Idealist 2018 Twinning-İnfo Day
ISI nin əməkdaşları şöbə müdiri və AB-nin İKT və FET (Gələcəyin Qabaqcıl Texnologiyaları) üzrə Azərbaycanda Milli təmsilçisiT. Babayev, laboratoriya mudiri Gulçin Abdullayeva və baş elmi işçisi Elxan Səbziyev 15-16 Sentyabr 2016-ci il tarixlərində Avropa Komissiyasının HORIZON2020 Proqramına və Proqramda iştirak qaydalarına həsr edilmiş iki günlük konfransda iştirak etmişlər.
Tədbir Regional İnnovasiya Texnologiyaları Akademiyasının  (R.İ.T.A.) və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin təşkilatçılığı ilə IDEALIST2018 layihəsi çərçivəsində keçirilib. Tədbirdə iştrak edən xarici ekspertlər HORIZON2020-nın Fransa, Latviya, Macarıstan, Ukrayna, Gürcüstanda və İsrail İKT üzrə Milli Təmsilçiləri öz fəaliyyətləri barədə, ölkələrində fəaliyyət göstərən alim və tədqiqatçıların HORIZON2020-da iştirakı barədə məlumat veriblər.
Konfransın 2-ci günü azərbaycan alimləri HORİZON2020-də iştrak etmək üçün öz layihə təklifləri ilə çıxış etmişlər. Təqdim olunan 32 layihə təklifləri xarici ekspertlər tərəfindən ilkin qiymətləndirilmiş və layihə müəlliflərinə xaricdə müvafiq partnyor axtarışına dair məsləhətlər verilmişdir.
Tədbirdə G. Abdullayeva  iki layihənin "Toksiki maddələrlə zəhərlənmələri diferensial diaqnostika və monitorinq edən intellektual-informasiya sistemi” və " Ortopediyada cərrahi müdaxilə seçiminin intellektual sistemi” təqdimatı ilə çıxış etmişdir. Görüşdə iştrak edən xarici ekspertlər hər iki layihənin 26-27 sentyabr Slovakiyanın Bratislava şəhərində keçirələcək İCT Prpoposer Day-ə təqdim olunmasını tövsiyə etmişlər.

Infoday 15-16 сентября 2016 года
Сотрудники Института Систем Управления (ИСУ) заведующий отделом международных отношений и инноваций и ICT & FET NCP в Азербайджане Т. Бабаев, руководитель лаборатории доцент, кандидат технических наук Г.Абдуллаева и старший научный сотрудник Э.Сабзиев 15-16 сентября 2016 приняли участие в двухдневной конференции посвященной научно-исследовательской и инновационной программе Европейского Союза «Horizon 2020».
Конференция была организована Региональной академией инновационных технологий (R.I.T.A.) совместно с Азербайджанским государственным университетом нефти и промышленности в рамках проекта «Idealist 2018». В работе конференции приняли участие иностранные эксперты – национальные координаторы ИКТ программ Франции, Латвии, Венгрии, Украины, Грузии и Израиля. Иностранные эксперты, участвовавшие в мероприятии, ознакомили присутствующих с работами, проводимыми в их странах, и поделились опытом работы в научно-исследовательской и инновационной программе Европейского Союза «Horizon 2020».
Во второй день конференции азербайджанскими учеными были представлены 32 проектных идеи. Со стороны иностранных экспертов была проведена предварительная оценка и даны рекомендации о возможности последующего их участия в программе «Horizon 2020».
Доцент Г.Абдуллаева представила два проекта, которые после предварительной оценки были рекомендованы к участию в ICT Proposers’ Day 2016 в Братиславе 26-27 сентября 2016 года.