Idealist 2018 Twinning-İnfo Day
ISI nin əməkdaşları şöbə müdiri və AB-nin İKT və FET (Gələcəyin Qabaqcıl Texnologiyaları) üzrə Azərbaycanda Milli təmsilçisiT. Babayev, laboratoriya mudiri Gulçin Abdullayeva və baş elmi işçisi Elxan Səbziyev 15-16 Sentyabr 2016-ci il tarixlərində Avropa Komissiyasının HORIZON2020 Proqramına və Proqramda iştirak qaydalarına həsr edilmiş iki günlük konfransda iştirak etmişlər.
Tədbir Regional İnnovasiya Texnologiyaları Akademiyasının  (R.İ.T.A.) və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin təşkilatçılığı ilə IDEALIST2018 layihəsi çərçivəsində keçirilib. Tədbirdə iştrak edən xarici ekspertlər HORIZON2020-nın Fransa, Latviya, Macarıstan, Ukrayna, Gürcüstanda və İsrail İKT üzrə Milli Təmsilçiləri öz fəaliyyətləri barədə, ölkələrində fəaliyyət göstərən alim və tədqiqatçıların HORIZON2020-da iştirakı barədə məlumat veriblər.
Konfransın 2-ci günü azərbaycan alimləri HORİZON2020-də iştrak etmək üçün öz layihə təklifləri ilə çıxış etmişlər. Təqdim olunan 32 layihə təklifləri xarici ekspertlər tərəfindən ilkin qiymətləndirilmiş və layihə müəlliflərinə xaricdə müvafiq partnyor axtarışına dair məsləhətlər verilmişdir.
Tədbirdə G. Abdullayeva  iki layihənin "Toksiki maddələrlə zəhərlənmələri diferensial diaqnostika və monitorinq edən intellektual-informasiya sistemi” və " Ortopediyada cərrahi müdaxilə seçiminin intellektual sistemi” təqdimatı ilə çıxış etmişdir. Görüşdə iştrak edən xarici ekspertlər hər iki layihənin 26-27 sentyabr Slovakiyanın Bratislava şəhərində keçirələcək İCT Prpoposer Day-ə təqdim olunmasını tövsiyə etmişlər.

Infoday on 15-16 September 2016
On 15-16 September 2016, employees of the Institute of Control Systems (ICS), Head of Foreign Relations and Innovation Department, ICT & FET NCP in Azerbaijan T. Babayev, Head of Laboratory Assoc.Prof. G. Abdullayeva, PhD in Engineering, and senior researcher E. Sabziyev participated in the two-days’ conference devoted to the HORIZON 2020 EU Framework Research & Innovation Programme.
The conference was organized by the Regional Innovative Technologies Academy (R.I.T.A.) together with the Azerbaijan State University of Oil and Industry within the framework of Idealist 2018 project. Foreign experts worked at the event, such as ICT NCPs from France, Latvia, Hungary, Georgia and Israel. The foreign experts told the participants about the work carried out in their countries and shared their experience of working in the HORIZON 2020 EU Framework Research & Innovation Programme.
On the second day of the event, Azerbaijani researchers presented 32 project ideas. The experts pre-evaluated those project ideas and gave recommendation on their possible participation in HORIZON 2020.
Assoc.Prof. G. Abdullayeva presented two projects that after the pre-evaluation were recommended for participation in the ICT Proposers' Day 2016 event to take place on 26-27 September in Bratislava.