17.11.2023 / Mühüm xəbərlər
AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası və “Elm” nəşriyyatı tərəfindən AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasovun “Azərbaycanın elm və mədəniyyət xadimləri” seriyasından elmi biblioqrafiyası çap olunub. Biblioqrafiya alimin həyatını, 1976-2023-cü illəri əhatə edən elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyətini, elmi əsərlərini və onun haqqında yazılmış mənbələri əks etdirir.
Biblioqrafiyaya Ə.Abbasovun müəllifi, redaktoru və tərtibçisi olduğu monoqrafiyaları, kitabları, elmi məqalələri, tezisləri, dövri mətbuatda nəşr olunmuş elmi-publisistik məqalələri, müəlliflik şəhadətnamələri və patentləri daxil edilmişdir. Biblioqrafiyada alimin həyatının əsas tarixləri göstərilib, ictimai və elmi-pedaqoji fəaliyyəti haqqında qısa oçerk, görkəmli elm və dövlət xadimlərinin alim haqqında yazıları, rəhbəri və icraçısı olduğu layihələr, elmi rəhbəri və məsləhətçisi olduğu dissertasiya işləri öz əksini tapmışdır.
Biblioqrafiyanın elmi redaktoru professor Məmməd Əliyev, redaktoru Nərgiz Novruzova, ixtisas redaktoru Şahnaz Şahbazova, tərtibçisi Afət Məmmədovadır.
Biblioqrafiya avtomatlaşdırılmış layihələndirmə sistemləri, radiotexnika, elektronika sahələrində çalışan alim və mütəxəssislər, ali məktəb tələbələri, habelə geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Опубликована научная библиография академика Али Аббасова
Центральной научной библиотекой НАНА и издательством "Элм" издана научная библиография генерального директора Института систем управления Министерства науки и образования АР академика Али Аббасова в серии "Деятели науки и культуры Азербайджана". Библиография отражает жизнь ученого, его научно-педагогическую и общественную деятельность, охватывающую период с 1976 по 2023 год, его научные труды и источники, написанные о нем.
В библиографию вошли книги, научные статьи, тезисы, научно-публицистические статьи, опубликованные в периодической печати, авторские свидетельства и патенты, автором, редактором и составителем которых является А. Аббасов. Также в указателе указаны основные даты жизни ученого, краткий очерк его общественной и научно-педагогической деятельности, статьи видных научных и государственных деятелей об ученом, проекты, в которых он участвовал в качестве руководителя и исполнителя, диссертационные работы, научным руководителем и консультантом которых он являлся.
Научным редактором библиографии является профессор Мамед Алиев, редактором Наргиз Новрузова, редактором по специальности Шахназ Шахбазова, составителем Афат Мамедова.
Библиография предназначена для ученых и специалистов в области систем автоматизированного проектирования, радиотехники, электроники, студентов высших учебных заведений, а также для широкого круга читателей.