15.02.2024 / Mühüm xəbərlər
Sizin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətiniz Azərbaycanda fizika, texnika və aerokosmik sahələrinin elmi-texniki inkişafında əsaslı rol oynamış və Sizin şəxsiyyətiniz xüsusi xidmətləri olan görkəmli alim, bacarıqlı elm və təhsil təşkilatçısı, fəal ictimai xadim kimi ziyalılıq üçün bir nümunədir. Çoxşaxəli elmi fəaliyyətiniz dövründə aparılan tədqiqatların nəticələri istər elmi-nəzəri və tətbiqi, istərsə də strateji cəhətdən mühüm əhəmiyyətə malik olmaqla ixtira səviyyəsində işlənib, beynəlxalq sərgilərdə, müsabiqələrdə qızıl medal və diplomlara layiq görülüb.
Məhz Sizin Azərbaycanda ilk dəfə olaraq müasir dünya standartlarına cavab verən yeni tipli ali məktəbə - Milli Aviasiya Akademiyasına rəhbərlik edərək onu yüksək beynəlxalq nüfuzlu ali məktəb səviyyəsinə yüksəltməniz ölkədə mülki aviasiyanın bütün istiqamətləri üzrə yüksək ixtisaslı milli kadr potensialının təmin edilməsində misilsiz rol oynayır. İftixar hissi ilə qeyd edə bilərik ki, bu gün Milli Aviasiya Akademiyası geniş regionda ali, əlavə və xüsusi peşə-ixtisas təhsil proqramını, aviasiya mütəxəssislərinin ixtisaslaşmasını, yenidən hazırlığını, həmçinin bu sahədə müvafiq elmi-tədqiqat və təcrübi konstruktor işlərini həyata keçirən strateji əhəmiyyətə malik mülki aviasiyanın beynəlxalq standartlarına cavab verən ən nüfuzlu ali təhsil müəssisəsidir.
Sizin elmi əsərləriniz mühüm nəzəri və praktiki əhəmiyyət kəsb etməklə yanaşı, gənc alimlər, doktorantlar üçün də çox dəyərli olub, xarici ölkələrdə də alimlərimizə böyük şöhrət qazandırır. Kadr hazırlığı, təhsilin səviyyəsinin yüksəldilməsi, mühəndislik elmi-tədqiqatların koordinasiyası, praktiki layihələrin həyata keçirilməsi və beynəlxalq tədbirlərin təşkilinə bəxş etdiyiniz töhfələriniz Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində mühüm rol oynayır.
Hörmətli Arif müəllim, Siz, həmçinin bir azərbaycanlı kimi ictimai-siyasi fəaliyyətinizlə xalqımızın xoşbəxtliyi, vətənimizin azadlığı və ölkəmizin suverenliyi uğrunda möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin zəfərə aparan siyasətinə dəyərli töhfələrinizi verirsiniz. Siz əsl insan, etibarlı dost və müdrik şəxsiyyətsiniz.
Çox hörmətli Arif müəllim, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun kollektivi adından Sizi 90 illik yubileyiniz münasibətilə bir daha ürəkdən təbrik edir, cansağlığı və ailə səadəti, həmçinin Azərbaycan dövlətçiliyinin və elminin inkişafı istiqamətindəki fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayıram.

Выдающемуся ученому академику Арифу Пашаеву исполняется 90 лет
Ваша научная и научно-организационная деятельность сыграла фундаментальную роль в научно-техническом развитии физики, техники и аэрокосмической отрасли в Азербайджане, и Ваша личность является примером для интеллигенции как выдающегося ученого с особыми заслугами, талантливого организатора науки и образования, активного общественного деятеля. Результаты исследований, проведенных за время Вашей многогранной научной деятельности, имеют важное научно-теоретическое и прикладное значение, разработаны на изобретательском уровне, удостоены золотых медалей и дипломов международных выставок и конкурсов.
То, что именно Вы впервые в Азербайджане возглавили вуз нового типа, отвечающий современным мировым стандартам - Национальную академию авиации - и подняли его до уровня вуза с высокой международной репутацией, играет неоценимую роль в обеспечении высококвалифицированного национального кадрового потенциала по всем направлениям гражданской авиации в стране. С чувством гордости можно отметить, что сегодня Национальная академия авиации является самым престижным высшим учебным заведением в регионе, отвечающим международным стандартам гражданской авиации стратегического значения, осуществляющим программы высшего, дополнительного и специального профессионально-технического образования, специализацию, переподготовку авиационных специалистов, а также соответствующие научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы в этой области.
Ваши научные труды не только имеют важное теоретическое и практическое значение, но и очень ценны для молодых ученых, докторантов, приносят нашим ученым большую известность в зарубежных странах. Подготовка кадров, повышение уровня образования, координация научных исследований в области инженерии, реализация практических проектов и ваш вклад в организацию международных мероприятий играют важную роль в интеграции азербайджанской науки в мировую науку.
Уважаемый Ариф муаллим, вы, как азербайджанец, своей общественно-политической деятельностью вносите ценный вклад в победоносную политику нашего уважаемого президента господина Ильхама Алиева во имя счастья нашего народа, свободы нашей Родины и суверенитета нашей страны. Вы настоящий человек, надежный друг и мудрая личность.
Глубокоуважаемый Ариф муаллим, от имени коллектива Института систем управления еще раз сердечно поздравляю Вас с 90-летним юбилеем, желаю здоровья и семейного счастья, а также успехов в вашей деятельности в направлении развития азербайджанской государственности и науки.