“VIII İnformatika layihə olimpiadası”nın final mərhələsi keçirildi
Mayın 8-də AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi (RYTN), AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri və İnformasiya Texnologiyaları institutları, Qafqaz Universiteti və "İstək” liseyinin birgə təşkilatçılığı ilə məktəblilər arasında "VIII İnformatika layihə olimpiadası”nın (İLO) final mərhələsi keçirildi.
2008-ci ildən etibarən müntəzəm olaraq təşkil olunan olimpiada orta məktəb şagirdlərinin İKT sahəsində bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsinə yönəldilmiş yarışdır. Olimpiadaya "Proqramlaşdırma”, "Veb səhifə”, "Qısa film”, "Animasiya” və "Robot” kateqoriyaları üzrə ümumilikdə 70 layihə təqdim edilmişdir ki, onlardan 40-ı final mərhələsinə vəsiqə qazanmışdır. Yarışmada Bakı məktəbliləri ilə yanaşı, Gəncə, Lənkəran, Quba və digər bölgələrdən olan şagirdlər  də iştirak edirdi.
Qafqaz Universitetində keçirilən olimpiadanın açılış mərasimində çıxış edən universitetin rektoru Ahmet Saniç bildirdi ki, informasiya texnologiyaları üzrə peşəkar kadrların hazırlanmasında dəyərli töhfələrini verən universitet gənclərin yeni elmi biliklərə cəlb edilməsi, kadr hazırlığı səviyyəsinin artırılması məqsədilə müxtəlif səpkili müsabiqə və olimpiadalara ev sahibliyi edir. Bu baxımdan informatika üzrə yarışlarda iştirak edən istedadlı gənclərin seçilməsinə və onların ölkəmizi beynəlxalq yarışlarda layiqincə təmsil etməsinə təkan verən olimpiadalar xüsusi rola malikdir: "Bu il 8-ci dəfədir keçirilən İLO-nun məqsədi orta məktəb şagirdlərinin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsinə marağını artırmaq, bu sahədə malik olduqları nəzəri bilikləri praktikada tətbiq etmələrini təmin edərək təcrübə qazanmalarına təkan vermək və ölkəmizdə İKT sahəsi üzrə peşəkar kadrların yetişməsinə şərait yaratmaqdır”.
Bu gün ölkəmizdə İKT sahəsində yeni layihələrin işlənib hazırlanmasına böyük önəm verildiyini dilə gətirən AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev bu istiqamətdə innovativ təfəkkürə malik gənclərin rolundan danışdı. Onun sözlərinə görə, olimpiadada təqdim olunan yüksək səviyyəli layihələr ölkəmizdə böyük elmi potensiala malik istedadlı gənclərin yetişməsinin göstəricisidir. Alim bu kimi olimpiadaların keçirilməsinin gələcəyin peşəkar kadrlarını aşkara çıxarmaq baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayaraq İLO-nun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi. Burada təqdim olunan layihələrin gələcəkdə layihə müəllifləri tərəfindən AMEA-nın institutlarında davam etdirilməsinin mümkünlüyünü önə çəkdi.
Təqdim olunmuş layihələr hər bir kateqoriya üzrə ayrı-ayrılıqda müəyyən olunmuş kriteriyalar üzrə qiymətləndirildi və qaliblər müəyyən olundu. Sonda qaliblərə qiymətli hədiyyələr, medallar və sertifikatlar təqdim olundu.

Финальный этап VIII проектной олимпиады по информатике
8 мая состоялся финальный этап VIII проектной олимпиады по информатике (ПОИ) среди учеников средних школ, организованной совместно Министерством связи и высоких технологий АР, Института систем управления НАНА, Института информационных технологий НАНА, Университета Кавказ и лицея "Истек".
Олимпиада, регулярно организуемая с 2008 года, - это конкурс, направленный на усовершенствование знаний и навыков учеников средних школ в области ИКТ. Всего на Олимпиаду было представлено 70 проектов в категориях "Программирование", "Веб-страница", "Короткометражный фильм", "Анимация" и "Робот", 40 из них вышли в финал. Помимо бакинских школьников, в конкурсе приняли участие школьники из Гянджи, Ленкорани, Губы и других регионов.
В своей речи на церемонии открытия олимпиады, проводившейся в Университете Кавказ, ректор университета Ахмет Санич заявил, что университет, вносящий ценный вклад в подготовку профессиональных кадров в области информационных технологий, проводит различные конкурсы и олимпиады с целью привлечения молодежи к новым научным знаниям и повышения уровня подготовки кадров. Особая роль в этом принадлежит олимпиадам, стимулирующим отбор талантливой молодежи, участвующей в конкурсах по информатике, и достойное представление нашей страны на международных соревнованиях: "Цель ПОИ, которая проводится уже восьмой раз, в том, чтобы повысить интерес учеников средних школ к сфере информационно-коммуникационных технологий (ИКТ), обеспечить практическое применение их теоретических знаний в этой области, стимулировать приобретение опыта и создать условия для роста профессиональных кадров в области ИКТ в нашей стране".
Отметив огромное значение, которое придается сегодня в нашей стране созданию и разработке новых проектов в области ИКТ, директор Института систем управления, академик Тельман Алиев рассказал о роли молодежи, инновативно мыслящей в данном направлении. По словам академика, высокий уровень проектов, представленных на олимпиаду, свидетельствует о том, что у нас выросла талантливая молодежь с большим научным потенциалом. Ученый подчеркнул, что проведение подобных олимпиад приобретает большое значение с точки зрения выявления будущих профессиональных кадров и высоко оценил деятельности ПОИ. Он также отметил важность продолжения работы авторов над представленными здесь проектами в будущем в институтах НАНА.
Представленные проекты в каждой категории были оценены по установленным критериям и были объявлены победители. Затем победителям были вручены ценные подарки, медали и сертификаты.