İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda YAP Yasamal rayon təşkilatının nümayəndələri ilə görüş keçirilib
24 noyabr 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) Yasamal rayon təşkilatının nümayəndələri ilə görüş keçirilib. İclasda YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev, sədr müavini Elnarə Mustafayeva, institut rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, partiya fəalları və gənc tədqiqatçılar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkənin müstəqilliyi və inkişafı istiqamətindəki misilsiz xidmətlərindən, YAP-ın yaranması və inkişaf edərək ümumxalq partiyasına çevrilməsindən danışıb. Azərbaycanın tarixində çətin dövrlərdən biri olan ötən əsrin 80-90-cı illərini ətraflı şəkildə xarakterizə edən akademik o zamankı ölkə rəhbərliyinin səriştəsizliyi nəticəsində geniş vüsət alan daxili və xarici təzyiqlərdən, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının rifahı uğrunda apardığı mübarizədən bəhs edib. Ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında yeni mərhələnin Ulu Öndərin Siyasi kursunun davamçısı, cənab İlham Əliyevin hakimiyyətə gəlməsi ilə başlandığını bildirən Ə.Abbasov hazırda sözügedən sahələrdə dövlət strategiyasının ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib.
“Heydər Əliyev ili” çərçivəsində rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə həyata keçirilən beynəlxalq konfrans və elmi tədqiqat işlərdən bəhs edən akademik Azərbaycanda ilk dəfə olaraq keçirilən Virtual Robotların yığıncağı konfransının önəminə toxunub. İSİ-də ölkənin iqtidar partiyasına çevrilən YAP-a göstərilən dəstəkdən söz açan Ə.Abbasov partiya sıralarına qoşulan əməkdaşların statistikası barədə iştirakçılara məlumat verib. Çıxışının sonunda Azərbaycan tarixində əlamətdar hadisələrindən olan Yeni Azərbaycan Partiyasının təsis edilməsinin 31-ci ildönümü münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik edən Ə.Abbasov partiyaya dövlətçiliyin inkişafı istiqamətində yeni uğurlar arzu edib.
YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev çıxış edərək təkcə Azərbaycanda deyil, ümumilikdə SSRİ məkanında yüksək iradəsilə seçilən Heydər Əliyevin XX əsrin 60-80-ci illərində yürütdüyü uzaqgörən siyasətindən, ölkənin çiçəklənməsi, azərbaycançılıq məfkurəsinin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib. XX əsrin 60-cı illərində sosial-iqtisadi sferalarda dərin və uzunmüddətli böhranın baş verdiyi, olduqca mürəkkəb bir şəraitdə Azərbaycanın iqtisadi göstəricilərə əsasən Sovet Ittifaqı respublikaları arasında sonuncu yerdə olduğunu bildirən B.Nəbiyev 1969-cu iyulun 14-də Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycanda rəhbərliyə gəlməsilə inkişaf tarixinin başlanğıcının qoyulduğunu bildirib. Qeyd edib ki, məhz Ümummilli Liderin uzaqgörən siyasəti nəticəsində uzunmüddətli gerilik dövrü mütləq inkişafla əvəz edildi, böhranın aradan qaldırılmasına nail olundu. Heydər Əliyevin fədakar əməyi, xüsusi təşkilatçılığı və diplomatik sahələrdə qabaqcıl dünya dövlətlərilə qurulan əməkdaşlıq əlaqələri sayəsində iqtisadi inkişaf dinamikası artdı, Azərbaycan müasir ölkələr sırasında nüfuzlu dövlət kimi öz layiqli yerini tutdu.
YAP-ın yaranması və inkişaf tarixindən ətraflı şəkildə bəhs edən B.Nəbiyev Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə imzalanan, ölkənin iqtisadi inkişafına istiqamətlənən “Əsrin müqaviləsi”nin XX əsrin 90-ci illərində mütərəqqi hadisələrdən biri olduğunu bildirdi. O, Azərbaycanda qabaqcıl texnologiya istehsalı, elmi nailiyyətlərinin istehsalata tətbiqi, xalq təsərrüfatının dinamik inkişafı, mədəniyyətin çiçəklənməsi və bir çox sahələrdə Heydər Əliyevin əvəzsiz rolundan bəhs etdi.
Bu gün Ulu Öndərin siyasi kursunun Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Yeni Azərbaycan Partiyasının sədri cənab İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirildiyini bildirən B.Nəbiyev müasir dövrdə müxtəlif sahələrdə ölkənin inkişafına istiqamətlənən quruculuq işlərindən bəhs edib. Qeyd edib ki, Yeni Azərbaycan Partiyasının qurucusu, böyük dövlət xadimi Heydər Əliyevin YAP-ı yaradarkən qarşıya qoyduğu məqsəd və vəzifələr, demək olar ki, bütünlüklə artıq yerinə yetirilib. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi tarixi zəfər, lokal xarakterli antiterror əməliyatının tam dəqiqliklə həyata keçirilməsi və cari ilin oktyabr ayında Xankəndidə, digər ərazilərimizdə üçrəngli dövlət bayrağımızın ucaldılması Azərbaycan xalqının, eyni zamanda, Yeni Azərbaycan Partiyasının ən mürəkkəb və ən çətin, ancaq həm də ən ali məqsədini reallaşdırmış oldu. Azərbaycan möhtəşəm qələbələr qazanaraq həm tarixi ədalətin, həm də ərazi bütövlüyünün tam bərpasına nail oldu.
Sonra AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev çıxış edərək YAP-ın tarixindən, xüsusən də XX əsrin 90-cı illərində baş verən proseslərdən, ağır ictimai-siyasi şəraitdən bəhs edib, öz xatirələrini bölüşüb. Məhz həmin dövrdə Ümumilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi, ölkənin hərtərəfli inkişafı istiqamətində əvəzsiz xidmətlərindən bəhs edən akademik qeyd edib ki, Ulu Öndər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçildikdən sonra partiyanın həyatında yeni inkişaf mərhələsinin başlanğıcı qoyulmuşdur. Belə ki, partiyanın statusu yeni şəraitə uyğun olaraq dəyişmiş, ölkənin siyasi həyatında tutduğu mövqe möhkəmlənmiş, ictimai həyatın bütün sahələrində yüksək fəallıq nümayiş etdirmişdir. T.Əliyev hazırda ölkə başçısı İlham Əliyevin sədrliyi ilə partiya tərəfindən müxtəlif sahələri əhatə edən əhəmiyyətli qərarların qəbul edildiyini vurğulayıb.
Daha sonra İSİ-nin laboratoriya müdiri, r.e.d., professor Knyaz Məmmədov çıxış edərək xalqımızın həyatında mühüm hadisəyə çevrilən Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranmasından, inkişaf istiqamətlərindən ətraflı şəkildə bəhs edib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin iqtisadi, hərbi, siyasi-diplomatik uğurlara nail olması II Qarabağ müharibəsində qələbəmizin əsas və həlledici sütunları oldu. Qarabağa qayıdış konsepsiyasının önəminə toxunan alim işğaldan azad edilən ərazilərdə həyata keçirilən yenidənqurma işlərindən bəhs edib, Qarabağla bağlı xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb.
İSİ-nin laboratoriya müdiri, t.e.d., Qəmbər Quliyev çıxış edərək Azərbaycanın hələ ötən əsrdə keçdiyi çətin siyasi dövrdən, Yeni Azərbaycan Partiyasının təsis edilməsindən, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan Cənab İlham Əliyevin zəfərə aparan uğurlu siyasətindən ətraflı şəkildə bəhs edib. 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayan Vətən müharibəsində əldə edilən parlaq qələbədən söz açan alim, müharibənin ilk günündən sonunadək istər hərbi, istərsə də siyasi arenada ölkəni uğurla təmsil edən ölkə başçısının çoxsaylı xarici mətbuat nümayəndələrinə verdiyi müsahibələrdən, xalq ordu birliyindən bəhs edib.
İSİ-nin laboratoriya müdiri, SİNAM MMC-nin prezidenti, t.e.d., professor Elçin Əliyev kibernetika və informatikanın inkişafı istiqamətində ölkə başçısının sərəncamından irəli gələn vəzifələrdən bəhs edib, Qarabağa qayıdış konsepsiyası istiqamətində İSİ-də həyata keçirilən tədqiqatlardan danışıb. E.Əliyev Zəngilan Rayonunun Ağalı kəndində həyata yaşayış səviyyəsinin yüksəldilməsinə hədəflənən “Ağıllı kənd” layihəsindən, Qərbi Azərbaycana aid toponimlərimizin yaddaşlardan silinməsinin qarşısını almaq məqsədilə yaradılan “Qərbi Azərbaycan yaddaşı” layihəsindən və Ərazilərin Minalardan Təmizlənməsi üzrə Milli Agentliyinin (ANAMA) mütəxəssisləri üçün ərazidə olan vəziyyətin nəzarət altında saxlanılması və idarə edilməsi məqsədilə həyata keçirilən “Free fields” layihəsindən ətrafı şəkildə danışıb. Sonda mözvu ətrafında müzakirələr aparılıb və gələcək hədəflər müəyyənləşdirlib.

В Институте систем управления состоялась встреча с представителями Ясамальской районной организации ПЕА
25.11.2023 / Конференции, собрания
24 ноября 2023 года в Институте систем управления (ИСУ) Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялась встреча с представителями Ясамальской районной организации партии "Ени Азербайджан". В заседании приняли участие председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев, заместитель председателя Эльнара Мустафаева, руководство института, заведующие отделами и лабораториями, партийные активисты и молодые исследователи.
Открыв мероприятие вступительной речью, генеральный директор ИСУ, академик Али Аббасов рассказал о беспримерных заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева, архитектора и строителя современного Азербайджанского государства, в независимости и развития страны, становлении и развитии ПЕА и превращении ее во всенародную партию. Говоря об одном из трудных периодов в истории Азербайджана - 80-90-х годах прошлого века, академик подробно рассказал о внутреннем и внешнем давлении, получивших широкое распространение в результате некомпетентности тогдашнего руководства страны, о борьбе гениальной личности Гейдара Алиева за благополучие азербайджанского народа. Отметив, что новый этап в социально-экономическом развитии страны начался с приходом к власти преемника политического курса великого лидера, Ильхама Алиева, А.Аббасов отметил, что в настоящее время государственная стратегия в указанных областях успешно продолжена главой государства Ильхамом Алиевым.
Говоря о международных конференциях и научно-исследовательских работах, проводимых в возглавляемом им научном учреждении в рамках "Года Гейдара Алиева", академик коснулся важности конференции "Собрание виртуальных роботов", впервые проводимой в Азербайджане. Говоря о оказанной ИСУ поддержке со стороны ПЕА, которая стала правящей партией страны,  А.Аббасов проинформировал участников о статистике сотрудников, вступивших в ряды партии. В завершение своего выступления, поздравив участников мероприятия с 31-й годовщиной основания партии "Ени  Азербайджан", одним из знаменательных событий в истории Азербайджана, А.Аббасов пожелал партии новых успехов в развитии государственности.
Затем председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев в своем выступлении рассказал о проводимой в 1960-80-е годы дальновидной политике Гейдара Алиева, избранного с высокой волей, не только в Азербайджане, но и в целом на пространстве СССР, о работе, проводимой в направлении процветания страны, развития идеологии азербайджанства. Б.Набиев отметил, что когда в социально-экономической сфере в 1960-е годы произошел глубокий и длительный кризис, и в достаточно сложных условиях Азербайджан по экономическим показателям оказался на последнем месте среди союзных республик, с приходом 14 июля 1969 года к власти в Азербайджане великого лидера Гейдара Алиева было положено начало истории развития. Он отметил, что именно в результате дальновидной политики общенационального лидера длительный период отсталости сменился абсолютным развитием, удалось преодолеть кризис. Благодаря самоотверженному труду Гейдара Алиева, его особым организаторским способностям и налаженным связям сотрудничества с ведущими мировыми державами в дипломатической сфере динамика экономического развития возросла, Азербайджан занял достойное место среди современных стран как влиятельное государство.
Подробно рассказав об истории возникновения и развития ПЕА, Б.Набиев отметил, что подписанный по инициативе великого лидера «Контракт века», направленный на экономическое развитие страны, стал одним из прогрессивных событий 1990-х годов. Он рассказал о неоценимой роли Гейдара Алиева в производстве передовых технологий в Азербайджане, внедрении научных достижений в производство, динамичном развитии народного хозяйства, процветании культуры и во многих других областях.
Отметив сегодня, что политический курс великого лидера достойно продолжается Президентом Азербайджанской Республики, председателем партии «Ени Азербайджан» Ильхамом Алиевым, Б.Набиев рассказал о созидательной работе, направленной на развитие страны в различных сферах в современный период. Он отметил, что цели и задачи, поставленные основателем партии "Ени Азербайджан", великим государственным деятелем Гейдаром Алиевым при создании ПЕА, уже почти полностью выполнены. Он отметил, что историческая победа в 44-дневной Отечественной войне под руководством Президента Ильхама Алиева, четкое проведение антитеррористической операции локального характера и поднятие нашего трехцветного государственного флага в октябре этого года в Ханкенди и на других территориях реализовали самую сложную и трудную, но и высшую цель азербайджанского народа и партии "Ени Азербайджан". Одержав блестящие победы, Азербайджан добился полного восстановления как исторической справедливости, так и территориальной целостности.
Затем советник НАНА, академик Тельман Алиев рассказал об истории ПЕА, в частности о процессах, происходивших в 90-е годы ХХ века, тяжелых общественно-политических условиях, поделился своими воспоминаниями. Говоря о неоценимых заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева в укреплении независимости Азербайджана, всестороннем развитии страны, академик отметил, что именно в этот период, после избрания великого лидера Президентом Азербайджанской Республики, в жизни партии было положено начало новому этапу развития. Таким образом, статус партии изменился в соответствии с новыми условиями, ее позиции в политической жизни страны укрепились, она проявила высокую активность во всех сферах общественной жизни. T.Алиев подчеркнул, что в настоящее время под председательством главы страны Ильхама Алиева партией принимаются важные решения, охватывающие различные сферы.
Затем заведующий лабораторией ИСУ, д.т.н. профессор Князь Мамедов в своем выступлении подробно рассказал о создании партии "Ени Азербайджан", ставшим важным событием в жизни нашего народа, о направлениях ее развития. Он отметил, что экономические, военные, политико-дипломатические успехи нашей страны, достигнутые под руководством Президента Ильхама Алиева, стали главными и решающими столпами нашей победы во второй Карабахской войне. Касаясь важности концепции возвращения в Карабах, ученый рассказал о восстановительных работах, проводимых на освобожденных от оккупации территориях, и поделился с участниками мероприятия своими воспоминаниями о Карабахе.
Заведующий лабораторией ИСУ, д.т.н. Гамбар Гулиев в своем выступлении подробно рассказал о сложном политическом периоде, который Азербайджан пережил еще в прошлом веке, об основании партии "Ени Азербайджан", об успешной политике великого лидера Гейдара Алиева и Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, ведущей к победе. Говоря о блестящей победе в Отечественной войне, начавшейся 27 сентября 2020 года, ученый рассказал об интервью главы государства, успешно представлявшего страну на военной и политической арене с первого дня и до конца войны, многочисленным представителям зарубежной прессы, о единстве народа и армии.
Заведующий лабораторией ИСУ, президент ООО "Синам", д.т.н. профессор Эльчин Алиев рассказал о задачах, вытекающих из распоряжения главы государства по развитию кибернетики и информатики, рассказал об исследованиях, проводимых в ИСУ в направлении концепции возвращения в Карабах. Э.Алиев подробно рассказал о проекте “Умная деревня”, направленном на повышение уровня жизни в селе Агалы Зангиланского района, проекте “Память Западного Азербайджана”, созданном с целью предотвращения стирания из памяти наших топонимов, относящихся к Западному Азербайджану, и проекте “Free Fields” для специалистов Национального агентства по разминированию территорий (ANAMA), осуществляемого для контроля и управления ситуацией на территории. В завершение было проведено обсуждение по теме и определены будущие цели.