«XXI ƏSRDƏ DÜNYA ELMININ INTEQRASIYA PROSESLƏRI» GƏNCLƏRIN BEYNƏLXALQ ELMI FORUMU
10-14 oktyabr 2016-cı ildə Gəncə şəhərində gənclərin beynəlxalq elmi forumu keçirilmişdir. Tədbir Azərbaycanın Milli Elmlər akademiyası və Gəncə İcra hakimiyyəti ilə birgə təşkil edilmişdir və Gəncə şəhərinin "Avropa 2016 Gənclər paytaxtı" seçilməsinə həsr olunmuşdur.
Bu tədbirdə iştirak etmək üçün 25 ölkədən olan gənc alim və ekspertlər tərəfindən 350 bildiriş qəbul olmuşdur. Bildirişlər Tədbirin Elmi təşkilat komitəsi tərəfindən forumun tələblərinə uyğun olaraq yoxlanmış və Belarusiya, Almaniya, Gürcüstan, İraq, İran, Makedoniya, Polşa, Rusiya, Türkiyə, Özbəkistan kimi xarici ölkələrdən və Azərbaycanın müxtəlif regionlarından gənc alimlər müəyyən edilmiş və foruma dəvət edilmişdilər.
Bu tədbirdə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun nümayəndəsi, gənc alim Puşnova Valeriya da iştirak etmişdir. O, Forumda "DETERMINING THE DYNAMICS OF ICT DEVELOPMENT IN PARTICULAR COUNTRIES BY MEANS OF ICT DEVELOPMENT INDEX" adlı məqaləsiylə çıxış etmiş və bu mövzuda təqdimat nümayiş etdirmişdir.
Bu Forum dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan gənc alimlərə elm dünyasında qlobal əhəmiyyət daşıyan suallarla tanış olmaq və o suallar ətrafında fikir mübadiləsi aparmaq imkanı yaratdı.

«ИНТЕГРАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ МИРОВОЙ НАУКИ XXI ВЕКА» МОЛОДЕЖНЫЙ МЕЖДУНАРОДНЫЙ НАУЧНЫЙ ФОРУМ
10-14 октября 2016 года в городе Гянджа прошел молодежный международный научный форум. Мероприятие было организовано Национальной Академией Наук Азербайджана совместно с Гянджинской исполнительной властью и приурочено к избранию города Гянджа - «Молодежной столицей Европы 2016».
На участие в этом мероприятии было подано 350 заявок молодых ученых и экспертов из 25 стран. После рассмотрения научно-организационным комитетом мероприятия заявок на соответствие требованиям форума, были определены и приглашены молодые ученые из зарубежных стран - Беларуси, Германии, Грузии, Ирака, Ирана, Македонии, Польши, России, Турции, Узбекистана, и молодые ученые из разных регионов Азербайджана.
В этом мероприятии также приняла участие и представитель Института Систем Управления молодой ученый Пушнова Валерия. На Форуме Пушнова Валерия выступила со статьей "DETERMINING THE DYNAMICS OF ICT DEVELOPMENT IN PARTICULAR COUNTRIES BY MEANS OF ICT DEVELOPMENT INDEX” и представила презентацию по данной теме.
Данный Форум явился важным событием в рамках международных мероприятий, целью которого стало дать возможность молодым ученым из разных стран по всему миру познакомиться и обменяться мнениями по вопросам, имеющим глобальное значения в мире науки.