20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Gününün 34-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib
AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda (İSİ) 20 Yanvar Ümumxalq Hüzn Gününün 34-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə institutun rəhbərliyi, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
Tədbiri İSİ-nin baş direktoru, akademik Əli Abbasov açaraq bəşəriyyətə qarşı ən amansız və dəhşətli cinayətlərdən biri olan 20 Yanvar hadisələrinin tarixi və səbəbləri haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının əzmini, azadlıq istəyini boğmağa, birliyini sarsıtmağa çalışan sovet rejimi 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə tarixdə misli görülməmiş bir cinayət aktını həyata keçirdi. Sovet ordusu hissələri heç bir xəbərdarlıq etmədən Bakı şəhərinə və digər rayonlara yeridilərək dinc əhaliyə amansız şəkidə divan tutdu. Bu təcavüz nəticəsində ümumilikdə 146 nəfər qəddarcasına öldürüldü, 744 nəfər yaralandı, 800-dən çox insan həbs olundu.
Qanlı yanvar hadisəsinin gedişatı və nəticələrindən bəhs edən Ə.Abbasov xüsusilə vurğulayıb ki, Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilmiş dəhşətli soyqırımı barəsində ən kəskin bəyanatı məhz Ümumilli Lider Heydər Əliyev vermişdir. Ulu Öndər sovet rejimi tərəfindən göstərilən təzyiqlərə baxmayaraq xalqın azadlıq istəyinin, haqq səsinin dünyaya çatdırılması istiqamətində addımlar atdı. Akademik bildirib ki, Heydər Əliyev faciə törədildikdən bir gün sonra, yanvarın 21-də Azərbaycanın Moskvadakı daimi nümayəndəliyinə gələrək mətbuat konfransı keçirdi və beləliklə, faciəyə ilk siyasi qiymət verildi.
Faciədən sonrakı mürəkkəb proseslərlə müşaiyət olunan siyasi dövrü xarakterizə edən Ə.Abbasov ədalətsiz sovet rəhbərliyi tərəfindən törədilən bu faciənin qüdrətli Azərbaycan xalqının müstəqillik arzusunu, əzmini qırmağa nail ola bilmədiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, baş verən siyasi proseslər qarşısında daima dik duran, azadlıq mübarizəsindən dönməyən xalqımız Ulu Öndərin rəhbərliyi ilə öz haqq səsini dünyaya çatdırdı, müstəqil dövlət kimi qabaqcıl ölkələr sırasında öz layiqli yerini tutdu.
Ə.Abbasov bu gün Ümummilli Liderin siyasi kursunun ölkə başçısı cənab İlham Əliyev tərəfindən layiqincə davam etdirildiyini bildirərək ölkənin hərtərəfli inkişafına istiqamətlənən konsepsiyalardan söz açıb. Qeyd edib ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı Azərbaycan Ordusunun xalqın 30 illik həsrətinə son qoyaraq torpaqlarımızı erməni işğalından azad etməsi nəticəsində 44 günlük Vətən müharibəsi Azərbaycan xalqının həyatında son illərin ən mühüm qələbəsi kimi dünya tarixinə qızıl hərflərlə yazıldı. Bu tarixi zəfərin ardınca lokal xarakterli antiterror əməliyatının tam dəqiqliklə həyata keçirilməsi və ötən ilin oktyabr ayında Xankəndidə, digər ərazilərimizdə üçrəngli dövlət bayrağımızın ucaldılması Azərbaycan xalqının ən ali məqsədini reallaşdırmış oldu. Azərbaycan möhtəşəm qələbələr qazanaraq həm tarixi ədalətin, həm də ərazi bütövlüyünün tam bərpasına nail oldu.
Çıxışının sonunda 20 Yanvar tarixinin sadəcə acı və ağrı ilə deyil, həm də şərəf günü kimi xatırlandığını vurğulayan akademik öz xatirələrini bölüşüb, faciə qurbanlarını ehtiramla yad edərək onların əziz xatirəsinin daim qəlblərdə yaşayacağına əminliyini ifadə edib.
Sonra İntellektual informasiya-ölçmə sistemləri laboratoriyasının müdiri, t.e.d., dosent Məzahir İsayev çıxış edərək 20 Yanvar faciəsinin tarixi, siyasi səbəbləri haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, hələ ötən əsrin 80-ci illərində Dağlıq Qarabağa müstəqillik verilməsinə çalışan, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə göz dikmiş ermənilərə havadarlıq edən SSRİ rəhbərliyi bir sıra cinayətlər həyata keçirmiş, Qarabağ və İrəvan ərazisindən azərbayanlıları deportasiya etmiş, Sumqayıt hadisələrini törətmişdir.
Qeyd edib ki, 1990-cı il yanvarın 19-da Mixail Qorbaçov SSRİ Konstitusiyasının 71-ci maddəsini kobud şəkildə pozaraq Bakıda fövqəladə vəziyyət elan olunması haqqında Fərman imzaladı. Lakin Bakıda dinc əhaliyə divan tutulması üçün hazırlanmış plan məxfi şəkildə həyata keçirildi. Fövqəladə vəziyyətin elan olunmasından xəbərsiz olan əhaliyə amansız şəkildə divan tutuldu, bəşər tarixində görünməyən vəhşiliyə əl atıldı. Qanlı Yanvar hadisələri zamanı haqsızlıq və ədalətsizliyə qarşı öz haqq səsini ucaltmış dinc insanlar sovet qoşunları tərəfindən amansızcasına qətlə yetirildi.
20 Yanvar tarixinin Azərbaycan xalqının başına gələn dəhşətli faciələrindən biri olmaqla yanaşı, həm də azadlıq mübarizəsinin rəmzi, qəhrəmanlıq salnaməsi olduğunu bildirən M.İsayev öz xatirələrini bölüşüb, faciə qurbanlarını ehtiramla yad edib.
Daha sonra t.e.d., dosent Asif Rzayev, r.e.d. İlqar Məmmədov, r.ü.f.d., dosent Ədalət Paşayev, r.ü.f.d., dosent Gülçin Abdullayeva, r.ü.f.d. Rəhilə Sadıqova və İSİ-nin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Lamiyə Nəcəfova çıxış edərək 20 Yanvar faciəsinin tarixi və səbəblərindən bəhs edib, xatirələrini bölüşüblər.

Memorial event dedicated to the 34rd anniversary of the National Mourning Day January 20 was held
The Institute of Control Systems (ICS) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan held a memorial event dedicated to the 34th anniversary of the National Mourning Day January 20. The event was attended by the institute's administration, heads of departments and laboratories, scientists and specialists.
Opening the event, General Director of ICS, Academician Ali Abbasov spoke in detail about the history and causes of the events of January 20, one of the most cruel and terrible crimes against humanity. He noted that on the night of 19-20 January, 1990, the Soviet regime, aiming to suppress the Azerbaijani people's determination and aspiration for freedom, undermine their unity, committed an unprecedented criminal act. Units of the Soviet army without warning entered Baku city and other areas, ruthlessly massacring the civilian population. As a result of this aggression 146 people were brutally killed, 744 people were wounded, more than 800 people were arrested.
Speaking about the course and consequences of the bloody January events, A. Abbasov said the strongest statement about the terrible genocide committed against the Azerbaijani people had been made by National Leader Heydar Aliyev. The great leader, despite pressure from the Soviet regime, took steps to convey to the world the will of the people for freedom, the voice of truth. The academician noted that on the day following the tragedy, January 21, Heydar Aliyev had held a press conference at the Permanent Mission of Azerbaijan in Moscow, and thus the first political assessment of the tragedy had been given.
Describing the political period after the tragedy, which was marked with difficult processes, A. Abbasov stressed that this tragedy, committed by the unjust Soviet leadership, had failed to break the yearning of the powerful Azerbaijani people for independence. He noted that under the leadership of the great leader our nation, which has always stood straight before the ongoing political processes and did not retreat from the liberation struggle, brought its voice to the world and took its rightful place among the advanced countries as an independent state.
A.Abbasov noted that today the head of state Ilham Aliyev honorably continues the political course of the national leader, and talked about the concepts aimed at the comprehensive development of the state. The academician said that as a result of the fact that the glorious Azerbaijani army under the leadership of the President of the country, the victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev put an end to the 30-year long yearning of the nation and liberated our lands from the Armenian occupation, the 44-day war was written with golden letters in the world history as the most important victory of the recent years of the Azerbaijani people. After this historic victory, precise conduct of the local anti-terrorist operation and raising of our tricolor state flag in October this year in Khankendi and other territories have realized the most difficult and hard, but also the highest goal of the Azerbaijani people and the New Azerbaijan Party. With brilliant victories, Azerbaijan has achieved full restoration of both historical justice and territorial integrity.
At the end of his speech, the academician, stressing that January 20 is remembered not only with pain and sorrow, but also as a day of honor, shared his memories, honored the memory of the victims of the tragedy and expressed confidence that their bright memory will always live in our hearts.
Then the head of the laboratory of intelligent information-measuring systems, Mazahir Isayev, DSc in Engineering told the participants of the event in detail about the history and political causes of the tragedy of January 20. He noted that back in the 1980s, the Soviet leadership, which had favored the Armenians who sought to grant independence to Nagorno-Karabakh and encroached on the territorial integrity of Azerbaijan, committed a number of crimes, deported Azerbaijanis from Karabakh and Yerevan and organized the Sumgayit events.
He noted that on January 19, 1990 Mikhail Gorbachev signed a decree declaring the state of emergency in Baku, in flagrant violation of Article 71 of the Constitution of the USSR. However, the plan of reprisal against the civilian population in Baku was carried out in secret. The population, unaware that the state of emergency was declared at night, was subjected to ruthless massacre, atrocities unprecedented in the history of mankind.
Stressing that the story of January 20 is not only one of the terrible tragedies that befell the Azerbaijani people, but also a symbol of the liberation struggle, a heroic chronicle, M. Isayev shared his memories and honored the memory of the victims of the tragedy.
Associate Professor Asif Rzayev, DSc in Engineering, Ilgar Mammadov, DSc in Mathematics, Associate Professor Adalat Pashayev, PhD in Engineering, Associate Professor Gulchin Abdullayeva, PhD in Mathematics, Rahila Sadigova, PhD in Mathematics, and Chair of the Council of Young Scientists and Specialist Lamiya Najafova spoke about the history and causes of the January 20 tragedy and shared their memories.