İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Bakı Dövlət Universitetinin SABAH qruplarının magistrantları ilə görüş keçirilmişdir
12.12.2023 / Mühüm xəbərlər
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) SABAH qruplarında təhsil alan I kurs magistrantları ilə görüş keçirilmişdir.
Görüşdə İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, elmi katib Zəhra Əzizova, Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva, İSİ-nin laboratoriya müdirləri, aparıcı alimləri, BDU-nun SABAH Mərkəzinin koordinatoru Sənəm Fərəcova, SABAH qruplarında “Əməliyyatlar tədqiqi və sistemli təhlil”, “Ehtimal nəzəriyyəsi və riyazi statistika”, “Kompüter elmləri və texnologiyaları” ixtisaslaşmaları üzrə təhsil alan magistrantlar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun yaranma tarixi və keçdiyi inkişaf yolu, instituta rəhbərlik etmiş görkəmli alimlər, burada aparılan elmi tədqiqatların əsas istiqamətləri haqqında görüş iştirakçılarına məlumat verdi. O, yüz ildən çox tarixə malik BDU-nun da ölkəmizin elm və təhsilində oynadığı rola xüsusi diqqət çəkərək burada təhsil almağın özünəməxsus üstünlükləri olduğunu qeyd etdi. Ə.Sadıqov universitetlərin nəzdində SABAH mərkəzlərinin yaradılması məsələsinə də toxunaraq respublikanın təhsil sistemində yeni mühitin yaradılması, ali təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, müasir tələblərə uyğun, yaradıcı düşüncəyə malik istedadlı kadrların hazırlığının təmin edilməsində bu mərkəzlərin xüsusi əhəmiyyətini vurğuladı.
Öz çıxışının davamında Ə.Sadıqov qeyd etdi ki, elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində görülən işlər çərçivəsində Elm və Təhsil Nazirliyinin ali təhsil müəssisələri ilə elmi tədqiqat institutları arasında sıx əməkdaşlıq əlaqələri qurulmuşdur. Elmi tədqiqat institutlarının alimləri respublikanın müxtəlif ali təhsil müəssisələrində pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olurlar, tələbələr üçün mühazirələr, ustad dərsləri keçirilir, onların elmi tədqiqat institutlarında istehsalat və elmi tədqiqat təcrübələri keçməsi təşkil olunur. Son olaraq isə universitetlərin SABAH qruplarının magistrantlarına elmi-tədqiqat institutlarının aparıcı alimləri tərəfindən dissertasiya mövzularının təyin edilməsi, elmi rəhbərliyin həyata keçirilməsi məqsədilə əməkdaşlıq haqqında razılıq əldə olunmuşdur. Bugünkü görüş də magistrantlara dissertasiya mövzularının seçilməsi və elmi rəhbərlərin təyin edilməsi üçün magistrantların İSİ-nin alimləri, onların elmi fəaliyyətləri ilə bilavasitə tanış olmaları məqsədini daşıyır.
Daha sonra, İSİ-nin Dinamik sistemlərin kompüter modelləşdirilməsi laboratoriyasının müdiri t.e.d., prof. Allahverdi Həsənov, Fiziki, bioloji və iqtisadi proseslərdə idarəetmənin riyazi analizi laboratoriyasının müdiri r.e.d., dos. İlqar Məmmədov, Tətbiqi ehtimal-statistik metodlar laboratoriyasının müdiri t.e.d., dos. Yasin Rüstəmov və həmin laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi r.ü.f.d., dos. Könül Ömərova, Siqnalların tanınması və intellektual analizi üsulları” laboratoriyasının müdiri t.ü.f.d., dos. Tahir Əlizadə, “Kəsilməz proseslərin modelləşdirilməsi və idarə edilməsi” laboratoriyasının müdiri r.ü.f.d., dos. Ədalət Paşayev və həmin laboratoriyanın baş elmi işçisi t.e.d., dos. Elxan Səbziyev rəhbərlik etdikləri laboratoriyaların əsas fəaliyyət istiqamətləri, əldə olunan mühüm elmi nailiyyətlər haqqında ətraflı məlumat verdilər, magistrantlara öz tövsiyələrini bildirdilər.

A meeting with Master's students of SABAH groups of Baku State University was held at the Institute of Control Systems
12.12.2023 /
A meeting with the first-year Master's students of SABAH groups of Baku State University (BSU) was held at the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The meeting was attended by Executive Director of ICS Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov, Academic Secretary Zahra Azizova, Head of Education Department Sevin Guliyeva, PhD in Mathematics, heads of laboratories, leading scientists of ICS, Coordinator of SABAH Center of BSU Sanam Farajova, Master's students studying in SABAH groups on specialties "Operations Research and System Analysis", "Probability Theory and Mathematical Statistics", "Computer Science and Technology".
Opening the event, Executive Director of the Institute of Control Systems Corresponding Member of ANAS Aminaga Sadigov informed the participants of the meeting about the history and development of the Institute of Control Systems, prominent scientists who headed the Institute, the main areas of scientific research conducted here. He also focused on the role played by BSU, which has more than a century-long history in science and education of our country, noting that education here has its own advantages. A. Sadigov also touched upon the establishment of SABAH centers at universities, stressing the special importance of these centers in creating a new environment in the education system of the republic, improving the quality of higher education, ensuring the training of talented personnel with creative thinking in accordance with modern requirements.
Continuing his speech, A. Sadigov said that close cooperation relations have been established between higher educational institutions of the Ministry of Science and Education and research institutes within the framework of work on integration of science and education. Scientists of research institutes teach in different higher educational institutions of the republic, lectures, master classes are held for students, industrial and research practice at research institutes is organized. In conclusion, an agreement was reached to cooperate in order to determine the topics of dissertations, to provide scientific guidance by leading scientists of research institutes for Master's students of SABAH groups of universities. Today's meeting is also aimed at getting the Master's students to know directly the scientists of ICS, their research activities in order to select dissertation topics and appoint academic advisors.
Then the Head of the Laboratory of Computer Modeling of Dynamic Systems of ICS Prof. Allahverdi Hasanov, DSc in Engineering, Head of the Laboratory of Mathematical Analysis of Control of Physical, Biological and Economic Processes Associate Professor Ilgar Mammadov, DSc in Mathematics, Head of the Laboratory of Applied Probabilistic and Statistical Methods Associate Professor Yasin Rustamov, DSc in Engineering and leading researcher of the laboratory Assoc.Prof. Konul Omarova, PhD in Mathematics, Head of the Laboratory of Methods of Recognition and Intelligent Analysis of Signals Associate Professor Tahir Alizada, PhD in Mathematics, Head of the Laboratory of Modeling and Control of Continuous Processes Associate Professor Adalat Pashayev, PhD in Mathematics, and senior researcher of this laboratory Associate Professor Elkhan Sabziev, PhD in Mathematics, gave detailed information about the main activities of the laboratories headed by them, important scientific achievements, and gave the Master's students their recommendations.