Alimlər Mstislav Keldış haqqında Bakı məktəblilərinə məlumat verdilər
10 fevral Respublika Fizika-riyaziyyat təmayüllü Liseyində Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin "Alimlər - uşaqlar üçün" layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev və Fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin professoru., Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının müəllimi Alexander Zvyagin riyaziyyat və fizika üzrə Azərbaycanın qabaqcıl təhsil və ümumtəhsil məktəblərinin müəllimləri və tələbələri ilə görüş keçiriblər. Alimlər iştirakçılara görkəmli sovet riyaziyyatçısı və elm təşkilatçısı, akademik Mstislav Keldışin həyat və yaradıcılığı haqqında geniş məlumat veriblər. Görüşdə alimin anadan olmasının 105 illiyinə və Rusiya Elm Gününə həsr olunmuşdur.
Akademik M. Keldışin elmi kəşfləri kosmonavtikada geniş istifadə olunur. Buna görə də alimi kosmik sənayenin baş nəzəriyyəçisi adlandırırlar.. O, Sovet kosmos proqramının yaradıcılarından biri olan Kərim Kərimovla dost idi. Mstislav Keldış dəfələrlə Bakıya səfər edib. Məs Bakıda, 1972-ci ildə Beynəlxalq Konqresdə çıxış edərkən, alim bu sözləri demişdi: "Kosmos bəşəriyyətin olacaq…".
Mstislav Keldış yalnız dəqiq elmləri deyil, həm də klassik musiqini də çox sevirdi. Buna görə də, görüş gənc skripkaçı, Zərifə Alhasova adına Bakı Musiqi Akademiyasının tələbəsinin ifası ilə sona çatdı.
Görüşdə Bakıdakı Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.

Ученые рассказали бакинским школьникам о Мстиславе Келдыше
10 февраля в Республиканском лицее с физико-математическим уклоном, в рамках проекта Российского информационно-культурного центра «Ученые – детям», директор института систем управления Национальной академии наук Азербайджана, академик Тельман Алиев и доктор физико-математических наук, профессор Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова, преподаватель филиала МГУ имени М.В. Ломоносова в городе Баку Александр Звягин встретились с учащимися и педагогами средних учебных заведений Азербайджана с углубленным изучением математики и физики. Ученые рассказали собравшимся о жизни и деятельности выдающегося советского математика и организатора науки, академика Мстислава Келдыша. Встреча была приурочена к 105-летию со дня его рождения и Дню российской науки.
Научные открытия академика М. Келдыша нашли широкое применение в космонавтике. Поэтому не случайно его называли главным теоретиком космической отрасли. Он дружил с Керимом Керимовым, уроженцем Азербайджана и одним из организаторов советских космических программ. Мстислав Келдыш неоднократно бывал в Баку. Именно здесь, в Баку, выступая с докладом на международном конгрессе в 1972 году, он произнес: «Космос станет уделом человечества…».
Мстислав Келдыш в жизни любил не только точные науки, но и классическую музыку. Поэтому встреча завершилась выступлением скрипачки, студентки Бакинской музыкальной академии им. Зарифы Алхасовой.
Во встрече участвовали представители Российского информационно-культурного центра в городе Баку и Министерства образования Азербайджана.