İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun əməkdaşları beynəlxalq konfransda iştrak edib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları laboratoriyasının əməkdaşları 4-8 dekabr 2023-cü il tarixlərində Rusiya federasiyası Kabardin-Balkar Respublikasının Nalçik şəhərində keçirilən VII beynəlxalq “Lokal olmayan sərhəd məsələləri və riyazi-biologiya, informatika və fizikanın əlaqəli problemləri” adlı konfransda iştrak ediblər. Diferensial tənliklər, xüsusən də kəsr tərtib diferensial tənliklər sahəsində tanınmış alim, professor A.M.Naxuşovun 85 illiyinə həsr olunan konfrans Rusiyanın  Nalçik Tətbiqi Riyaziyyat və Avtomatlaşdırma İnstitutu, Çərkəziyanın Beynəlxalq Elmlər Akademiyası, Kabardin-Balkar Respublikası Dövlət universiteti, Rusiyanın Novosibr Riyaziyyat mərkəzi, Özbəkistanın  Romanov adına Daşkənd Riyaziyyat İnstitutu və Riyaziyyat və Azərbaycanın Mexanika İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Konfransda K.Ayda-zadə, Y.Əşrəfova "Mürəkkəb strukturlu rəqs sistemində mənbələrin parametrlərinin təyin edilməsi üçün tərs məsələ",  M.Mərdanov, A.Rəhimov "Xüsusi tip mənbənin parametrlərinin bərpa edilməsi üçün tərs məsələlərin həllinə yanaşma", V.Abdullayev, V.Həşimov "Parabolik tənlik üçün yükləmə nöqtələrinin optimal idarə edilməsi məsələsi" və E.Providas, I.Parasidis, S.Quliyev "Əks-əlaqə ilə idarəetmədə dinamik obyektin cari və gecikmə anlarındakı vəziyyətlərinin nəzərə alınması" mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər. Məruzələr maraqla qarşılanıb, mövzu ətrafında müxtəlif suallar cavablandırılıb.

Сотрудники лаборатории распознавания, идентификации и оптимальных методов принятия решений приняли участие в VII Международной конференции “Нелокальные краевые задачи и родственный проблемы математической биологии, информатики и физики”, которая проходила 4-8 декабря 2023 года в городе Нальчик Кабардино-Балкарской Республики Российской Федерации. Конференция, посвященная 85-летию со дня рождения выдающегося ученого в области дифференциальных уравнений, в частности, дифференциальных уравнений в дробных формулах, профессора А.M. Нахушова, была организована совместно нальчикским Институтом прикладной математики и автоматизации, Россия, Международной академией наук Черкезии, Кабардино-Балкарским государственным университетом, Новосибирским математическим центром, Россия, Ташкентским Математическим институтом им.Романова, Узбекистан, и Институтом математики и механики, Азербайджан.
На конференции К.Айда-заде, Е.Ашрафова выступили с докладом "Обратная задача по определению параметров источников в колебательной системе сложной структуры", М.Марданов, А.Рагимов - с докладом "Подход к решению обратной задачи по восстановлению параметров источника специального вида", В.Абдуллаев, В.Гашимов - с докладом "Задача оптимального управления точками нагружения для параболического уравнения", и Е.Провидас, И.Парацидис, С.Гулиев с докладом "Учет текущего и запаздывающего состояния динамического объекта в управлении с обратной связью". Доклады были встречены с интересом, были даны ответы на различные вопросы по теме.