“VIII İnformatika layihə olimpiadası”nın final mərhələsi keçirildi
Mayın 8-də AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi (RYTN), AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri və İnformasiya Texnologiyaları institutları, Qafqaz Universiteti və "İstək” liseyinin birgə təşkilatçılığı ilə məktəblilər arasında "VIII İnformatika layihə olimpiadası”nın (İLO) final mərhələsi keçirildi.
2008-ci ildən etibarən müntəzəm olaraq təşkil olunan olimpiada orta məktəb şagirdlərinin İKT sahəsində bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsinə yönəldilmiş yarışdır. Olimpiadaya "Proqramlaşdırma”, "Veb səhifə”, "Qısa film”, "Animasiya” və "Robot” kateqoriyaları üzrə ümumilikdə 70 layihə təqdim edilmişdir ki, onlardan 40-ı final mərhələsinə vəsiqə qazanmışdır. Yarışmada Bakı məktəbliləri ilə yanaşı, Gəncə, Lənkəran, Quba və digər bölgələrdən olan şagirdlər  də iştirak edirdi.
Qafqaz Universitetində keçirilən olimpiadanın açılış mərasimində çıxış edən universitetin rektoru Ahmet Saniç bildirdi ki, informasiya texnologiyaları üzrə peşəkar kadrların hazırlanmasında dəyərli töhfələrini verən universitet gənclərin yeni elmi biliklərə cəlb edilməsi, kadr hazırlığı səviyyəsinin artırılması məqsədilə müxtəlif səpkili müsabiqə və olimpiadalara ev sahibliyi edir. Bu baxımdan informatika üzrə yarışlarda iştirak edən istedadlı gənclərin seçilməsinə və onların ölkəmizi beynəlxalq yarışlarda layiqincə təmsil etməsinə təkan verən olimpiadalar xüsusi rola malikdir: "Bu il 8-ci dəfədir keçirilən İLO-nun məqsədi orta məktəb şagirdlərinin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsinə marağını artırmaq, bu sahədə malik olduqları nəzəri bilikləri praktikada tətbiq etmələrini təmin edərək təcrübə qazanmalarına təkan vermək və ölkəmizdə İKT sahəsi üzrə peşəkar kadrların yetişməsinə şərait yaratmaqdır”.
Bu gün ölkəmizdə İKT sahəsində yeni layihələrin işlənib hazırlanmasına böyük önəm verildiyini dilə gətirən AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev bu istiqamətdə innovativ təfəkkürə malik gənclərin rolundan danışdı. Onun sözlərinə görə, olimpiadada təqdim olunan yüksək səviyyəli layihələr ölkəmizdə böyük elmi potensiala malik istedadlı gənclərin yetişməsinin göstəricisidir. Alim bu kimi olimpiadaların keçirilməsinin gələcəyin peşəkar kadrlarını aşkara çıxarmaq baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayaraq İLO-nun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi. Burada təqdim olunan layihələrin gələcəkdə layihə müəllifləri tərəfindən AMEA-nın institutlarında davam etdirilməsinin mümkünlüyünü önə çəkdi.
Təqdim olunmuş layihələr hər bir kateqoriya üzrə ayrı-ayrılıqda müəyyən olunmuş kriteriyalar üzrə qiymətləndirildi və qaliblər müəyyən olundu. Sonda qaliblərə qiymətli hədiyyələr, medallar və sertifikatlar təqdim olundu.

Final round of the 8th Informatics Project Olympiad
The final round of the 8th Informatics Project Olympiad (IPO) among secondary school students organized by the Ministry of Communications and High Technologies of AR, Institute of Control Systems of ANAS, Institute of Information Technologies of ANAS, Qafqaz University and Istek lyceum was held on 8 May.
The Olympiad has been organized annually since 2008. It is a contest oriented at improving secondary school students' knowledge and skills in the field of ICT. 70 projects in total were submitted to the Olympiad in the nominations "Programming", "Web page", "Short film", "Animation" and "Robot", 40 of them qualified for the final. Besides the secondary school students of Baku, those from Ganja, Lenkaran, Quba and other regions also participated in the contest.
Speaking at the opening of the Olympiad at Qafqaz University, Rector of the University Ahmet Saniç said that the University, making a valuable contribution to professional personnel training in the field of ICT, had been holding various competitions and Olympiads to attract young people to gain new scientific knowledge and improve personnel training level. Olympiad play a special part in this, stimulating selection of talented youth who participate in informatics contests and worthy representation of our country in international competitions: "The aim of IPO, which is held this year for the eighth time, is to increase secondary school students' interest in the field of information communication technology (ICT), to ensure practical application of their theoretical knowledge in the field and create conditions for the growth of professional ICT personnel in our country."
Mentioning the importance attached in our country these days to the development of new projects in the field of ICT, Director of the Institute of Control Systems, Academician Telman Aliev told the audience about the role of the innovative thinking youth in this sphere. According to T. Aliev, the high level of the projects submitted to the Olympiad indicates that we have raised talented youth with great scientific potential. The scientist emphasized that Olympiads of this kind were of great significance for revealing future professional personnel and highly appreciated the activity of IPO. He also marked the importance of the authors' continuing work on their submitted projects in the future at institutes of the ANAS.
The projects in each nomination were evaluated on various established criteria and winners were announced, after which valuable gifts, medals and certificates were presented to them.