İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda Bakı Dövlət Universitetinin SABAH qruplarının magistrantları ilə görüş keçirilmişdir
12.12.2023 / Mühüm xəbərlər
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) SABAH qruplarında təhsil alan I kurs magistrantları ilə görüş keçirilmişdir.
Görüşdə İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov, elmi katib Zəhra Əzizova, Təhsil şöbəsinin müdiri, r.ü.f.d. Sevinc Quliyeva, İSİ-nin laboratoriya müdirləri, aparıcı alimləri, BDU-nun SABAH Mərkəzinin koordinatoru Sənəm Fərəcova, SABAH qruplarında “Əməliyyatlar tədqiqi və sistemli təhlil”, “Ehtimal nəzəriyyəsi və riyazi statistika”, “Kompüter elmləri və texnologiyaları” ixtisaslaşmaları üzrə təhsil alan magistrantlar iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun yaranma tarixi və keçdiyi inkişaf yolu, instituta rəhbərlik etmiş görkəmli alimlər, burada aparılan elmi tədqiqatların əsas istiqamətləri haqqında görüş iştirakçılarına məlumat verdi. O, yüz ildən çox tarixə malik BDU-nun da ölkəmizin elm və təhsilində oynadığı rola xüsusi diqqət çəkərək burada təhsil almağın özünəməxsus üstünlükləri olduğunu qeyd etdi. Ə.Sadıqov universitetlərin nəzdində SABAH mərkəzlərinin yaradılması məsələsinə də toxunaraq respublikanın təhsil sistemində yeni mühitin yaradılması, ali təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, müasir tələblərə uyğun, yaradıcı düşüncəyə malik istedadlı kadrların hazırlığının təmin edilməsində bu mərkəzlərin xüsusi əhəmiyyətini vurğuladı.
Öz çıxışının davamında Ə.Sadıqov qeyd etdi ki, elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində görülən işlər çərçivəsində Elm və Təhsil Nazirliyinin ali təhsil müəssisələri ilə elmi tədqiqat institutları arasında sıx əməkdaşlıq əlaqələri qurulmuşdur. Elmi tədqiqat institutlarının alimləri respublikanın müxtəlif ali təhsil müəssisələrində pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olurlar, tələbələr üçün mühazirələr, ustad dərsləri keçirilir, onların elmi tədqiqat institutlarında istehsalat və elmi tədqiqat təcrübələri keçməsi təşkil olunur. Son olaraq isə universitetlərin SABAH qruplarının magistrantlarına elmi-tədqiqat institutlarının aparıcı alimləri tərəfindən dissertasiya mövzularının təyin edilməsi, elmi rəhbərliyin həyata keçirilməsi məqsədilə əməkdaşlıq haqqında razılıq əldə olunmuşdur. Bugünkü görüş də magistrantlara dissertasiya mövzularının seçilməsi və elmi rəhbərlərin təyin edilməsi üçün magistrantların İSİ-nin alimləri, onların elmi fəaliyyətləri ilə bilavasitə tanış olmaları məqsədini daşıyır.
Daha sonra, İSİ-nin Dinamik sistemlərin kompüter modelləşdirilməsi laboratoriyasının müdiri t.e.d., prof. Allahverdi Həsənov, Fiziki, bioloji və iqtisadi proseslərdə idarəetmənin riyazi analizi laboratoriyasının müdiri r.e.d., dos. İlqar Məmmədov, Tətbiqi ehtimal-statistik metodlar laboratoriyasının müdiri t.e.d., dos. Yasin Rüstəmov və həmin laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi r.ü.f.d., dos. Könül Ömərova, Siqnalların tanınması və intellektual analizi üsulları” laboratoriyasının müdiri t.ü.f.d., dos. Tahir Əlizadə, “Kəsilməz proseslərin modelləşdirilməsi və idarə edilməsi” laboratoriyasının müdiri r.ü.f.d., dos. Ədalət Paşayev və həmin laboratoriyanın baş elmi işçisi t.e.d., dos. Elxan Səbziyev rəhbərlik etdikləri laboratoriyaların əsas fəaliyyət istiqamətləri, əldə olunan mühüm elmi nailiyyətlər haqqında ətraflı məlumat verdilər, magistrantlara öz tövsiyələrini bildirdilər.

В Институте систем управления состоялась встреча с магистрантами групп SABAH Бакинского государственного университета
12.12.2023 /
В Институте систем управления Министерства науки и образования АР (ИСУ) состоялась встреча с магистрантами I курса Бакинского государственного университета (БГУ), обучающимися в группах SABAH.
На встрече присутствовали исполнительный директор ИСУ, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов, ученый секретарь Захра Азизова, заведующая отделом образования д.ф.м. Севиндж Гулиева, заведующие лабораториями, ведущие ученые ИСУ, координатор Центра SABAH БГУ Санам Фараджова, магистранты, обучающиеся в группах SABAH по специальностям “Исследование и системный анализ операций”, “Теория вероятностей и математическая статистика”, “Компьютерные науки и технологии”.
Открыв мероприятие вступительной речью, исполнительный директор ИСУ, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов проинформировал участников встречи об истории создания и пути развития Института систем управления, видных ученых, возглавлявших институт, основных направлениях проводимых здесь научных исследований. Он также обратил особое внимание на роль, которую играет в науке и образовании нашей страны БГУ, имеющий более чем столетнюю историю, отметив, что образование здесь имеет свои преимущества. А.Садыгов также затронул вопрос создания центров SABAH при университетах, подчеркнув особое значение этих центров в создании новой среды в системе образования республики, повышении качества высшего образования, обеспечении подготовки талантливых кадров с творческим мышлением в соответствии с современными требованиями.
В продолжение своего выступления А.Садыгов отметил, что в рамках работы по интеграции науки и образования между высшими учебными заведениями Министерства науки и образования и научно-исследовательскими институтами установлены тесные отношения сотрудничества. Ученые научно-исследовательских институтов занимаются педагогической деятельностью в различных высших учебных заведениях республики, для студентов проводятся лекции, мастер-классы, организуется прохождение ими производственной и научно-исследовательской практики в научно-исследовательских институтах. В заключение была достигнута договоренность о сотрудничестве с целью определения тем диссертаций, осуществления научного руководства ведущими учеными научно-исследовательских институтов для магистрантов групп SABAH университетов. Сегодняшняя встреча также направлена на то, чтобы магистранты непосредственно познакомились с учеными ИСИ, их научной деятельностью для выбора тем диссертаций и назначения научных руководителей.
Далее заведующий лабораторией компьютерного моделирования динамических систем ИСУ д.т.н. проф. Аллахверди Гасанов, заведующий лабораторией математического анализа управления физическими, биологическими и экономическими процессами д.м.н. доц. Ильгар Мамедов, заведующий лабораторией прикладных вероятностно-статистических методов д.т.н., доц. Ясин Рустамов и ведущий научный сотрудник этой лаборатории д.ф.м. доц. Кенуль Омарова, заведующий лабораторией методов распознавания и интеллектуального анализа сигналов д.ф.м. доц. Таир Ализаде, заведующий лабораторией моделирования и управления непрерывными процессами д.ф.м. доц. Адалят Пашаев и старший научный сотрудник этой лаборатории д.ф.м. доц. Эльхан Сабзиев дали подробную информацию об основных направлениях деятельности возглавляемых ими лабораторий, важных научных достижениях, а также дали магистрантам свои рекомендации.