İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Elmi şurasının iclası keçirilib
18 mart 2024-cü il tarixində AR Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun (İSİ) Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. İclasda institutun rəhbərliyi ilə yanaşı, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü, t.e.d., professor Əminağa Sadıqov, şöbə və laboratoriya müdirləri, alim və mütəxəssislər iştirak ediblər.
İclası İSİ-nin baş direktoru, Elmi şuranın sədri, akademik Əli Abbasov açaraq gündəlikdə yer alan məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb, ilk mövzu ilə bağlı məruzə etmək üçün sözü İSİ-nin icraçı direktor vəzifəsini müvəqqəti icra edən, t.e.d., dosent Elxan Səbziyevə verib.
E.Səbziyev “Sosial-iqtisadi proseslərin modelləşdirilməsi” laboratoriyasının müdiri, “Əməkdar elm xadimi”, i.e.d., professor Yadulla Həsənlinin və “İntellektual qərar qəbuletmə üsulları və kompüter sistemləri” laboratoriyasının informasiya texnologiyaları üzrə tədqiqatçısı, t.ü.f.d. Xanmurad Abdullayevin 65 illik yubileyləri haqqında məsələ ətrafında çıxış edib. Görkəmli alimlərin elmi və pedaqoji fəaliyyətləri, Azərbyacan elminə bəxş etdikləri töhfələrdən ətraflı şəkildə söz açıb, onlara zəngin elmi yaradıcılıqlarında yeni müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Sonra mövzu ilə bağlı çıxış edən Ə.Sadıqov uzun illər İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda çalışan dəyərli alimlərin çoxşaxəli fəaliyyətləri, mühüm elmi nailiyyətləri və nəcib insani keyfiyyətlərindən söz açıb, onlara yeni uğurlar arzu edib.
Elmi şura üzvləri tərəfindən Y.Həsənli və X.Abdullayevin 65 illik yubileyləri haqqında AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi qarşısında vəsatət qaldırılması barədə yekdilliklə qərar qəbul edilib.
Daha sonra akademik Əli Abbasov Y.Həsənli və X.Abdullayevi 65 illik yubileyləri və uzunmüddətli səmərəli elmi fəaliyyətlərinə görə institutun Fəxri Fərmanı ilə təltif edib.
Gündəlikdən irəli gələn növbəti mövzu ətrafında çıxış edən institutun elmi katibi Zəhra Əzizova 2023-cü ildə institutun fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturasına və dissertanturasına qəbul olunan doktorantların və dissertantların fərdi iş planları haqqında məlumat verib. Mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, Elmi şura üzvləri tərəfindən səsvermə keçirilərək məsələ təsdiq olunub.
Sonra İSİ-nin Tanıma, identifikasiya və optimal qərar qəbuletmə üsulları laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Kamil Ayda-zadə Ukrayna Elmlər Akademiyasının V.M.Qluşkov adına Kibernetika İnstitutunun şöbə müdiri, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Stetsyuk Pyotr İvanoviçin “Математическое моделирование и оптимизация» (Riyazi modelləşdirmə və optimizasiya) ixtisası üzrə Ukrayna EA-nın müxbir üzvlüyünə namizədliyin dəstəklənməsi haqqında məruzə edib. Məsələ ətrafında AMEA-nın müşaviri, akademik Telman Əliyev və Ə.Sadıqov çıxış edib, şura üzvləri tərəfindən səsvermə keçirilərək qərar yekdilliklə qəbul olunub.
Daha sonra Z.Əzizova 6 saylı laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi, i.ü.f.d. Aygün Əliyevaya 5311.01 “Müəssisələrin təşkili və idarə olunması” ixtisası üzrə və 4 saylı laboratoriyanın aparıcı elmi işçisi, r.ü.f.d. Ramin Zeynalova 1211.01 “Diferensial tənliklər” ixtisası üzrə dosent elmi adlarının verilməsi haqqında çıxış edib. Z.Əzizova əməkdaşların elmi, pedaqoji fəaliyyəti və nüfuzlu elmi bazalarda dərc olunan əsərləri barədə ətraflı məlumatı tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Mövzu ətrafında fikirlər səsləndirilərək gizli səsvermə keçirilib və məsələnin Ali Attestasiya Komisiyasına təqdim olunması barədə yekdilliklə qərar qəbul olunub.
Sonra İdarəetmə sistemləri İnstitutunun yubileyi haqqında məsələyə baxılıb, qarşıda duran əsas vəzifələrin yerinə yetirilməsi istiqamətində akademik Telman Əliyevin rəhbərliyi ilə komisiyanın yaradılması qərara alınıb, müvafiq tapşırıqlar səsləndirlib.

A regular meeting of the Science Council of the Institute of Control Systems of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan was held on March 18, 2024. Along with the administration of the Institute, the meeting was attended by the Deputy Director of the State Agency for Science and Higher Education, Corresponding Member of ANAS, Professor Aminaga Sadigov, DSc in Engineering, heads of departments and laboratories, scientists and specialists.
Opening the meeting, General Director of ICS, Chairman of the Science Council Academician Ali Abbasov brought to the attention of the participants of the event the issues of the agenda; the acting Executive Director of ICS Associate Professor Elkhan Sabziev, DSc in Engineering, took the floor to report on the first issue.
E. Sabziev spoke on the 65th birthdays of the head of the laboratory of modeling of socio-economic processes, Honored Scientist, Professor Yadulla Hasanli, DSc in Engineering, and information technology researcher of the laboratory of intelligent methods of decision-making and computer systems Khanmurad Abdullayev, PhD in Engineering. He talked in detail about the scientific and pedagogical activity of the outstanding scientists, their contribution to Azerbaijani science, wished them new successes in their rich scientific creativity.
Then A.Sadigov spoke on the topic, talking about the multifaceted activity, important scientific achievements and noble human qualities of these scientists, who worked in the Institute of Control Systems for many years, and wished them new successes.
The members of the Science Council unanimously decided to petition the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS to celebrate the 65th birthdays of Y.Hasanli and Kh.Abdullayev.
Then Academician Ali Abbasov awarded Y.Hasanli and Kh.Abdullayev with certificate of merit of the Institute on the occasion of their 65th birthdays for many years of fruitful scientific activity.
Speaking on the next item on the agenda, Academic Secretary of the Institute Zahra Azizova reported on the individual work plans of doctoral students and dissertationists admitted to the doctoral and dissertation programs of the Institute for the preparation of PhDs and DSc. in 2023. Discussions were held, the Science Council members voted and the issue was approved.
Then the head of the laboratory of methods of recognition, identification and optimal decision-making of ICS, Corresponding Member of ANAS, Professor Kamil Aida-zade spoke on the issue of supporting the candidacy of the head of department of the Institute of Cybernetics named after Glushkov, Doctor of Physics and Mathematics Pyotr Stetsyuk as Corresponding Member of the Academy of Sciences of Ukraine in the specialty "Mathematical Modeling and Optimization". Advisor of ANAS Academician Telman Aliev and A.Sadigov spoke on this issue, members of the Council held voting and unanimously adopted the decision.
Then Z.Azizova addressed the issue of awarding the academic title of Associate Professor to leading researcher of laboratory No.6, Aygun Aliyeva, PhD in Economics, specialty 5311.01 "Organization and Management of Enterprises" and leading researcher of laboratory No.4, Ramin Zeynalov, PhD in Economics, specialty 1211.01 "Differential equations". Z.Azizova brought to the attention of the participants of the event detailed information about scientific and pedagogical activities of the researchers and published works in authoritative scientific bases. Opinions on the topic were voiced, a secret ballot was held and a unanimous decision was made to submit the issue to the Higher Attestation Commission.
Next, the issue of the anniversary of the Institute of Control Systems was discussed, a decision was made to set up a commission on fulfillment of main tasks under the leadership of Academician Telman Aliev, and relevant assignments were voiced.