İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub
23.12.2023 / Mühüm xəbərlər
Dekabrın 21-də AMEA Rəyasət Heyətinin “Heydər Əliyev İli”nin yekunlarına həsr olunan “Əbədiyyətin əbədi ünvanı” mövzusunda genişləndirilmiş iclası keçirilib. Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AR Milli Məclisinin deputatları, AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, YAP Yasamal rayon partiya təşkilatının nümayəndələri və gənc alimləri iştirak ediblər.
Tədbirdə AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) baş direktoru, akademik Əli Abbasov çıxış edərək rəhbərlik etdiyi müəssisədə 2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 29 sentyabr tarixli 3494 nömrəli Sərəncamından irəli gələn vəzifələrin icrası barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib, cari ildə bu istiqamətdə həyata keçirilən elmi-praktik sessiyalar, beynəlxalq konfranslar barədə ətraflı şəkildə danışıb.
Akademik cari ilin may ayında İSİ ilə ADA Universitetinin alim və mütəxəssislərinin süni intellekt əsasında birgə hazırladıqları virtual robotların təqdimatında Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş konfransın keçirildiyini xatırladaraq elmi yeniliyi iclas iştirakçılarına təqdim edib.
Ümummilli Liderin 100 illik yubileyinə həsr olunan layihənin əhəmiyyətindən danışan Ə.Abbasov qeyd edib ki, layihənin hazırlanmasında istifadə olunan Azərbaycan dilli çatbotu süni intellekt modeli kimi digər botlardan fərqli olaraq yalnız mətn deyil, həm də Azərbaycan dilində nitqin tanınması və səsə çevrilməsi xüsusiyyətlərinə də malikdir. Bildirib ki, süni neyron şəbəkələr vasitəsilə çalışan çatbotda Azərbaycan dilində nitqin tanınması səsin mətnə çevrilməsi və qeyd olunan sualın cavablandırılması kimi mərhələlər yerinə yetirilir. ADA Universiteti ilə birgə əməkdaşlıq nəticəsində regionda ilk dəfə olaraq virtual robotların təqdimatında həyata keçirilən layihə haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verən akademik süni intellektin inkişafı istiqamətində qarşıda duran hədəflərdən söz açıb.
Sonra akademik Əli Abbasov AMEA Rəyasət Heyətinin 5 dekabr 2023-cü il tarixli qərarına əsasən “Heydər Əliyev İli” ilə əlaqədar Ümummilli Lider Heydər Əliyevin həyatı və fəaliyyətinin, zəngin siyasi irsinin, dövlətçilik ideallarının tədqiqi və təbliği sahəsində xidmətlərinə görə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub.
Sonda layihə iştirakçılarından, İSİ-nin laboratoriya müdiri, t.ü.f.d., dosent Əbülfət Fətullayev, t.ü.f.d. Rauf Fətullayev, mütəxəssis Mikayıl Əliyev, ADA Universitetindən t.ü.f.d., dosent Samir Rüstəmov, doktorant Ələkbər Vəlizadə AMEA-nın Təşəkkürnaməsi ilə təltif olunublar.

General Director of the Institute of Control Systems Academician Ali Abbasov awarded Certificate of Merit of ANAS
23.12.2023 /
An extended meeting of the Presidium of ANAS was held on December 21, on the theme "Eternal Address of Eternity" devoted to the results of the "Year of Heydar Aliyev". President of ANAS Academician Isa Habibbeyli, members of Milli Majlis, Full and Corresponding Members of ANAS, directors of research institutions and organizations, representatives of Yasamal district party organization of NAP and young scientists attended the event.
In his speech at the event, General Director of the Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Academician Ali Abbasov informed the participants of the event about the implementation of provisions arising from the Order No. 3494 of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 29, 2022 "On declaring 2023 the "Year of Heydar Aliyev" in the institution headed by him, talked in detail about scientific-practical sessions and international conferences held in this regard in the current year.
The academician reminded that a conference dedicated to the 100th anniversary of national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev was held in May this year at the presentation of virtual robots developed jointly by scientists and specialists of the ICS and ADA University on the basis of artificial intelligence, and presented the scientific novelty to the participants of the meeting.
Talking about the significance of the project dedicated to the 100th anniversary of the national leader, A.Abbasov noted that the Azerbaijani-language chat bot used in the development of the project, unlike other bots, as a model of artificial intelligence, has functions of recognizing not only text, but also speech in Azerbaijani language and conversion into audio. He said that in the chat bot, which works through artificial neural networks, such stages as recognizing speech in the Azerbaijani language, converting speech into text and answering a set question are carried out. Having informed the participants of the event in detail about the project first implemented in the region as a result of cooperation with ADA University at the presentation of virtual robots, the academician talked about the upcoming goals in the direction of development of artificial intelligence.
Then Academician Ali Abbasov was awarded the Certificate of Merit of the Azerbaijan National Academy of Sciences by the President of ANAS Academician Isa Habibbeyli for services in the field of study and popularization of the life and activity of national leader Heydar Aliyev, his rich political heritage, ideals of statehood, on the occasion of the "Year of Heydar Aliyev" based on the decree of the Presidium of ANAS dated December 5, 2023.
In conclusion, from the participants of the project, Head of Laboratory at ICS Assoc. Prof. Abulfat Fatullayev, PhD in Engineering, Assoc. Prof. Rauf Fatullayev, PhD in Engineering, Specialist Mikail Aliyev, from ADA University Assoc.Prof. Samir Rustamov, PhD in Engineering, doctoral student Alekper Velizadeh were awarded with the Certificate of Gratitude of ANAS.