ISI-də dövlət proqramının layihəsinin müzakirəsi keçirilmişdir
6 sentyabr 2016-cı ıl tarixindı İSİ –də "NANOTEXNOLOGIYALARIN TƏTBİQİ İLƏ NEFTÇIXARMANIN RENTABELLİYİNİ ARTIRMAĞA İMKAN VERƏN İNTELLEKTUAL ONLİNE İDARƏETMƏ SİSTEMİNİN YARADILMASI” adlı dövlət proqramının layihəsinin müzakirəsi keçirilmişdir.
Müzakirələrdə AMEA-nın vitse prezidenti və Neft və Qaz institunun direktory akademik İbrahim Quliyev, Neft və Qaz institutun aparıcı mütəxəssisləri, İSİ-nin direktoru akademik Telman Əliyev başda olmaqla institutun layihə hazırlığında iştirak edən alimləri – o cümlədən direktorun emi işlər üzrə muavini t.e.d. O. Nüsrətov, t.e.d. G.Quluyev, texnika üzrə fəlsəfə doktoru. F. Paşayev, t.e.d. A.Həsənov və digər elmi işçiləri iştirak etmişlər.
Layihəni təqdim edən lab. müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Asif Rzayev Proqramin məqsədi, nanotexnologiyalarin tətbiqi üsulları, İşlənmənin son mərhələsində olan yataqlarda nanotexnologiyaların tətbiqi ilə neft hasilati proseslərinin operativ idarə olunmasının prinsipləri, bu prinsiplərin "online” rejimdə idarə edilməsini təmin edən intellektual sistemin yaradilmasinın zəruriliyi və Dövlət Proqramının həyata keçirilməsindən gözlənilən nəticələr haqda ətraflı məlumat vermişdir.
Layihə ətrafında geniş müzakirələr keçirilmişdir.
Müzakirələrin sonunda Akademik İ.Quliyev layihənin aktuallığını və vacibliyini qeyd etmiş və dövlət proqramının pilot layihəsinin hazırlanması üçün AMEA-nın və digər elmi strukturların cəlb olunmasının vacibliyini qeyd etmişdir.
Qonaqlar İSİ-nun sərgi salonunda institunun son illər əıdə edilmiş elmi nəticələr və yeni layihələrlə tanış oldular.

State program discussed at ICS
The project of the state program "Developing an intelligent online control system with the use of nanotechnologies to increase the cost-effectiveness of oil production” was discussed at the Institute of Control Systems (ICS) on 6 September 2016.
Vice President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Director of the Institute of Oil and Gas Acad. Ibrahim Guliev, leading researchers of the Institute of Oil and Gas, leading researchers of ICS headed by Director of ICS T. Aliev, including Deputy Director for Science, Doctor of Engineering O. Nusratov, Doctor of Engineering D. Guliyev, Doctor of Engineering A. Hasanov, F. Pashayev, PhD in Engineering.
The report on the project of the state program was read by Head of Laboratory A. Rzayev, PhD in Engineering.
In his report, A. Rzayev informed the participants about the aims of the program, the methods of application of nanotechnologies, the principles of oil production management with the use of nanotechnologies in oilfields, the demand for an intelligent online control system.
He also spoke about the expected results of realization of the state program.
The project of the state program was widely discussed. At the end of the discussion, Acad. I. Guliyev pointed out the relevance of the proposed project of the state program and suggested involving research organizations of the Azerbaijan National Academy of Sciences and other organizations in the preparation of the pilot project.
The guests visited the exhibition hall of the ISI and got acquainted with the scientific achievements of recent years and new projects of the Institute.