02.06.2014 / Xəbərlər
2 iyun 2014 –cü ildə ABŞ-ın Stanford universitetinin professoru, həmyerlimiz Raif Rüstəmovun "Həndəsi verilənlərin analizi" mövzusunda AMEA İdarəetmə Sistemləri institutunda seminarı keçirildi.
İnstitutun direktoru T.Əliyev və R.Rüstəmov gələcəkdə İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və ABŞ-ın Stanford Universiteti arasında əlaqələrin yaradılması və elmi layihələrdə birgə iştirak üçün müxtəlif məsələləri müzakirələr etdilər.
Seminarı ilk olaraq İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxssislər şurasının sədri Samir Rüstəmov açdı. O, Raif Rüstəmovu və onun əldə etdiyi nəaliyyətləri seminar iştirakçılarına təqdim etdi. Çıxış üçün söz verilən Raif müəllim öz vətənində belə bir seminarda çıxış etməsindən məmnunluq duyduğunu bildirdi və mövzusu haqqında iştirakçılara geniş məlumat verdi. 3 ölçülü obyektlərin xassələrinin riyazi alqoritmlər vasitəsilə öyrənilməsi seminar iştirakçıları arasında ciddi maraq doğurdu. Bu baxımdan Knyaz Məmmədov, Camal Həsənov, Ələkbər Axundov, Gülçin Abdullayeva və s. mövzu barəsində müəlliflə fikir mübadiləsi apardılar. Sonda, İnstitutun direktor müavini Oktay Nüsrətov Raif müəllimə institut adından təşəkkürünü bildirdi və ona gələcək işlərində uğurlar arzuladı.
Raif Rüstəmov ilk təhsilini Bakının Fizika riyaziyyat və İnformatika Təmallü liseyində almışdır. O, 1995-1996-cı illərdə Azərbaycanın şərəfini beynəlxalq riyaziyyat olimpiadalrında qorumuşdur. Belə ki, həmin illərdə, Beynəlxalq riyaziyyat olimpiadasının gümüş, Yuneskonun qızıl medallarına layiq görülmüşdür. Hal-hazırda Stanford Universitetinin Kompyuter Elmləri fakultəsində Həndəsi hesablamalar laboratoriyasında işləyir. O 2005-ci ildə PhD dərəcəsini Prinseton Universitetində almışdır. Müxtəlif illərdə Purdu və Drev universitetlərində işləmişdir. Onun bir çox məqalələri reytinqli SGP,MLİNİ, SİGGRAPH konfranslarında ən yaxşı məqalə mükafatını qazanmışdır.

Участие профессора Стэндфорского университета США Раиф Рустамов в семинаре
2-го июня 2014 года профессор Стэндфорского университета США Раиф Рустамов, наш соотечественник, выступил в Институте систем управления на семинаре на тему «Анализ геометрических данных».
Председатель Совета молодых ученых и специалистов, сотрудник Института систем управления Самир Рустамов выступил со вступительной речью. Он ознакомил участников семинара с достижениями Р.Рустамова. Р.Рустамов в своем выступлении выразил благодарность руководству института за возможность проведения такого семинара у себя на родине и ознакомил участников с темой своей научной работы. Д.т.н., проф.К.Мамедов, д.т.н., проф. А.Рзаев,, д.ф.м.н. Г.Г.Абдуллаева, д.ф.м.н. А.Ахундов, д.ф.м.н. Д.Гасанов, и другие сотрудники института обменялись мнениями относительно изучения свойств 3D объектов с использованием математических алгоритмов.
Заместитель директора Огтай Нусратов выразил благодарность Р.Рустамову за участие в семинаре и пожелал ему успехов в его дальнейшей работе.
Свое начальное образование Р.Рустамов получил в городе Баку в лицее с физико-математическим и информационным уклоном. В 1995-1996-х гг. он был награжден серебряной медалью за участие в Международной математической олимпиаде и золотoй медалью Юнеско. На данный момент он работает в лаборатории «Геометрические вычисления» факультета «Компьютерные науки» Стэндфорского университета США. Степень доктора он получил в Принстонском университете США. Р.Рустамов работал в
университетах Пурду и Дрю. Он награжден за лучшие статьи в таких рейтинговых конференциях, как SGP, MLINI, SIGGRAPH.
Директор Института Т.Алиев и Р.Рустамов обсудили возможность сотрудничества Института систем управления и Стэндфорского университета с целью дальнейшего участия в совместных проектах.