AzScienceNet: mövcud vəziyyəti, imkanları və inkişaf perspektivləri” mövzusu üzrə respublika elmi-praktiki seminarı keçirildi
31.01.2017 / Xəbərlər
Yanvarin 31-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda "AzScienceNet: mövcud vəziyyəti, imkanları və inkişaf perspektivləri” mövzusu üzrə respublika elmi-praktiki seminarı keçirildi.
AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının AzScienceNet-in xidmət və imkanlarından, o cümlədən Multimedia Qalereyasından daha səmərəli istifadəsini təmin etmək məqsədilə keçirilən tədbirdə akademiyanın elmi-tədqiqat institut və təşkilatları, o cümlədən Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin ali təhsil və elmi müəssisələrinin İKT üzrə məsul şəxsləri iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev seminarın "Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış: İnkişaf Konsepsiyası” və "Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”dan irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirilməsinə xidmət etdiyini bildirdi. Qeyd etdi ki, həmin konsepsiya və strategiyanın tədbirlər planında da AzScienceNet EKŞ-nın imkanlarının genişləndirilməsi məsələləri öz əksini tapmışdır.
R.Əliquliyev ölkədə elm və təhsil sahələrinin inteqrasiyasında AzScienceNet-in böyük imkanlara malik olduğunu bildirərək AMEA və Təhsil Nazirliyi arasında bu istiqamətdə işgüzar əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulduğunu qeyd etdi. Alimin sözlərinə görə, AMEA-nın elmi tədqiqat müəssisələri ilə yanaşı, ölkənin təhsil müəssisələri də AzScienceNet və Data Mərkəzin xidmətlərindən yararlana bilərlər.
Sonra institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Yadigar İmamverdiyev, baş elmi işçi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz Şıxəliyev, şöbə müdiri Təhmasib Fətəliyev, şöbə müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Musayev, Data Mərkəzin administratoru Tural Mustafayev,   AzScienceNet-in sistem administratoru Səməd Dursunov və institutun sektor müdiri Kəmalə Haşımova  məruzələrlə çıxış etdilər.
Sonra məruzələr ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıldı, çoxsaylı suallar cavablandırıldı.
Sonda çıxış edən Azərbaycan Texnologiya Universitetinin (Gəncə) rektoru, professor Akif Süleymanov tədbirin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğuladı, institut tərəfindən təqdim olunan AzScienceNet xidmətinin böyük imkanlara malik olduğunu bildirdi. O, həmçinin gələcəkdə rəhbərlik etdiyi universitetlə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin davam etdirilməsinin önəmini qeyd etdi.
İdarəetmə Sistemləti İnstitutunun "Beynəlxalq Əlaqələr və İnnovasiya” şobəsinin elmi işçiləri - Əliyeva Aygün, Babayeva Sevinc və Puşnova Valeriya, və mühəndis-proqramçi Məmmədov Vüsal seminarda iştirak etdilər. Sonda iştirakçılara sertifikatlar təqdim edildi.

Состоялся Республиканский научно-практический семинар на тему «Существующее состояние, возможности и перспективы развития AzScienceNet»
31.01.2017 / Конференции, собрания
31 января в Институте Информационных Технологий НАНА состоялся Республиканский научно-практический семинар на тему «Существующее состояние, возможности и перспективы развития AzScienceNet».
В мероприятии, проведенном в целях обеспечения более эффективного использования научными учреждениями и организациями НАНА услуг и возможностей AzScienceNet, в том числе Мультимедийной галереи, принимали участие ответственные лица научно-исследовательских институтов и организаций НАНА и Министерства образования Азербайджанской Республики в области ИКТ.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алгулиев отметил, что семинар служит задачам, вытекающим из Концепции развития «Азербайджан 2020: взгляд в будущее» и «Национальной стратегии по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2014-2020 годы». Он сообщил, что в плане мероприятий концепции и стратегии свое отражение также нашли вопросы по расширению возможностей НКС AzScienceNet.
Подчеркнув, что НКС AzScienceNet обладает большими возможностями для интеграции науки и образования, Р.Алгулиев отметил, что между в данном направлении НАНА и Министерством образования установлено деловое сотрудничество. По словам ученого, наряду с научно-исследовательскими учреждениями НАНА учебные заведения страны также могут воспользоваться услугами AzScienceNet и Data-центра.
Далее заместитель директора института по технологиям, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов, заведующий отделом института, доктор философии по технике, доцент Ядигяр Имамвердиев, старший научный сотрудник института, доктор философии по технике, доцент Рамиз Шихалиев, заведующий отделом института Тахмасиб Фаталиев, заведующий отделом института, доктор философии по технике Вугар Мусаев, заведующая сектором института Кямаля Гашимова, администратор Data-центра Турал Мустафаев и заведующий сектором института Бабек Набиев выступили с докладами.
Затем прошел широкий обмен мнениями вокруг докладов, были даны ответы на многочисленные вопросы.
На семинаре приняли участие Научные сотрудники отдела "Международных Связей и Инноваций" Института Систем Управления - Айгюн Алиева, Севиндж Бабаева и Пушнова Валерия, и инженер-программист Вюсал Мамедов. В заключение участникам были вручены сертификаты.