İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi Şurasının genişləndirilmiş iclası keçirilib
18 yanvar 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi Şurasının genişləndirilmiş iclası keçirilib. İclasda institutun rəhbərliyi ilə yanaşı, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
İclası giriş nitqi ilə açan İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov gündəlikdə yer alan məsələni tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Elm və təhsil nazirinin müvafiq əmri ilə İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqovun Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini vəzifəsinə təyin olunduğunu qeyd edən Ə.Abbasov alimin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə nəzər salıb.
Bildirib ki, 1962-ci il 18 dekabr tarixində Lerikdə dünyaya göz açan Əminağa Sadıqov 1985-ci ildə Dnepropetrovsk Dövlət Universitetinin Tətbiqi-riyaziyyat fakültəsini bitirib. O, 1992-ci ildə fizika-riyaziyyat elmləri namizədi, 2013-cü ildə texnika elmləri doktoru elmi dərəcələrini, 2010-cu ildə dosent, 2016-cı ildə professor elmi adlarını almış, 2017-ci ildə isə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir.
Ə.Abbasov görkəmli alimin zəmək fəaliyyətinə ətraflı şəkildə nəzər salaraq qeyd edib ki, Ə.Sadıqov 1985-ci ildə AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda çalışmış, 1988-ci ildən AMEA Rəyasət Heyətinin Mərkəzi Aparatına köçürülmüş və orada Elmi-təşkilat şöbəsinin, Elmi-Təşkilat İdarəsinin, Elm və Təhsil Baş İdarəsinin rəisi vəzifələrində işləmişdir. Ə.Sadıqov 2019-2020-ci illərdə AMEA-nın akademik-katibi(vitse-prezidenti) vəzifəsində işləmiş və AMEA Rəyasət Heyətinin üzvü olmuşdur. O, 11 dekabr 2020-ci ildə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təyin edilmiş, 1 fevral 2021-ci ildən isə institutun icraçı direktoru vəzifəsində işləyir. Onun rəhbərliyi ilə fövqəladə hallarda risklərin proqnozlaşdırılması, modelləşdirilməsi, qiymətləndirilməsi və onların nəticələrinin aradan qaldırılması sahəsində mühüm elmi nəticələr əldə olunmuşdur və hazırda həmin nəticələrin praktikada tətbiqi istiqamətində ardıcıl işlər görülür. Ə.Sadıqov elmi fəaliyyəti ilə yanaşı ölkəmizin aparıcı uniiversitetlərində səmərəli pedaqoji fəaliyyət göstərmiş,  yüksəkixtisaslı elmi kadrların və mütəxəssislərin hazırlanmasında mühüm rol oynamışdır.
İnstitut rəhbəri bildirib ki, Ə.Sadıqov bir çox dövlət əhəmiyyətli qurumların, o cümlədən Milli Məclisin Elm və Təhsil Komitəsinin işçi qrupunun üzvü kimi elm və təhsillə bağlı qanunvericilik aktlarının və normativ-hüquqi sənədlərin hazırlanmasında bilavasitə iştirak etmişdir. Qeyd edib ki, dünya elminə mühüm töhfələr vermiş Ə.Sadıqov səmərəli elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə, Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafında xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə, “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının medalı ilə, AMEA-nın Fəxri Fərmanları və digər önəmli mükafatlarla təltif olunub.
Ə.Abbasov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28 iyul 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı fərmanına əsasən Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin yaradılmasının müstəsna əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edərək Ə.Sadıqovun həmin Agentlikdə yüksək məsul vəzifəyə təyin edilməsini olduqca təqdirəlayiq hal olduğunu bildirib.
Çıxışının sonunda İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun kollektivi adından kibernetika elminə mühüm töhfələr vermiş görkəmli alimi təbrik edib, ona təyin olunduğu yeni vəzifədə Azərbaycan elminin inkişafı, elm və təhsilin intqerasiyası istiqamətlərində fəaliyyətində yeni-yeni müvəffəqiyyətlər arzu edib.
Sonra AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov Ə.Sadıqovun elmi, elmi-təşkilati və pedaqoji fəaliyyətindən, nəcib insani keyfiyyətlərindən söz açıb, AMEA-nın elmi siyasətinin formalaşdırılması, idarə olunması və həyata keçirilməsində uzun illər fəal şəkildə iştirak edən alimin misilsiz xidmətlərindən tədbir iştirakçılarına ətraflı şəkildə bəhs edib. Ə.Sadıqovun elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin böyük bir hissəsinin AMEA-nın Rəyasət Heyətində işlədiyi dövrə təsadüf etdiyini qeyd edən A.Həşimov elmin inkişafı ilə bağlı dövlət əhəmiyyətli sənədlərin və tədbirlərin hazırlanmasında və həyata keçirilməsində uzun müddət ərzində onunla bərabər çalışdıqlarını bildirib. O, Ə.Sadıqovun əmək fəaliyyətinin yeni mərhələsində ölkəmizin milli təhlükəsizliyinin təmin olunmasında elmin və təhsilin rolunun artırılmasına, gənc kadrların elmə cəlb olunmasına mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edərək, ona yeni uğurlar arzulayıb.
Daha sonra AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev görkəmli alim Ə.Sadıqovun səmərəli elmi və pedaqoji fəaliyyətinə nəzər salıb, onun yeni təyinatının əhəmiyyətindən söz açıb. Ölkə başçısının müvafiq fərmanına əsasən Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin yaradılmasının Azərbaycan elminin inkişafı, dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində yeni bir dövrün başlanğıcını qoyduğunu qeyd edən akademik ölkədə elmi potensialın gücləndirilməsi ilə bağlı alimlərin qarşısında duran vəzifələrdən bəhs edib. Ə.Sadıqovda elmi, elmi-təşkilati və pedaqoji fəaliyyətlərin məharətlə əlaqələndirmək bacarığının nadir keyfiyyət olduğunu olduğunu, onun bu sahələrin hər birində yüksək nəticələr əldə etdiyini bildirən akademik ona yeni məsuliyyətli vəzifəsində müvəffəqiyyətlər arzu edib.
Sonra İSİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Lamiyə Nəcəfova  çıxış edərək Ə.Sadıqovun gənclərin elmə cəlb olunması, yüksək ixtisaslı kadr potensialının formalaşdırılması istiqamətlərində misilsiz xidmətlərindən söz açıb. Ə.Sadıqovun ardıcıl elmi fəaliyyətinin qloballaşan dünyada gənc kadrların elmə cəlb olunması istiqamətində nümunə olduğunu bildirən L.Nəcəfova GAMŞ üzvləri adından görkəmli alimə uzun illər ərzində gənc kadrların inkişafına göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğıya görə təşəkkürünü bildirib.
Sonra İSİ-nin elmi katibi Zəhra Əzizova, AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Ayda-zadə, professor Abbas Rzayev, t.e.d. Qəmbər Quliyev, t.e.d. Məzahir İsayev, r.e.d. İlqar Məmmədov və r.ü.f.d., dosent Ədalət Paşayev çıxış edərək əsas məqsəd və məramı Azərbaycan elminin inkişafı olan, daim dövlətçilik siyasətinə sadiq qalan Ə.Sadıqovun elmi, elmi-təşkilati və pedaqoji fəaliyyətindən, nəcib insani keyfiyyətlərindən söz açaraq ona Azərbaycan elminin inkişafı naminə müvəffəqiyyətlər arzu ediblər.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov çıxış edərək tədbirin təşkilinə görə institutun rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Azərbaycan elminin inkişafında oynadığı müstəsna roldan söz açan alim bu istiqamətdə institutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov və sabiq direktoru Telman Əliyevin töhfələrindən bəhs edib. Alimlərin qarşısında duran vəzifələrdən söz açan Ə.Sadıqov elmin inkişafı ilə bağlı gələcək fəaliyyətində şura üzvləri tərəfindən səsləndirilən tövsiyələri dəyərləndirəcəyini bildirib, elmi əməkdaşlıqların davam etdirilməsi istiqamətində təkliflərini səsləndirib.
Ölkə rəhbərliyi tərəfindən Azərbaycan elminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən yeni inkişaf konsepsiyasından danışan alim Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin yaradılmasının elm və təhsil sahəsində islahatların yeni bir dövrünün başlanğıcını qoyduğunu bildirib, ona göstərilən bu yüksək etimadı doğruldacağını ifadə edib.
Tədbirin sonunda akademik Əli Abbasov AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi Şurasının müvafiq qərarına əsasən Əminağa Sadıqovu uzunmüddətli səmərəli elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə görə institutun Fəxri Fərmanı ilə təltif edib. Sonra xatirə şəkli çəkilib.

An extended meeting of the Science Council of the Institute of Control Systems was held
An extended meeting of the Science Council of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was held on January 18, 2024. Along with the administration of the Institute, the meeting was attended by Acting First Vice-President of ANAS, Academician-Secretary of ANAS, Academician Arif Hashimov, heads of departments and laboratories, scientists and specialists.
Opening the meeting, General Director of ICS Academician Ali Abbasov informed the participants of the event about the issue on the agenda. Noting that by the relevant order of the Minister of Science and Education the Executive Director of ICS Corresponding Member of ANAS, Professor Aminaga Sadigov was appointed Deputy Director of the State Agency for Science and Higher Education, A.Abbasov talked about the scientific and scientific-organizational activity of the scientist.
He said that Aminaga Sadigov, born on December 18, 1962 in Lerik, graduated from the Department of Applied Mathematics of the Dnepropetrovsk State University in 1985. In 1992, he received the academic degree of Candidate of Physics and Mathematics, in 2013 the academic degree of Doctor of Engineering, in 2010 the academic title of Associate Professor, in 2016 the academic title of Professor, and in 2017 he was elected a Corresponding Member of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
А. Abbasov spoke in detail about the work of a prominent scientist. In 1985, Sadigov worked at the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS, and in 1988 was transferred to the Central Office of the Presidium of ANAS, where he held the positions of the Head of the Scientific and Organizational Department, the Scientific-Organizational Department and the Main Department of Science and Education. In 2019-2020, he worked as Academic Secretary (Vice-President) of ANAS and was a member of the Presidium of ANAS. On December 11, 2020, he was appointed Director of the Institute of Control Systems, and since February 1, 2021, he has been the Executive Director of this Institute. Under his guidance, important scientific results were obtained in the field of forecasting, modeling, risk assessment in emergencies and elimination of their consequences, and consistent work on their application in practice is under way. Along with scientific activity A.Sadigov conducted fruitful pedagogical activity in the leading universities of the country, playing an important role in the training of highly qualified scientific personnel and specialists.
The head of the institute noted that A.Sadigov, as a member of a number of state structures, including the working group of the Milli Majlis Committee for Science and Education, has been directly involved in the organization and implementation of various activities related to science and education, in the drafting of normative and legal documents. He noted that for his effective scientific and scientific-organizational activities, talented scientist, by the order of the President of the Republic of Azerbaijan, talented scientist A. Sadigov had been awarded the medal of the Republic of Azerbaijan "Taraggi" ("Progress"), the medal of the Republic of Azerbaijan "100th anniversary of Baku State University (1919-2019)", Certificates of Merit of ANAS and other valuable and important awards.
A.Abbasov noted the exceptional importance of establishment of the State Agency for Science and Higher Education in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On improvement of management in the field of science and education in the Republic of Azerbaijan" dated July 28, 2022. He noted that the appointment of A.Sadigov to a high responsible position in this agency is commendable.
At the end of his speech, he congratulated the outstanding scientist, who made an important contribution to the science of cybernetics, on behalf of the staff of the Institute of Control Systems, and wished him new successes in the development of Azerbaijani science, integration of science and education in his new position.
Then Acting First Vice-President of ANAS, Academician-Secretary of ANAS, Academician Arif Hashimov spoke about scientific, scientific-organizational and pedagogical activity of A.Sadigov, his high human qualities, unprecedented merits of the scientist, who for many years took an active part in the formation, management and implementation of scientific policy of ANAS. Noting that the major part of scientific and scientific-organizational activity of A. Sadigov was during his work in the Presidium of ANAS, A. Hashimov said that for a long time they worked together on the development and implementation of documents and activities of state importance related to the development of science. Expressing confidence that at the new stage of his career A. Sadigov will make an important contribution to raising the role of science and education in ensuring the national security of our country, attracting young cadres to science, he wished him new successes.
Then Advisor of ANAS, Academician Telman Aliev talked of fruitful scientific and pedagogical activity of outstanding scientist A.Sadigov, importance of his new appointment. Noting that the establishment of the State Agency for Science and Higher Education in accordance with the relevant Decree of the Head of State started a new era in the development of Azerbaijani science, its integration into the world science, the academician talked about the objectives faced by scientists with regard to strengthening the scientific potential of the country. Saying that A. Sadigov has a rare skill to coordinate scientific, scientific-organizational and pedagogical activities, that he had achieved high results in each of these fields, the academician wished him success in his new important job.
Next speaker was Lamiya Najafova, Chairperson of the Council of Young Scientists and Specialists of ICS. She spoke about the unprecedented merits of A. Sadigov in attracting young people to science, forming highly qualified personnel potential. Noting that A. Sadigov's consistent scientific activity is an example of attracting young cadres to science in a globalizing world, L. Najafova on behalf of the members of the CYSS thanked the outstanding scientist for his special attention and care for the development of young cadres over the years.
Then Academic Secretary of ICS Zahra Azizova, Corresponding Member of ANAS Kamil Ayda-zade, Professor Abbas Rzayev, Gambar Guliyev, DSc in Engineering, Mazahir Isayev, DSc in Engineering, Ilgar Mammadov,DSc in Mathematics, Associate Professor Adalat Pashayev, PhD in Engineering, talked about scientific, scientific-organizational and pedagogical activity of A. Sadigov, whose main goal and objective is the development of Azerbaijani science and who has always been committed to the policy of statehood, and his excellent human qualities, and wished him success in the development of Azerbaijani science.
Then, Corresponding Member of ANAS Professor Aminaga Sadigov thanked the leadership of the Institute for organizing the event. Talking about the exceptional role of the Institute of Control Systems in the development of Azerbaijani science, the scientist talked about the contribution of the Institute's General Director Academician Ali Abbasov and former Director Telman Aliev in this regard. Talking about the challenges facing the scientists, A.Sadigov noted that he appreciated the recommendations voiced by the members of the Council in his future activities for the development of science, and made proposals for the continuation of scientific cooperation.
Speaking about the new development concept being implemented by the country's leadership in the direction of improving Azerbaijani science, the scientist said the establishment of the State Agency for Science and Higher Education marked the beginning of a new period of reforms in the field of science and education and that he would justify the high trust placed in him.
At the end of the event, Academician Ali Abbasov awarded Aminaga Sadigov with the Certificate of Merit of the Institute for many years of fruitful scientific and scientific-organizational activity based on the relevant decision of the Science Council of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. Then a commemorative photo was taken.