İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun fəaliyyəti barədə illik hesabatı dinlənildi
23 dekabr 2016-cı il tarixində AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi institutlarının 2016-cı ili əhatə edən hesabat iclası keçirilmişdir. Bölmənin akademik-katibi vəzifəsini icra edən, Fizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov tədbiri giriş sözü ilə açaraq gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat vermiş, iclasın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinə daxil olan 6 institutun cari ildəki fəaliyyətinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirmişdir.
İclasda AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev də illik hesabat ilə bağlı çıxış etmiş və bildirmişdir ki, 2016-cı ildə institutda böyük tətbiqi əhəmiyyəti olan 17 mövzu üzrə, 9 elmi tədqiqat işi aparılmış və bir sıra mühüm elmi nəticələr alınmışdır. Hesabat ilində 2 elmlər və 6 fəlsəfə doktoru dissertasiya işləri müdafiə edilmişdir.
T.Əliyev 2016-сı ildə institutun əməkdaşları tərəfindən 359 elmi əsər çap olunduğunu, o cümlədən, 6 monoqrafiyadan 3-ü və 210 məqalədən 132-nin xaricdə çap edildiyini bildirdi. Onlardan 20-si "Thomson Reuters" və 23-ü Scopus bazalarında, 89-u isə digər xarici nüfuzlu jurnallarda dərc olunub.

Был прослушан годовой отчет о деятельности Института систем управления
23 декабря 2016 года в Институте информационных технологий НАНА прошло обсуждение годовых отчетов институтов Отделения физико-математических и технических наук НАНА за 2016 год. Исполняющий обязанности академика-секретаря Отделения, директор Института физики, член-коресспондент НАНА Назим Мамедов, открыв мероприятие вступительной речью, дал информацию о повестке дня, а также отметил, что заседание посвящено обсуждению текущей годовой деятельности шести институтов Отделения физико-математических и технических наук НАНА.
На заседании директор Института систем управления НАНА академик Тельман Алиев выступил с годовым отчетом, отметив, что в 2016 году в институте по 17 важным прикладным научным направлениям были проведены 9 значительных научных исследовательских работ и получены несколько существенных научных результатов. В течении отчетного года были защищены 2 докторские диссертационные работы и 6 диссертационных работ на степень доктора философии.
Т. Алиев отметил, что в 2016 году сотрудниками института было опубликовано 359 научных работ, а также 3 из 6 монографий и 132 из 210 статей были опубликованы за рубежом – из них 20 в базе «Thomson Reuters» и 23 в базе «Scopus», а 89 в других престижных зарубежных журналах.