İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi Şurasının genişləndirilmiş iclası keçirilib
18 yanvar 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi Şurasının genişləndirilmiş iclası keçirilib. İclasda institutun rəhbərliyi ilə yanaşı, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
İclası giriş nitqi ilə açan İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov gündəlikdə yer alan məsələni tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Elm və təhsil nazirinin müvafiq əmri ilə İSİ-nin icraçı direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqovun Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini vəzifəsinə təyin olunduğunu qeyd edən Ə.Abbasov alimin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə nəzər salıb.
Bildirib ki, 1962-ci il 18 dekabr tarixində Lerikdə dünyaya göz açan Əminağa Sadıqov 1985-ci ildə Dnepropetrovsk Dövlət Universitetinin Tətbiqi-riyaziyyat fakültəsini bitirib. O, 1992-ci ildə fizika-riyaziyyat elmləri namizədi, 2013-cü ildə texnika elmləri doktoru elmi dərəcələrini, 2010-cu ildə dosent, 2016-cı ildə professor elmi adlarını almış, 2017-ci ildə isə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir.
Ə.Abbasov görkəmli alimin zəmək fəaliyyətinə ətraflı şəkildə nəzər salaraq qeyd edib ki, Ə.Sadıqov 1985-ci ildə AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda çalışmış, 1988-ci ildən AMEA Rəyasət Heyətinin Mərkəzi Aparatına köçürülmüş və orada Elmi-təşkilat şöbəsinin, Elmi-Təşkilat İdarəsinin, Elm və Təhsil Baş İdarəsinin rəisi vəzifələrində işləmişdir. Ə.Sadıqov 2019-2020-ci illərdə AMEA-nın akademik-katibi(vitse-prezidenti) vəzifəsində işləmiş və AMEA Rəyasət Heyətinin üzvü olmuşdur. O, 11 dekabr 2020-ci ildə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təyin edilmiş, 1 fevral 2021-ci ildən isə institutun icraçı direktoru vəzifəsində işləyir. Onun rəhbərliyi ilə fövqəladə hallarda risklərin proqnozlaşdırılması, modelləşdirilməsi, qiymətləndirilməsi və onların nəticələrinin aradan qaldırılması sahəsində mühüm elmi nəticələr əldə olunmuşdur və hazırda həmin nəticələrin praktikada tətbiqi istiqamətində ardıcıl işlər görülür. Ə.Sadıqov elmi fəaliyyəti ilə yanaşı ölkəmizin aparıcı uniiversitetlərində səmərəli pedaqoji fəaliyyət göstərmiş,  yüksəkixtisaslı elmi kadrların və mütəxəssislərin hazırlanmasında mühüm rol oynamışdır.
İnstitut rəhbəri bildirib ki, Ə.Sadıqov bir çox dövlət əhəmiyyətli qurumların, o cümlədən Milli Məclisin Elm və Təhsil Komitəsinin işçi qrupunun üzvü kimi elm və təhsillə bağlı qanunvericilik aktlarının və normativ-hüquqi sənədlərin hazırlanmasında bilavasitə iştirak etmişdir. Qeyd edib ki, dünya elminə mühüm töhfələr vermiş Ə.Sadıqov səmərəli elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə, Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafında xidmətlərinə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamı ilə “Tərəqqi” medalı ilə, “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının medalı ilə, AMEA-nın Fəxri Fərmanları və digər önəmli mükafatlarla təltif olunub.
Ə.Abbasov Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 28 iyul 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı fərmanına əsasən Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin yaradılmasının müstəsna əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edərək Ə.Sadıqovun həmin Agentlikdə yüksək məsul vəzifəyə təyin edilməsini olduqca təqdirəlayiq hal olduğunu bildirib.
Çıxışının sonunda İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun kollektivi adından kibernetika elminə mühüm töhfələr vermiş görkəmli alimi təbrik edib, ona təyin olunduğu yeni vəzifədə Azərbaycan elminin inkişafı, elm və təhsilin intqerasiyası istiqamətlərində fəaliyyətində yeni-yeni müvəffəqiyyətlər arzu edib.
Sonra AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., AMEA-nın akademik-katibi akademik Arif Həşimov Ə.Sadıqovun elmi, elmi-təşkilati və pedaqoji fəaliyyətindən, nəcib insani keyfiyyətlərindən söz açıb, AMEA-nın elmi siyasətinin formalaşdırılması, idarə olunması və həyata keçirilməsində uzun illər fəal şəkildə iştirak edən alimin misilsiz xidmətlərindən tədbir iştirakçılarına ətraflı şəkildə bəhs edib. Ə.Sadıqovun elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin böyük bir hissəsinin AMEA-nın Rəyasət Heyətində işlədiyi dövrə təsadüf etdiyini qeyd edən A.Həşimov elmin inkişafı ilə bağlı dövlət əhəmiyyətli sənədlərin və tədbirlərin hazırlanmasında və həyata keçirilməsində uzun müddət ərzində onunla bərabər çalışdıqlarını bildirib. O, Ə.Sadıqovun əmək fəaliyyətinin yeni mərhələsində ölkəmizin milli təhlükəsizliyinin təmin olunmasında elmin və təhsilin rolunun artırılmasına, gənc kadrların elmə cəlb olunmasına mühüm töhfələr verəcəyinə əminliyini ifadə edərək, ona yeni uğurlar arzulayıb.
Daha sonra AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev görkəmli alim Ə.Sadıqovun səmərəli elmi və pedaqoji fəaliyyətinə nəzər salıb, onun yeni təyinatının əhəmiyyətindən söz açıb. Ölkə başçısının müvafiq fərmanına əsasən Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin yaradılmasının Azərbaycan elminin inkişafı, dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində yeni bir dövrün başlanğıcını qoyduğunu qeyd edən akademik ölkədə elmi potensialın gücləndirilməsi ilə bağlı alimlərin qarşısında duran vəzifələrdən bəhs edib. Ə.Sadıqovda elmi, elmi-təşkilati və pedaqoji fəaliyyətlərin məharətlə əlaqələndirmək bacarığının nadir keyfiyyət olduğunu olduğunu, onun bu sahələrin hər birində yüksək nəticələr əldə etdiyini bildirən akademik ona yeni məsuliyyətli vəzifəsində müvəffəqiyyətlər arzu edib.
Sonra İSİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Lamiyə Nəcəfova  çıxış edərək Ə.Sadıqovun gənclərin elmə cəlb olunması, yüksək ixtisaslı kadr potensialının formalaşdırılması istiqamətlərində misilsiz xidmətlərindən söz açıb. Ə.Sadıqovun ardıcıl elmi fəaliyyətinin qloballaşan dünyada gənc kadrların elmə cəlb olunması istiqamətində nümunə olduğunu bildirən L.Nəcəfova GAMŞ üzvləri adından görkəmli alimə uzun illər ərzində gənc kadrların inkişafına göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğıya görə təşəkkürünü bildirib.
Sonra İSİ-nin elmi katibi Zəhra Əzizova, AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Ayda-zadə, professor Abbas Rzayev, t.e.d. Qəmbər Quliyev, t.e.d. Məzahir İsayev, r.e.d. İlqar Məmmədov və r.ü.f.d., dosent Ədalət Paşayev çıxış edərək əsas məqsəd və məramı Azərbaycan elminin inkişafı olan, daim dövlətçilik siyasətinə sadiq qalan Ə.Sadıqovun elmi, elmi-təşkilati və pedaqoji fəaliyyətindən, nəcib insani keyfiyyətlərindən söz açaraq ona Azərbaycan elminin inkişafı naminə müvəffəqiyyətlər arzu ediblər.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov çıxış edərək tədbirin təşkilinə görə institutun rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Azərbaycan elminin inkişafında oynadığı müstəsna roldan söz açan alim bu istiqamətdə institutun baş direktoru, akademik Əli Abbasov və sabiq direktoru Telman Əliyevin töhfələrindən bəhs edib. Alimlərin qarşısında duran vəzifələrdən söz açan Ə.Sadıqov elmin inkişafı ilə bağlı gələcək fəaliyyətində şura üzvləri tərəfindən səsləndirilən tövsiyələri dəyərləndirəcəyini bildirib, elmi əməkdaşlıqların davam etdirilməsi istiqamətində təkliflərini səsləndirib.
Ölkə rəhbərliyi tərəfindən Azərbaycan elminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən yeni inkişaf konsepsiyasından danışan alim Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin yaradılmasının elm və təhsil sahəsində islahatların yeni bir dövrünün başlanğıcını qoyduğunu bildirib, ona göstərilən bu yüksək etimadı doğruldacağını ifadə edib.
Tədbirin sonunda akademik Əli Abbasov AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi Şurasının müvafiq qərarına əsasən Əminağa Sadıqovu uzunmüddətli səmərəli elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə görə institutun Fəxri Fərmanı ilə təltif edib. Sonra xatirə şəkli çəkilib.

Состоялось расширенное заседание Ученого совета Института систем управления
18 января 2024 года состоялось расширенное заседание Ученого совета Института систем управления Министерства науки и образования АР. Наряду с руководством института в заседании приняли участие и.о. первого вице-президента НАНА академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов, заведующие отделами и лабораториями, ученые и специалисты.
Открыв заседание вступительной речью, генеральный директор ИСУ академик Али Аббасов довел до сведения участников мероприятия вопрос повестки дня. Отметив, что соответствующим приказом министра науки и образования исполнительный директор ИСУ член-корреспондент НАНА, профессор Аминага Садыгов был назначен на должность заместителя директора Государственного агентства по науке и высшему образованию, А.Аббасов рассмотрел научную и научно-организационную деятельность ученого.
Он отметил, что Аминага Садыгов, родившийся 18 декабря 1962 года в Лерике, в 1985 году окончил факультет прикладной математики Днепропетровского государственного университета. В 1992 году он получил ученую степень кандидата физико-математических наук, в 2013 году - степень доктора технических наук, в 2010 году - звание доцента, в 2016 году - звание профессора, а в 2017 году был избран членом-корреспондентом Национальной академии наук Азербайджана.
А.Аббасов подробно рассказал о трудовой деятельности видного ученого. В 1985 г. А.Садыгов работал в Институте математики и механики НАНА, а с 1988 г. был переведен в Центральный аппарат Президиума НАНА, где занимал должности начальника Научно-организационного отдела, Научно-организационного отдела и Главного управления науки и образования. В 2019-2020 годах А.Садыгов работал ученым секретарем НАНА и был членом Президиума НАНА. 11 декабря 2020 года он был назначен директором Института систем управления, а с 1 февраля 2021 года занимает должность исполнительного директора этого института. Под его руководством были получены важные научные результаты в области прогнозирования, моделирования, оценки рисков в чрезвычайных ситуациях и устранения их последствий, и в настоящее время ведется последовательная работа по их применению на практике. Наряду с научной деятельностью А.Садыгов вел плодотворную педагогическую деятельность в ведущих университетах страны, играя важную роль в подготовке высококвалифицированных научных кадров и специалистов.
Руководитель института отметил, что А.Садыгов в качестве члена ряда государственных структур, в том числе рабочей группы Комитета Милли Меджлиса по науке и образованию, принимал непосредственное участие в организации и осуществлении различных мероприятий, связанных с наукой и образованием, в разработке нормативно-правовых документов. Он отметил, что А.Садыгов, внесший важный вклад в мировую науку, за свою эффективную научную и научно-организационную деятельность по распоряжению Президента Азербайджанской Республики был награжден медалью Азербайджанской Республики «Тарагги» («Прогресс»), медалью Азербайджанской Республики «100-летие Бакинского государственного университета (1919-2019 гг.)», Почетными грамотами НАНА и другими ценными важными наградами.
А.Аббасов отметил исключительное значение создания Государственного агентства по науке и высшему образованию в соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики от 28 июля 2022 года "О совершенствовании управления в области науки и образования в Азербайджанской Республике". Он отметил, что назначение А.Садыгова на высокую ответственную должность в этом агентстве заслуживает одобрения.
В завершение своего выступления он от имени коллектива Института систем управления поздравил выдающегося ученого, внесшего важный вклад в науку кибернетики, и пожелал ему новых успехов в направлении развития азербайджанской науки, интеграции науки и образования на новой должности.
Затем и.о. первого вице-президента НАНА академик-секретарь НАНА академик Ариф Гашимов рассказал о научной, научно-организационной и педагогической деятельности А.Садыгова, его высоких человеческих качествах, о беспрецедентных заслугах ученого, который долгие годы принимал активное участие в формировании, управлении и реализации научной политики НАНА. Отметив, что большая часть научной и научно-организационной деятельности А.Садыгова пришлась на период его работы в президиуме НАНА, А.Гашимов отметил, что в течение длительного времени они работали вместе над разработкой и реализацией документов и мероприятий государственного значения, связанных с развитием науки. Выразив уверенность в том, что на новом этапе своей трудовой деятельности А.Садыгов внесет важный вклад в повышение роли науки и образования в обеспечении национальной безопасности нашей страны, привлечение в науку молодых кадров, он пожелал ему новых успехов.
Затем советник НАНА, академик Тельман Алиев говорил о плодотворной научной и педагогической деятельности выдающегося ученого А.Садыгова, о значении его нового назначения. Отметив, что создание Государственного агентства по науке и высшему образованию в соответствии с соответствующим Указом Главы государства положило начало новой эре в развитии азербайджанской науки, ее интеграции в мировую науку, академик рассказал о задачах, стоящих перед учеными в связи с усилением научного потенциала страны. Отметив, что А. Садыгов обладает редким качеством умения координировать научную, научно-организационную и педагогическую деятельность, что он добился высоких результатов в каждой из этих областей, академик пожелал ему успехов на новом ответственном посту.
Затем выступила председатель Совета молодых ученых и специалистов ИСУ Ламия Наджафова. Она рассказала о беспрецедентных заслугах А.Садыгова в привлечении молодежи к науке, формировании высококвалифицированного кадрового потенциала. Отметив, что последовательная научная деятельность А.Садыгова является примером привлечения молодых кадров в науку в глобализирующемся мире, Л.Наджафова от имени членов СМУС выразила признательность выдающемуся ученому за особое внимание и заботу о развитии молодых кадров на протяжении многих лет.
Затем ученый секретарь ИСУ Захра Азизова, член-корреспондент НАНА Камиль Айда-заде, профессор Аббас Рзаев, д.т.н. Гамбар Гулиев, д.т.н. Мазахир Исаев, д.м.н. Ильгар Мамедов и д.ф.т. доцент Адалят Пашаев в своих выступлениях говорили о научной, научно-организационной и педагогической деятельности А.Садыгова, для которой главной целью и задачей является развитие азербайджанской науки и который всегда был привержен политике государственности, его высоких человеческих качествах, и пожелали ему успехов в деле развития азербайджанской науки.
Затем член-корреспондент НАНА профессор Аминага Садыгов поблагодарил руководство института за организацию мероприятия. Говоря об исключительной роли Института систем управления в развитии азербайджанской науки, ученый рассказал о вкладе в этом направлении генерального директора института, академика Али Аббасова и бывшего директора Тельмана Алиева. Говоря о задачах, стоящих перед учеными, А.Садыгов отметил, что в своей дальнейшей деятельности по развитию науки ценит рекомендации, озвученные членами совета, и высказал предложения по продолжению научного сотрудничества.
Говоря о новой концепции развития, реализуемой руководством страны в направлении совершенствования азербайджанской науки, ученый отметил, что создание Государственного агентства по науке и высшему образованию положило начало новому периоду реформ в области науки и образования и что он оправдает оказанное ему высокое доверие.
В завершение мероприятия академик Али Аббасов на основании соответствующего решения Ученого совета Института систем управления Министерства науки и образования АР наградил Аминагу Садыгова Почетной грамотой института за многолетнюю плодотворную научную и научно-организационную деятельность. Затем была сделана фотография на память.