Alimlər Mstislav Keldış haqqında Bakı məktəblilərinə məlumat verdilər
10 fevral Respublika Fizika-riyaziyyat təmayüllü Liseyində Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin "Alimlər - uşaqlar üçün" layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev və Fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin professoru., Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının müəllimi Alexander Zvyagin riyaziyyat və fizika üzrə Azərbaycanın qabaqcıl təhsil və ümumtəhsil məktəblərinin müəllimləri və tələbələri ilə görüş keçiriblər. Alimlər iştirakçılara görkəmli sovet riyaziyyatçısı və elm təşkilatçısı, akademik Mstislav Keldışin həyat və yaradıcılığı haqqında geniş məlumat veriblər. Görüşdə alimin anadan olmasının 105 illiyinə və Rusiya Elm Gününə həsr olunmuşdur.
Akademik M. Keldışin elmi kəşfləri kosmonavtikada geniş istifadə olunur. Buna görə də alimi kosmik sənayenin baş nəzəriyyəçisi adlandırırlar.. O, Sovet kosmos proqramının yaradıcılarından biri olan Kərim Kərimovla dost idi. Mstislav Keldış dəfələrlə Bakıya səfər edib. Məs Bakıda, 1972-ci ildə Beynəlxalq Konqresdə çıxış edərkən, alim bu sözləri demişdi: "Kosmos bəşəriyyətin olacaq…".
Mstislav Keldış yalnız dəqiq elmləri deyil, həm də klassik musiqini də çox sevirdi. Buna görə də, görüş gənc skripkaçı, Zərifə Alhasova adına Bakı Musiqi Akademiyasının tələbəsinin ifası ilə sona çatdı.
Görüşdə Bakıdakı Rusiya İnformasiya və Mədəniyyət Mərkəzinin və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.

10.02.2016 / Conferences, assemblies
On 10 February 2016, Telman Aliev, Director of the Institute of Control Systems of the Azerbaijan National Academy of Sciences Academician, Alexandr Zvyagin, Doctor of Physics and Mathematics, Professor of the M.V. Lomonosov Moscow State University, lecturer of the Baku division of M.V. Lomonosov MSU, met with the students and teachers of mathematics and physics-enhanced secondary schools of Azerbaijan at the Republican Physics and Mathematics Lyceum within the "Scientists for children” project of the Russian Information Cultural Center. The scientists told the audience about the life and work of the outstanding Soviet mathematician and administrator, Academician Mstislav Keldysh. The meeting was held on the occasion of the 105th anniversary of Keldysh’s birthday and Russian Science Day.
M. Keldysh’s discoveries found wide application in space exploration, which is why he was referred to as the main theoretician of the space industry. He was a friend of Kerim Kerimov, who was Azerbaijani and one of the organizers of the Soviet space programs. Mstislav Keldysh visited Baku many times. It was here in Baku, speaking at the international congress in 1972, that he said, "Space will become the domain of the mankind…”
Exact sciences were not Keldysh’s only interest. He was also very fond of classical music, and the meeting concluded with a performance by Zarifa Alkhasova, a violinist student of the Hajibeyov Baku Academy of Music.
The meeting was also attended by representatives of the Russian Information Cultural Center in Baku and the Ministry of Education of Azerbaijan.