20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Gününün 34-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Gününün 34-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Tədbiri İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq bəşəriyyətə qarşı ən amansız və dəhşətli cinayətlərdən biri olan 20 Yanvar hadisələrinin tarixi və səbəbləri haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının əzmini, azadlıq istəyini boğmağa, birliyini sarsıtmağa çalışan sovet rejimi 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə tarixdə misli görülməmiş bir cinayət aktını həyata keçirdi. Sovet ordusu hissələri heç bir xəbərdarlıq etmədən Bakı şəhərinə və digər rayonlara yeridilərək dinc əhaliyə amansız şəkidə divan tutdu. Bu təcavüz nəticəsində ümumilikdə 146 nəfər qəddarcasına öldürüldü, 744 nəfər yaralandı, 800-dən çox insan həbs olundu.
Qanlı yanvar hadisəsinin gedişatı və nəticələrindən bəhs edən Ə.Abbasov xüsusilə vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilmiş dəhşətli soyqırımı barəsində ən kəskin bəyanatı məhz Ümumilli Lider Heydər Əliyev vermişdir. Ulu Öndər sovet rejimi tərəfindən göstərilən təzyiqlərə baxmayaraq xalqın azadlıq istəyinin, haqq səsinin dünyaya çatdırılması istiqamətində addımlar atdı. Akademik bildirib ki, Heydər Əliyev faciə törədildikdən bir gün sonra, yanvarın 21-də Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək mətbuat konfransı keçirdi və beləliklə, faciəyə ilk siyasi qiymət verildi.
Faciədən sonrakı mürəkkəb proseslərlə müşaiyət olunan siyasi dövrü xarakterizə edən Ə.Abbasov ədalətsiz sovet rəhbərliyi tərəfindən törədilən bu faciənin qüdrətli Azərbaycan xalqının müstəqillik arzusunu, əzmini qırmağa nail ola bilmədiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, baş verən siyasi proseslər qarşısında daima dik duran, azadlıq mübarizəsindən dönməyən xalqımız Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə öz haqq səsini dünyaya çatdırdı, müstəqil dövlət kimi qabaqcıl ölkələr sırasında öz layiqli yerini tutdu.
Ə.Abbasov bu gün Ümummilli Liderin siyasi kursunun ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirildiyini bildirərək ölkənin hərtərəfli inkişafına istiqamətlənən konsepsiyalardan söz açıb. Qeyd edib ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Azərbaycan Ordusunun xalqın 30 illik həsrətinə son qoyaraq torpaqlarımızı erməni işğalından azad etməsi nəticəsində 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycan xalqının həyatında son illərin ən mühüm qələbəsi kimi dünya tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı. Bu tarixi zəfərin ardınca lokal xarakterli antiterror əməliyatının tam dəqiqliklə həyata keçirilməsi və ötən ilin oktyabr ayında Xankəndidə, digər ərazilərimizdə üçrəngli dövlət bayrağımızın ucaldılması Azərbaycan xalqının ən ali məqsədini reallaşdırmış oldu. Azərbaycan möhtəşəm qələbələr qazanaraq həm tarixi ədalətin, həm də ərazi bütövlüyünün tam bərpasına nail oldu.
Çıxışının sonunda 20 Yanvar tarixinin sadəcə acı və ağrı ilə deyil, həm də şərəf günü kimi xatırlandığını vurğulayan akademik öz xatirələrini bölüşüb, faciə qurbanlarını ehtiramla yad edərək onların əziz xatirəsinin daim qəlblərdə yaşayacağına əminliyini ifadə edib.
Sonra İntellektual informasiya-ölçmə sistemləri laboratoriyasının müdiri, t.e.d., dosent Məzahir İsayev çıxış edərək 20 Yanvar faciəsinin tarixi, siyasi səbəbləri haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, hələ ötən əsrin 80-ci illərində Dağlıq Qarabağa müstəqillik verilməsinə çalışan, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə göz dikmiş ermənilərə havadarlıq edən SSRİ rəhbərliyi bir sıra cinayətlər həyata keçirmiş, Qarabağ və İrəvan ərazisindən azərbayanlıları deportasiya etmiş, Sumqayıt hadisələrini törətmişdir.
Qeyd edib ki, 1990-cı il yanvarın 19-da Mixail Qorbaçov SSRİ Konstitusiyasının 71-ci maddəsini kobud şəkildə pozaraq Bakıda fövqəladə vəziyyət elan olunması haqqında Fərman imzaladı. Lakin Bakıda dinc əhaliyə divan tutulması üçün hazırlanmış plan məxfi şəkildə həyata keçirildi. Fövqəladə vəziyyətin elan olunmasından xəbərsiz olan əhaliyə amansız şəkildə divan tutuldu, bəşər tarixində görünməyən vəhşiliyə əl atıldı. Qanlı Yanvar hadisələri zamanı haqsızlıq və ədalətsizliyə qarşı öz haqq səsini ucaltmış dinc insanlar sovet qoşunları tərəfindən amansızcasına qətlə yetirildi.
20 Yanvar tarixinin Azərbaycan xalqının başına gələn dəhşətli faciələrindən biri olmaqla yanaşı, həm də azadlıq mübarizəsinin rəmzi, qəhrəmanlıq salnaməsi olduğunu bildirən M.İsayev öz xatirələrini bölüşüb, faciə qurbanlarını ehtiramla yad edib.
Daha sonra t.e.d., dosent Asif Rzayev, r.e.d. İlqar Məmmədov, r.ü.f.d., dosent Ədalət Paşayev, r.ü.f.d., dosent Gülçin Abdullayeva, r.ü.f.d. Rəhilə Sadıqova və İSİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Lamiyə Nəcəfova çıxış edərək 20 Yanvar faciəsinin tarixi və səbəblərindən bəhs edib, xatirələrini bölüşüblər.

Состоялось памятное мероприятие, посвященное 34-й годовщине Дня всенародной скорби 20 января
В Институте систем управления (ИСУ) министерства науки и образования АР состоялось памятное мероприятие, посвященное 34-й годовщине Дня всенародной скорби 20 января. В мероприятии приняли участие руководство института, руководители отделов и лабораторий, ученые и специалисты.
Открыв мероприятие, генеральный директор ИСУ, академик Али Аббасов подробно рассказал об истории и причинах событий 20 января, одного из самых жестоких и страшных преступлений против человечества. Он отметил, что в ночь с 19 на 20 января 1990 года советский режим, стремясь подавить решимость азербайджанского народа, стремление к свободе, подорвать его единство, совершил беспрецедентный в истории преступный акт. Части Советской армии без предупреждения вошли в город Баку и другие районы, безжалостно расправляясь с мирным населением. В результате этой агрессии было зверски убито 146 человек, ранено 744 человека, арестовано более 800 человек.
А.Аббасов особо подчеркнул, что самое резкое заявление об ужасном геноциде, совершенном против азербайджанского народа, сделал общенациональный лидер Гейдар Алиев. Великий лидер, несмотря на давление со стороны советского режима, предпринял шаги, направленные на то, чтобы донести до мира волю народа к свободе, голос истины. Академик отметил, что на следующий день после трагедии, 21 января, Гейдар Алиев, прибыв в постоянное представительство Азербайджана в Москве, провел пресс-конференцию, и таким образом была дана первая политическая оценка трагедии.
Характеризуя политический период после трагедии, сопровождавшийся сложными процессами, А.Аббасов подчеркнул, что эта трагедия, совершенная несправедливым советским руководством, не смогла сломить стремление могущественного азербайджанского народа к независимости. Он отметил, что под руководством великого лидера наш народ, который всегда стоял прямо перед происходящими политическими процессами и не отступал от освободительной борьбы, донес до мира свой голос и занял достойное место в ряду передовых стран как независимое государство.
А.Аббасов отметил, что сегодня глава государства Ильхам Алиев достойно продолжает политический курс общенационального лидера, и рассказал о концепциях, направленных на всестороннее развитие страны. Академик отметил, в результате того, что славная азербайджанская армия под руководством Президента страны, победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, положив конец 30-летней тоске народа, освободила наши земли от армянской оккупации, 44-дневная Отечественная война вписана золотыми буквами в мировую историю как важнейшая победа последних лет в жизни азербайджанского народа. Четкое проведение вслед за этой исторической победой антитеррористической операции локального характера и поднятие нашего трехцветного государственного флага в октябре прошлого года в Ханкенди и на других территориях реализовали самую сложную и трудную, но и высшую цель азербайджанского народа. Одержав блестящие победы, Азербайджан добился полного восстановления как исторической справедливости, так и территориальной целостности.
В конце своего выступления академик, подчеркнув, что 20 января вспоминается не только с болью и горечью, но и как день чести, поделился своими воспоминаниями, почтил память жертв трагедии и выразил уверенность в том, что их светлая память всегда будет жить в сердцах.
Затем заведующий лабораторией интеллектуальных информационно-измерительных систем, д.т.н. Мазахир Исаев в своем выступлении подробно рассказал участникам мероприятия об истории и политических причинах трагедии 20 января. Он отметил, что еще в 80-е годы прошлого века руководство СССР, покровительствовавшее армянам, стремившимся к предоставлению Нагорному Карабаху независимости, покушавшимся на территориальную целостность Азербайджана, совершило ряд преступлений, депортировало азербайджанцев с территории Карабаха и Еревана, совершило сумгаитские события.
Он отметил, что 19 января 1990 года Михаил Горбачев подписал указ об объявлении чрезвычайного положения в Баку, грубо нарушив статью 71 Конституции СССР. Однако план расправы над мирным населением в Баку был осуществлен тайно. Население, не знавшее, что ночью было объявлено чрезвычайное положение в ночное время, было подвергнуто безжалостной расправе, невиданным в истории человечества зверствам.
Отметив, что история 20 января является не только одной из страшных трагедий, постигших азербайджанский народ, но и символом освободительной борьбы, героической летописью, М.Исаев поделился своими воспоминаниями, почтил память жертв трагедии.
Затем д.т.н., доцент Асиф Рзаев, д.м.н., Ильгар Мамедов, д.ф.т. доцент Адалят Пашаев, д.ф.м. доцент Гюльчин Абдуллаева, д.ф.м. Рахиля Садыгова и председатель Совета молодых ученых и специалистов ИСУ Ламия Наджафова рассказали об истории и причинах трагедии 20 января и поделились своими воспоминаниями.