15.02.2024 / Mühüm xəbərlər
Sizin elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətiniz Azərbaycanda fizika, texnika və aerokosmik sahələrinin elmi-texniki inkişafında əsaslı rol oynamış və Sizin şəxsiyyətiniz xüsusi xidmətləri olan görkəmli alim, bacarıqlı elm və təhsil təşkilatçısı, fəal ictimai xadim kimi ziyalılıq üçün bir nümunədir. Çoxşaxəli elmi fəaliyyətiniz dövründə aparılan tədqiqatların nəticələri istər elmi-nəzəri və tətbiqi, istərsə də strateji cəhətdən mühüm əhəmiyyətə malik olmaqla ixtira səviyyəsində işlənib, beynəlxalq sərgilərdə, müsabiqələrdə qızıl medal və diplomlara layiq görülüb.
Məhz Sizin Azərbaycanda ilk dəfə olaraq müasir dünya standartlarına cavab verən yeni tipli ali məktəbə - Milli Aviasiya Akademiyasına rəhbərlik edərək onu yüksək beynəlxalq nüfuzlu ali məktəb səviyyəsinə yüksəltməniz ölkədə mülki aviasiyanın bütün istiqamətləri üzrə yüksək ixtisaslı milli kadr potensialının təmin edilməsində misilsiz rol oynayır. İftixar hissi ilə qeyd edə bilərik ki, bu gün Milli Aviasiya Akademiyası geniş regionda ali, əlavə və xüsusi peşə-ixtisas təhsil proqramını, aviasiya mütəxəssislərinin ixtisaslaşmasını, yenidən hazırlığını, həmçinin bu sahədə müvafiq elmi-tədqiqat və təcrübi konstruktor işlərini həyata keçirən strateji əhəmiyyətə malik mülki aviasiyanın beynəlxalq standartlarına cavab verən ən nüfuzlu ali təhsil müəssisəsidir.
Sizin elmi əsərləriniz mühüm nəzəri və praktiki əhəmiyyət kəsb etməklə yanaşı, gənc alimlər, doktorantlar üçün də çox dəyərli olub, xarici ölkələrdə də alimlərimizə böyük şöhrət qazandırır. Kadr hazırlığı, təhsilin səviyyəsinin yüksəldilməsi, mühəndislik elmi-tədqiqatların koordinasiyası, praktiki layihələrin həyata keçirilməsi və beynəlxalq tədbirlərin təşkilinə bəxş etdiyiniz töhfələriniz Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyası istiqamətində mühüm rol oynayır.
Hörmətli Arif müəllim, Siz, həmçinin bir azərbaycanlı kimi ictimai-siyasi fəaliyyətinizlə xalqımızın xoşbəxtliyi, vətənimizin azadlığı və ölkəmizin suverenliyi uğrunda möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin zəfərə aparan siyasətinə dəyərli töhfələrinizi verirsiniz. Siz əsl insan, etibarlı dost və müdrik şəxsiyyətsiniz.
Çox hörmətli Arif müəllim, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun kollektivi adından Sizi 90 illik yubileyiniz münasibətilə bir daha ürəkdən təbrik edir, cansağlığı və ailə səadəti, həmçinin Azərbaycan dövlətçiliyinin və elminin inkişafı istiqamətindəki fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayıram.

From the bottom of my heart I wish you a happy 90th birthday!
Your scientific and scientific-organizational activity has played a fundamental role in the scientific and technical development of physics, technology and aerospace industry in Azerbaijan, and your personality is an example for the intelligentsia as an outstanding scientist with exceptional merits, a talented organizer of science and education, an active public figure. The results of the studies carried out during your multifaceted scientific activity have important scientific-theoretical and applied significance, have been developed at the level of invention, have been awarded gold medals and diplomas of international exhibitions and competitions.
The fact that you were the first in Azerbaijan to head a new type of a higher education institution meeting modern world standards, the National Aviation Academy, and raised it to the level of a higher education institution with a high international reputation, plays an invaluable role in providing highly qualified national personnel potential in all areas of civil aviation in the country. It can be proudly noted that today the National Aviation Academy is the most prestigious higher education institution in the region, meeting international standards of civil aviation of strategic importance, carrying out programs of higher, additional and special vocational education, specialization, retraining of aviation specialists, as well as relevant research and development work in this field.
Your scientific works not only have important theoretical and practical significance, but also are very valuable for young scientists, doctoral students, and bring our scientists wide recognition in foreign countries. Cadre training, improvement of education level, coordination of scientific research in the field of engineering, implementation of practical projects and your contribution to the organization of international events play an important role in the integration of Azerbaijani science into the world science.
Dear Arif muallim, you, as an Azerbaijani, with your public and political activity make a valuable contribution to the victorious policy of our dear President Mr. Ilham Aliyev for the happiness of our people, freedom of our Motherland and sovereignty of our country. You are a person of true character, a reliable friend and a wise teacher.
Esteemed Arif muallim, on behalf of the staff of the Institute of Control Systems I once again sincerely wish you a happy 90th birthday, I wish you health and domestic bliss, as well as success in your work in the field of development of Azerbaijani statehood and science.