğu layihələr, elmi rəhbəri və məsləhətçisi olduğu dissertasiya işləri öz əksini tapmışdır.
Biblioqrafiyanın elmi redaktoru professor Məmməd Əliyev, redaktoru Nərgiz Novruzova, ixtisas redaktoru Şahnaz Şahbazova, tərtibçisi Afət Məmmədovadır.
Biblioqrafiya avtomatlaşdırılmış layihələndirmə sistemləri, radiotexnika, elektronika sahələrində çalışan alim və mütəxəssislər, ali məktəb tələbələri, habelə geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

The scientific bibliography of Academician Ali Abbasov has been published
The Central Scientific Library of ANAS and "Elm" publishing house have published a scientific bibliography of Academician Ali Abbasov, General Director of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of Azerbaijan, Corresponding Member of ANAS, Doctor of Engineering, in the series "People of Science and Culture of Azerbaijan". The bibliography reflects the life of the scientist, his scientific, pedagogical and public activity, the scientific works covering the period of 1976-2023, and the sources written about him.
The bibliography includes books, research papers, abstracts, popular science articles published in periodicals, certificates of authorship and patents authored, edited and compiled by A. Abbasov. The index also includes the main dates of the scientist's life, a brief overview of his public and scientific-pedagogical activities, articles about the scientist written by prominent scientists and public figures, projects, in which he participated as manager and performer, dissertation works he advised and supervised.
Scientific editor of the bibliography is Professor Mammad Aliyev, editor Nargiz Novruzova, specialty editor Shahnaz Shahbazova, compiler Afat Mammadova.
The bibliography is intended for scientists and specialists in the field of CAD systems, radio engineering, electronics, university students, as well as for a general readership.