İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşları beynəlxalq konfransda iştrak edib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları laboratoriyasının əməkdaşları 4-8 dekabr 2023-cü il tarixlərində Rusiya federasiyası Kabardin-Balkar Respublikasının Nalçik şəhərində keçirilən VII beynəlxalq “Lokal olmayan sərhəd məsələləri və riyazi-biologiya, informatika və fizikanın əlaqəli problemləri” adlı konfransda iştrak ediblər. Diferensial tənliklər, xüsusən də kəsr tərtib diferensial tənliklər sahəsində tanınmış alim, professor A.M.Naxuşovun 85 illiyinə həsr olunan konfrans Rusiyanın  Nalçik Tətbiqi Riyaziyyat və Avtomatlaşdırma İnstitutu, Çərkəziyanın Beynəlxalq Elmlər Akademiyası, Kabardin-Balkar Respublikası Dövlət universiteti, Rusiyanın Novosibr Riyaziyyat mərkəzi, Özbəkistanın  Romanov adına Daşkənd Riyaziyyat İnstitutu və Riyaziyyat və Azərbaycanın Mexanika İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Konfransda K.Ayda-zadə, Y.Əşrəfova "Mürəkkəb strukturlu rəqs sistemində mənbələrin parametrlərinin təyin edilməsi üçün tərs məsələ",  M.Mərdanov, A.Rəhimov "Xüsusi tip mənbənin parametrlərinin bərpa edilməsi üçün tərs məsələlərin həllinə yanaşma", V.Abdullayev, V.Həşimov "Parabolik tənlik üçün yükləmə nöqtələrinin optimal idarə edilməsi məsələsi" və E.Providas, I.Parasidis, S.Quliyev "Əks-əlaqə ilə idarəetmədə dinamik obyektin cari və gecikmə anlarındakı vəziyyətlərinin nəzərə alınması" mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər. Məruzələr maraqla qarşılanıb, mövzu ətrafında müxtəlif suallar cavablandırılıb.

Researchers of the Laboratory of Recognition, Identification and Optimal Decision-Making Methods of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Associate Professor Rashad Mastaliev took part in the VII International Conference "Non-local Boundary Value Problems and Related Problems of Mathematical Biology, Informatics and Physics", held in the city of Nalchik, Kabardino-Balkarian Republic of the Russian Federation on December 4-8, 2023. The conference, dedicated to the 85th birthday of Prof. A.M. Nakhushov, an outstanding scientist in the field of differential equations, in particular, differential equations in fractional formulas, was jointly organized by the Nalchik Institute of Applied Mathematics and Automation, Russia, International Academy of Sciences of Cherkessia, Kabardino-Balkarian State University, Novosibirsk Mathematical Center, Russia, Tashkent Romanov Mathematical Institute, Uzbekistan, and Institute of Mathematics and Mechanics, Azerbaijan.
At the conference K. Ayda-zade, Y. Ashrafova presented their paper "Inverse problem of determining the source parameters in an oscillating system of complex structure", M. Mardanov, A. Rahimov - their paper "Approach to solving the inverse problem of restoring the source parameters of a special kind", V. Abdullayev, V. Hashimov - their paper "The problem of optimal control of loading points for the parabolic equation", and E. Providas, I. Parasidis, S. Guliyev - the paper "Taking into account the current and delayed state of the dynamic object in a feedback control". The papers were received with interest and various questions on the subject were answered.