İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun fəaliyyəti barədə illik hesabatı dinlənildi
23 dekabr 2016-cı il tarixində AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi institutlarının 2016-cı ili əhatə edən hesabat iclası keçirilmişdir. Bölmənin akademik-katibi vəzifəsini icra edən, Fizika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov tədbiri giriş sözü ilə açaraq gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat vermiş, iclasın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinə daxil olan 6 institutun cari ildəki fəaliyyətinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirmişdir.
İclasda AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev də illik hesabat ilə bağlı çıxış etmiş və bildirmişdir ki, 2016-cı ildə institutda böyük tətbiqi əhəmiyyəti olan 17 mövzu üzrə, 9 elmi tədqiqat işi aparılmış və bir sıra mühüm elmi nəticələr alınmışdır. Hesabat ilində 2 elmlər və 6 fəlsəfə doktoru dissertasiya işləri müdafiə edilmişdir.
T.Əliyev 2016-сı ildə institutun əməkdaşları tərəfindən 359 elmi əsər çap olunduğunu, o cümlədən, 6 monoqrafiyadan 3-ü və 210 məqalədən 132-nin xaricdə çap edildiyini bildirdi. Onlardan 20-si "Thomson Reuters" və 23-ü Scopus bazalarında, 89-u isə digər xarici nüfuzlu jurnallarda dərc olunub.

Annual report of the Institute of Control System presented
The annual report of the institutes of the Physics, Mathematics and Engineering Department of ANAS for 2016 was presented at the Institute of Information Technologies on 23 December 2016. The acting academic secretary of the Department, Director of Institute of Physics, Corresponding Member of ANAS Nazim Mamedov opened the event with information on the agenda and pointed out that the meeting was devoted to the discussion of the current annual activity of the six institutes of the Physics, Mathematics and Engineering Department of ANAS.
Director of the Institute of Control Systems Acad. Telman Aliev presented the report on activity of the Institute, saying that 9 important scientific research works in 17 essential areas had been carried out with several significant scientific results in 2016. 2 theses for the degree of Doctor of Science and 6 PhD theses were defended during the reporting years.
According to T. Aliev, 359 research works by employees of the Institute were published in 2016; 3 out of 6 monographs and 132 out of 210 papers were published abroad – 20 of them in Thomson Reuters database and 23 in Scopus database, and 89 in other prestigious foreign journals.