İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda YAP Yasamal rayon təşkilatının nümayəndələri ilə görüş keçirilib
24 noyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) Yasamal rayon təşkilatının nümayəndələri ilə görüş keçirilib. İclasda YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, sədr müavini Elnarə Mustafayeva, institut rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, partiya fəalları və gənc tədqiqatçılar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkənin müstəqilliyi və inkişafı istiqamətindəki misilsiz xidmətlərindən, YAP-ın yaranması və inkişaf edərək ümumxalq partiyasına çevrilməsindən danışıb. Azərbaycanın tarixində çətin dövrlərdən biri olan ötən əsrin 80-90-cı illərini ətraflı şəkildə xarakterizə edən akademik o zamankı ölkə rəhbərliyinin səriştəsizliyi nəticəsində geniş vüsət alan daxili və xarici təzyiqlərdən, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının rifahı uğrunda apardığı mübarizədən bəhs edib. Ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında yeni mərhələnin Ulu Öndərin Siyasi kursunun davamçısı, cənab İlham Əliyevin hakimiyyətə gəlməsi ilə başlandığını bildirən Ə.Abbasov hazırda sözügedən sahələrdə dövlət strategiyasının ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib.
“Heydər Əliyev ili” çərçivəsində rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə həyata keçirilən beynəlxalq konfrans və elmi tədqiqat işlərdən bəhs edən akademik Azərbaycanda ilk dəfə olaraq keçirilən Virtual Robotların yığıncağı konfransının önəminə toxunub. İSİ-də ölkənin iqtidar partiyasına çevrilən YAP-a göstərilən dəstəkdən söz açan Ə.Abbasov partiya sıralarına qoşulan əməkdaşların statistikası barədə iştirakçılara məlumat verib. Çıxışının sonunda Azərbaycan tarixində əlamətdar hadisələrindən olan Yeni Azərbaycan Partiyasının təsis edilməsinin 31-ci ildönümü münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik edən Ə.Abbasov partiyaya dövlətçiliyin inkişafı istiqamətində yeni uğurlar arzu edib.
YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev çıxış edərək təkcə Azərbaycanda deyil, ümumilikdə SSRİ məkanında yüksək iradəsilə seçilən Heydər Əliyevin XX əsrin 60-80-ci illərində yürütdüyü uzaqgörən siyasətindən, ölkənin çiçəklənməsi, azərbaycançılıq məfkurəsinin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib. XX əsrin 60-cı illərində sosial-iqtisadi sferalarda dərin və uzunmüddətli böhranın baş verdiyi, olduqca mürəkkəb bir şəraitdə Azərbaycanın iqtisadi göstəricilərə əsasən Sovet Ittifaqı respublikaları arasında sonuncu yerdə olduğunu bildirən B.Nəbiyev 1969-cu iyulun 14-də Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycanda rəhbərliyə gəlməsilə inkişaf tarixinin başlanğıcının qoyulduğunu bildirib. Qeyd edib ki, məhz Ümummilli Liderin uzaqgörən siyasəti nəticəsində uzunmüddətli gerilik dövrü mütləq inkişafla əvəz edildi, böhranın aradan qaldırılmasına nail olundu. Heydər Əliyevin fədakar əməyi, xüsusi təşkilatçılığı və diplomatik sahələrdə qabaqcıl dünya dövlətlərilə qurulan əməkdaşlıq əlaqələri sayəsində iqtisadi inkişaf dinamikası artdı, Azərbaycan müasir ölkələr sırasında nüfuzlu dövlət kimi öz layiqli yerini tutdu.
YAP-ın yaranması və inkişaf tarixindən ətraflı şəkildə bəhs edən B.Nəbiyev Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə imzalanan, ölkənin iqtisadi inkişafına istiqamətlənən “Əsrin müqaviləsi”nin XX əsrin 90-ci illərində mütərəqqi hadisələrdən biri olduğunu bildirdi. O, Azərbaycanda qabaqcıl texnologiya istehsalı, elmi nailiyyətlərinin istehsalata tətbiqi, xalq təsərrüfatının dinamik inkişafı, mədəniyyətin çiçəklənməsi və bir çox sahələrdə Heydər Əliyevin əvəzsiz rolundan bəhs etdi.
Bu gün Ulu Öndərin siyasi kursunun Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Yeni Azərbaycan Partiyasının sədri cənab İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirildiyini bildirən B.Nəbiyev müasir dövrdə müxtəlif sahələrdə ölkənin inkişafına istiqamətlənən quruculuq işlərindən bəhs edib. Qeyd edib ki, Yeni Azərbaycan Partiyasının qurucusu, böyük dövlət xadimi Heydər Əliyevin YAP-ı yaradarkən qarşıya qoyduğu məqsəd və vəzifələr, demək olar ki, bütünlüklə artıq yerinə yetirilib. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi tarixi zəfər, lokal xarakterli antiterror əməliyatının tam dəqiqliklə həyata keçirilməsi və cari ilin oktyabr ayında Xankəndidə, digər ərazilərimizdə üçrəngli dövlət bayrağımızın ucaldılması Azərbaycan xalqının, eyni zamanda, Yeni Azərbaycan Partiyasının ən mürəkkəb və ən çətin, ancaq həm də ən ali məqsədini reallaşdırmış oldu. Azərbaycan möhtəşəm qələbələr qazanaraq həm tarixi ədalətin, həm də ərazi bütövlüyünün tam bərpasına nail oldu.
Sonra AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev çıxış edərək YAP-ın tarixindən, xüsusən də XX əsrin 90-cı illərində baş verən proseslərdən, ağır ictimai-siyasi şəraitdən bəhs edib, öz xatirələrini bölüşüb. Məhz həmin dövrdə Ümumilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, ölkənin hərtərəfli inkişafı istiqamətində əvəzsiz xidmətlərindən bəhs edən akademik qeyd edib ki, Ulu Öndər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçildikdən sonra partiyanın həyatında yeni inkişaf mərhələsinin başlanğıcı qoyulmuşdur. Belə ki, partiyanın statusu yeni şəraitə uyğun olaraq dəyişmiş, ölkənin siyasi həyatında tutduğu mövqe möhkəmlənmiş, ictimai həyatın bütün sahələrində yüksək fəallıq nümayiş etdirmişdir. T.Əliyev hazırda ölkə başçısı İlham Əliyevin sədrliyi ilə partiya tərəfindən müxtəlif sahələri əhatə edən əhəmiyyətli qərarların qəbul edildiyini vurğulayıb.
Daha sonra İSİ-nin laboratoriya müdiri, r.e.d., professor Knyaz Məmmədov çıxış edərək xalqımızın həyatında mühüm hadisəyə çevrilən Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranmasından, inkişaf istiqamətlərindən ətraflı şəkildə bəhs edib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin iqtisadi, hərbi, siyasi-diplomatik uğurlara nail olması II Qarabağ müharibəsində qələbəmizin əsas və həlledici sütunları oldu. Qarabağa qayıdış konsepsiyasının önəminə toxunan alim işğaldan azad edilən ərazilərdə həyata keçirilən yenidənqurma işlərindən bəhs edib, Qarabağla bağlı xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb.
İSİ-nin laboratoriya müdiri, t.e.d., Qəmbər Quliyev çıxış edərək Azərbaycanın hələ ötən əsrdə keçdiyi çətin siyasi dövrdən, Yeni Azərbaycan Partiyasının təsis edilməsindən, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan Cənab İlham Əliyevin zəfərə aparan uğurlu siyasətindən ətraflı şəkildə bəhs edib. 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan Vətən müharibəsində əldə edilən parlaq qələbədən söz açan alim, müharibənin ilk günündən sonunadək istər hərbi, istərsə də siyasi arenada ölkəni uğurla təmsil edən ölkə başçısının çoxsaylı xarici mətbuat nümayəndələrinə verdiyi müsahibələrdən, xalq ordu birliyindən bəhs edib.
İSİ-nin laboratoriya müdiri, SİNAM MMC-nin prezidenti, t.e.d., professor Elçin Əliyev kibernetika və informatikanın inkişafı istiqamətində ölkə başçısının sərəncamından irəli gələn vəzifələrdən bəhs edib, Qarabağa qayıdış konsepsiyası istiqamətində İSİ-də həyata keçirilən tədqiqatlardan danışıb. E.Əliyev Zəngilan Rayonunun Ağalı kəndində həyata yaşayış səviyyəsinin yüksəldilməsinə hədəflənən “Ağıllı kənd” layihəsindən, Qərbi Azərbaycana aid toponimlərimizin yaddaşlardan silinməsinin qarşısını almaq məqsədilə yaradılan “Qərbi Azərbaycan yaddaşı” layihəsindən və Ərazilərin Minalardan Təmizlənməsi üzrə Milli Agentliyinin (ANAMA) mütəxəssisləri üçün ərazidə olan vəziyyətin nəzarət altında saxlanılması və idarə edilməsi məqsədilə həyata keçirilən “Free fields” layihəsindən ətrafı şəkildə danışıb. Sonda mözvu ətrafında müzakirələr aparılıb və gələcək hədəflər müəyyənləşdirlib.

A meeting with representatives of Yasamal district organization of New Azerbaijan Party was held at the Institute of Control Systems
25.11.2023 / Conferences, assemblies
A meeting with representatives of Yasamal district organization of the New Azerbaijan Party was held at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on November 24, 2023. Chairman of Yasamal district organization of NAP Bakhtiyar Nabiyev, Deputy Chair Elnara Mustafayeva, the administration of the Institute, heads of departments and laboratories, party activists and young researchers took part in the meeting.
Opening the event with his welcoming speech, General Director of ICS, Academician Ali Abbasov spoke about the unprecedented services of National Leader Heydar Aliyev, architect and builder of a modern state of Azerbaijan, in the independence and development of the country, the establishment and development of NAP and its transformation into a popular party. Talking of one of the hardest periods in history of Azerbaijan - 80-90s of the last century, the academician spoke in detail about internal and external pressures that grew as a result of incompetence of the country's then leadership, the struggle of the genius of Heydar Aliyev for the well-being of the Azerbaijani people. Noting that a new stage in the country's socio-economic development began with the coming to power of the successor of the great leader's political course, Ilham Aliyev, A.Abbasov noted that at present the state strategy in the above-mentioned fields has been successfully continued by the head of state Ilham Aliyev.
Talking about the international conferences and research works carried out at the ICS as part of the "Year of Heydar Aliyev", the academician touched upon the importance of the "Virtual Robots Assembly" conference held in Azerbaijan for the first time. Talking of the support given to the ICS by NAP, which has become the ruling party of the country, A.Abbasov informed the participants of the statistics of employees joining the party. At the end of his speech, A.Abbasov congratulated the participants of the event on the 31st anniversary of the founding of the New Azerbaijan Party, one of the significant events in the history of Azerbaijan, and wished the party new successes in the development of statehood.
Then Bakhtiyar Nabiyev, Chair of the Yasamal District NAP Organization, talked in his speech about the visionary policy of Heydar Aliyev, who had been elected with high will, not only in Azerbaijan but also in the whole USSR, about the work carried out in the 1960-80s for the prosperity of the country and development of the ideology of Azerbaijanism.
B. Nabiyev noted that at the time of the deep and long crisis in the social and economic spheres in the 1960s, when Azerbaijan ranked last among the republics by economic performance, the great leader Heydar Aliyev's coming to power in Azerbaijan on 14 July 1969 marked the beginning of the history of development. He mentioned that it was as a result of the forward-looking policy of the national leader that the long period of backwardness gave way to absolute development, the crisis was overcome. Due to selfless work of Heydar Aliyev, his special managerial skills and established cooperation ties with leading world powers in diplomatic field, economic development dynamics had grown, Azerbaijan had taken its deserved place among modern countries as an influential country.
Talking in detail about the history of emergence and development of NAP, B. Nabiyev said that the "Contract of the Century" signed on the great leader's initiative aimed at economic development of the country was one of the progressive events of the 1990s. He praised Heydar Aliyev's invaluable role in production of advanced technologies in Azerbaijan, introduction of scientific achievements in production, dynamic development of the national economy, prosperity of culture and in many other areas.
Noting that the political course of the great leader is honorably continued today by Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, Chair of the New Azerbaijan Party, B. Nabiyev spoke about the creative work aimed at developing the country in various fields in the modern period. He noted that the goals and objectives set by the founder of the New Azerbaijan Party, great statesman Heydar Aliyev when establishing the NAP have been almost completely achieved. He said the historic victory in the 44-day Patriotic War under the leadership of President Ilham Aliyev, precise conduct of the local anti-terrorist operation and raising of our tricolor state flag in October this year in Khankendi and other territories have realized the most difficult and hard, but also the highest goal of the Azerbaijani people and the New Azerbaijan Party. With brilliant victories, Azerbaijan has achieved full restoration of both historical justice and territorial integrity.
Then, Advisor of ANAS, Academician Telman Aliev talked about the history of NAP, particularly about the processes in the 90s of the XX century, hard social-political conditions, shared his memories. Talking of invaluable achievements of national leader Heydar Aliyev in strengthening Azerbaijan's independence, all-round development of the country, the academician noted that it was in this period, after the great leader was elected President of the Republic of Azerbaijan, that a new stage of development was started in the life of the Party. Thus, the status of the party changed in accordance with new conditions, its positions in the political life of the country strengthened, it was highly active in all spheres of public life. T.Aliev emphasized that at present, under the leadership of the head of state Ilham Aliyev, the party makes important decisions in various areas.
Then, Head of Laboratory at ICS Professor Knyaz Mammadov, Doctor of Science in Engineering, talked in detail about the establishment of the New Azerbaijan Party, which became an important event in the life of our people, and the directions of its development. He noted that economic, military, political and diplomatic successes of our country achieved under the leadership of President Ilham Aliyev were the main and crucial pillars of our victory in the Second Karabakh War. Touching upon the importance of the concept of return to Karabakh, the scientist talked of the reconstruction works being carried out in the territories liberated from occupation and shared his memories of Karabakh.
Head of Laboratory at the ICS Gambar Guliyev, Doctor of Science in Engineering, in his speech talked in detail about the difficult political period Azerbaijan experienced back in the last century, the foundation of the New Azerbaijan Party, the successful policy of the great leader Heydar Aliyev and the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev leading to victory. Talking about the brilliant victory in the Patriotic War, which started on September 27, 2020, the scientist talked about the interviews of the head of state, who successfully represented the country in the military and political arena from the first day to the end of the war, to numerous representatives of foreign press, about the unity of the people and the army.
Head of Laboratory at the ICS, President of Sinam LLC, Doctor of Science in Engineering, Prof. Elchin Aliyev talked about the objectives arising from the decree of the head of state on the development of cybernetics and informatics, talked about the research carried out at the ICS towards the concept of return to Karabakh. E.Aliyev talked in detail about the "Smart Village" project in the village of Agaly in Zangilan District, "Memory of Western Azerbaijan" project created to prevent erasure of toponyms related to Western Azerbaijan from memory and "Free Fields" project for specialists of the Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA) to control and manage the situation in the territory. At the end, a discussion on the topic was held and future goals were identified.